Communiceren als hobby spectrum 6 heel de wereld' West Zeeuws-Vlaanderen is het mooiste gebied van PZC Zaterdag 17 januari 2009 Golvende grijze lokken, een brede glimlach en weidse armgebaren zijn kenmerkend voor Ab Verhage, de veilingmeester van Middelburg, Zeeuws-Vlaming in hart en nieren én pastor die vol overtuiging de kracht van het geloof verkondigt, maar die niet houdt van vrome mensen die met de Bijbel op je kop slaan. Hij pakt de komende week weer zijn koffers voor een verblijf van enkele maanden in de Domini caanse Republiek. Communiceren met mensen is zijn grootste hobby. door Ali Pankow foto Mechteld Jansen Alles wat hij meemaakt in zijn leven heeft zin. Alle stukjes, wit of zwart, val len als een legpuzzel in elkaar. God heeft immers het beste met hem voor. Dat geeft rust, vertrouwen en richtlijnen. Het geloof speelt een prominente rol in het leven van Ab Verhage. Als telg uit een gere formeerd gezin is godsdienst hem met de paplepel ingegeven. Daar heeft hij nooit problemen mee gehad. „Ach, het leven was toen ook veel simpeler! Je had nog niet zoveel vertier. Boven dien: ouderlijke regels waren regels. Als je 's avonds om elf uur thuis moet zijn, dan was je om elf uur thuis. En één van de Tien Geboden luidt 'Eert uw vader en uw moeder, opdat het u wel gaat'. Dat gebod houdt dus ook een belofte in. Dat is mooi hè?", vraagt hij lachend en met glinsterende ogen. Ab Verhage straalt plezier in het leven uit. Hij heeft er al veel uitersten in be leefd. Zo vertoefde hij vaak in de duur ste hotels in onder meer Parijs, Lon den, Madrid en New York, tussen schatrijke lieden, maar aanschouwt hij ook met eigen ogen de schrijnende ar moede in de Dominicaanse Republiek. Hij probeert daar met zijn Brigade de la Luz, al is het dan wellicht een drup pel op een gloeiende plaat, een helpen de hand in te bieden. Ab houdt van mooie dingen om zich heen. Als zoon van een antiquair wist hij zich van jongsaf aan omringd door antiek en kunstvoorwerpen. „Mijn vader nam mij een keer mee naar een grote veiling in Brussel. Dat was allemaal heel deftig. Mooie spul len, plechtige mannen achter een tafel. Het sprak me wel aan. 'Dit wil ik ook', besloot ik toen. Ik zal een jaar of 18 zijn geweest. Na mijn HBS ben ik aller lei studies Kunstgeschiedenis gaan doen. Veel praktijkervaring heb ik op gedaan tijdens kunstveilingen over de hele wereld. Soms zat ik meer'in vlieg tuigen dan dat ik thuis was. Mijn per soonlijke interesse gaat vooral uit naar schilderijen en mijn smaak is heel breed." „Het allermooiste schilderij? (na een korte bedenktijd, red). Dat is een klein werkje van Rembrandt. Ik denk van 30 bij 40 centimeter. Het hangt in het Me tropolitan Museum in New York. Het is een portretje van Hendrikje Stoffels en Rembrandt heeft daar al zijn liefde voor haar in weten te leggen. Daar raakte ik ontroerd van." Ab is een man van verhalen. Zij die nen als sierlijke verpakking voor zijn talrijke ervaringen en belevenissen. Dus: „Een mooi verhaal. Ik werd des tijds door een miljonair uitgenodigd een schilderijencollectie voor hem sa men te stellen. Hij gaf me een ongeli miteerd chequeboek mee met de op dracht: 'Als je iets moois ziet, dan koop je dat. 'Zo', zei ik, 'dat kan'. Ik heb zül- ke prachtige dingen gekocht toen: een Brueghel en een )an Goyen bijvoor beeld. Ik had in die tijd veel steun van kenners uit het Israël-circuit. Zij ver trouwden mij en hielpen me mooie dingen te vinden. Misschien kwam dat wel door mijn naam: Abraham Izaak." Met zijn 28 jaar was Ab destijds de jongste veilingmeester van Nederland. Zijn eerste eigen veilinghuis was geves tigd in Groede. Inmiddels is Veiling huis Verhage aan de Houtkaai in Mid delburg al 40 jaar een begrip. Waarom is hij eigenlijk nooit in de provincie hoofdstad gaan wonen? Zijn ogen wor den groot van verbazing. „Ik ben een Zeeuws-Vlaming in hart en nieren. Toen God de wereld schiep, heeft hij .West Zeeuws-Vlaanderen in de palm van zijn hand geschapen. Dat is van een schrijver, een zekere Elshout meen ik. Maar echt, West Zeeuws -Vlaande ren is het mooiste gebied van heel de wereld." Maar waarom woont hij dan nu in het Belgische Maldegem? „Nou ja, dat is maar net over de grens hoor. Dat hoort gewoon bij Zeeuws-Vlaande ren", lacht hij die kanttekening snel weg met de flamboyantie die hem ei gen lijkt. Diplomatie komt hem van pas, vooral ook in zijn vak. „Dat is inderdaad wel gemakkelijk." Het volgende verhaal borrelt op. „Ik heb wel eens een boedel op Walche ren moeten verdelen. Een boerderij met wel 30 a 40 erfgenamen. Zij waren het allemaal oneens. 'Ga jij daar maar naar toe', zei de notaris tegen mij. Ik ben er naar toe gegaan, heb met al die mensen aparte gesprekken gevoerd en aan het einde van die dagen was de fa milie verzoend. Sommigen van hen zijn me later op het kantoor nog ko men bedanken. Dat is toch mooi!" Ab heeft als veilingmeester veelvuldig ervaren dat rijkdom maar betrekkelijk is. Jaren geleden zo rond zijn zestigste, stond hij eens bij het graf van een vroe gere, gefortuneerde cliënt. „Die man was zo rijk geweest en nu lag hij daar. Ik zag al die dorre bladeren vanaf dat graf in de wind omhoog dwarrelen en op dat moment heb ik besloten theolo gie te gaan studeren." Hij volgde een schriftelijke studie; het vergde wel enkele jaren voordat hij zich echt 'pastor' mocht noemen. „Ge loven is zo'n abstract begrip. Het wordt pas concreet als je het geloof in werking stelt van het dagelijks leven. Sommigen mensen zijn wel thuis in de Bijbel, maar willen zij ook echt gelo ven? Ik vraag mij wel eens af hoeveel christenen er nou echt opnieuw gebo ren zijn. Dat is een zeer gevoelig onder werp binnen de kerkelijk traditie." Ab illustreert zijn onderscheid tussen een klein, tijdelijk, zwak en groot geloof met weer een handvol verhalen, waaron der die over de man die halstarrige wei gerde zijn hoed af te zetten in de kerk. „Aan het einde van de dienst vraagt de dominee waarom de man geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van een ouderling noch aan dat van de vrouw achter hem. De man antwoordt: Ik ben al vijftien keer naar uw kerk geko men en dit is de eerste keer dat ie mand iets tegen mij heeft gezegd." Vol gens Ab moet het toch duidelijk zijn dat leven volgens christelijke richtlij nen feitelijk het beste is. „Waar de godsdienst verdwijnt, verwildert het volk.'Als je de ander liefhebt zoals je zelf kun die ander toch nooit kwaad doen? Alle wijsheid zit in de Tien Ge boden. Als je die verlaat, geen respect meer hebt voor elkaar, wat blijft er dan over? Dan kan er een vrouw in een bushokje worden mishandeld. Dan kan er een oude man in zijn huis wor den overvallen. Ik heb het over een normale samenleving. In alle gevallen zijn er natuurlijk extremen mogelijk, maar daar heb ik het niet over. Ik houd overigens niet zo van vrome mensen. Die slaan je plop, met de Bijbel op je kop. ]e kunt beter met beide benen op de grond blijven staan." Dat laatste doet Ab ook letterlijk als hij preekt Hij klimt als pastor niet op de kansel en doet ook geen toga aan. Ove rigens preekt hij vrijwel nooit in Neder land. - 'Hier zijn te veel 'ja, maar types' - wel in de Dominicaanse Republiek, soms zelfs Voor een gehoor van dui zend mensen. Elf jaar geleden ging hij voor het eerst njjar dat land op vakantie. De schrij nende armoede die hij daar aantrof - 'Ik héb daar een kind van de honger letterlijk grond met olie zien eten' - ac tiveerde hem tot oprichting van de hulporganisatie Brigade de la Luz, sa men met enkele notabelen uit zijn ken nissenkring. „Het heeft vervolgens twee jaar geduurd, voordat we ook daar ter plekke een bestuur hadden ge vormd. De mensen daarvoor zijn goed gescreend. We willen dat het geld te rechtkomt waar het hoort te komen." De hulp van de Brigade bestaat uit het inkopen en verdelen van rijst, school tjes realiseren, lesgeven, ouders overtui gen dat het van belang is voor de toe komst van hun kinderen dat zij naar school gaan in plaats van hen een beet je geld binnen te laten halen met schoenen poetsen. Ab ziet vooral eco nomische mogelijkheden voor dit land in de ontwikkeling van het toerisme. De Brigade krijgt financiële steun van serviceclubs als de Rotary in Oostburg (6.250 euro voor de inrichting van een schooltje) en van de lunior Kamer Wal cheren. Ab en zijn vrouw vertrekken maandag 26 januari weer voor enkele maanden naar de Dominicaanse Repu bliek. Hij zal daar weer een druk so ciaal leven hebben met onder meer be zoek aan de negen hulpprojecten en gesprekken over de ontwikkeling. Het gaat hem ongetwijfeld goed af, want communiceren met mensen geldt als zijn grootste hobby. In Oostburg manifesteerde Ab zich ja renlang als het gezicht van de lokale partij 'Dorpsbelangen en Toerisme'. Binnen de politiek zei hij graag recht streeks waar het op stond en voelde hij niks voor compromissen. Ook niet voor een wethouderszétel. Maar hoe valt het nou te rijmen dat de man die diep geraakt werd door een uitgehon gerd kind in de Dominicaanse Repu bliek, ook belangstelling toonde voor de partij van Rita Verdonk? Hij formu leert bedachtzaam: „Als ik in een omge ving kom, die mij totaal vreemd is en waar andere waarden en inzichten gel den dan de mijne. Dan zou ik mis schien met mijn invloed in hun ge- dachtenwereld een positieve invloed kunnen hebben. Maar ik ga natuurlijk niet ploegen op de rotsen. Waarschijn lijk heb ik bij nader inzien niks te zoe ken bij die club." Abraham Izaak Verhage Geboren: 25 juni 1938 in Breskens Huidige woonplaats: Maldegem (B.) Burgerlijke staat: Gehuwd met Brigitte; va der van drie kinderen uit een eerder huwe lijk. »- Opleiding: HBS-A, Studies Kunstgeschied- nis onder meer aan Trinity College in Li verpool en diverse zelfstudies en praktijk ervaring. Studie theologie. Loopbaan: Destijds jongste veilingmeester van Nederland. Eerst eigenaar veilinghuis in Groede en vervolgens oprichter Veiling huis Verhage aan de Houtkaai 9 in Middel burg. Sinds theologiestudie inmiddels ook enkele jaren pastor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74