In Oslo gaat voor niks zon op 23 reizen Sunwe m m Supervoordelig Oostenrijk! Keer op keer wordt Oslo uitgeroepen tot duurste stad ter wereld. Hoe te overleven in deze onbetaalbare vakantie bestemming? Windy Kester geeft tips voor de arme (of gierige) toerist. Boek nü op www.sunweb.nl of bel 0900-0290 (15 cpm) reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 17 januari 2009 moeten we mensen soms aanra den een tentje te kopen en dat in het bos op te zetten." Het tekort aan goedkope hotelbeddén wordt gecompenseerd door 287 vierkante kilometer bos dat de stad omringt. Wild kamperen is toegestaan, zo lang het maar 150 meter van een huis is en niet meer dan twee nach ten op dezelfde plek. Overleven op deze onbetaalbare va kantiebestemming is met een klein budget mogelijk, maar je moet even weten hoe. Het begint al bij aankomst op het vliegveld Garde- moen. De twintig minuten duren de reis met de exprestrein naar het centrum kost omgerekend 20 euro. Maar geduld is een schone én een goedkope zaak: het boemeltje dat er meer dan twee keer zo lang over doet, kost maar de helft. Aangekomen in het centrum gaat het meteen richting toeristenkan toor. Hier regel je voor 10 euro een jaarabonnement op de stadsfietsen waarvan er honderden op 94 ver schillende plekken staan. Een fiets kaart is een slimme investering als je weet dat een enkeltje met de bus, tram of metro 3 euro kost. Er is echter één keer dat je bereid bent die 3 euro neer te tellen, na melijk om op het 'dak van de stad' te komen. Frognerseteren biedt het mooiste uitzicht over de omgeving en de fjord en ligt 435 meter boven zeeniveau. Luie of ongetrainde be nen nemen daarom hun stadsfiets mee in metro nummer 1 naar het eindpunt, genieten daar van het uitzicht en rollen zo de berg weer af Het fietspad door het bos is aan gelegd voor de Olympische Winter spelen van 1952 ten behoeve van de bobsleebaan. De schotten die moesten voorkomen dat atleten uit de bocht tegen een boom aanvlo gen, staan er nog. In de volksmond heet het wegens de hoogteverschil len en bochten niet ongevaarlijke traject 'kurkentrekker', 's Winters kun je hier met een geleende of ge huurde rodel non stop twee kilo meter naar beneden suizen. Water dichte, stevige schoenen en een zonnebril zijn vereisten. Remmen lukt namelijk alleen door de hak ken in de sneeuw te planten waar door een sneeuwfontein in je ge zicht spuit. Een beroemde tussen stop is de skischans Holmenkollen. Fietsen maakt hongerig. Maar toe risten die op de centen zijn, stap pen natuurlijk niet zomaar een res taurant binnen. Die doen zoals de 'locals', slaan eten in bij de super markt en spreiden hun dekentje uit voor een picknick. Het verblijf in Oslo is duur omdat vastgoed prijzig is en de belastin gen hoog zijn. De sterke Noorse va luta zorgt er bovendien voor dat je als toerist weinig kronen voor je euro krijgt. En alles wat leuk en lek ker is, maar ook ongezond, valt in de hoogste btw-categorie. Ie be taalt al gauw 7 euro voor een glas bier, 3 euro voor een reepje choco lade en 100 euro voor een over nachting. Na het eten is het tijd voor een avondwandeling op de nieuwste, gratis culturele attractie van de stad: de opera. Het architectenbu reau Snohetta wilde een gebouw voor iedereen en ontwierp de mu ziektempel zo dat het marmeren dak gebruikt kan worden als een park of speelplaats. In de duurste stad ter wereld zijn goedkope activiteiten vaak buiten en afhankelijk van het weer. Als het regent of sneeuwt, loont het om de portemonnee te trekken en 10 euro te investeren in het toe gangskaartje voor het Nobel Vre- descentrum. Hier leer je met inter actieve spelletjes alles over de No belprijs die elk jaar in december in Oslo wordt uitgereikt. Ruim hon derd filmpjes over vredesprojecten en laureaten, houden je bovendien een middag van de straat. Een andere schuilplaats is het Na tionaal Museum, bekend vanwege de beruchte kunstroof Tijdens de openingsceremonie van de Olympi sche Spelen in Lillehammer in 1994 zette een kunstdief zijn lad der tegen de gevel en klauterde met Munchs Schreeuw onder zijn arm weer naar buiten. Hij liet een briefje achter met 'Bedankt voor de slechte beveiliging'. Het doek werd maanden later onbeschadigd teruggevonden. Wie de klim naar het echte uitzicht van De Schreeuw op Ekeberg te inspannend vindt, kan in het Nationaal Museum het originele exemplaar weer gratis be wonderen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Vliegen naar Oslo kan onder meer met lowbudgetcarrier Ster ling (www.cimber.com). www.use-it.no helpt met het vin den van goedkope accommoda tie voor jongeren en geeft de on afhankelijke budgetgids Stree twise uit. Meer informatie over goedkope attracties en beziens waardigheden is te vinden op www.visitoslo.com/en /oslo-on-a-budget en op www.visitnorway.nl De tram slingert de heu vel naar de wijk Eke berg op. Aan de rech terkant ligt de Oslo fjord. Bij de volgende halte is de brug waarvandaan de dramatische zonsondergang te zien is die model stond voor De Schreeuw van expressionist Edvard Munch. Als bezoeker sta je als het ware in een levend schilderij. Hele maal gratis, want zelfs in Oslo gaat voor niks de zon op. En onder. In vergelijkende internationale on derzoeken valt de Noorse hoofd stad keer op keer de dubieuze eer te beurt 's werelds duurste stad te zijn. Volgens The Economist tel je nergens anderS méér neer voor een pizza, een broodje en een liter benzine. Oslo scoort goed op het gebied van schone lucht, water en natuur, maar de prijzen zijn om te janken. De website Hotels.com meldt dat slapen in weinig andere steden zo begrotelijk is als hier. Als dit zo doorgaat, zullen back packers en jongeren Oslo compleet gaan mijden, waarschuwt het Euro pese netwerk voor jonge toeristen, Use-it. „Ze gaan liever naar Stock olm of Kopenhagen of nemen ïeteen de nachttrein naar Bergen an de westkust", weet Alv Gustav- Sen van de lokale Use-it afdeling, is pijnlijk, maar 's zomers Sleeën op de Olympische bobsleebaan uit 1952 Stockholm Kopenhagen Skischans Holmenkollen. Boek vóór 31 -03-2009 en ontvang bij inkomst een verrass ng. Hotel Berghof Brunner is een prachtig all inclusive hotel met een schitterend panoramazicht over Bad Eisenkappel en de Karawanken bergen. Het hotel is rustig gelegen in het zuidelijkste kuuroord van Oostenrijk en biedt u diverse faciliteiten voor een geslaagde vakantie! All inclusive: welkomstdrankje, ontbijt, lunch en diner, drankjes, dagelijks gebruik sauna, stoombad en infraroodcabine, gebruik klimwand, georganiseerde wandelingen, gebruik wandeluitrusting, gratis entree in het verwarmde zwembad van Bad Eisenkappel. gratis gebruik tennisbanen en fietsen. VAKANTIES Voorwaarden: Gepubliceerde prijzen zijn geldig per persoon bij een 8-daagse eigen vervoer reis o.b.v all inclusive bij verblijf in een 2-persoonskamer Excl reservenngskosten (€20.- per boeking) en calamiteitenfonds (€250 per boeking) Overige aankomstdaia, verblijfsduren, (kinderkortingen en prijzen op www.sunweb nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57