Middelburgers moeten weer weten Geen evenement meer op overloopterrein Junior Kamer overhandigt geld veiling Nationale veldloop voor gemeenten komt naar Zeeland 22 Zaterdag 17 januari 2009 pzc W Chawwa Wijnberg 2003-2004 Chawwa Wijnberg (1942) werd in 2003 de eerste stadsdichter van Middelburg. Ze ging voortvarend van start en beperkte zich niet tot het schrijven. Wijnberg kwam met het project Park en Poëzie, dichters traden in de stad op, vaak op plaat sen waar veel mensen nooit ko men. Na twee jaar hield ze ermee op. Ze had er genoeg van, zei ze een tikje bitter in een interview met de PZC. Ze was het niet eens met de benoeming van Jan J.B. Kui pers als haar opvolger. Eind 2004 gaf ze nog ongezouten commen taar op de 'bouwputaffaire'. Jan J.B. Kuipers 2005-2006 Het stadsdichterschap van Jan J.B. Kuipers (1953) begon met een rel. Kuipers was zeer verbolgen over de neerbuigende uitlatingen van Chawwa Wijnberg over zijn werk. Kuipers, geboren in Zaamslag, wo nend in Kattendijke, maar opge groeid in de Zeeuwse hoofdstad, noemt Middelburg 'mijn stad'. Ook hij was bij zijn afscheid be paald niet lovend over het stadsbe stuur: „Ze hebben wel een stads dichter, maar ze weten niet zo goed wat ze er verder mee moe ten. Elk plan verdwijnt in de bu reaucratische molen. En dan be doel ik letterlijk verdwijnen." Marcel Koopman 2007-2008 Marcel Koopman (1952) volgde in 2007 Kuipers op. Middelburg kreeg zo toch nog de door Chawwa Wijnberg in 2005 gewenste kandi daat. Voor Marcel Koopman was het geen verrassing, zei hij bij zijn be noeming. Hij wist dat hij voorge dragen was. „Ik ben een landelijk bekende dichter. Het is niet zo gek dat ze bij mij uitkwamen." Enkele van Marcel Koopmans ge dichten zijn op glas geëtst en zijn te lezen op de fietsenstalling bij de Stadsschuur, tegenover de recht bank. hulst - De Junior Kamer Walche ren heeft gisteravond in het nieu we Palazzolihuis in Hulst officieel de opbrengst van de in november vorig jaar gehouden veiling over handigd aan de stichting Palazzoli. Vanmiddag wordt op de histori sche scheepswerf in Arnemuiden het geld symbolisch overhandigd aan de stichting Behoud Hoogaars. En vrijdag 30 januari, tijdens het Sportgala, is het de beurt aan het derde goede doel van de Junior Ka mer: Sport Zeeland. De veiling bracht 61.750 euro op. Elk van de drie stichtingen krijgt ongeveer een derde deel ervan. Palazzoli 20.625, Behoud Hoogaars 21.600 en Sport Zeeland 19.525 euro. De bouwput Kan een oude stad een bouwput overleven stadsvijver, dag haaien welke oorlog woedt in dit gekwelde gat is dit een stad van angst en vrezen, de oude huizen kreunen beven hoe kan de kunst ooit in deze afgrond leven hoeveel bedrijven krijgt dit schouwtoneel en met hoeveel dwaze wakken, oud Middelburg word je nog geslagen De stad is als een boek Explosie! Dan de implosie van de afa sie. Als gruis betreedt historisch steen de eeuwigheid van het vergeten. Eens was de stad een boek. Beroofd van hart moet zij naar zich zelf op zoek, tussen rijen rekwisieten van de Delft- se school. Dan ligt opnieuw de vinger van de Lange jan langs de regel van de tijd. De stad is als een boek: kwetsbaar papier, bedrukt van al ons weten. Middelburg, maart 2008 Er stond een foto in de krant. Half Miniatuur Walcheren omver ge schopt. Een man zit somber naast het wrak van een vernield gebouw. Misschien een leuke prijsvraag voor de ouderen onder ons: Wanneer hebben wij dit al eerder ge zien Of is het slechts een spiegelbeeld van alle bomen die wij vorig jaar de keel afsneden? We hadden tenminste een jaar kunnen wachten. (fragment) Chawwa Wijnberg .&L- Jan J.B. Kuipers Marcel Koopman Joop (Johannes Herman) Buma (Zuidlaren, 1931) is de vierde stadsdichter van Middelburg. Hij wil letterlijk van zich laten horen, zodat zijn stadsgenoten weten dat er een stadsdichter is. door Theo Giele Middelburgers, noteer het vast in de agenda. Uw stadsdichter Joop Buma zal elke eerste zondag van de maand zijn nieuwe gedicht voordragen, telkens op een andere plaats in de stad. Galerie 100.000 etc. in de Lange Noord straat is op 1 februari de eerste plaats waar de stadsdichter aan legt. Want wat is Middelburg, in de ogen van Buma? „Een levende stad waar je door de historie waadt." En daarbij wil Buma een poëtische gids zijn. Elke maand wil Buma een gedicht wijden aan een bepaalde plek in de stad met een voor veel mensen verrassend verleden. „Ik blijf toch een soort schoolmeester", zegt Buma, die vroeger in het onderwijs werkte. Hij wil de kennis van de Middel burgers over hun stad verrijken. Hij durft er zijn hand voor in het vuur te steken dat veel mensen na het horen of lezen van zijn gedicht zullen zeggen: ik ben hier zo vaak langs gekomen en nooit geweten dat dit er was. „Met mijn gedich ten wil ik de Middelburgers op merkzaam maken op de historie van de stad." Buma ziet het als een project. Als zijn gedichten zijn gebundeld kan de lezer met het boekje in de hand een wandeling maken door de stad. Chawwa Wijnberg zag voor de stadsdichter ook een taak als hof nar, die met spotternijen het stads bestuur op de hak neemt. Buma zegt de actualiteit niet te ontlo pen. „Het is maar wat zich aan dient. Buma heeft zich voorgenomen zijn blik als stadsdichter over de veste te laten gaan. Ook de buiten wijken en de dorpen hebben zijn aandacht. „Ik heb vrienden uit Nieuw- en Sint Joosland beloofd tenminste één gedicht over hun dorp te schrijven." Maar de histori sche binnenstad zal toch vooral zijn werkterrein zijn. „Er zijn daar zoveel onderwerpen." Buma was via de stichting Kunst- Se Cultuurroute al vanaf het begin betrokken bij het stadsdichter schap. „Ik ben verschillende keren gevraagd, maar ik durfde niet. Je wilt niet voor schut staan." Buma is van die koudwatervrees af Hij vond het allemaal wat stil worden rond de stadsdichter. „Daarom zei ik nu ja. Ik wil me la ten horen." Begin En nu wil ik een dichter zijn voor al le inwoners van de stad. Geen inge wikkeld en vaag woordgebruik voor zogeheten kenners, wie'dat ook zijn. Dat lijkt mij louter interessantdoene- rij. Ik wil in mijn verzen met medebewo ners lopen door het vandaag en rijke verleden van onze woonstede, mel ding maken van het leven van de mensen van eens en van heden. Hen lokken naar ter zake doende plaatsen om daar te laten zien en horen waar het over gaat. Iedereen zal direct weten waarvan ik spreek. Aha beleving hebben, meegaan door straten over pleinen, groeten dag dag, horen, ontmoeten, spreken in een ritme, muziek en woorden. Welluidend, strijdbaar rela tiverend en streng als een beschou- wenaar bij peijs en vree. Stadsdichters Enkele tientalljen steden in Nederland en België hebben een stadsdichter die verzen schrijft over de stad, hetzij in opdracht, hetzij op eigen initia tief. Middelburg was de vijfde stad in Nederland die eèn officiële stadsdichter aanstelde, na Ven- lo, Dordrecht, Beverwijk en Groningen. Later volgden ook grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De stadsdichter in Middelburg wordt benoemd op voor dracht van de werkgroep Poë zie van de Stichting Kunst- Cultuurroute. door Maurits Sep vrouwenpolder - Op overloopter- reinen voor parkeren mogen geen evenementen meer worden gehou den, De gemeente Veere maakt daar een einde aan omdat de terrei nen na een evenement zo bescha digd zijn dat er niet meer gepar keerd kan worden. Het gemeentebestuur heeft dat be sloten na de ervaringen van vorig jaar. Uit de evaluatie van de evene menten 2008 blijkt dat er voorzich tiger omgegaan moet worden met overloopterreinen. Zo is een overloopterrein in Vrou wenpolder kapotgereden tijdens slecht weer. Dat had te maken met het circus dat er heeft gestaan. Het terrein was zo ernstig beschadigd dat het lange tijd niet gebruikt kon worden als parkeerterrein maar ook niet als speelplek voor de jeugd. Het herstel duurde maan den, constateert de gemeente. Omdat het gezien de weersomstan digheden niet ondenkbeeldig is dat zoiets weer gebeurt, wil de ge meente andere plekken zoeken voor evenementen zoals circus voorstellingen. Dat zal gebeuren in overleg met de organisatoren en dus ook met het circus. Dat heeft volgens de gemeente namelijk zelf ook last van een kapotgereden ter rein. Welke alternatieve plekken er zijn voor overloopterreinen, moet nog worden onderzocht. door Annemarie Zevenbergen neeltje jans - De Nationale Veld loop voor Gemeenten wordt vol gend jaar gehouden op Neeltje Jans. Het voormalige werkeiland is op woensdag 31 maart 2010 het to neel van de 23-ste editie van de jaarlijkse loop voor gemeente-amb tenaren. Het is voor het eerst dat dit landelijke kampioenschap in Zeeland wordt gehouden. De organisatie is in handen van drie Zeeuwse gemeenten: Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en Veere. Zij vormen een stichting speciaal voor de organisatie van het kampioenschap. Verder heb ben ook de atletiekverenigingen Delta Sport en Dynamica hun me dewerking al toegezegd. Het parcours op Neeltje Jans is ge varieerd. Er wordt gelopen over verharde paden, strand en in de duinen. De start en de finish zijn bij Deltapark Neeltje Jans. De deelnemende gemeente-ambte naren kunnen kiezen uit drie af standen: 6, 9 of 12 kilometer. De deelnemers strijden om de natio nale titel in de verschillende af- stands- en leeftijdscategorieën. De veldloop is een evenement van formaat. Jaarlijks komen er tussen de vier- en de vijfduizend lopers van tientallen gemeenten op af Dit jaar is Ede de organisator van de wedstrijd. Het parcours voert over het terrein van de Elias Beek mankazerne en omgeving. De veldloop werd voor het eerst gehouden in 1988 in Heemskerk en trok toen bijna duizend lopers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 132