media46 Piet Zandstra 'Kerstpakket met Hollandse lampenkapjes heimwee tv Nieuw(s) Tv-trends komen en gaan, maar aan een zoveelste seizoen Spoorloos kan de KRO zich geen buil vallen. Het speuren naar verre bloedverwanten levert nog altijd klinkende kijkcijfers op. Maandag is alweer de 350ste aflevering. Maar wat gebeurt er eigenlijk na die emotionele hereniging voor de camera? Bernice Breure vroeg enkele deelnemers om hun verhaal. m PZC Zaterdag 17 januari 2009 media@wegener.nl 024-3650570 In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: Knight Rider door Stefan Dölcken 'Spoorloos': Een serie over de avontu ren van een ex-politie- man die via zijn horloge communiceert met een sprekende Pontiac Fire bird Trans AM. Zou niet moeten werken, toch? De realiteit is an ders. Knight Rider is een van de meest populaire tv-series ooit. Glen A. Larson is de bedenker van dit vrij belachelijke verhaal. „Ik wil de een soort van Lone Ranger, maar dan met een auto. Een sciencefictionavontuur, met de ziel van een western", zei hij ooit. In de pilotaflevering raakt agent Michael Long (een rol van Larry Anderson) ernstig gewond door ko gels. De boeven laten hem voor dood achter en hij wordt opgepikt door een schimmige organisatie. De Foundation for Law and Gover nment, ofwel FLAG, van miljardair en filantroop Wilton Knight. Niet alleen redden de FLAG-artsen Longs leven, hij krijgt ook een nieuw gezicht. Wel zo makkelijk, want daardoor kan Long, die in middels Michael Knight heet, in het vervolg van de serie worden ge speeld door David Hasselhoff Knight gaat werken voor FLAG en neemt het op tegen het kwaad in de wereld, zoals destijds de Lone Ranger. Knights 'paard' luistert naar de naam Knight Industries Two Thousand (KITT voor intimi) en is een auto. Niet zo maar een karretje, maar in feite een super computer met vier wielen onder een onverwoestbare, pikzwarte car rosserie. Met een eigen wil en het karakter van een Engelse butler: za kelijk, licht ironisch en altijd cor- foto GPD reet. En een vuurrood licht op de grill, met lampjes die van links naar rechts bewegen. Als Michael wil dat KITT hem uit de een of andere benarde situatie komt redden, hoeft hij slechts in zijn horloge te praten. De trouwe Pontiac komt dan meteen opdra ven. Ook is er altijd wel een mooie vrouw aan Michaels zijde en als die niet kan helpen, is er steeds de trouwe Devon Miles van FLAG die te hulp schiet. Dat is nodig ook. De vijanden zijn namelijk bepaald niet misselijk. De meest bizarre bad guy in de serie is Garthe Knight. Deze snoodaard leek als twee druppels water op Michael, met de toevoeging van een snor. Hij rijdt in KARR, de kwaadaardi ge tweelingbroer van KITT. Van 1982 tot 1986 zijn Michael en KITT te zien op zo'n beetje alle tv-schermen in de wereld. Hassel hoff wordt een superster. De actie, de humor en de bizarre chemie tus sen een man en zijn auto spreekt mensen van alle leeftijden aan. Zelfs nu is de impact van de serie, waarvan in 2008 overigens een ver volg is gemaakt, een nog alomte genwoordig. Je hoeft maar in je horloge te praten en iedereen weet over welke serie je het hebt. De term turbojboost is onderdeel van de populaire cultuur en dat geldt ook voor de titelmuziek. Diverse pop-, rock- en hiphopacts hebben de muziek gebruikt en er hoge no teringen in de hitlijsten mee ge scoord. Ook zijn er miljoenen ver diend door speelgoed op de markt te brengen van KITT, Michael en WAKKER WORDEN Domien Verschuuren heeft een nieuwe wekker gekocht. Die heeft hij nodig, omdat hij vanaf 7 februari de nieuwe weekend-ochtend- jock van 3FM is. Voor de NPS gaat hij op zaterdag- en zondagochtend van 7.00-10.00 uur het programma Domien is Wakker presenteren. De radioshow moet gaan zorgen voor het ultieme weekendgevoel met muziek, nieuws, trends en leuke uitgaanstips. Verschuuren is in zijn nopjes met zijn nieuwe show: „Zaterdag en zondag zijn de leukste dagen van de week, dus mijn pro gramma zal ook zo gaan klinken!" Sinds januari 2008 presenteert hij samen met Annemieke Schollaardt het radioprogramma Weekend DNA. KAS IS TERUG In augustus werd hij nog door zijn werkgever RTL op straat ge zet. Maar Kas van lersel is terug bij RTL. Gisteren was zijn bekende stemge luid weer te horen als voiceover bij X Factor. Van lersel werkte zeven jaar voor RTL Boulevard, maar werd vorig jaar ontslagen toen hij een dag verstek liet gaan na een conflict over zijn contract. De rechtbank bepaalde echter dat RTL hem weer in dienst moest nemen. Naast X Factor zal Van lersel in meer, tot nu toe nog onbekende, programma's als voiceover te horen zijn. Zelf op zoek naar verloren familie of bekenden? De website van Spoorloos biedt veel handige adressen. Je kunt ook op de site terecht als je je wilt aanmelden voor een zoektocht, er staan extra filmpjes op die aansluiten op de televisie- zoektocht en er zijn tiental len afleveringen uit oudere seizoenen terug te kijken. spoorloos.kro.nl Voorheen was hij de olijke havenmeester die het leven met op geruimd gemoed doorliep. Hij kon al leen zo week worden van films of boeken waarin een warme vader-zoonrelatie voor kwam. Begrijpelijk, want Piet Zandstra (65) uit Almere kende zijn eigen vader niet. Het was een getrouwde man met wie zijn moeder tijdens de oorlóg een affaire beleefde. Zijn eerste le vensjaren bracht hij door bij een oom en tante om daar vervolgens door zijn moeder plotsklaps te wor den weggehaald. Een vrij liefdeloze jeugd bij haar en zijn stiefvader volgde. Als volwassen man, en vooral na de ontmoeting met zijn uit een warm nest afkomstige vrouw, begon zijn afkomst hem steeds meer bezig te houden. Ruim tien jaar geleden stuurde hij op aanraden van zijn vrouw een brief naar Spoorloos in een poging zijn vader te vinden. Geen makke lijke missie: na lang speuren bleek dat Piet Zandstra's vader kort na de oorlog met zijn gezin naar Au stralië was geëmigreerd. „Twee jaar geleden werd ik gebeld door een re dacteur van het programma dat ze beet hadden." Spoorloos ontdekte dat de vader van Zandstra al in 1950 was overle den. Wel werd contact gelegd met Zandstra's halfbroer John en half zus Jenny. Zij ontvingen de Al- meerder en de tv-ploeg in een ge hucht in de buurt van Adelaide. „Ik vergeet nooit het moment dat ik John ons tegemoet zag lopen. Het was net of ik mezelf zag. Zó raar! Zijn loopje, zijn houding, zijn humor: helemaal hetzelfde. En ze zijn net zo gastvrij en aardig. Het is eeuwig zonde dat ik pas op mijn 64e ontdekte dat ik zo'n warme fa milie heb. Maar beter laat dan nooit. Thuis hangt nu een foto van mijn vader die ik heb gekregen, één van John en zijn vrouw en één van mijn zoon op een rij, en ik zie overal hetzelfde gezicht in." Eens per maand belt Zandstra met 'down under'. Mailen kan niet, want zijn broer heeft in diens afge legen huis geen computer. Vorig jaar reisde de havenmeester met vrouw en twee vrienden opnieüw naar Australië. „We logeerden bij John. Dat ging prima, de klik was nog net zo goed als tijdens die eer ste reis die de KRO betaalde. Dit jaar komen ze naar ons. Daar ver heug ik me op, al maak ik me ook zorgen of ze al die luxe wel aankun nen. Zij zijn nooit meer in Neder land geweest. Met kerst hebben we over en weer pakketjes gestuurd. Wij deden dat wat uitgebreider, omdat zij het financieel minder hebben. Er zaten vooral veel din gen uit Amsterdam in, dat vinden ze geweldig daar. Zoals T-shirts en lampenkapjes met Holland erop." Piet Zandstra zou iedere 'zoeker' deelname aan Spoorloos aanraden. „Natuurlijk is het pijnlijk als je fa milie geen contact wil. Dat risico is er, John moest er ook een nachtje over slapen. De mensen die echt weigeren, zullen daar wel hun rede nen voor hebben, denk ik dan." foto's David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24