'Essent kon niet zelfstandig blijven voortbestaan' 3^ mysterie van de middernachtzon adembenemende arabische golf Bestuursvoorzitter van Essent reageert op de commotie. door Chris van Alem Spannend vond hij het niet, de afgelopen dagen. Wel en erverend. „Maar dar zijn we gewend", zegt Michiel Boersma, bestuursvoorzitter van Essent. - Had u zulke heftige reacties ver wacht uit de politiek „Politici moeten eens in de spiegel kijken. Waarom wordt Essent ver kocht? Vijfjaar lang hebben wij ge zegd dat we moeten groeien, dat we naar een grotere schaal moeten in de Europese energiemarkt, want dat is van belang om te over leven. We hebben een fusie met Nuon aangekondigd, maar die is ondanks alle pogingen niet doorge gaan. Die fiisiepoging is door Den Haag aangegrepen om, tegen onze zin, de splitsing versneld door te voeren. Essent wordt daardoor een stuk kleiner. Wil je schaalgrootte krijgen, dan blijft: er geen ander al ternatief over dan je aan te Sluiten bij een Europese partij. Den Haag heeft ons in die richting geduwd." - Wat schiet de klant op met ver koop aan RWE? „De klant wordt er altijd beter van. Omdat we straks door de schaalgrootte met RWE beter kun nen inkopen." - Weer een belangrijk Nederlands be drijf in buitenlandse handen. „Essent hoort niet in het rijtje Fok ker, Stork en ABN. Wij blijven toch, binnen redelijke grenzen, on afhankelijk als Essent. Essent had niet zelfstandig kunnen blijven voortbestaan. Als je dan een stap moet zetten naar schaalvergroting, moet je niet wachten tot je klein ben." - De Essent-top werd door sommi gen beschuldigd van zakkenvullenj. „Ik begrijp niet waar dat op slaat. Daarom heb ik ook meteen gezegd dat de bestuurders van Essent géén enkele cent krijgen voor deze verkoop. De Duitsers hebben dat ook nooit voorgesteld." 'RWE heeft interesse in de bouw van een nieuwe kerncentrale' - Sommige politici vinden RWE een 'vies' energiebedrijf. „Waarop is dat gebaseerd? RWE heeft net als Essent een historie van honderd jaar. RWE onder schrijft de Europese en zelfs de Ne derlandse doelstellingen voor te rugdringen van de C02-uitstoot. RWE doet veel aan ondergrondse C02-opslag, ze investeren één mil jard per jaar aan vergroening en verduurzaming, ze verviervoudi gen de capaciteit voor windener gie de komende vier jaar. De historie kun je niet wegpoet sen, maar er is de afgelopen jaren een héél ander, nieuw RWE ont staan. Dan zeg ik: kijk nou eerst eens naar de feiten voordat je oor deelt." - De kerncentrale Borssele geeft ook commotie: Gaat die verkoop door? „Ik spreek niet van commotie, maar van discussie. Essent is voor de helft aandeelhouder van EPZ, de eigenaar van de kerncentrale. De vergunning voor de centrale is door het Rijk verleend en de mi nister van Vrom is de vergunning verlener. Borssele opereert onder strikte internationale veiligheidsre gels en daar wordt streng op toege zien. Als Essent hebben wij geen ervaring op het gebied van kern energie. RWE heeft meer dan 7000 megawatt aan vermogen uit kernenergie. Drie van de vijf kern centrales van RWE behoren tot hetzelfde type als die in Borssele, alleen een maatje groter. RWE heeft dus écht ervaring op dat ge bied. RWE heeft interesse in de bouw van een nieuwe kerncentra le. Of die er komt, bepaalt de ver gunningverlener. Ik begrijp die dis cussie en de zorg wel. Maar als de aandeelhouder in EPZ Essent is of een Europees energiebedrijf met grote ervaring op dat gebied, dan kies ik voor het laatste. Wat er nu gebeurt, is dat men roept zonder de details te kennen. Dat vind ik jammer." - U wist toch dat de kerncentrale in overheidshanden moet blijven? „Natuurlijk weet ik dat. We gaan op korte termijn met Delta praten. Ik heb bestuursvoorzitter Boerma vóór de persconferentie gebeld." - En verder? „Verder niks... Laten we eerst maar eens om de tafel gaan zitten." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Ziekenhuisfusie Hoewel bijna heel Zeeland de be moeienissen van ziekenhuisdirec teur H. Simons van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes beu is, lijkt hij als oud-politicus het Haag se denken zo te beïnvloeden, dat een ongewenste fusie van de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes er komt. Zeeland is een kleinschali ge provincie met een complexe in frastructuur. In de visie van de heer Simons leiden alle wegen naar Goes. Sinds zijn komst als in terimmanager in Goes is er onrust in de ziekenhuiszorg in Zeeland. Advocaten van de duivel beweren, dat slecht financieel beleid in Goes en Vlissingen een fusie zou ver snellen. Zo zou er ook weinig moeite zijn gedaan om voldoende gynaecologen beschikbaar te heb ben voor zowel Goes als Vlissin gen. Zou een volksopstand de he ren Zomer en Simons kunnen overtuigen, dat zij beter het veld kunnen ruimen voor managers, die meer voeling hebben met Zeeuwen? Want Zeeuwen zijn in het algemeen gezagsgetrouw en ge laten, maar ook slimmer dan Hol landers denken. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Trouwen De Grootmoefti van Saudi-Arabië is bang dat hij vrouwen te kort doet, en dus mogen ze van hem op hun tiende trouwen (buiten land 15-10). 'Mogen'of is het 'moeten'? In een land waar vrou wen totaal geen rechten hebben, moet zo'n man zijn mond houden over het te kort doen aan vrou wen. Ze worden door hem opgeza deld met weer een plicht, en dat is heel wat anders. Laat ze gaan auto rijden, zich laten zien, handen schudden met wie ze wil, ontmoe ten wie ze wil, omgaan met wie ze wil, zeggen wat ze wil. Dan pas doe je vrouwen niet te kort. Er zijn trouwens nog heel wat excu ses te maken. Begin daar eerst maar eens aan, Grootmoefti! Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Koopkracht De koopkracht is gestegen voor werknemers, onder andere door dat de WW premie per 1 januari is afgeschaft. Dat is fijn voor de men sen die nu nog een baan hebben. Voorspeld is dat door de kredietcri sis een miljoen of meer werklozen erbij zullen komen. Doordat in het verleden de hoogte en de duur van de WW zijn beperkt, dreigen de ontslagenen in grote armoede te vervallen. Wat de overheid met de ene hand geeft aan de werkne mers, die hun baan houden, pakt af ze van de ontslagen werkne mers. Een gemiste kans van solida riteit. P. Bakx Niers 19a, Tilburg Palazzoli Met verbijstering las ik (regioka tern 16 jan.) het artikel over Palaz zoli Hulst. Ik wil een aantal onwaarheden aanhalen: allereerst eigent men de naam Steunpunt toe en zet men er Palazzoli achter. Officieel is het de Stichting Palazzoli met Palazzo- li-huizen in Oost-Souburg, Goes en Hulst. In de officiële naam komt geen Steunpunt voor. Door de toevoe ging Steunpunt te gebruiken lift men mee op de goodwill, werk en erkenning die Stichting het Steun punt Terneuzen heeft als psycho sociaal centrum voor kankerpatiën ten in Zeeuws-Vlaanderen. Stich ting het Steunpunt Terneuzen werkt samen met alle partijen in de (keten)zorg, borstkankervereni- ging, aan Z, is aangesloten bij de re dacties van alle organisaties werk zaam in de palliatieve en oncologi sche zorg, IKR, LSR en IPSO-atten- dum. Verder maakt men in het artikel melding van activiteiten in wor ding. 'Toevallig' zijn dit de activi teiten die Het Steunpunt Terneu zen aanbiedt voor de doelgroep. Daarmee zet men de doelgroep willens en wetens op het verkeer de been. Stichting het Steunpunt Terneu zen vindt dat men met wederzijds respect naar elkaar en de doel groep zou kunnen en moeten wer ken. Ingrid Wojtal Stichting Het Steunpunt Terneuzen Diepenbrockstraat 22, Terneuzen PZC Zaterdag 17 januari 2009 Lreis lp tié afgelopen jaren bobben wij als reisorganisatie gemerkt dat er veel mensen fijn die graag extra service en begeleiding wensen tijdens hun {rondjreis. Sinds vorig jaar bieden wij 11 dan ook de mogelijkheid om mee te gaantijdens ééri vanohte txelusiéfrrizen. Meer informatie? Kom naar de informatieavond. Schrijf u in via www.peliikaanreizen.nl/informatieavond of stuur een e-mail naar informatieavonden@pelihaaiireizen.nl. Thomas Cook Travel Shop, Meer Informatie of deie rellen boeken? Kom naar één van de Thomas Cook Travel Shop Pelikaan Reizen vestigingen. Bavel Pastoor Doornstraat ia 0161438 484 Middelburg L.inge Geere 24 0118-639 839 Prinsenbeek Groenstraat 12 076-5410021 Terhdjden Hóofdstraat 8a 076-5934533 Teterlngen Willem Atexanderptein 5 076-578 3535 Vlissingen Coosje Bustemlraat 149 0118-419 710 Zevenbergen Havencind 2 0168-329 634 icinerende rondreis langs ten rain het Westelijk landse Zee gebied en Afrika. Ear. reis om niet te later, gaan! De bekendste van de Emiraten is üobci. r«7a~r ook de andere Emiraten als Ras al Khaimah, Aba Dhabi, Sharjah eri Fujairah zips, zeker een bezoek waard! Barcelona, Tunis, Valleta, Messina, Rome, Genua en Marseille. 13 september Ajman, Dubai, Ras al Khaimah, Hajar Mountains, Dibba, Khor Fakkan, Hatta, Al Ain, Abu Dhabi en ShaTjah. 29 september Wé ontmoeten de Lappen en hrua rendieren en komen op de Noordkaap. Hier lijkt de wereld echt op te honden! De middernachtzon die de horizon Oslo, Lillehammer, Dovrefjell NP, Mo i Rana, Poolcirkel, Lofoten, Malselva, Noordkaap? Porsangerfjord, Santa Claus Village, Rendierenfarm, Oulu, Helsinki, Stockholm en Vatternmeer. tunesië, malta, italië, Spanje, frankrijk Zuid-Aftika is een land met vele gezichten. In de natuurreservaten vindt u ontelbare diersoorten, rust, ruimte en spectaculaire vergezichten. Tijdens deze reis ontdekt u alle facetten van Zuid- Afrika. Johannesburg, Pretoria, Kruger Park, Blyde Rivier, Knysna,Tsitsikamma NP, Oudtshoorn, Kaapstad,Tafelberg, Kaap de Goede Hoop en Stellenbosch. 4 oktober se rondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13