Supervoordelige busreizen voor u als lezer! Battlefield toerisme weg nl m reizen@wegener.nl 19 reizen 1j§l 024-3650360 PZC |:::I Zaterdag 17 januari 2009 Fields in Flanders Al heel snel na het einde van de Eerste Wereldoorlog in1918 begonnen de eerste excursies langs de slagvelden. foto Foto Stad leper 2007 aan Spoilbank Cemetery in het bezoekersboek treffend in een woord samen: Schokkend! Een van de 'slagveldsensaties' op de route is Hill 60, een kunstmati ge heuvel in Zillebeke, in 1850 ont staan met de aarde die vrijkwam bij de aanleg van de naastgelegen spoorlijn leper-Kortrijk. De heuvel biedt uitzicht over leper en omge ving en is van groot strategisch be lang. Bijna vier jaar lang wordt er om gestreden. Duizenden soldaten sneuvelen. Er worden tunnels ge graven, waarin tienduizenden ki lo's springstof tot ontploffing wor den gebracht, er zijn massale stormlopen en er zijn verraderlijke gifgasaanvallen. Alles wat deze oor log zo smerig maakt, gebeurt tij dens die vier jaar op deze bult. Negentig jaar later wandel je nog altijd door een pokdalig landschap van bomkraters en betonresten, in de wetenschap dat onder je nog ve le honderden dode, naamloze licha men liggen. De loopgravenstruc- tuur is nog goed te zien. En overal houten kruisjes met klaproosjes. Na afloop vancfe tocht is het op een terras op de Grote Markt moei lijk voor te stellen hoe dit plein er in 1919 uitzag toen de eerste toeris ten arriveerden. Zeker in het zon netje is het volop genieten van NEDERLAND leper] «Kortrijk Poperingen BE,c|f FRANKRIJK LUXEM BURG mosselen met friet en een kelk met Belgisch bier. Het is druk. Veel toe risten en opvallend veel scholieren, die een educatief bezoek brengen aan het in de lakenhallen gevestig de In Flanders Fields Museum. Hier wordt het verhaal van Den Grooten Oorlog mooi en indruk wekkend verteld, met belevingsver- halen van kleine mensen. Het moet in 1919 een grote puin hoop van stenen zijn geweest. Zwartgeblakerd en misschien met nog steeds de stank van de dood. Toch blijken dan al de eerste Ieper- lingen te zijn teruggekeerd na de evacuatie van enkele jaren, nadat de Duitsers de stad in 1915 voor het eerst aanvallen met gifgassen. Directeur Peter Slosse van het mu seum vertelt dat de stad negentig jaar na beëindiging van die oorlog nog steeds die ruïne van toen was geweest als Winston Churchill zijn zin had gekregen. „Churchill, die zeifin 1916 als soldaat aan het front gevochten heeft, is net Minis ter van Oorlog geworden als hij er in januari 1919 voor pleit leper voor eens en voor altijd ruïne te la ten zijn. Die ruïne moest Brits ei gendom zijn, omdat dit voor de Britten de meest heilige plaats ter wereld is. De inwoners van leper willen dat niet. Velen van hen, zo als mijn voorouders, keren vlak na de oorlog terug uit Frankrijk en be ginnen meteen aan de herbouw van hun stad", vertelt Slosse. Omdat er geen geld is om een mo dernistische nieuwe stad te bou wen, is leper vrijwel exact her bouwd volgens de middeleeuwse patronen. Ook zijn de huizen die na de Eerste Wereldoorlog zijn ge bouwd, bijna identiek aan de hui zen zoals die er in 1914 bij stonden. Alleen zien ze er schoner uit. Niet aangetast door de tand des tijds. Onaangetast lijkt ook de in 1927 ge bouwde Menenpoort, het machti ge oorlogsgedenkteken waar al sinds 1928 elke avond om acht uur de Last Post wordt geblazen door blazers van de Vrijwillige Brand weer. De blazers noemen het een ereplicht. Weer of geen weer. Elke avond stromen er enkele honder den mensen toe. Scholieren, solda ten, oorlogsveteranen en gewone toeristen. Allemaal gekomen om de doden te gedenken. Allemaal met een brok in de keel. De volgende ochtend. Van leper naar Poperingen. Een afstand van slechts 12 kilometer. In omgekeer de richting gaan in de oorlogsjaren miljoenen soldaten naar het front. 'Onze straten gelijken voor het ver keer aan de Champs Elysées van Parijs. De beweging is uitnemend groot, gansch den dag, zoveel de straten maar zwelgen kunnen. Au to's, autobussen, cars, wagens, mu nitie, voorraad, heen en weer op twee soms drie rijen', noteert Al- bert Baert uit Poperingen in 1915. Liever dan naar leper marcheren de Britse soldaten retour naar Pope ringen. Daar zijn de kroegen en de prostituees én daar ligt Talbot Hou se, oftewel Every Man's Club, het militaire tehuis zonder onder scheid van rang of stand. A home from home, zoals de Britten zeggen. Gesticht en gerund door de leger aalmoezeniers Neville Talbot en Philip Clayton alias Tubby. Er wordt geen alcohol geschonken, maar thee. Er staat een piano, een muziektheater, een kapel waar je gedoopt kunt worden. Er is altijd een luisterend oor, een rustige tuin, een biljart is aanwezig en er staan boeken om te lezen. Talbot House is in die jaren een vredig ei land, omgeven door een op hol ge slagen wereld. Hier kan de afgepei gerde frontsoldaat even gewoon mens zijn. Tubby schrijft op 3 au gustus 1917: 'Het is beestig handen schudden met jongens die afscheid komen nemen met de woorden: Wel padre, voor het geval ik er niet door kom. Adieu dan maar.' www.toerisme-vlaanderen.nl www.toerismewesthoek.be www.ieper.be www.inflandersfieids.be www.talbothouse.be Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Tot eind jaren zestig waren de toeristen die naar de Flanders Fields kwamen, vooral familie leden van soldaten die er ge streden hadden. Tegenwoordig heeft nog amper 10 procent van alle toeristen een familie band met soldaten die rond leper vochten. Van de Britse toeristen heeft nog altijd een op de vijf zo'n familieband. Uit onderzoek uit 2006 blijkt dat jaarlijks 330.000 toeristen speciaal voor de Eerste Wereld oorlog naar de Vlaamse West hoek komen. „Amper 2 pro cent komt uit Duitsland. Duit sers gaan veel meer naar Ver dun, net als de Fransen", zegt Peter Slosse van In Flanders Fields Museum. Volgens hem is het WO l-toerisme de laatste vijf jaar behoorlijk gestegen en zit er nog steeds groei in. Als over vijfjaar herdacht wordt dat honderd jaar gele den de Eerste Wereldoorlog uitbrak, heeft leper een nieuw groter museum gereed, com pleet met bezoekerscentrum en een kenniscentrum WO I. Museum Talbot House (foto) in Poperingen trekt jaarlijks 24.000 bezoekers, waarvan de j helft Brits is. Het museum is al 1 sinds 1931 tevens een populair Bed Breakfast-adres. L Op de voormalige slagvelden worden nog steeds scherpe gra naten en bommen gevonden. In de holtes van betonnen elek- triciteitspalen stoppen boeren verdacht oorlogsspul dat ze vin den tijdens het ploegen. De Dienst Opruiming van Oorlogs tuig haalt het dan op. Vroeger gebeurden er regelmatig ernsti ge ongelukken met granaten, tegenwoordig bijna niet meer. Slosse: „Nog steeds worden er jaarlijks tonnen niet-ontplofte munitie gevonden. Volgens des kundigen is alle troep uit WO I pas over vijfhonderd jaar hele maal uit de grond verdwenen." ~VPR£s'\? M-'KEHHF» 5 DAGEN LANGLAUFEN EN SKIËN IN ZUID-DUITSLAND 3-5 DAGEN BERLIJN Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Effe Weg, Postbus 23, 7710AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en excl. Reserveringskosten a €15, overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen. Fouten voorbehouden Vertrek: o a 16 feb, 16 mrt, 13,27 apr Hoogtepunten: stadswandelingen Florence, Napels en Rome o.l.v. een gids, Palermo, Etna, Parco Archeologica, eiland Ortigia, Piazza del Duomo, Sor rento, bloemeneiland Capri, Pompei. Inclusief: 10 hotelovernachtingen Bootovertochten 1 overnachting 11 maal ontbijt 10 maal diner Stadsrondleiding Rome, Napels, Florence o.l.v een gids Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrek: 14, 24 feb, 16, 23 mrt Hoogtepunten: Beleef uw skivakantie in de prachtige omgeving van het Zwarte Woud Maak wandelingen door het prachtige landschap en geniet van de uitgebreide mogelijkheden om te skiën en te langlaufen. Vertrek: o a 20 feb, 6.13. 20. 23, 27, 30 mrt Hoogtepunten: Stadstour Berlijn, Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Gedachtniskirche, Unterden Linden, Reichstag, boottocht rivier Spree, lichttour, Fernsehturm, Potsdam, park Sanssouci Vertrek: o a 13 mrt, 10 apr, 1,21. 29 mei Hoogtepunten: Kom en ontdek de magische Wereld van Disneyland Resort® Paris. Geniet van de vele attracties/shows en parades. Combineer uw bezoek aan Disneyland Resort® Paris met een bezoek aan Panjs Inclusief: 3 hotelovernachtingen met ontbijt 2 dagen entree Disneyland Resort® Paris voor beide parken Vervoer per Tourist Class touringcar. Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijt 4 maal diner Vervoer per Tourist Class touringcar Inclusief: 2-4 hotelovernachtingen 2-4 maal ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53