warme familiebanden op afstand M media 47 Barbara Barend media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 17 januari 2009 E igenlijk meldde Wahyo- no Volle, bijgenaamd Roman (30) zich vooral bij Spoorloos omdat zijn eveneens uit Indonesië afkomstige adoptiezus Warsiah dat zo graag wilde. Hen was verteld dat ze als neef en nicht naar Nederland waren gehaald. Ze waren heel benieuwd naar de pre cieze bloedband. Volle was 'best sceptisch' over het idee een zoek tocht te ondernemen die 'heel Ne derland' voor de buis kon volgen. „Maar ik wilde er vooral zijn voor mijn zus." Vijfjaar zat er tussen hun aanmel ding en de opnamen op Java die af gelopen herfst waren te zien. In die tijd leerde de redactie dat de moeder van Volle kort na zijn ge boorte was overleden. Zijn oudere broers en zus, die ook geen vader meer hadden, gaven hun baby broertje met bloedend hart op voor adoptie. Zij waren uitzinnig toen Volle weer in hun leven ver scheen. De hypotheekadviseur uit Lelystad heeft 'totaal geen spijt' van deelname. „Integendeel, had ik het maar eerder gedaan. Al is het wel heel zwaar dat iets wat je zo hebt gemist, zich aan de andere kant van de wereld bevindt. Ik heb zoveel in te halen, maar moest tege lijk alweer loslaten." Volle sms't wekelijks en belt maan delijks naar zijn familie, maar het contact is oppervlakkiger dan hij zou willen. „Ik volg een cursus In donesisch, maar spreek het nog niet, dus dat gaat allemaal met een woordenboek erbij. Dan blijft het beperkt tot standaardzinnen als 'ik mis je'." In juli gaat hij weer naar Indonesië. Na de uitzending is hem door veel geadopteerden, ook op straat, ge vraagd naar zijn ervaringen met Spoorloos. „Het is een veel betere manier om je familie te vinden dan bijvoorbeeld via internet. Door hun kennis en ervaring kan het programma veel meer zeker heid bieden dat het ook echt jouw familie is die je gaat ontmoeten." Wel moet een deelnemer stevig in zijn schoenen staan. „Zeven dagen word je geleefd èn opeens is het af gelopen, terwijl het thuis pas alle maal tot je door begint te dringen. Ik heb nazorg gemist." Over het vinden van zijn Javaanse familie: „Het is een verrijking, maar ook een verarming van mijn leven. Ik ben vader en in mijn zoon zie ik veel van mijn broers en zus. Dus word ik elke dag met hen geconfronteerd. Voor mijn vrouw is het ook moeilijk. Ze wil er voor me zijn, maar begrijpt mijn gemis niet altijd. Het leven is er wel inge wikkelder op geworden." Groot is het contrast met de erva ringen van zijn adoptiezus War siah die voorlopig geen contact meer wil met haar broer in Indone sië. Zijn niet-aflatende vraag om fi nanciële steun, voor scooters voor de kinderen en een kiosk voor hem, gaf haar een ongemakkelijk gevoel. „Zij wil nu dat er eerst een goede band is voordat grote bedra gen over de toonbank gaan. Maar ook zij is heel blij dat ye de stap hebben gezet." Het verhaal van de ge boorte van ludith van der Sanden (30) uit Eindhoven kan zelfs de doorgewin terde Spoor/oos-kij- ker niet onberoerd hebben gelaten. In een uitzending uit 1998 vertelde Marcella Ramirez uit Colombia hoe ze als tienermeisje, dat onge wenst zwanger was geraakt, in haar eentje moest bevallen in een lege kamer.Jrlaar moeder gaf haar slechts een mes om de navelstreng door te snijden en gooide haar twee uur later met baby en al op straat. Drie maanden later ging een zus uit wandelen met de kleine Martha, zoals ludith toen nog heet te, en gaf haar af bij een kinderte huis. Marcella zag haar dochter nooit meer, totdat deze zo'n twin tig jaar later Spoorloos inschakelde. „Ik heb jaren getwijfeld, maar het heeft me alles gebracht waar ik maar op kon hopen. Ik heb er in één klap een grote familie bij: mijn moeder, haar huidige man en drie halfbroers", vertelt de manage mentassistente. Na de hereniging in de Hilversum- se Spoorloos-studio van destijds, be zocht Van der Sanden haar verre fa milie om de twee jaar. In 2006 zag de kijker in een zomerspecial van Spoorloos hoe Judiths zoontje Miguel op de boezem van zijn Co lombiaanse oma in slaap was geval len. „Miguel was precies zo oud als ik was toen ik bij haar werd wegge haald. Je ziet dat ze hem het liefste nooit meer los laat." Ook na de geboorte van dochtertje Lisa-Martha, inmiddels ruim een jaar geleden, kwam haar moeder op bezoek. „Het contact wordt ie der bezoek warmer, we krijgen steeds meer een echte moeder dochterrelatie. Daardoor wordt elk afscheid moeilijker. Ik kan de knop niet meer zo makkelijk omzetten als in het begin. We spreken elkaar wel veel via msn en de webcam." De relatie met haar adoptieouders is onveranderd goed nu de biologi sche banden zijn hersteld. „Het is voor mij niet verwarrend. 'Ons mam' is hier in Brabant, en als ik het heb over 'mijn moeder' dan be doel ik Colombia. Omdat de man van mijn moeder al een jaar geen werk heeft, werkt ons mam hard om veel geld te kunnen sturen. En mijn vader heeft een stichting op gericht om mijn drie halfbroers te kunnen laten studeren. Soms voel ik me wel schuldig dat mijn ouders hier zoveel voor hen doen." Judith is trots op de nauwe band met haar Zuid-Amerikaanse fami lie. „Het kan ook anders aflopen. Hoewel ik me niet kan voorstellen dat je je ouders eindelijk vindt en dan het contact laat verwateren." Zelf kijkt ze nauwelijks meer naar Spoorloos. „Ik kan er niet meer zo goed tegen. Ik word van al die ver halen zo emotioneel." - Spoorloos, 350ste aflevering, maandag 19 januari, Nederland 1, 21.10 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl Krant, televisie, radio, weekbladen of toch liever internet? Wie gebruikt welke media en waarom? Deze week: RADIO Van huis uit ben ik ge wend naar Radio 1 te luisteren. Bij mijn ouders staat dat de hele dag aan. 's Avonds, in de auto op weg naar huis, luister ik graag naar 'Met het oog op mor gen' en na middernacht naar 'Ca- sa Luna'. 's Ochtends als ik nog niet de deur uit ben, staat Ruud de Wild op. Ik luisterde al naar hem toen hij nog bij Radio 538 zat. Zijn humor spreekt me aan." TELEVISIE „Als ik 's avonds thuis ben, heb ik vaak geen zin om tv te kijken. Voor mijn werk kijk ik naar voetbal, 'Eredivisie live' en het 'Sportjournaal'. Verder kijk ik niet gericht. Naar 'Gooische vrouwen' keek ik voor de ont spanning. Naar 'Het Gesprek' en Paul de Leeuw kijk ik ook graag, maar als dat laatste wordt uitge zonden, ben ik vaak aan het werk." KRANT „Op De Telegraaf, het AD en Het Parool heb ik een abonnement. De eerste twee heb ik vanwege de sport. Ik lees ze 's ochtends bij het ontbijt. De Te legraaf heeft een goede sportbijla ge, maar om de rest van de in houd hoef je 'm niet te lezen." WEEKBLAD „Op De Groene Am sterdammer heb ik sinds een jaar of tien een abonnement, maar ik kom er te weinig aan toe om het te lezen. Ik vind het een goed en leuk blad. Verder heb ik abonne menten op VI en Sportweek. Dat vind ik zelf leuk om te lezen, maar dat doe ik ook voor mijn werk. Als ik op vakantie ga, koop ik losse tijdschriften. Viva, jan, Linda." INTERNET „Ik probeer zo gericht mogelijk te internetten. Ik vind het overdreven om internet de he le dag aan te hebben staan. Ik ge bruik het voor van alles en nog wat: voetbalsites bekijken, items terugkijken, kranten lezen, restau rants of hotels boeken en reisver slagen lezen ter voorbereiding op 'de vakantie. Chatten vind ik zon de van de tijd, tenzij je in het bui tenland zit. Hyves vind ik een leuk fenomeen. Heb er over nage dacht zelf een pagina te maken, maar ik ben bang dat ik dan alle maal gekke mensen achter me aan krijg. En daar zit ik niet op te wachten." Barbara Barend, sportjournalist. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25