D reizens Holy crap! a mm mm Waarom zit ik in 't vlieg tuig nooit tussen Angelina Jolie en Kate Winslet Aan de Eerste Wereldoorlog kwam negentig jaar geleden een einde. Maar in de Vlaamse stad leper ervaart Wiel Beijer Den Grooten Oorlog nog aan den lijve. ylTifiïïï?mrïfi r 399»- Onze nieuwe brochure 2009 is er weer! mmi PZC Zaterdag 17 januari 2009 reizen@wegener.nl I 024-3650360 e binnenlandse vlucht met US Airways zal niet meer dan een uurtje duren. De ruimte in het Air busje is zo beperkt dat een sardientje het er be nauwd van zou krijgerl'. De kist is vol tot op de laatste plaats. Daar komt nog eens bij dat ik een middenstoelTieb. Ik word geflankeerd door een vrouw van een jaar of 65 die is ver diept in het boek Positief Leven. De andere kant is bezet door een dame van ongeveer dezelfde leeftijd, maar dan drie keer zo dik. Zij leest Lord, hear my prayer. Dat belooft wat. Waarom zit ik nou nooit tussen Angelina Jolie en Kate Winslet? Recht voor mij zit een vrouw van een jaar of 30 met het syndroom van Down. Bij de geringste aanval van turbulentie meldt ze met een stem van gewapend beton: 'Holy crap!' Weliswaar een net scheldwoord, maar de passa giers schrikken toch op en kijken verstoord. We beleven een zeer turbulente vlucht, dus de 'heilige poep' komt elke mi nuut wel een keer langs. En het werkt aanstekelijk. Na een kwartiertje vliegen begin ik het mee te mompelen. Ik zit zo als gezegd in het midden en ben zo dom geweest mijn boek over koningin Juliana en prins Bernhard in de bagagebak op te bergen. Wegens het heftige schudden moeten we alle maal de gordels omhouden, dus probeer ik wat mee te lezen in de lektuur van mijn buurdames. Ik krijg uit Positief leven nog net een mooie waarheid mee die ik u niet wil onthou den. 'Always start with a plan', meldt de schrijver. Hoe ver zin je het? In het boek van mijn andere buurvrouw staat dat een oprecht gebed altijd wordt verhoord. Mooi zo. Holy Crap! Het gaat lelijk tekeer. In de stoelzak voor mij ontdek ik een intrigerend blad. Een magazine vol ogenschijnlijk overbodige producten, die mij binnen de kortste keren fascineren. Neem nou de 'slaapgeluidgenerator', een ding dat alle afleidende herrie uit de omgeving neutraliseert voor een onge stoorde nachtrust. En wat te denken van de 'nek- stretcher'? Een soort galg waar je vrijwillig in gaat hangen om onwillige wervels recht te trekken. Ik kan niet ophouden met lezen. De brownie-bakvorm die harde korstjes voorkomt, een loopplank waarmee u de hond makkelijker de auto in krijgt, de massagehelm, een doe-het-zelf acupunctuurset, de ultraviolette luizendoder, een microfoon die geluid hoort op 100 meter afstand. Bui tengewoon intrigerend vind ik de digitale camerapen. Steek hem in de borstzak en hij registreert een uur lang wat u be spreekt met vriend of vijand. Adembenemend. Je vraagt je af wie het allemaal bedenkt, of het echt werkt en wie het koopt. Holy crap! Wanneer ik de bladzijden bereik waar pos ters over geloof, doorzettingsvermogen en succes worden aangeprezen zie ik dat de ook mijn buurvrouwen belangstel ling hebben. 'What it takes to be number one' heet een schil derij en een ander draagt als titel: 'The power of Attitude'. De dames hebben inmiddels hun eigen exemplaar gevon den en kijken verlekkerd naar al dat moois. Ik zit nog gecon centreerd te lezen wanneer we met een harde klap de lan dingsbaan van Los Angeles raken. 'Holy crap!', het is er uit voor ik er erg in heb. Boze blikken van beide kanten. Maar de vrouw voor me kijkt tevreden om en ziet mij duidelijk als bondgenoot. Nog eenmaal bevestigt ze met een grote glimlach en de duimen omhoog haar levensmotto: 'Holy crap!' Maak daar maar eens een mooie poster van. Eeuwig oorlog De oorlog is nauwelijks voorbij of de eerste ramptoeristen duiken op in de compleet ver woeste stad. Met paard en wagen worden ze langs de ruïnes van leper gereden. Een foto graaf legt deze Battlefield-bezoe- kers in 1919 vast op de Grote Markt. Op het dak van een zwarte koets zitten vrouwen die vol onge loof en afschuw kijken naar wat overbleef van wat ooit een rijke la- kenstad in de Westhoek van Vlaan deren was. Negen eeuwen geschie denis verwoest door een vier jaar durende bommenregen. Waarschijnlijk zijn de vrouwen op de koets weduwen of moeders van in de Ieperse Frontboog gesneuvel de Britse soldaten. Honderdduizen den mannen, afkomstig uit alle de len van het dan nog bestaande Brit se imperium, vechten vier jaar l^ng met moed en vastberadenheid om dit kleine stukje België, gelegen aan de Franse grens en de Noord zee, niet in handen van de Duit sers te laten vallen. Het lukt. Maar tegen een hoge prijs. leper wordt letterlijk 'dood- verdedigd'. Als in oktober 1918 de. laatste granaten op de stad vallen, heeft deze Frontboog een half mil joen levens gekost. Meer dan een miljoen soldaten raken gewond. Nergens sneuvelen meer Britse sol daten per vierkante meter dan hier. In het jaar 1917 zijn in dit klei ne stukje België ruim één miljoen soldaten gelegerd, van meer dan dertig verschillende nationalitei ten. De 'Ieperboog' is een van de meest beruchte slagvelden van het hele Westelijke Front. Hier wojdt tijdens drie veldslagen gestreden om elke glooiing, elke bult in het landschap. Want elke verhoging is van groot strategisch belang. Het front verschuift in die verschrikke lijke oorlogsjaren enkele keren. Voor elke verschuiving van een paar honderd meter worden bloe dige veldslagen geleverd. We verkennen die heftig bevoch ten Ieperboog per fiets, via een 35 kilometer lange thematische fiets route die grotendeels via fiets- knooppunten loopt. Ontspannen fietsend langs het rustige kanaal Ie- per-IJzer bereiken we pa korte tijd de site John McCrae en de ernaast gelegen Essex Farm Cemetery, waar 1185 soldaten begraven zijn. Luitenant-kolonel John McCrae is een Canadese militair-chirurg, die op 3 mei 1915, tijdens de tweede slag om leper, het beroemde ge dicht In Flanders Fields schrijft. De eerste twee zinnen van dit gedicht luiden: In Flanders Fields the pop pies blow, between the crosses row on row.... In Vlaanderens velden bloeien de klaprozen tussen de kruisen, rij aan rij... Dankzij dit gedicht is de klaproos - poppie - het symbool van deze oor log: klaprozen groeien waar al het andere leven dood is, rood is het blad, zoals het bloed, zwart is het hart, de kleur van de rouw. We zien in het beton van een bun kerruïne een houten kruisje met een papieren klaproosje. Op onze tocht langs voormalige slagvelden komen we veel van deze kruisjes met klaproosjes tegen. En kerkho ven, overal kerkhoven. Alleen al op lepers grondgebied liggen meer dan zeventig Commonwe'alth oor logsbegraafplaatsen. Pal langs een drukke verkeersweg of verstopt in een maisveld. Tienduizenden plek ken om stil te staan en nooit te ver geten. Veerle en Esther uit Venray vatten het tijdens hun bezoek in Foto's van boven naar beneden: Leden van de vrijwillige brandweer van leper blazen elke avond om acht uur bij de Menenpoort de Last Post. Een houten kruisje met een klaproos in de resten van een bunker. Door studenten nagebouwde bunker op de site John McCrae. Tyne Cot Cemetry bij Passendale is met binna 12.000 graven de grootste militaire begraafplaats van het Gemenebest in de wereld. Er liggen meer dan 8.000 onbekende soldaten begraven. foto's Stad leper tiitfui' 10/12 DAGENISTRIE0PATIJA DALMATISCHE KUST/ KROATIË PRIM0STEN slechts v.a. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. 10/12 DGN ITALIË ROME TOSCANE VENETIË BLOEMENRIVIÈRA SICILIË GARDAMEER APULIA slechts v.a. BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v. halfpension 7/9 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner Excursies met touringcar (ex. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v, halfpension 7/9 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner/buffet Excursies met touringcar (ex. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2x overtocht nachtboot Trelleborg-Travemunde v.v. in comfortabele hut. Incl. Smorgasbord ontbijtbuffet 1x overtocht Stockholm-Turku (Noordkaap reis) 7/11 nachten in 3* hotels. 2-pers.kamer douche/toilet Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner/buffet Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfort class tounngcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in midden Frankrijk o.b.v. halfpension 9/11 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijt en dinerbuffet of 3-gangendiner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Voor brochure /f^) en boekingen: s?»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52