naar de eed van Obama li spectrum PZC Zaterdag 17 januari 2009 Het Capitool Inauguratie Barack Obama Barack Obama wordt dinsdag 20 januari 2009 volgens de traditie voor de westelijke trappen van het Capitool beëdigd tot de 44e president van de Verenigde Staten Tribunes voor - genodigden (totaal circa 1.600 plaatsen) Opperrechter Jonn Roberts neemt eed af bij Barack Obama in de lotto, restaurants zijn al maanden volgeboekt en je kunt niet eens aan je vrienden doorbel len dat je bij de inauguratie bent, want het mobiele telefoonver keer komt plat te liggen. Die ga la's zijn ook geen pretje. Je zit urenlang als sardienen in een blik je op elkaar gepakt, dan komen de president en first lady voor een dansje van een paar minuten en vervolgens is alles voorbij." Gavin verwacht dat de impact van Obama op de stad deson danks blijvend zal zijn. „In de tijd van Kennedy werd de stad ook glamoureus, maar Kennedy had vooral diners en cocktailparty's met de elite in Georgetown (wijk in Washington red.). Obama is in de korte tijd dat hij hier zit al meer naar de arme wijken gegaan dan de meeste presidenten vóór hem. Je merkt ook dat jongere mensen meer geïnteresseerd ra ken om de publieke zaak te die nen. Politiek wordt hip. Dat is al leen maar goed voor deze stad." Sylvia Hollis zal het niet meema ken. De 27-jarige studente stapt 's avonds al weer in de bus om op weg te gaan naar het be sneeuwde Iowa, net zoals miljoe nen anderen de stad moeten zien te verlaten. Hollis vermoedt dat de eedaflegging door Barack Oba ma het laatste 'perfecte moment' zal zijn in het Amerikaanse sprookje van zijn verkiezing. „Daarna zal hij mensen gaan te leurstellen. Dat kan niet anders. Hij kan niet alle belangengroepen te vriend houden. Obama moet proberen een zo goed mogelijke president voor heel Amerika te zijn. Meer kan hij niet doen." Reageren? spectrum@wegener.nl Beveiliging Route parade Rond de 4.000 politieagenten en 4.000 anderen van korpsen uit net hele land worden ingezet. Rond de 75.000 soldaten en circa 10.000 leden van de Nationale Garde, Geheime Dienst, FBI en Capitool Bewaking zijn ook op hun post. Verboden voor auto's zonder politie-escorte Alleen toegang voor voertuigen bewoners Publiek, staanplaatsen Alle 240.000 kaarthouders en genodig den die de inhuldiging bijwonen, worden elektronisch gescreend bij toegangs poorten of met handmetaaldetectoren. H Publiek, zitplaatsen O Publiekscontrole teit tussen gewicht en lengte'. Sterren staan eveneens in de rij om naar 'DC' te komen. De Gol den Globes en Oscar-uitreikingen zijn passé: een beetje A-artiest moet bij de inauguratie zijn. Ma- riah Carey, Mary J. Blige, Alicia Keys, Shakira, Jaz-Z (tickets op eBay: 5.000 dollar), Beyonce, Bru ce Springsteen en Stevie Wonder gaan allemaal optreden. Oprah Winfrey neemt haar show op in de hoofdstad (tickets uitver kocht). De restaurants zullen vol zitten met gasten als Magic Jo hnson, Steven Spielberg, Sharon Stone, Halle Berry en Tom Hanks, die allemaal 50.000 dollar overmaakten aan het organisatie comité van de inauguratie. Voor de gewone sterveling wordt het behelpen, vermoedt colum nist Gavin. „Er kleven veel nade len aan zo'n inauguratie. Het is koud, nat, modderig, de metro raakt overbelast, de kans op een taxi is kleiner dan de hoofdprijs Programma inauguratie Barack Obama gaat vroeg naar de kerk - een traditie die begon met Franklin D. Roosevelt in 1933. Obama en president George W. Bush gaan samen van het Witte Huis naar het Capitool. 16.00 uur*: Festiviteiten beginnen bij het Capitool. Er wordt opgetreden door o.a. zangeres Aretha Franklin, componist John Williams en violist Itzhak Perlman. 17.30 uur: Vice-president Joe Biden wordt ingezworen. infographic CvW/ ANP/ Graphic News 18.00 uur: Obama legt de ambtseed af op de bijbel van president Abraham Lincoln. Hij spreekt zijn inauguratierede uit. Afscheidsceremonie president Bush. Obama, Biden en hun families lunchen in Statuary Hall van het Capitool. Vanaf 20.30 uur: 56e inaugura tieparade trekt over Pennsylvania Avenue naar het Witte Huis. Obama en zijn vrouw Michelle bezoeken tien officiële inaugura tiebals. Nederlandse tijd Zo zal het er dinsdag ongeveer uitzien. Foto genomen vanaf het Washing ton Monument in de richting van het Capitool tijdens een rally van Promise Keepers in 1997. foto: AP i :- Start Parade op Pennsylvania Avenue: met 15.000 deel- nemers en 240 paarden. Tocht-duurt meer dan 2 uur. f t 1Bi, Gebied toegankelijk voor kaarthouders (circa 240.000 plaatsen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79