u 35 wonen de klassieker 'De stoelen zijn gezandstraald' Vogelvoeradvies Stap-voor-stap een vogelkrans wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 17 januari 2009 In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Marly Ubachs in haar 'strip- stoel'. foto Huub Ubachs ONTWERP Stripstoel van gelami neerd essenhout. ONTWERPER Gijs Bakker voor Castelijn. EIGENAARS Huub en Marly Ubachs. WANNEER GEKOCHT „De stoel hoorde bij een complete eetka merset die we in 1977 hebben gekocht", zegt Marly Ubachs. „We hadden toen net een nieuw huis. De stoelen hadden oorspronkelijk een donkere kleur. Er was ook een tafel bij. Dat tafelblad is later, gewoon door veelvuldig gebruik, zo be schadigd, dat we het moesten laten vervangen. De stoelen hebben we toen laten zandstra len en blank gelakt." WAAROM GEKOCHT „We von den de stoelen mooi van vorm. Ze zitten ook lekker en zijn bo vendien heel degelijk gemaakt. Het zijn strips gelamineerd hout, die met deuvels aan el kaar zijn gemaakt. Die strips werden met lijm in de gewens te vorm geperst." TE KOOP Huub en Marly Ubachs weten niet meer hoeveel ze dertig jaar geleden voor hun eetkamerset hebben betaald. „Op Marktplaats.nl zijn ze nog wel te vinden. Vooral de stoe len, soms de tafel. De vraagprij zen lopen nogal uiteen." Even speuren op Marktplaats (zoek term 'gijs bakker castelijn') le vert diverse hits op. Een verko per biedt vijf stripstoelen aan, 'origineel donker palissander in prima staat' (http://link.markt- plaats.nl/215413663). Het hoogste bod bedroeg eerder deze week 300 euro. Ook op www.sensodesign.nl staan de stripstoelen van ontwerper Gijs Bakker. Vier stuks, in essen- hout, voor een totaalprijs van 650 euro. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! Wie bij Margriet Visser in haar boerderij aan de koffie zit, kijkt on willekeurig steeds naar buiten. Op twee etagères naast het glas in de vroegere hoofd ingang liggen twee enorme kran sen veor vogels. Het is er een ko men en gaan. Boomklevers en spechten, alle leden van de familie mees, ze vliegen af en aan. „Ik kan er zelf ook uren naar kijken. Je staat versteld hoe dicht ze bij het huis komen. Als je dan toch vogels voert, kun je er beter wat moois van maken", zegt de groen- en inte- rieurstyliste uit Enschede. Geen overbodige luxe, deze eetbare decoraties. Want als het bar koud is, hebben vogels het moeilijk. Het hele jaar door wordt er wel van me- zenbollen en ander voer gegeten, maar als het erg koud wordt, trek- den in de natuur en moeten wel energie steken in de voortplan ting. Insecteneters zoals mezen en heggenmussen verzamelen echt wel insecten voor hun jongen. Maar als er te weinig is, voeden zij zichzelf met wat wij hen aanbie den. Ook kun je vogels niet zoda nig verwennen dat ze helemaal niet meer zelf op zoek gaan. Ze blij ven meer dan driekwart van hun voer in de natuur verzamelen. Een goede zaak dus, bijvoeren. En dat kan heus wel leuker dan met de geijkte pindaslinger of mezen- bol. Margriet Visser gebruikt die kant en klare voerproducten ook wel, maar dan mooi verwerkt in een groene krans, als versiering op de buitentafel. Voor deze krant bedacht ze een heuse tulband voor de vogels, ge maakt van frituurvet en gemengd zaad. „Dat lijkt een enorm geklie- der, maar het valt reuze mee. Je ver warmt twee pondspakjes frituur vet in een pan en doet er dan een kilo vogelzaad bij. Daarmee vul je een tulbandvorm. Dan laat je de boel stollen. De volgende dag kun je'm heel makkelijk lossen door de vorm even in heet water te hou den. De krans eromheen heb ik puur 'voor de mooi' gemaakt en die kun je ook prima binnen leg gen", legt ze uit Ook de vogeltulband met krans ma ken? Zie het stap-voor-stap plan met foto's. Margriet Visser is voor advies op het gebied van interieur en groen- decoraties te bereiken op telefoon nummer 053-4786063. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl ken vogels massaal naar de mensen, omdat ze weten dat bij huizen vaak wat te halen is. Hun natuurlijke kostje van bessen en zaden is al op of slecht te vin den. Een vogeltje heeft normaal een lichaamstemperatuur van 40 graden. Om die temperatuur te houden, moet het kacheltje in kou de nachten flink worden opge stookt. Daarom is het 's ochtends vroeg ook altijd een komen en gaan om de inwendige vogel te ver sterken. En als het bijna donker is, nemen ze nog eens flink in voor weer een barre nacht. Lang is beweerd dat vogels voeren alleen mag als het winter is, maar die theorie blijkt achterhaald, meldt de Vogelbescherming op haar site. In de lente hebben zaad eters zoals de mus en de groenling het vaak nog steeds moeilijk. Ze kunnen nog niet genoeg voer vin- Vogels kunnen het hele jaar wor den gevoerd, maar in koude tijden is het een must omdat ze anders sterven door teveel gewichtsafna me. Elk vogeltje heeft andere eetge woonten. De schuwe heggenmus eet van de grond, de mees het liefst van een voederplank. Maak dus meerdere voorzieningen met een tafeltje, een silo, een voeder- huisje. Een sneeuwvrije plek op de grond, liefst in de buurt van strui ken of haag, zal ook snel in trek zijn. Voer met mate. Als veel voer blijft liggen, lok je ratten. Geef geen zout voedsel, er zit al zout in kaas en brood. Geef ook geen margarine, want dat werkt laxerend. Kijk uit met water geven. Als vo gels erin badderen kunnen ze be vriezen. Los wat suiker in het water op of dek de vogclschaal af met gaas zo dat ze er wel bij, maar niet in kun nen. Verschoon het water dage lijks. Bron: www.vogelbescherming.nl Maak eerst de zaad- en vettulband zoals in het verhaal beschreven is. Neem een vierkant stuk kippengaas van 60 bij 60 centimeter. Knip die in het midden een beetje in, zodat je de binnenkant wat omhoog kunt vouwen. Vouw de buitenranden om zodat een ronde vorm ontstaat. Nu heb je dus een lege krans van gaas. Zet die op een plankje of ring zodat het eindresultaat stevigheid heeft. Vul de krans met mos Spagnumen verdeel er vijf potjes met narcissenbolle- tjes over. Zet daartussen vijf blokjes oase (uit één blok gesneden). Steek de oase ruim in met groen, bijvoorbeeld klimop (Hedera), steeneik of eucalyptus. 5. Nu kan de krans worden versierd met bloemen van de kerstroos Helleborus hyacinten met bol (plat leggen en over de krans verdelen), bessen van Hedera en ander moois. Leg rondom de gaaskrans noestige takken, bijvoorbeeld serin- gentakken of andere takken uit de tuin. Die kunnen worden vastgezet. Als het werkstuk op de plek blijft, hoeft dat niet. 6. Leg een baksteen of andere verhoging in het midden en plaats hierop de vet- zaad-tulband. ■%0%' -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39