m 0 ad Op kousenvoeten strijden tegen de recessie ©\ï>E3©\? Kabinet wil bouw op peil houden DUBBELOP FEEST! REIZEN Gratis verblijf voor kinderen t/m 11 jaar 15% extra korting op het Disney verblijf SUPERVOOR D ELIGE BUITENKANSJES 4 dagen BerNjn €l39'" fiSSB ©|?>B©[? PZC Zaterdag 17 januari 2009 5 en bovendien bij boeking vóór 31 januari 2009 Ga voor de actievoorwaarden en boekingen naar uw reisadviseur of kijk op oad.nl Alle Nederlandse banken doen mee aan de garantieregeling. DEN HAAG - Het kabinet beperkt zich vooralsnog tot vier nieuwe maatregelen om de kredietcrisis te lijf te gaan. Omdat de export naar economisch zwaar getroffen lan den op de tocht staat, kunnen be drijven voortaan bij het Rijk een verzekering afsluiten die hen be schermt tegen wanbetalers. De commerciële verzekeraars durven het risico van export naar met na me Oost-Europa nu niet aan. Ook staat het Rijk voortaan voor de helft borg voor leningen tot 50 miljoen euro. Deze regeling gold al voor kleine leningen tot 5 miljoen voor het midden- en kleinbedrijf Daarnaast wil het kabinet de bouwproductie op peil houden. Veel bouwprojecten liggen nu stil, omdat projectontwikkelaars bang zijn dat woningen niet worden ver kocht. Volgens het kabinet is er be hoefte aan huurwoningen. Het stelt woningcorporaties daarom in staat onverkoopbare projecten over te nemen en de woningen te Het kabinet wil voorkomen dat de exporthandei en nieuwbouw projecten stilvallen. Ook staat het Rijk voortaan borg voor lenin gen tot 50 miljoen euro. verhuren. Volgens VNO/ NCW en MKB Nederland stimuleert dat de economie nauwelijks. Aedes, de koepel van woningcorporaties, vindt dat het kabinet de invloed van de corporaties overschat. „Wij zijn er niet om de klappen op te vangen voor commerciële vast goedpartijen", zegt Aedes-direc- teur Henk van Heuven. Voor zie kenhuizen komt het kabinet met een compensatieregeling. Uit geld gebrek liggen nieuwbouwplannen stil of worden uitgesteld. Door het extra geld moet de bouw weer op gang komen. De drie coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie zijn blij met het pakket. „De kredietkranen blijven open staan terwijl je niet één euro uitgeeft, en dat is verstan dig", aldus PvdA'er Paul Tang. De WD vindt de garantiestellingen prima, maar verwachtte meer. Alle Nederlandse banken gaan meedoen aan de garantieregeling van 200 miljard euro. Dat hebben ze gisteren met minister Bos van Financiën afgesproken. Die rege ling is bedoeld om de haperende kredietverlening aan bedrijven weer op gang te brengen. Tot nu toe waren banken terughoudend omdat ze imagoschade vreesden. Een meerderheid van de banken gaf gisteren aan in de loop van dit jaar van de regeling gebruik te ma ken. Bos vindt dat 'goed nieuws'. Wijselijk waakt het kabinet er in deze crisistijden voor zijn kruit te verschieten met dure stimuleringsplannen. Behoedzaam manoeuvreert het kabinet door het mij nenveld dat kredietcrisis heet. Minister van Financiën Wou ter Bos, de crisismanager van Bal- kenende-IV, geeft nog altijd niet toe aan de roep om ingrijpende en kostbare maatregelen om de econo mie een impuls te geven. Die rug gengraat is in deze onzekere tij den, waarin bonden, werkgevers ANALYSE door jasper van de Kerkhof en belangenorganisaties elkaar overschreeuwen voor overheids steun, hard nodig. Ook nu komt het kabinet slechts mondjesmaat met steun: 100 mil joen euro voor leningen aan wo-' ningbouwcorporaties, extra geld voor ziekenhuizen die bouwplan nen doorkruist zien, garanties voor bedrijven die zaken doen met landen waarvoor geen export kredietverzekering beschikbaar is. Kleine stapjes in een grote crisis. De economische neergang doet pijn: bedrijven moeten saneren, duizenden werknemers moeten vrezen voor hun baan. Woningbe zitters zien tot hun schrik dat de markt als een kaartenhuis ineen zakt. Het is slechts een greep uit de lange lijst van slecht nieuws. Begrijpelijk dat belangenclubs plei ten voor maatregelen om de pijn voor hun achterban te verzachten. Het kabinet heeft echter goed be grepen dat er geen 'pijnloze' reme die is voor de economische neer gang. Hoe treurig ook voor de bouwvakker die op straat komt te staan, voor grootschalig ingrijpen van de overheid is geen reden. De crisis leidt tot een gevoelige maar ook 'gezonde' correctie op de over spannen woning- en arbeids markt. Den Haag trok tot nog toe vooral de portemonnee om het nakende faillissement van Fortis te voorko men en voor steun aan andere ban ken. Dat moest ook wel, met het oog op de onmisbare rol van de fi nanciële sector als smeermiddel. Voor zover het andere sectoren be treft, heeft het kabinet gekozen voor kredietgaranties voor bedrij ven die moeilijk aan leningen kun nen komen en het openstellen van de regeling voor arbeidstijdverkor ting. Voordeel van beide regelin gen is dat ze relatief goedkoop zijn, en eenvoudig terug te draaien als de economie aantrekt. Ze mik ken ook gericht op een acuut pro bleem: gebrek aan vertrouwen in kredietverlening en de plotse vraaguitval in bepaalde sectoren. Nu de vooruitzichten bijna met de dag verslechteren, is het zaak die discipline te behouden en niet no deloos de geldkraan open te draaien. Wijselijk waakt het kabi net ervoor zijn kruit te verschieten met dure stimuleringsplannen, zo als de Duitse regering deze week. De crisis is net begonnen. Wie nu zijn centen in de knip houdt, kan ze later altijd nog uitgeven. €159 Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel ln unieke Qsd samenwerking met: REIZEN! Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke Oad samenwerking met: REIZEN Vertrek vrijdag 23 januari Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. De bus vertrekt uit UW buurt. Londen is een bruisende wereldstad! De 'Swinging City' heeft voor ieder wat wils: van het bezichtigen van bijv. de Tower of London tot het gezellige uitgaansleven op Piccadilly Circus en het uitgebreid winkelen in de bekende winkelstraten. Kortom: London is the place for you! I €259.' v.a. €169.- In unieke Oed samenwerking met: REIZEN Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5