Bij AZ weet men dankzij WK sprint is testwedstrijd voor Friesinger 'Ja, ik denk aan stoppen met voetbal' Nederlanders ontbreken voor het eerst in 31 jaar op Australian Open 1 jJ^fZedand 3 6 Zaterdag 17 januari 2009 PZC Duitse schaatsster maakt in Moskou rentree na lange revalidatie. door Maarten van Helvoirt MOSKOU - De diva van het schaat sen is terug aan het front: zes maanden nadat ze bij een fietson- geluk haar knie zwaar blesseerde, rijdt Anni Friesinger vandaag in Moskou haar eerste internationale wedstrijd van het seizoen. Het is direct het wereldkampioenschap sprint „We zien het als een test wed strijd, kunnen niet al te veel verwachten. Eerst maar eens kijken hoe ze er voor staat. Ze kan op de ïooo me ters op het podium rijden, maar ook zomaar zesde worden", zei coach Gianni Romme gisteren over de vijftienvoudig wereldkam pioene. Het lukt Friesinger nog niet altijd om tijdens het schaatsen de mal heur aan haar knie uit haar hoofd te bannen. Romme: „Als je maan denlang aan niets anders hebt ge dacht, is het niet zo simpel om bij het startschot die knie weg te cijfe ren. Juist bij de start komt de mees te druk op je knieën." Friesinger: „ik ben pijnvrij, maar heb nog wel regelmatig een reactie na een training. Daarom ga ik dit jaar ook niet het WK allround rij- Anni Friesinger liep zes maanden geleden bij een fietsongeluk een zware knieblessure op. Vandaag maakt de Duitse schaatsster haar rentree op het WK sprint. den - dat is te zwaar - maar richt ik me op het WK afstanden." De Duitse tipt dit weekend de Chi nese Beixing Wang als de topfavo riet. Dat is de enige die regerend wereldkampioene Jenny Wolf op de 500 meter kan bijhouden en bo vendien een sterke ïooo meter kan rijden. „Zelf zal ik op de 500 meter te veel verliezen op de spe cialisten. Ik kan nog niet in de 38 seconden rijden." Friesinger bewaart mooie herinne ringen aan Krylatskoe, de ijsbaan van Moskou. In 2005 werd ze er wereldkampioen allround door al le afstanden te winnen. „Ik vind het sowieso fijn om in Moskou te zijn. Het is een spannende stad met veel historie en mooie archi tectuur. Gianni was hier nog nooit geweest en daarom heb ik hem het een en ander laten zien, zoals de vijf Stalin-torens en het Rode Plein. Ik weet er oo.k allemaal ver halen bij. Daar heb ik me in ver diept. Omdat mijn moeder Pools i$, kan ik aardig Russisch lezen en verstaan. Spreken gaat moeilijker." Acht Nederlanders Aan het wereldkampioenschap sprint doen voor Nederland vier mannen en vier vrouwen mee: MarkTuitert, Erben Wennemars, Stefan Groothuis, Simon Kuipers, Annette Gerritsen, Natasja Bruijntjes, Margot Boer en Laurine van Riessen. MELBOURNE - Voor het eerst sinds 1978 doet geen enkele Nederlandse tennisser of tennisster mee aan het hoofdtoernooi van de Australian Open. In de tweede ronde van het kwalificatietoernooi werden giste ren Arantxa Rus en Matwé Middel koop uitgeschakeld. Eerder zagen Jesse Huta Galung en Michel Koning hun poging om het Met technologie uit Israël blijft niets meer verborgen. door Theo Brinkman ALKMAAR - Bij AZ blijft binnen kort niets meer onopgemerkt. Technologie uit Israël 'wordt inge zet om het eigen spel te filmen. Het credo: meten is weten. Het doel: het spel perfectioneren. Het resultaat: driedimensionale compu teranalyses van de wedstrijden. En de spelers kunnen thuis op de lap top alles nog eens rustig bekijken als ze even inloggen. Voetbal, 'de belangrijkste bijzaak van het leven', wordt bij AZ zo langzamerhand een wetenschap. Niet alleen wedstrijden, maar ook trainingen worden gefilmd, geco deerd en vervolgens door de com puter geanalyseerd. In welke zone loopt Ari het meest, van wie krijgt hij de bal en waar heeft hij het hoogste rendement? In grafieken en tabellen is alle informatie be schikbaar. Al enige tijd werkt AZ op die ma nier, via het systeem Sportscode, maar nu gaat de club nog verder. Drie camerasensoren registreren negentig minuten lang waar de spe lers lopen en wat ze doen - een pri meur. Een daaraan gekoppelde computer verwerkt de beelden di rect. De informatie kan driedimen sionaal worden weergegeven. Zo is al snel na afloop een soort Playsta- tion-versie van een duel van AZ be schikbaar. Dit biedt nog veel meer mogelijkheden dan de huidige werkwijze. De manier van registreren heet ob ject tracking. De spelers worden ge schaduwd, ieder moment van de wedstrijd. Big brother is watching Ari, Martens en Schaars. De speler 'Dit is niet bedoeld om spelers te betrappen of af te kraken' heeft straks geen excuses meer. Wie zegt dat hij op een bepaald moment niet kon zien dat een me despeler vrij stond, kan worden ontmaskerd door de 3D-weergave. Wedstrijdmomenten kunnen na melijk vanuit ieder gewenst stand punt worden bekeken. „Maar even voor de duidelijkheid: dit is niet bedoeld om spelers te be trappen of af te kraken. Het is er juist om ze te helpen, om ze in zicht te geven in bepaalde situa ties. Zodat ze een volgende keer weten hoe ze moeten handelen", zeggen Max Reekers en Kees Ver ver. Al gebeurt het natuurlijk ook dat spelers op fouten worden gewe zen door de beelden. „Spelers zijn mensen, en dus soms eigenwijs. Dat geeft niet." De twee bemannen sinds ander halfjaar samen het informatielabo- .ratorium van AZ. Verver filmt de wedstrijd, Reekers zit ernaast met een laptop. Twee keer drie kwar tier gaat zijn wijsvinger non-stop over het scherm. Iedere actie op het veld codeert hij. Het resultaat: als de scheidsrechter affluit, zijn tweeduizend actiemo menten geregistreerd. Daarna zijn alle acties met één muisklik terug te zien: alle corners, alle balcontac ten Van Stijn Schaars, alle inspeel- passes van Kees Luijckx. Maar ook: hoe staan de spelers bij balverlies, en hoe bewegen ze zich ten opzich te van elkaar? Een deel van de in formatie gebruikt trainer Van Gaal in de wedstrijdbespreking. De meer individuele gegevens kunnen de spelers thuis op de laptop bekij ken. Ook informatie 'over de komende tegenstander is te downloaden via die website. Het AZ-infolab maakt van iedere tegenstander een film pje van ruim tien minuten, met alkmaar - Ook de psyche wordt bij AZ gemeten. Iedere week moeten de spelers een vragenlijst in vullen over hoe ze zich voelen. In het begin had den de spelers zo hun twijfels over het nut. Nu zijn de meesten wel overtuigd. „Ze zien een rode draad in de antwoorden. Bijvoorbeeld dat je je vaak ergert aan iets of iemand. Zelf merk je dat misschien niet eens meer op, maar zij filteren zo iets er wel uit", zegt Maarten Martens. „Ze vinden dingen die je in een persoonlijk gesprek mis schien niet zou toegeven", zegt Kew Jaliens. Vorig seizoen was de verwerking van de antwoor den nog niet optimaal. Uit balorigheid gaf Pellè daarom eens op de vraag 'Denk je weieens aan stoppen met voetballen?' het antwoord 'ja, heel vaak'. Toen hij daar geen reactie op kreeg, besloot hij de vragenlijst niet meer in te vullen. „Vervol gens vroeg de club zich af waarom sommige spe lers de lijsten niet invulden. Dit seizoen vul ik hem iedere week in. En serieus, ja. De lijst is nu trouwens ook in het Italiaans beschikbaar." Dat was bijna een jaar geleden. Nu houdt clubarts Edwin Goedhart, sinds afgelopen zomer bij AZ, zich met de verwerking bezig. Hij beoordeelt de uitkomsten samen met trainer Van Gaal. De ant woorden spelen trouwens geen rol bij hef maken van de opstelling, zegt Van Gaal. „Ze zijn alleen een hulpmiddel om tot een oplossing te komen. Soms zie je dat het goed zou zijn om iemand naar de psycholoog te sturen, of iemand rust te geven, of een extra gesprek met hem aan te gaan. Meestal bevestigen de vragenlijsten wat ik al heb gezien aan een speler. Maar zo'n bevestiging is wel nut tig. Meten is weten." hoofdtoernooi van de eerste grandslam van 2009 te halen mis lukken. Robin Haase zag vanwege het moeizame herstel van zijn knie blessure in Nederland al af van deelname, Michaëlla Krajicek beslis te in Melbourne zelf om niet te spe len met enkelklachten. Door een fout van de tennisbond was Thie- mo de Bakker niet ingeschreven. Anni Friesinger (links), hier met Annette Gerritsen, is terug in het interna tionale schaatsen. foto Olaf Kraak/anp Ben jij de ideale juf of meester van de toekomst? Vind je het boeiend om kinderen te helpen bij hun ontwikkeling? Leer je ze graag leren? Kies dan voor de opleiding Leraar Basisonderwijs (pabo)! Deze hbo-opleiding start nu ook op 2 februari 2009 en biedt je de mogelijkheid om 4 jaar later af te studeren. Als je interesse hebt in dit traject word je uitgenodigd voor een intakegesprek. r Kijk voor meer informatie op www.hz.nl of bezoek de open dag op zaterdag 31 januari! Hogeschool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 146