wonen4 U W\ Exotische groenblijver V Oh My deer PZC Zaterdag 17 januari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 O Trochodendron aralioides. foto GPD En, hoe staat die knoestige olijfboom erbij die u afgelo pen zomer voor 500 euro hebt aangeschaft? Gaan de blaadjes al hangen of zitten ze nog kwiek aan de twij gen? Nu ja, de leverancier heeft u bezworen dat zijn olijfbo men van de besneeuwde hellingen van de Pyreneeën afkom stig zijn, zodat ze wel tegen een stootje kunnen. Maar de waarheid is soms hard: hoe meer slachtoffers, hoe meer omzet. Je moet er trouwens ook niet aan denken dat al die olijfbo men in leven blij ven. Dan zat de olijf bomenhandelaar snel zonder werk. Er bestaan ook exo- ten die wat betrouw baarder winterhard zijn dan de olijfboom. Een grote struik waaraan je veel ple zier kunt beleven, is Magnolia grandijlora, een magnolia met groot, glimmend, leerachtig blad dat bij sommige variëteiten aan de onderkant met kaneelkleurig vilt is bekleed. De bloemen zijn zo groot als theeschoteltjes. Een van de aardigste, groenblijvende heesters die ik ken, luistert naar de naam Trochodendron aralioides. De heester wordt in het Engels wel 'Cartwheel tree' genoemd, naar de merkwaardige bloemen die geen kelk- of bloembladeren hebben, maar wel meeldra den die als de spaken van een wiel rondom het vruchtbeginsel staan. De schoonheid van de hees ter, die uit de bergbossen van Korea en lapan komt, is niet te vinden in de bloemen, maar in het stevige, olijfgroene blad dat aan de randen wat lichter van kleur is zodat het lijkt of het is uitgeknipt. Trochodendron aralioides groeit langzaam: pas na een jaar of tien is een hoogte en doorsnee van een paar meter bereikt. De struik heeft geen voorkeur voor zon of schaduw, hoewel exemplaren in de schaduw spichtig van groei worden. Een Trochodendron is prij zig in aanschaf Dat zal met de zeldzaamheid van de struik te maken hebben, want hij is gemakkelijk te stekken. Ook onder de klimplanten zijn exotische groenblijvers te vinden. De meest betrouwbaar groenblijvende klimplant is een kamperfoelie: Lonicera henryi. De oranjerode bloemen van deze klimmer zijn aardig, maar het leerachtige blad is spaarzaam aan de twijgen geplaatst Altijd mooi - 's zomers en 's winters - is het fijn verdeelde blad van lasminum officinale. Deze snelgroeiende klimjas- mijn klimt door zich via andere planten omhoog te hijsen. Zelf klimmen met tentakels of zuignappen is er niet bij. Hoe wel lasminum officinale altijd tegen een muur of schutting wordt geplant, is het raadzaam de plant niet te laten klim men en als vrijstaand struikje te planten. Dan wordt het ook makkelijker de struik in toom te houden en je neus in de zo mer bij de zoetgeurende, witte bloemtrossen te brengen. Soms heb je net even een extra zitplaats nodig. Bijvoorbeeld als vrienden tóch besluiten hun kin deren mee te nemen naar een verjaardag. In die situaties komt My deer van ontwerper Jeroen Wpsselink als geroepen. Het krukje met de leuke naam is, on dersteboven aan de wand gehan gen, een vrolijke hertenkop. Hele maal actueel in deze tijd waarin warmte in het interieur en de ac- cesoires het zo goed doen. Die- renvellen op de vloer en herten koppen aan de wand passen pri ma bij die trend. Kijk je op de wand liever naar een schilderij? In een mum van tijd transformeert My deer zoals gezegd tot zitje. Kun je het spij kertje in de muur dan gebruiken voor de Rembrandt. My deer is leverbaar in tal van vrolijke kleu ren. Het krukje kost 149 euro. www.jeroenwesselink.nl vk V°§e's voeren kan het hele jaar. Maar in de winter is het bittere noodzaak. Want in een koude winternacht kunnen vogels wel 10 procent van hun lichaamsgewicht verliezen. Wie er even een uurtje aan besteedt, kan het nuttige ook nog met het mooie verenigen door een vogeltulband in het groen te serveren, door Frederike Krommendijk Vogel voert Mfc y op sjiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38