Buitengebied IJsschotsen voor de boulevard Zwart schaap welkom in de kudde Nieuwe raadkaart 1 6 Zaterdag 17 januari 2009 PZC We blijven nog even in winterse sferen, dit keer met een kleurenfoto uit de collectie van verzamelaar Hans Lindenbergh. De vraag luidt: waar is de foto gemaakt? Nadere informatie en/of persoonlijke herinneringen zijn zoals altijd welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 22 januari worden gestuurd naar: Redactie BN/De Stem, Willem Alexandetflaan 45, 4532 DB Terneuzen, e-mail: redactie.terneuzen@bndestem.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. de m tesee de icesiBses 1 ;fi gGuie?. fis Hüüêi ea Sanlert is Vlsssïaeei door Ronald Jongelings Als je in Vlissingen bent ge boren, is dit geen moeilij ke raadkaart. Ijs voor de boulevard. Dit is een plaat je met ijsschotsen op het 'kleine zandje' tijdens de strenge winter van 1929. De fotokaart is gemaakt door fotograaf Dert uit Vlissingen. Dat schrijft J. Dommisse uit het Groningse Scheemda. En dat is het goede antwoord. Het grote aantal juiste oplossingen - iets meer dan honderd - leert dat de raadkaart van vorige week een makkelijke was. Een van de jongetjes op de afbeel ding is een familielid van de fami lie Snijders uit Oost-Souburg. „Op de prentbriefkaart uit 1929 staan twee jongetjes, van wie een mijn oom, Johan Edelman, is. Hij is ge boren in 1918 en overleden in 1997" De foto van de raadkaart van vori ge week is in februari 1929 geno men tijdens een strenge winter vanaf de glooiing voor boulevard De Ruyter even voorbij de Gevan gentoren. Links op de prent is bou levard Bankert te zien. In het mid den de Monnik ter hoogte van de Coosje Buskenstraat. Rechts kijkt men tegen de boulevardmuur aan en zijn de panden aan boulevard De Ruyter zichtbaar. W. Ova uit Oost-Souburg weet nog goed dat hij daar vroeger speel de. „Als tien-, twaalfjarige was het een sport om vlak voor hoogwater onderlangs de boulevard over de glooiing vanaf de Monnik richting Roeiershoofd te lopen zonder daar bij natte voeten te halen. Dat lukte echter niet altijd, zodat je dagen daarna met witte, door het zout uitgeslagen schoenen rondliep. Daarom was het ook beter als je thuis kwam maar direct te zeggen wat je overkomen was." Kees Stevense uit Middelburg kent de herkomst van de raadkaart van vorige week. „In 1929 verscheen bij de Vlissing- se foto-uitgeverij Dert een groot aantal prentbriefkaarten met af beeldingen van winterse taferelen. Ook deze raadkaart maakt daar deel van uit." Stevense zegt dat de 'Siberische winter' 'zoals deze toen werd ge noemd, behalve prachtige opna men, ook veel last en ongemak met zich meebracht. „De gemiddel de temperatuur bedroeg toen min vijftien graden, en het spreekt van zelf dat het verkeer, met name de veerdiensten over de Westerschel- de, hiervan ernstige hinder onder vonden." Stevense: „Pas vanaf 1939 vormen de boulevards De Ruyter, Bankert en Evertsen een langgerekt geheel, omdat deze vóór dié tijd werden onderbroken door het Haventje van Meijer en de Gevangentoren. De boulevards ontlenen hun na men aan de bekende zeehelden Michiel de Ruyter en de gebroe ders Bankert en Evertsen." A. Bollen van Zwienen uit Vlissin gen kan zich de ijsschotsen op de Westerschelde in 1929 nog herin neren. „Ik zat toen op de lagere school en had ijsvrij. Men kon toen van Vlissingen naar Breskens lopen." De waardebonnen gaan naar W. Sandifort, 's-Heer Abtskerke; Mar jolein van der Meer-van den Dries, Vlissingen en A. Bollen van Zwienen, Vlissingen. door René Hoonhorst Het is gedaan met de rust in de stal van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaande- ren. Tegen elven dinsdagmorgen 13 ja nuari hebben 233 ooien samen meer dan 260 lammeren gebaard. In nog geen vijf dagen kwamen er tweehonderd kleine schaapjes bij, terwijl zo'n twintig ooien hun jong verlo ren. De drie herders hebben nauwelijks tijd om er bij stil te staan. Jan Klomp ligt op bed na een doorwaakte nacht, partner Natasja Vermeu len hoopt hem binnen een uur af te lossen na een reguliere nachtdienst. Neef Serge Klomp verleent overdag assistentie en zorgt dat de dieren genoeg kuilvoer krijgen. Natasja klimt een hek over en plukt een twee ling uit het stro. Moeder ooi sjokt achter haar aan naar een kraamhok. In het aparte kamer tje controleert Natasja routineus het geslacht van de borelingen: een ram en een ooitje. „Tweelingen hoeven niet altijd van hetzelfde geslacht te zijn. Het is net als bij mensen. Het belangrijkste is dat ze allebei gezond zijn." Goede - sterke, mooi gebouwde - ooien zijn aanwinsten voor de kudde. Van de ramme- tjes, toch de helft van de nieuwe aanwas, hou den de herders er hoogstens een paar aan. Na tasja wijst op een tweeling. „Net geboren, maar nu al grote en sterke rammen. Die zou den we wel eens kunnen houden om er mee te fokken." Ook tijdens het elfde jaar van het bestaan van de kudde maken de herders weer een hoop mooie, nieuwe dingen mee. Een drieling, een zeldzaamheid bij Vlaamse kuddeschapen en Drentse heideschapen, red de het ondanks de goede zorgen niet. De twee eerstgeborenen waren gezond en dron ken binnen de kortste keren bij de moeder ooi. Nummer drie was echter te zwak om aan te schuiven. Het beestje kon niet op ei gen kracht overeind komen, maar dronk wel uit de fles. „Echt op krachten was het ooitje nog niet toen haar moeder vanochtend op haar trapte. Voor zo'n teer beestje is het dan direct einde verhaal." Tijd voor treurnis is er niet. „Of ze het gehaald had, is ook maar zeer de vraag", zegt Natasja nuchter. Ze is blij om een andere zeldzaamheid: de ge boorte van een pikzwart Vlaams kudde schaap. Het diertje is niet het enige zwarte schaap in de stal, maar de andere ooien en lammeren hebben nog iets van een Drents heideschaap in zich. „Bij een Vlaams kudde schaap zie je wel eens een zwart puntje of vlekje, maar een egaal zwart dier komt zel den voor. Het beestje is gezond, dus is het een prachtige aanwinst." Het zwarte schaap drinkt bij de moeder. Acht lammeren werden niet door hun moeder ge accepteerd en krijgen de fles. Vier anderen zijn tijdelijk aan de fles omdat ooien kampen met ontstoken uiers. „Maar het gevaar is niet denkbeeldig dat de lammeren straks niet an ders meer willen. Als dat het geval is, bren gen we de flessenlammeren naar Nieuwvliet. Medewerkers van een zorgboerderij zorgen dan voor tijdige voeding, omdat wij die han denbinders er even niet bij kunnen hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16