Krijgsmacht zit aan zijn taks 'Tot n°g Hoe verzin ie 't! Nieuw waterschap zoekt naam 6 Zaterdag 17 januari 2009 PZC Militair deskundigen zeggen in koor: de krijgsmacht kan een nieuwe grote missie in Afghanistan niet aan. Hij bracht het onhandig en loog vervolgens in de Ka mer over zijn eigen uitspra ken tegen journalisten, maar minis ter van Defensie en 'brokkenpi loot' Van Middelkoop had volgens militair deskundigen wél gelijk toen hij zei dat 'president Obama kan bellen wat hij wil, na 2010 komt er geen grote nieuwe missie in Afghanistan. Daar is de Neder landse krijgsmacht niet toe in staat'. „Als je ziet hoe de organisatie nu al uitgeperst wordt om de missie te volbrengen", zegt Jan Kleian van vakbond Acom. „De krijgs macht zit aan zijn taks qua uitzen dingen", beaamt defensiespecialist ACHTERGROND door Marloes de Koning Rob de Wijk van het Haags Cen trum voor Strategische Studies. Oud-bevelhebber van de land strijdkrachten, Hans Couzy, is ook duidelijk: „We zijn al roofbouw aan het plegen op het deel van de troepen dat moet vechten en dat technische functies heeft." Het probleem is personeel. Defen sie kampt met grote, groeiende te korten. Het vooruitzicht wéér naar. Afghanistan te moeten, een sugges tie die minister Verhagen van Bui tenlandse Zaken onlangs deed, is vooral voor ervaren militairen re den om een andere baan te zoe ken. Sommige eenheden zijn al voor de derde keer maanden weg geweest. „Mensen houden het ge woon niet vol", zegt Jean Debie, voorzitter van militaire vakbond VBM-NOV. Het maakt volgens De bie voor de haalbaarheid van een mogelijke vervolgmissie weinig uit of Nederlanders moeten vechten of niet. Het draait vooral om de aantallen die worden gestuurd. Extra geld voor Defensie is op kor te termijn geen oplossing. Vooral het opleiden van technisch perso neel en bijvoorbeeld Apache- of Ft6-vliegers kost jaren. Couzy verwacht dat uiteindelijk zal worden besloten een kleinere missie in Uruzgan te laten, waarbij militairen van een ander land de voornaamste gevechtstaken moe, ten uitvoeren. Verhuizen naar een nieuwe provincie zou volgens hem ook geldverspilling zijn, om dat de opbouw_ook geld kost en al veel in Uruzgan is geïnvesteerd. Gisteren zei premier Balkenende dat hij het te vroeg vindt om te speculeren over de Nederlandse in zet na de afloop van de huidige missie in Uruzgan, eind 2010. Hij sloot niets uit over de rol die Ne derland na die tijd nog kan spelen. De onenigheid tussen Van Middel koop en minister Verhagen van Buitenlandse Zaken, die de moge lijkheid van een nieuwe missie in een andere provincie openhoudt, wordt gezien als een klassiek voor beeld van de spanning tussen de ministeries, schetst Rob de Wijk. Door de bank genomen hecht Bui tenlandse Zaken sterker aan de trans-Atlantische betrekkingen en heeft Defensie meer oog voor de gevolgen voor personeel. Nu Nederland Obama graag ter wille zou zijn, bestaat een mooie oplossing volgens De Wijk niet. Defensie zou kunnen worden ge dwongen toch een grote taak in Af ghanistan te verrichten, met als mogelijk gevolg dat de krijgsmacht nog sneller leegstroomt. „Het is een politieke keuze of je dat risico wilt lopen." Matthijssen leidt grote operatie Nederlanders in Baluchivallei. 550 Nederlandse militairen zijn, sa men met Australiërs en Afghanen, bezig met een grote operatie om de Afghaanse Baluchivallei te ont doen van Taliban. Kolonel Kees Matthijssen leidt operatie Tura Gahr, die een week geleden begon. Waarom nu? Werden Nederlan ders aangevallen? Matthijssen: „Afgelopen maanden kwamen vanuit de noordelijke helft van de vallei en het westen van Chora vaker beschietingen. De Taliban zagen een behoorlijk deel van de vallei als veilige haven. Van daaruit werden veel IED's (geïm proviseerde mijnen, red.) gelegd." In oktober 2007 is ook zwaar ge vochten om de Baluchivallei. Was het nu nodig het te heroveren? „Operatie Spin Ghar was in 2007 behalve op de Baluchi ook gericht op Chora en Deh Rafshan (de toe gangen tot de vallei, red.). Afgelo pen jaar heeft het beeld zich ge vormd dat het noordelijk deel toch niet veilig was. De Taliban waren daar hardnekkiger. Het is een be langrijk gebied voor ze, vooral voor wapenopslag. Als we met klei nere eenheden vanuit Chora naar het westen gingen, stuitten we ge regeld op IED's, op weerstand. We concludeerden dat we een grotere Vrouw in hotel Tilburg gedood door kogels TILBURG - De 22-jarige vrouw uit Made die woensdag in een hotel in Tilburg dood werd aangetrof fen, is door geweerschoten om het leven gebracht. Dat maakte de poli tie gisteren bekend nadat sectie op het lichaam was verricht. Hotelper soneel trof woensdag een dode vrouw aan in een hotelkamer aan de Heuvelpoort. De avond ervoor was daar een ruzie geweest. De po litie zet 25 rechercheurs in. KLM doet aangifte tegen Stegeman SCHIPHOL - De KLM en Schiphol hebben aangifte gedaan tegen jour nalist Alberto Stegeman van het SBS-programma Undercover in Ne derland. Stegeman slaagde er eind vorig jaar in om op Schiphol door de beveiliging te dringen. Daar mee is hij zonder toestemming op verboden terrein geweest. De con trole op de toegang tot vliegtuigen en hangars op Schiphol-Oost is in middels verbeterd, zegt minister Hirsch Ballin van Justitie. Verdachte ontkomt op weg naar ziekenhuis BREDA - Een man die verdacht wordt van een serie overvallen in Breda, is in de nacht van donder dag op vrijdag ontsnapt. De 19-jari- ge werd naar het ziekenhuis ver voerd. Omdat hij zijn pols gebro ken of gekneusd zou hebben, was hij niet geboeid. Wel zat hij vast met een speciale riem. Ook was een stok in een broekspijp gesto ken om ontsnapping te voorko men. Toch nam hij de benen toen de achterdeur van de auto opende. Waterschap Zeeuwse Eilanden, t.a.v. Naamgevingscommissie, Antwoordnummer 700, 4330 WB Middelburg fusie@wze.nl www.wze.nl Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, t.a.v. Naamgevingscommissie! Antwoordnummer 300, 4530 VB Terneuzen fusie@wszv.nl www.wszv.nl Op 1 januari 2011 fuseren waterschap Zeeuwse Eilanden en waterschap Zeeuws-Vlaanderen tot één Zeeuws waterschap. Inmiddels is het fusieproces in volle gang. Bij een nieuw waterschap hoort een nieuwe naam. Daarbij hebben wij uw hulp nodig. Heeft u een idee voor een naam voor het nieuwe waterschap, laat dit ons dan weten. Stuur uw inzen ding en uw naam en adresgegevens voor 30 januari a.s. naar één van de Zeeuwse waterschappen en win een prijs ter waarde van 500,-*. E-mailen kan ook. Stuur uw inzending naar fusie@wze.nl of naar fusie@wszv.nl, en geef ook uw naam en adresgegevens door. U kunt uw suggestie indienen voor 30 januari 2009. Als blijk van waar dering ontvangen alle inzenders een leuke attentie. De winnaar van de prijsvraag wordt in maart 2009 bekend gemaakt. Wilt u weten aan welke voorwaar den de naam moet voldoen kijk dan op www.wze.nl of www.wszv.nl of vraag ze aan bij een van de waterschappen als u niet over een interne taansluiting beschikt. Over de uitslag van deze prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd Deelnemers aan deze prijsvraag doen automatisch afstand van het intellectuele eigendomsrecht van de ingezonden naam Waterschap' Zeeuws - Vlaanderen Waterschap Zeeuwse Eilanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6