u Huis verkopen? Schreeuw het van de daken 39 wonen rrf ^sL-redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Meer nieuwbouw in 2008, minder bouwvergunningen Het aantal opgeleverde nieuwe wo ningen lag in de eerste negen maan den van 2008 op 45.000, een stij ging van 7 procent vergeleken met 2007. Het aantal huizen waarvoor een bouwvergunning werd afgege ven, daalde in die periode met 3 pro cent tot 58.000. Dat meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De toename van het aantal opgeleverde huizen was het grootst in Gelder land. In Limburg en Overijssel was sprake van een daling. Het aantal af gegeven bouwvergunningen nam het sterkst af in Noord-Holland. Maak snel een kleurrijke border met voorjaarsbollen Van een kale border word je niet vrolijk. Dus kijkt de tuinliefhebber vol verwachting uit naar het voor jaar, waarin de natuur tot leven komt. Maar dat duurt nog even. In de tussentijd is er een gemakkelij ke manier om in een paar tellen de tuin in lentesfeer te brengen: met bloeiende voorjaarsbolletjes. Vanaf deze maand tot eind maart zijn ze optimaal verkrijgbaar bij bloemist en tuincentrum. De bekendsten zijn tulpen, crocussen, narcissen, blauwe druifjes en hyacinten. foto PR Eerste Nationale Open Huizen Route op 31 januari Diverse makelaars(verenigingen) slaan op zaterdag 31 januari de han den ineen tijdens de eerste Nationa le Open Huizen Route. Aan deze rou te kunnen voor het eerst alle make laars uit heel Nederland meedoen, waaronder NVM, LMV, VBO en RE/MAX-makelaars. Op 31 januari kunnen huizenzoekers vrijblijvend en zonder afspraak duizenden wo ningen bezichtigen. De huizenweb site www.huislijn.nl, de initiatiefne mer van deze dag, meldt nu al een groot succes vanwege het grote aan tal deelnemende makelaars. wonen@wegener.nl 024-3650509 illustratie Jos Diender PZC Zaterdag 17 januari 2009 Stel, je wilt je huis verkopen, maar dat niet aan de grote klok hangen. In dat geval kun je de makelaar opdracht geven tot 'stille verkoop'. Maar is dat wel zo slim, gezien de malaise op de huizenmarkt? Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) niet: 'Hoe meer tamtam je maakt, hoe beter'. door Corine van Zuthem bijvoorbeeld geen advertentiekosten gemaakt hoeven te worden. Volgens Kimman doet het fenomeen 'stille verkoop' zich voor in alle provincies, met name in het hogere prijssegment. „Zeg maar huizen van meer dan een miljoen euro. Er zijn huiseigenaren die absoluut geen plattegrond ofinterieurfoto's op de site willen, omdat ze daarmee het inbrekersgilde in de kaart spelen." Toch komt makelaar Hans Snijders - tevens afdelings voorzitter van de NVM - vandaag de dag nog maar heel weinig mensen tegen die de verkoop van hun on roerend goed voor de goegemeente stil willen hou den. Oorzaak: de instortende huizenmarkt. „In deze tijd moet je juist alles uit de kast halen om een huis te verkopen", zegt Snijders. „Als iemand mij zegt dat ik zijn huis moet verkopen, maar dat er niet mee gead verteerd mag worden, weet ik nu al voor 99,9 procent zeker dat hij er niet vanaf komt. De enige manier om in deze tijd je huis te verkopen, is de publiciteit zoe ken en het pand laten opvallen." Interieurfoto's, filmpjes... Hoe meer gadgets er op het web staan, des te groter de kans dat de woning bin nen niet al te lange'tijd verkocht wordt, zegt Snijders. „Ie zult als verkoper toch een stuk privacy moeten prijsgeven. Want de consument is verwend. Die wil thuis vanuit zijn luie stoel binnen vijf minuten het ge- hele woningaanbod op zijn computerscherm hebben. Op die manier wil hij een eerste selectie kunnen ma ken. Door de komst van internet is de woningmarkt heel transparant geworden. Doe je daar niet aan mee, dan zul je amper respons krijgen." In die zin is stille verkoop een achterhaalde verkoop techniek, vindt Snijders. „Het werkt alleen als het hui zenaanbod kleiner is dan de vraag. Het wordt me nog wel eens gevraagd hoor, vooral als het om huizen van - bekende Nederlanders gaat of om zeer bijzondere ob jecten. Maar daar moet je als makelaar dan net een ko- per voor weten. Ik ken een vrouw die erg op haar pri vacy gesteld is en de verkoop van haar landhuis niet bekend wil maken. Het pand staat al meer dan een jaar te koop en dat is niet zo gek natuurlijk. Bijna nie mand-wéét dat het te koop is. Daarom luidt mijn ad vies als je van je huis af wilt: hoe meer tamtam je maakt, hoe beter." De zoektocht van de makelaar van Hans Wiegel lever de niets op. Driekwart jaar later ging de oud-minister, na aandringen van zijn makelaar, overstag en mocht er alsnog met het huis geadverteerd worden. Inmid dels staat het Drentse stulpje uitgebreid op Funda.nl, met interieurfoto's en al. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl ud-minister Hans Wiegel besloot bijna een jaar geleden zijn rietgedekte, Saksi sche boerderij van de hand te doen. Hij nam contact op met een makelaar, maar wilde verder niet al teveel ruchtbaarheid aan de verhuisplannen geven. Er kwam dus geen bord in de tuin en het monumentale pand mocht niet op internet gezet worden. In plaats daarvan pol ste de makelaar gericht potentiële kopers die eerder te kennen hadden gegeven belangstelling te hebben voor een dergelijk woningtype. 'Stille verkoop' heet dat. Daar wordt vaak toe besloten door mensen die weliswaar hun huis of onroerend goed willen verkopen, maar dat niet aan de grote klok willen hangen. Het pand komt dus niet in de etalage bij de makelaar en er komt geen bord in de tuin. Ook wordt de woning niet geplaatst op huizensites op in ternet en wordt er niet met het pand geadverteerd. Er kunnen verschillende redenen zijn voor stille ver koop, zegt Roeland Kimman, woordvoerder van de NVM. Privacy bijvoorbeeld. „Je voorkomt dat jan en Alleman je huis op internet kan bekijken." Stille verkoop bespaart de verkoper bovendien allerlei vragen en reacties van de buren. „Want wie eenmaal te kennen heeft gegeven dat hij wil verhuizen, hoort er in een buurt niet echt meer bij." Daar komt bij dat sommige verkopers niet op stel en sprong hoeven te verhuizen. Als ze een goede prijs voor hun pand kunnen krijgen, willen ze het even tueel wel van de hand doen. Lukt dat niet, dan blijven ze lekker zit- ten. „Stille ver- koop biedt de mogelijkheid de markt af te tas ten. En het voordeel is: als er dan een ko per op af komt, dan is deze vaak ook écht geïnteres seerd." Stille verkoop voorkomt daar naast gezichtsver lies. Niemand weet dat je huis te koop staat, laat staan hoe lang al. Ander voordeel zijn de ma- kelaarskosten. Die val len lager uit, doordat er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43