Zeeland 'RAVZ krijgt te weinig' met rechters 'De Zeeuwse identiteit is ook maar een term' De rechtbankpresident (On)geschikt r Kosten energie kunnen omlaag Prijsvraag naam waterschap Zowel inwoners als medewerkers maken kans op prijs 500 euro. Werkwijze meldkamer kost ambulancedienst geld, hoort commissie. Delta is relevanter voor Zeeland dan rechtbank, vindt museumdirecteur. PZC Zaterdag 17 januari 2009 3 COMMENTAAR g Eimert van Middelkoop, minister van Defensie, lijkt opnieuw weg te komen met zijn gestuntel. Hoe lang kan dit duren? Van Middelkoop heeft het zwaar op Defensie. Hij loopt bij herhaling met onhandige uitspraken te ver voor het kabinet uit. Hij past heel duidelijk niet bij de cultuur van de krijgsmacht. Nu weer is er grote verwarring over zijn recente uitspraken over Afghanistan en zijn gedraai in de Tweede Kamer. Vriend en vijand geven toe dat het huidige Nederlandse leger geen grote nieuwe missie naar Afghanistan aankan. Van Middelkoop kan dat wel roepen, maar daar gaat het even niet om. Het draait nu om de relatie met de VS onder Barack Obama. Die begin je beter schouder aan schouder dan met verzuchtingen. Dat ziet minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken goed. Verder is openlijke aarzeling over de Nederlandse inzet goed voor het moraal van de Taliban. Ook daarom kan Van Middelkoop zijn zorgen maar beter binnenskamers houden. Als Van Middelkoop nog even door wil, zal hij zich als pure vakminister moeten gedragen en wat meer de achtergrond kiezen. Voor groot politiek spel en strategische afwegingen is dit lid van de Christenunie duidelijk ongeschikt. DEN HAAG - Het energieverbruik van gemeenten kan fors verminde ren door op openbare verlichting te besparen. Oude lampen van lan tarenpalen vervangen door ener gievriendelijker exemplaren, de verlichting dimmen en lampen korter laten branden, kan de ener gierekening met bijna 20 procent terugdringen. Die conclusie trekt Senter Novem, onderdeel van het ministerie van Economische Zaken, na een onder zoek waarbij gegevens van 211 ge meenten werden onderzocht. Mi nister Jacqueline Cramer van Mi lieu wil dat gemeenten en provin cies op de openbare verlichting 15 procent in 2011, 20 procent in 2013 en 30 procent in 2030 besparen. MIDDELBURG - Het nieuwe Zeeuw se waterschap heeft ook een nieu we naam nodig. De oude water- schappenj Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen, bedenken die niet zelf, maar laten dat over aan de Zeeuwen. Ook medewerkers van de waterschappen mogen mee doen. De winnaar krijgt een prijs ter waarde van 500 euro. De waterschappen fuseren op 1 ja nuari 2011. Zij hebben samen een naamgevingscommissie ingesteld die de inzendingen beoordeelt. De drie beste worden voorgelegd aan het bestuurlijk overleg dat de fusie voorbereidt. En dat kiest dan weer de beste. De twee huidige water schapsbesturen mogen daar dan nog hun oordeel over vellen. De prijsvraag is gisteren openge steld en loopt tot en met 30 janua ri. Inzendingen kunnen worden gemaild naar fusie@wze.nl en fusie@wszv.nl. Per post kunnen ze worden gestuurd naar de kantoren in Middelburg en Terneuzen. MIDDELBURG - De Regionale Ambu lance Voorziening Zeeland (RA- VZ) krijgt voor 20 tot 40 procent van de ambulanceritten een ver keerde ritvergoeding door het tria- gesysteem van de gemeenschappe lijke meldkamer in Middelburg. Triage is een manier om de urgen tie van ziekenvervoer te bepalen. Dat is één van de voorlopige con clusies in het rapport van onder zoeker Lokerse naar de financiële positie van de ambulancedienst. Dat deelde gedeputeerde George van Heukelom gisteren mee aan de provinciale commissie Welzijn. De dienst heeft een schuld van mi nimaal 1,6 tot circa 2,2 miljoen eu ro. Die moet opgelost worden door de zorgverzekeraar met een betere ritvergoeding en een red dingsplan van de Zeeuwse ge meenten, liet de commissie blij ken. Alleen dan kan de dienst een gezonde doorstart maken en ver sterking zoeken in een fusie met ramphulpbureau GHOR en GGD, onder de hoede van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ). Van Heukel om meldde de commissie dat hem was meegedeeld dat zo'n fusie vol doende voordelen voor de zorg op levert om door te kunnen gaan. VRZ-voorzitter Jan Lonink beves tigde dat een model wordt uitge werkt om de drie medische dien sten onder één koepel te brengen. weinig Zeeuwen over. Als ik dat criterium had gehanteerd in het Zeeuws Museum dan hadden we de wandtapijten weg moeten doen, want dat zijn taferelen die een Vlaming heeft gemaakt over iets wat in deze streek heeft plaats gevonden. Om die reden heb ik het politieke begrip Zeelander geïntroduceerd. Je kiest voor het Zeelanderschap. Dat kan van bui tenaf. Talloze Zeeuwen vliegen uit, maar we moeten er in Zeeland ook naar streven mensen toe te la ten. In plaats van een cultuur die bevriest, krijgen we dan een cul tuur die voortdurend wordt ver rijkt. Als je dat dan weer betrekt op die instellingen die dreigen te verdwijnen, dan zou ik zeggen dat het vooral essentieel is dat zieken huizen en scholen blijven. Zee- 'Wordt Zeeland op die manier geen appendix bij West-Brabant?' land moet wel een omgeving blij ven waar mensen naartoe willen komen. En denk eens aan Delta, een Zeeuws bedrijf dat zich lande lijk profileert. Laat dat alsjeblieft niet worden overgenomen door een buitenlands energiebedrijf. Niet alleen is het een werkver- schaffer. Het is ook een geldschie ter voor de Zeeuwse cultuur." O Reageren? Zie www.pzc.nl/debat. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Wat maakt iemand tot een Zeeuw? En in het verleng de daarvan: Is het verdwijnen van voorzieningen uit Zeeland van in vloed op de Zeeuwse identiteit? Ten behoeve van het door deze krant georganiseerde Zeeuwse de bat over de toekomst van de pro vincie zijn deze stellingen voorge legd aan directeur Valentijn Byvanck van het Nederlands Histo risch Museum. De Middelburger was tot voor kort directeur van het Zeeuws Museum. In die hoedanig heid introduceerde hij de term Zeelander. „In de krant wordt de noodklok ge luid over belangrijke diensten die dreigen te verdwijnen, zoals de rechtbank of de Zeeuwse politie. 'Wordt Zeeland op die manier geen appendix bij West-Brabant?', is dan de discussie. Ik denk dat je een goed onderscheid moet ma ken tussen de diensten waarover je spreekt. Dat de rechtspraak of het leiden van de politie op af stand gebeurt, lijkt mij niet rele vant voor de Zeeuwse identiteit. Dat is maar een term. Het is een concept in de hoofden van de Zeeuwen. Ben je Zeeuw of niet? Hoor je bij ons of niet? Daar kun je niet de vinger op leggen. Is een Zeeuw iemand wiens voorouders hier zijn geboren? Dan hou je wel toekomst? Het krantendebat is maandagavond 26 januari in de filmzaal van de Middelburgse Abdij. Aanvang 19.30 u. Aanmelden: debat@pzc.nl Natuurlijk blijft er in Middel burg rechtspraak plaatsvin den", voorspelt Ludo van Dijke, president van de Middel burgse rechtbank. „Al was het maar vanuit Breda, op de wijze waarop nu ook vanuit Middelburg rechtspraak plaatsvindt in Terneu zen." „Tussen 'er zal rechtspraak blij ven', zoals de minister stelt en 'de rechtbank blijft', zit een wereld van verschil. Er wordt nu een be gin gemaakt met de uitholling. Bre da is drie keer zo groot als Middel burg. De rechtbank in Middelburg wordt een nevenvestiging, er zul len steeds meer zaken in Breda be handeld worden, om te beginnen bestuursrechtelijke. De meer gespe cialiseerde zaken, de juridische krenten in de pap, worden cen traal afgedaan. Óp Walcheren kun je nu al niet meer bevallen, straks kun je er ook niet meer van echt scheiden." Van Dijke keerde zich tegen de 'verwetenschappelijking' van de rechtspraak. Als de wetge ving te moeilijk wordt, moet het Rijk dat veranderen. „Met kleinere rechtbanken en met begrijpelijke re wetgeving, blijft de toegankelijk heid en de kwaliteit van de recht spraak gehandhaafd." juridische werkgelegenheid in Zeeland advocaten 185 officieren van justitie 12 parketpolitie 13 Rechtbank Middelburg rechters 30 rechters in opleiding 3 rechterlijk ambtenaar in opleiding 4 overig (secretarissen, griffie, stafbureau, bodes) 135 TT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3