spectrum 4 CD Filtersysteem voor C02 ontregeld Dagboek van de aarde o PZC Zaterdag 17 januari 2009 O Vuile sneeuw smelt eerder De sneeuw in de bergen in het westen van de Verenigde Staten en Canada smelt sneller door al het roet dat uit de lucht neerdaalt. Door de luchtvervuiling die door auto's en fa brieken wordt veroorzaakt, is de sneeuw in het voorjaar wel een maand eerder weg, zo blijkt uit nieuw onderzoek. Dat kan proble men opleveren voor waterkrachtcentrales, landbouw en visserij, sectoren die ook al te lijden hebben onder de klimaatsverandering als gevolg van broeikasgassen in de atmo sfeer. Een team van het Pacific Northwest Na tional Laboratory van het Amerikaanse Dep artment of Energy ontdekte dat de roetdeel tjes zonlicht absorberen, net zoals bijvoor beeld asfalt, waardoor de sneeuw en de lucht daar vlak boven zo'n 0,7 graad warmer worden. De hoeveelheid C02 die de Japanse Zee uit de lucht kan filteren, is drastisch gedaald, zo hebben onderzoekers van de Universiteit van Pohang vastgesteld. Een team onder lei ding van professor Kitack Lee vergeleek ge gevens uit de periode van 1999 tot 2007 met die van 1992 tot 1999 en ontdekte dat de hoeveelheid opgeslagen C02 was gehal veerd. Volgens Lee is het filtersysteem, waar bij C02 uit de atmosfeer door het oppervlak tewater wordt geabsorbeerd en door de be weging van het water naar de bodem zakt, door de opwarming van het zeewater ontre geld geraakt. Tropische cyloon Het noorden van Australië had zwaar te lij den onder dubbel natuurgeweld: de tropi sche cycloon Charlotte viel samen met springtij. Wegen liepen onder water, waar door steden en dorpen van de buitenwereld werden afgesloten. De schade loopt waar schijnlijk in de tientallen miljoenen dollars. Bron Earth Enviroment Service Aardbevingen Een aardbeving op 8 januari in Costa Rica, met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter, blijkt aan ten minste 38 mensen het leven te hebben gekost. De meeste slachtof fers werden door modderlawines verzwol gen. Er waren ook aardbevingen in de Austra lische deelstaat Victoria, het westen van Su matra en op Kreta en omringende eilanden. (fe Smogvluchtelingen Kraaien kunnen best tegen een stootje, maar de vervuilde lucht in Teheran is de vogels toch wat al te gortig geworden. De Iraanse hoofdstad heeft al jaren een smogprobleem, dat de kraaien tot nu toe nauwelijks leek te deren, zeggen Iraanse milieuactivisten in de Britse krant The Guardian. Maar deze winter zitten er zoveel verstikkende gassen, zoals koolmonoxide, in de lucht dat achtereenvol gens duiven, nachtegalen en nu dus ook de kraaien elders hun heil hebben gezocht. Impressie van de LCROSS-missie, die in april van dit jaar het bestaan van ijs op de maan moet aantonen. hinderd tot het maanoppervlak kan door dringen. Het einde van Lunar Prospector versterkte de scepsis nog meer. In juli 1999 zat de missie er op en liet de vluchtleiding de sonde neerstorten in een krater nabij de Zuidpool waarin ijs werd vermoed. We tenschappers hoopten in het materiaal dat door het inslaande ruimteschip omhoog werd geslingerd, sporen van water te ont dekken. Maar de uitkomst was negatief - Onlangs deed Kaguya, een Japanse sonde die sinds oktober 2007 rond de maan cir kelt, een nieuwe poging maanijs op te spo ren. Het ruimteschip is uitgerust met een zeer gevoelige camera die ook beelden kan maken in de permanente schaduwgebie- den, waar nooit rechtstreeks zonlicht door dringt. Kaguya maakt daarbij gebruik van de minieme hoeveelheden licht die via re flectie van zonnestralen door de kraterwal toch tot op de bodem doordringen. Vorig jaar-oktober maakten Japanse onderzoe kers echter bekend dat Kaguya in een van de meestbelovende vindplaatsen, de krater Shackleton op de Zuidpool, geen spoor van oppervlakte-ijs had gevonden. Als er al ijs aanwezig is, dan zit het met kleine hoeveelheden vermengd in het maanstof. Toch blijft er hoop. Een team van Britse en Amerikaanse onderzoekers nam de Lu- nar Prospectormetingen uit 1998 met nieu we analysetechnieken onder de loep en maakte op 18 december vorig jaar de bevin dingen openbaar. De waterstof op de maan blijkt geconcentreerd in kraters op de polen die permanent in de schaduw lig gen. Dat wijst op ijs, hoewel de zonne wind de herkomst van de waterstof ook kan verklaren. Om de discussie te beslech ten, is de hoop nu gevestigd op LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite). De missie, die in april van start gaat, voorziet in de inslag van de laatste trap van de lanceerraket in een van de don kere kraters op de Zuidpool. Een sonde volgt in het voetspoor van de rakettrap en analyseert het door de inslag opgeworpen puin op sporen van water. Reageren? spectrum@wegener.nl Metingen van ruimtesondes leken vorige eeuw aan te tonen dat zich in diepe kraters op de polen van de maan ijs bevindt. Maar inmiddels slaat de twijfel toe. Dat is slecht nieuws voor pleitbezorgers van toekomstige maanbases. door Serve Vaessen foto CPD/NASA De atmosfeerloze maan, waar de temperatuur overdag kan oplopen tot 120 graden Celsius, lijkt wel de laatste plek om naar ijs te zoeken. Toch wezen radarmetingen van de Amerikaanse ruimtesonde Clementine in 1996 op het be staan van ijsafzettingen. Die zouden zich schuilhouden in diepe kraters op de Zuid pool, waar door de lage zonnestand nooit zonlicht doordringt en het kwik blijft ste ken op 170 graden Celsius onder nul. Ijs kan zich daar zeer lang handhaven. Ook op de Noordpool schijnen kraters met ijsafzettingen voor te komen, zo bleek een paar jaar later uit waarnemingen van de sonde Lunar Prospector. Volgens het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA blijkt uit de data van beide maansondes dat het gaat om een totale ijsvoorraad van ongeveer een kubieke kilometer. Dat bete kent niet dat er geschaatst kan worden op zoiets als bevroren maanmeren. Waar schijnlijk is het ijs als kristallen vermengd met bodemmateriaal, in concentraties van minder dan 1 procent. Wetenschappers vermoeden dat het ijs afkomstig is van ko meten, rondzwervende brokstukken in het zonnestelsel die voor een groot gedeel te uit ijs bestaan. Het sterk bekraterde op pervlak van de maan getuigt van een hevig bombardement van inslaande projectielen in het verre verleden. Ook kometen zullen veelvuldig met de maan in aanvaring zijn gekomen, maar het 'afgeleverde' ijs kon zich alleen in diepe kraters aan de polen handhaven. Ijs op de maan! Dat klinkt ruimtevaartdes kundigen als muziek in de oren. Toekom stige astronauten en bewoners van maan bases hoeven dan geen kostbaar water van de aarde mee te nemen - transportkosten: ca. 10.000 euro per liter. Ook kun je uit het maanwater zuurstof halen, evenals water stof, dat nuttig is als raketbrandstof Maar twaalf jaar na de eerste meldingen van maanijs nemen de twijfels toe. In 2006 detecteerde de grote Arecibo-radiotele- scoop in Puerto Rico soortgelijke radarsig nalen als de Clementine-sonde, maar die bleken niet afkomstig uit gebieden die al- tijd in de schaduw liggen. Daarom kunnen de radarreflecties niet door ijs veroorzaakt zijn. Lunar Prospector mat alleen de con centraties aan waterstof op de maan. Dat kan op water in de vorm van ijs wij zen, maar waterstof komt ook op de maan terecht door de zonnewind, een stroom van geladen deeltjes van de zon die onge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72