u In iedereen schuilt een woonstylist 37 wonen Sommige aardappels van eigen oogst hebben, als Door de vorst zijn de stoeptegels een heel stuk je ze doorsnijdt, rode lijntjes. Zijn ze wel eetbaar? omhoog gekomen. Kwestie van 'verkeerd zand'? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 17 januari 2009 Het inrichten van een huis is een vak apart. Vandaar dat mensen er goed over nadenken voor ze aan de slag gaan. Met handige programma's en tips kan iedereen zijn eigen interieurstylist zijn. door Suzanne Dijkstra Een huis inrichten is een hele klus. Sommi ge mensen laten alles aan het toeval over. An deren maken er juist een studie van, alsof ze interieur stylist willen worden. Ze leven zich helemaal uit. Zelfs de bijkeu ken en het toilet moeten geloven aan een stilistisch verantwoorde aanpak. Natuurlijk stimuleren de vele woonprogramma's op tv en al le woonbladen die stylingdrang nog extra met allerlei inspirerende tips en hulpmiddelen. Mensen zoeken steeds vaker naar hun unieke identiteit. Ook in huis. De inrichting van een woning zegt veel over de bewoners. Daarom zijn er allerlei manieren om de (nieuwe) woning om te toveren tot een persoonlijk domein. Maar dat is nog niet zo makkelijk. Vol gens onderzoek van woonwaren- huis Ikea heeft 35 procent van de mensen moeite met het indelen van de ruimtes. Aan het bepalen van een eigen stijl heeft 30 procent een zware dobber. Niet voor niets zijn er professionele interieurstylis ten. Maar wie liever zelf aan de slag gaat met het interieur, kan te kust en te keur inspiratie opdoen. In een handomdraai word je zo je eigen interieurstylist. Vroeger richtten mensen hun huis één keer in. De basis werd in de ja ren erna af en toe aangevuld,.gen bank werd pas vervangen als-ie he lemaal op was. Tegenwoordig vol gen woontrends elkaar in rap tem po op. Wie mee wil doen, ver nieuwt eens per vier jaar zijn com plete interieur. Het begint allemaal met het leggen van een basis. Kijk vooraf naar de functie die de ruimte heeft. Hierop moet de inrichting worden aange past. Wie het professioneel wil doen, maakt eerst een plattegrond. Eerder pakte je^aarvoor een pa pier, liniaal en potlood. Maar dat hoeft niet meer door de komst van driedimensionale programma's op internet. Er zijn allerlei sites waar op je gratis een plattegrond kunt maken. Het voordeel is dat zo'n 3d-plattegrond direct tot leven komt. Voor veel mensen is het las tig om zich van een platte tekening een voorstelling te maken van het resultaat. Ga dan aan de slag met www.home-experience.nl of www.floorplanner.nl of de decostijler van Kwantum. Het is even een klus, maar na het door geven van de juiste vorm en maten van het huis, is het I mogelijk een complete platte grond samen te stellen en er ver volgens virtueel doorheen te wan delen. Het is dankzij het 3d-effect net of je echt door het huis loopt. Is de plattegrond gemaakt, dan wordt het tijd de kamers in te de len. Hierbij komt het aan op goed nadenken over de functies van de ruimtes. Dat is vooral handig bij de keuze voor vloeren en de indeling van de meubels. Ook dat kan met de 3d-progamma's. In de database van de programma's staat een heel assortiment aan banken, kasten en andere meubels waarmee naar har- tenlust kan worden gesleept en ge schoven in de virtuele ruimtes. Nog geen kleurkeuze gemaakt voor de kamers? Maak dan eerst een paar moodboards. Een mood- board is een collage van allerlei plaatjes van meubels, kleurstalen en andere inspirerende foto's en knipsels. Zo'n bord helpt bij het maken van een concept en om sim pelweg inspiratie te krijgen voor het echte werk. Een moodboard maken kan natuurlijk door lekker te knippen en te plakken op een groot stuk papier of hout. VT Wonen heeft een webpagina (www.vtwonen.nl/moodboard) waarop allerlei foto's staan die je kunt combineren met eigen afbeel dingen. Eenmaal opgeslagen, kan het moodboard worden gedeeld met andere thuisstylisten. Datzelf de kan ook via Praxis, al noemen ze het daar een wooncollage. Na het maken van de collage print je eenvoudig een boodschappenlijstje waarmee vervolgens gewinkeld kan worden bij - uiteraard - Praxis. Verder is kleur belangrijk in het in terieur. Daarvoor zijn ook hulpmid delen te vinden op internet. Zoals www.kleurinspiratie.nl, een site van verfproducenten. Ga aan de slag met eigen foto's of kijk hoe an deren het hebben aangepakt. Inspiratie is overigens overal te vin den. Gewoon op straat, in woon bladen en op televisie. En bijvoor beeld door het maken van een zo genoemde inspiratiewaaier via www.opknussen.nl, een actie van Ikea. Het woonwarenhuis bedacht die actie om consumenten te verlei den een knus huis te maken. Vol gens Ikea is het volgen van mode trends minder belangrijk. Ie moet volgens de Design your own life- visie van Ikea vooral doen wat je zelf mooi en praktisch vindt. Na het maken van 3d-plattegron- den, moodboards, kleurwijzers en inrichtingsplannen nog niet hele maal tevreden? Roep dan toch maar de hulp in van een deskundi ge. Of investeer in een cursus of op leiding. Ook leuk als cadeau voor die vriend(in) die het inrichtings- technisch niet helemaal begrepen heeft: een interieuradviesbon. Pri ma als stille hint dat bruin en oran je toch echt al jaren uit de tijd zijn. www.kleurinspiratie.nl www.opknussen.nl www.vtwonen.nl www.floorplanner.nl www.home-experience.nl www.wooncollage.praxis.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Eten van eigen oogst. Niets lijkt me heerlijker dan dat. Je bent goedko per uit, weet wat je eet en het geeft je een voldaan gevoel van 'zelfred zaamheid'. Tenminste, dat dénk ik. Realiteit is dat ik nog nooit iets eet baars heb gekweekt. Of toch: dertig jaar geleden, tuinkers op school. Kwam mooi op. Maar dat de praktijk vaak toch min der rooskleurig is dan de gedachte, bewijst lezeres E. Weijers. 'Wij eten van onze aardappeloogst van deze zomer. Ik bewaar ze in een aardap pelkelder. Er zitten aardappels bij die, als je ze doorsnijdt, een concen trisch patroon van rode lijntjes heb ben. Die gooi ik weg. Of kan ik ze wél eten? Ik heb de aardappels wat vroeg geoogst, omdat het blad door aardappelziekte was vergaan.' Geen zorgen, volgens deskundige Romke van de Kaa. „Als het om va ge, roestbruine kringen gaat, zijn die een gevolg van aardappelziekte. Klinkt waarschijnlijk: ook het loof is daaraan ten gronde gegaan. In dat geval is consumptie ongevaarlijk." Winter is geweldig. Sneeuw, ijs, schaatsen, warme chocolademelk met slagroom: genoeg fijne associa ties. Maar zeggen dat je een hekel hebt aan de winter, kan net zo ge loofwaardig klinken. Denk aan lege accu's, gladde wegen en valpartijen. Of lezeres G. van Ginneken tot die laatste categorie behoort, weet ik niet. De vrolijke, winterse animatie die ze als achtergrond van haar mail berichten heeft gekozen, doet den ken van niet. Maar feit is wel dat niet alles wat bij een strenge winter hoort, haar kan bekoren. Neem de stoep. Door de vorst zijn de tegels een stuk omhoog gekomen. 'Zelfs zo erg, dat de poort niet meer dicht kon. Zit er misschien 'verkeerd zand' onder mijn tegels?' Het omhoogkomen is het gevolg van water onder de tegels. Dat be vriest, waarna de tegel naar boven wordt gedrukt. Als er voldoende (vochtdoorlatend) geel zand - mini maal 10 centimeter - onder de te gels ligt, zou het probleem niet zo snel moeten voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41