'Tegen ontpoldering betekent tegen WCT' Open Dag Roze zeepok nestelt zich in Oosterschelde Hoorzitting over grotere schepen Wachttijd jeugdzorg verschilt per regio www.hz.nl Wf Kom en stel je vragen! PZC Zaterdag 17 januagi 2009 29 GroenLinks: aanleg van containerkade betekent ook natuurcompensatie. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het is niet uit te leg gen, vindt GroenLinks in de Sta ten van Zeeland. Aan de ene kant bezwaar maken tegen ontpolde ring om de natuur in de Wester- schelde te herstellen en aan de an dere kant 120 hectare strand en slik inpolderen om de Westerschel- de Container Terminal (WCT) aan te leggen. „Als je tegen ontpoldering bent, moet je ook tegen de WCT zijn", vond GroenLinks-Statenlid Leen Harpe gisteren in een commissie vergadering over de WCT, „want voor de aanleg van de containerter- minal is extra natuurcompensatie nodig." De commissies economie en ruim te bespraken de richtlijnen waar aan een nieuw milieueffectrapport Peijs wijst op mogelijk conflict met drukkere Westerschelde. door Marcel Modde TERNEUZEN - Zeeland krijgt een be langrijke stem in het besluit om grotere containerschepen toe te la ten tot de Westerschelde. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat is niet van plan het ver zoek in die sfeer van de Vlaamse overheid zonder meer in te willi gen.- „Daar is de vraag te zwaarwe gend voor", zei een woordvoerder van het ministerie gisteren in de vergadering van de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) Commissaris van de koningin Kar- la Peijs nam alvast een voorschot op de inbreng van de provincie. voor de WCT moet voldoen. Peter Holtring (PvdA) stelde vast dat de voorbereidingen voor de herkan sing van de WCT 'met de snelheid van een slak' verlopen. Hij had daar wel begrip voor, gezien de sa menstelling van het dagelijks pro vinciebestuur: CDA en SGP zijn voorstander van de WCT en GroenLinks en Christenunie zijn tegen. Holtring: „Het lijkt erop als of ze een beslissing over deze colle geperiode willen heentillen." Het CDA en de WD wilden we ten of de plannen voor de Verbrug- ge Container Terminal (VCT) de voortgang van het WCT-dossier vertragen. Volgens gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) is daar geen sprake van. Hij wees erop dat het milieu- De Statencommissies economie en ruimte bespraken de richtlij nen waaraan een milieueffectrap port voor de Westerschelde Con tainer Terminal moet voldoen. Binnen tien jaar wordt de nieuwe zeesluis van Terneuzen in gebruik genomen en zal bij Vlissingen een containerterminal in bedrijf zijn, aldus Peijs. Het wordt dus onge twijfeld veel drukker op de Wester schelde en daarmee moet terdege rekening worden worden gehou den, vindt de commissaris. „Als er dan een vierhonderd meter groot schip door de sluis moet, houdt dat in dat er verder zeker twintig minuten geen schip naar de over kant kan varen. Willen we dat?" Het VRZ-bestuur boog zich in Ter- neuzen over de gang van zaken Het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat niet zonder meer akkoord met het Vlaamse verzoek om grotere schepen toe te laten tot de Westerschelde. effectrapport, mede naar aanlei ding van inspraakreacties, breder moet worden aangepakt. Dat kost tijd. Aanvankelijk was het de be doeling dat de Staten in mei voor de tweede keer de knoop over de WCT zouden doorhakken. Dat wordt nu waarschijnlijk na de zo mervakantie. Zoals gebruikelijk bij een commis sievergadering over de WCT be nutten tegenstanders van de termi nal de gelegenheid. Hun bood schap was al even gebruikelijk: voortzetting van de WCT-procedu- re leidt tot een nieuwe zeperd. Is het niet bij de Raad van State, dan is het wel bij de Europese Commis sie. „Heb de moed de WCT af te blazen, tenzij u een nieuw debacle bij de Raad van State wilt", zei Peter de Dreu van de stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland. De insprekers klaagden erover dat de Statenleden niet ingingen op hun argumenten. Geen wonder, het tegengeluid is vaker gehoord. van 'Slagkracht'. Dit project heeft tot doel de samenwerking bij inci denten op de Westerschelde te ver beteren. Nu doen de verschillende hulpdiensten (privaat en particu lier) nog te veel hun eigen ding en wordt langs elkaar heen gewerkt. Binnen Slagkracht wordt niet al leen de operationele sterkte gebun deld, ook de specifieke kennis (zo als over gevaarlijke stoffen) komt breder beschikbaar. Het uitgangs punt is dat er het etmaal rond en zeven dagen per week schepen op het water paraat zijn voor een eer ste hulpverlening aan zeeschepen in de problemen. Ook op dit front wordt de samen werking met Vlaanderen gezocht. Er is enige vooruitgang, maar de stappen die gezet worden zijn heel klein, aldus Peijs. Leven onder water wordt met het jaar exotischer. door Marcel Modde BRUINISSE - Het onderwaterleven in de Oosterschelde en Grevelin- gen bestaat inmiddels voor 90 pro cent uit exoten. De autochtone fau na is grotendeels verdrongen en te ruggetrokken op zandgronden en kleilagen, aldus maritiem bioloog Peter van Bragt. De vondst van een kleine popula tie roze zeepokken (Megabalanus coccopoma) in de Oosterschelde ter hoogte van Bruinisse, verbaast hem daarom allerminst. „Ieder jaar komen er in de Delta nieuwe soorten bij." De mate waarin ze het hier naar hun zin hebben, is bepalend voor een al dan niet ex plosieve groei, legt Van Bragt uit. Hoe de ontwikkeling van de roze pok zal uitpakken, valt volgens de bioloog op z'n vroegst over vier jaar zeggen. De Megabalanus coc copoma is met z'n vier centimeter groter dan zijn Nederlandse soort genoot. Het diertje nestelt zich bij voorkeur op oesters en harde sub straten. „In de praktijk houdt dat dus in dat ze weer een plaatsje in beslag zullen nemen van autochto ne soorten. Maar dat zijn nu een maal onvermijdelijke processen", benadrukt Van Bragt. „Zo onstaat er weer een nieuw evenwicht." Net als de oester en zakpijp filtert de zeepok het water. De roze zeepok komt oorspronke lijk uit het gebied tussen Midden- en Zuid-Amerika. Klimatologisch verschillen de omstandigheden in die hoek volgens de onderwater- bioloog niet veel van het Neder landse kustgebied. De kans dat ze hier kunnen overleven, acht hij re delijk groot. Via de scheepvaart verspreidt het diertje zich over de wereld. In 2006 werden bij Borsse- le ook al enkele exemplaren gevon den. Op drijfhout en boeien op de Noordzee laat de Megabalanus coc copoma zich al langer zien. In de Oosterschelde bij Bruinisse is een populatie van de exoti sche roze zeepok gevonden. De Zeeuwse delta wordt ieder jaar minder oorspronkelijk. Instantie wil verschil in wachttijd voor hulp per regio aankaarten. MIDDELBURG - Het terugdringen van de wachtlijsten in de jeugd zorg in Zeeland loopt op schema. Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ), dat gezinnen en kinderen in de jeugdzorg opneemt, heeft geen wachttijden. Eind dit jaar moet AZZ binnen de kabinetsnorm van maximaal negen weken blijven. In 2010 wil AZZ die maximale wacht tijd gemiddeld terugbrengen naar vier weken wachttijd. Maar er blij ven grote regionale verschillen. In Zeeuws-Vlaanderen heeft jeugd zorgverlener AZZ geert wachttijd voor gezinnen die een hulpverle ner toegewezen hebben gekregen. Op Walcheren lopen de langste wachttijden voor ambulante hulp op tot een jaar en op Schou wen-Duiveland zelfs tot anderhalf jaar in de extreme gevallen. Dat ligt aan factoren buiten bereik van AZZ, zegt directeur Hein Abbing van AZZ, zoals vacatures bij het maatschappelijk werk in een ge meente waardoor cliënten niet tij dig kunnen worden overgenomen. Hij en Bureau Jeugdzorgdirecteur Ferry van den Brüle willen dat aan de orde stellen bij de werkgroep Zorgaanbieders van de Taskforce Jeugd van de dertien Zeeuwse ge meenten. Bureau Jeugdzorg krijgt dit jaar weer bezoek van de Inspec tie voor de Jeugdzorg. Op eigen verzoek, gedaan via de provfncie, om te tonen dat de risico-inschat ting van BJZ nu wel op orde is. Binnen Zeeland zijn grote ver- schillen per regio in de wachttijd voor thuishulp bij jeugdzorg. De wachttijden lopen uiteen van nietbestaand tot anderhalfjaar. Studenten, docenten en medewerkers heten je van harte welkom op onze Open Dag en beantwoorden graag al je vragen! Programma Edisonweg 4, Vlissingen Informatiemarkt van 10.30 tot 15.00 uur met o.a. informatie over opleidingen, studie stage buitenland, student companies, HZ-Sport, HZ Cult, studentenverenigingen, studentenhuisvesting Voorlichtingsrondes om 11.00, 12.30 en 13.30 uur Rondleidingen om 11.00,12.00,13.00 en 14.00 uur Inloopspreekuur decaan van 10.30 tot 15.00 uur Kijk voor meer informatie op onze site www.hz.nl I/geel* Hogeschool ffTf Zeeland De Megabalanus coccopoma foto Vlaams Instituut voor de Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139