spectrum Schuldgevoel PZC Zaterdag 17 januari 2009 IO STANDPLAATS door Elro van den Burg Sinds ik in Polen woon, ga ik ie der jaar op de tweede zondag in januari naar de basisschool bij ons in Marki, een voorstadje van de hoofdstad Warschau. Er wordt dan een benefietfeest gehouden, waarvan de opbrengst naar kinderziekenhuizen in Polen gaat. Aan de voordeur word ik opgewacht door drie kinderen met collectebussen. Als ik mijn Poolse zloty's in de collecte bus heb gedaan, krijg ik een grote, rode sticker in de vorm van een hart met de tekst 'Wielki Orkiestra Swiateczny Po- moc', de organisator van de dag. Veel van ons kennen nog de inza melingsacties die Nederland in de jaren tachtig hield. Met kleding en voedselhulp werden de Polen door de strenge winter geholpen. Sommige oudere Polen spreken mij daar nog steeds dankbaar op aan. Maar sinds die tijd is er veel ver anderd. Het juk van het commu nisme is afgegooid en het land heeft zich economisch ontwik keld. Het is welvarender dan ooit. De auto's op de wegen verschil len in merk en klass.e nauwelijks van die in Nederland en tot aan de financiële crisis was er in de bouwwereld een hausse die zijn weerga niet kent. En de lege schappen van weleer hebben plaatsgemaakt voor volle super markten. Het beeld van het arme Polen, zoals wij dat uit het verle den kennen, klopt dus niet meer. Toch zijn de hulpacties, zoals die van Wielki Orkiestra vorige week, nog steeds hard nodig. Volgens re cente gegevens van het Poolse bureau voor de statistiek leven 2,5 miljoen Po len onder de armoedegrens. Zij moeten rondkomen van 2,25 euro per dag. Die cijfers zijn misschien wat vervuild en mogelijk klussen sommige Polen wat zwart bij, toch is mijn eigen ervaring dat vooral op het platteland nog veel armoe de bestaat. Die armoede is vooral in het oosten te vinden. Door de Polen zelf wordt deze regio ook wel passend omschreven als 'Polen-B'. Mensen in dit gebied komen voornamelijk rond van de landbouw, er is een groot gebrek aan goede infrastruc tuur en daarom blijven ook investerin gen achterwege. Het gevolg is dat de jon ge mensen uit de regio wegtrekken en de rest in armoede achterblijft. Voor de ze mensen is er nauwelijks een sociaal vangnet. Vrijwilligersorganisaties klagen dat ze steeds minder medewerkers kunnen aan trekken. De welvarende Polen lijken al leen begaan met hun eigen welzijn en dat van hun familie. Dat is jammer. Het land had voor mij juist een enorme aan trekkingskracht door zijn gastvrijheid en de behulpzaamheid van mensen. Die stamde nog uit de tijd dat Polen werd overheerst door de communisten en men het ondanks alles met elkaar moest zien te rooien. Bij ons op de basisschool in Marki was er halverwege de dag zo'n 1.500 euro op gehaald. De actievan Wielki Orkiestra bracht in heel Polen tot nu toe 8 miljoen euro op. Het is een mooi project, waar mee veel kinderen in ziekenhuizen kun nen worden geholpen. Ik ben echter bang dat de Polen, net zo als we dat in Nederland kennen, met hun bijdrage aan het benefietfeest hun schuldgevoel hebben afgekocht. Zodat ze zich de rest van het jaar niet meer hoeven te bekommeren om de mensen uit 'Polen-B'. Massaal Het zal waterkoud, druk en peperduur zijn, maar miljoenen Amerikanen reizen de komende dagen naar Washington om dinsdag de inauguratie van Barack Obama bij te wonen. Inwoners van de hoofdstad kijken met verbazing toe hoe het stoffige regeringscentrum verandert in een pelgrimsoord voor Obamanieten van allerlei pluimage. door Frank Hendrickx Sylvia Hollis zal maandagnacht in Io wa City in de bus stappen voor een rit van ruim 1.500 kilo meter door Ameri ka. Laat in de avond zal de 27-ja- rige studente haar intrek nemen in een hotel op ruim drie uur af stand van Washington om met vier onbekenden een kamer te delen. „Dichterbij kon niet", zegt Hollis. „Ik kan geen 1.500 dollar per nacht betalen." Op de dag van de inauguratie, 20 januari, zal ze 's ochtends om 3.30 uur vertrekken richting de hoofdstad. Ruim acht uur later begint de ceremonie, maar ellen lange files, extreme veiligheids controles en lange rijen maken een langere nachtrust onmoge lijk. Na alle beproevingen zal Hollis de ceremonie uiteindelijk volgen op een plek waar niets te zien is: de studente behoort niet tot de 240.000 uitverkorenen met een officieel ticket voor de inaugura tie. Ze moet zich behelpen met één van de twintig grote televi sieschermen op de Mali, Was- hingtons grote park tussen het Capitool en het Lincolnmonu- ment. Ze heeft daarna ook geen toe gangsbewijs voor de parade. En bij geen enkel gala staat Hollis 's avonds op de gastenlijst. „Het is zeer onwaarschijnlijk dat ik ook maar een glimp van Oba ma zal opvangen", zegt de voormalige vrijwilligster van de campagne. Honderden dollars uitge ven om na een slopende reis in de bittere kou - kans op sneeuw 30 procent - op een groot scherm naar iets te kijken wat thuis beter te vol gen is: Hollis moet er wel om la chen. „Het gaat mij niet eens om Obama", zegt de toekomstige his torica, die opgroeide in Birming ham in het zuidelijk Alabama, een brandpunt van de Affo-Ame- rikaanse strijd voor burgerrech ten. „Ik ga naar de inauguratie om dit land te bedanken voor afpas» Het Witte Huis. dit moment. En ik ga als eerbe toon voor de zwarte-burgerrech- tenbeweging. Zonder hun inzet had ik niet kunnen stemmen, zonder hun inzet was er geen Ba rack Obama geweest. Zij hebben in de jaren zestig en zeventig wa terkanonnen, politiehonden, knuppels en kogels moeten weer staan. Wat is dan een beetje kou en een lange reis voor mij als kleine hommage?" Amerikaanse autoriteiten hou den er rekening mee dat naast Hollis nog eens twee miljoen Amerikanen de komende dagen de pelgrimstocht naar Washing ton maken. Dat is ruim een ver drievoudiging van het normale aantal inwoners in de stad. De inauguratie wordt daarmee de grootste gebeurtenis uit de ge schiedenis van 'DC'. Zeker is dat er nooit eerder zulke rigoureuze veiligheidsmaatrege len moesten worden genomen. De meeste bruggen naar de stad gaan dicht, meerdere metrosta tions sluiten de deuren, overal in de stad zijn parkeerverboden, ie dereen zal door metaaldetectors moeten, rugzakken, paraplu's en kinderwagens zijn verboden, dui zenden agenten uit heel het land zijn opgeroepen voor dienst, tienduizend militairen staan bui ten de stad paraat voor noodge vallen. 'Feest van de democratie wordt orgie van veiligheidsmaat regelen', kopte de Washington Post al. De regio rond de hoofdstad zal eveneens stijf staan van de bevei liging. Obama en toekomstig vi- cepresident loe Biden zullen per trein de reis naar Washington maken, inclusief tussenstops in steden als Baltimore, Wilming ton en Philadelphia. Honderden bruggen moeten onderzocht worden op sabotage, hoge gebou wen kunnen scherpschutters her bergen, tientallen chemische fa brieken krijgen extra bewaking om terroristische aanslagen te voorkomen. De verwachte spanning en druk te hebben sommige Obama-aan- hangers al afgeschrikt. De eerder geschatte opkomst van vier mil joen mensen is daarom naar be neden bijgesteld. Schrijfster Laurie Werner, die maandenlang haar werk opgaf om gratis voor de campagne van Obama te werken, is één van de mensen die zich hebben be dacht. „Ik overweeg nu naar de treinstop van Obama in Philadel phia te gaan. De enorme menig te in Washington spreekt me niet aan, maar op een of andere manier moet ik toch uiting ge ven aan de enorme vreugde die ik voel nu Bush eindelijk weg is. Soms twijfel ik daarom weer: moet' ik er niet bij zijn in Was hington? Er zal zo'n ontlading zijn." De opwinding rond Obama's ee daflegging staat in schril contrast met de inauguratie van George W. Bush vier jaar geleden, zegt Patrick Gavin, een columnist van de krant Washington Exami ner. „Vier jaar geleden was het geen probleem om zonder ticket naar de parade te gaan. De op- komst was laag. Vooral demon stranten tegen Bush hadden de moeite genomen." Gavin stelt nu tot zijn eigen ver bazing vast dat Washington sexy is geworden in Amerika. „Sexy en Washington zijn doorgaans niet twee woorden die in één zin voorkomen. Deze stad van ambtenaren en politici herbergt meer nerds dan het hoofdkan toor van Google." De 'nerds' in Washington hebben opeens veel vrienden, die allemaal willen blij ven slapen. Verblijfsruimte is dan ook uiterst schaars. De ge middelde hotelkamer kost rond de inauguratie 650 dollar per nacht. Een verblijf van vier nach ten is het minimum. Iemand met tickets voor de inau guratie of een van de tientallen gala's 's avonds is helemaal ge wild. De overheidsconsultant G. Keith Harris bood een toe gangsbewijs aan in ruil voor een date. Hij kreeg binnen een week 720 reacties van wilhge vrouwen die zeiden te voldoen aan zijn eis van 'een juiste proportionali-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78