VI r Verbijsterd over leed Palestijnen Aanval Gaza 'oorlogsmisdaad' Kritiek op Israël is een taboe 'Israël beheerst als geen ander de kunst van de public relations. Bertus Hendriks, Midden-Oosten-specialist PZC Zaterdag 17 januari 2009 I 1 1 Een pro-Palestijnen demonstratie in Rotterdam. foto Robin Utrecht/ANP Er is geen politiek conflict dat zoveel emoties oproept als Israël en Palestina. Nederland koestert al jaren 'een warme band' met Israël. Er is geen land in Europa dat zich de afgelopen zestig jaar zo achter Israël heeft geschaard. Waar is die band op gebaseerd? Schuldgevoel, christelijke motieven of culturele affiniteit? En zal na de huidige oorlog in Gaza de massale steun verdwijnen, nu de grens tussen dader en slachtoffer lijkt vervaagd? door Monique Prins sraël heeft geen vrienden, behalve Holland', zei de Israë lische premier Golda Meir kort na de Zes- daagse Oorlog in JÊLm 1967. Er waren in die tijd weinig landen die zo unaniem achter de Joodse staat stonden. Mensen reden massaal rond met 'Wij staan achter Israël'-stickers op hun auto. De onvoorwaardelijke steun van eind jaren zestig is later wel afgeno men maar nooit helemaal verdwe nen. Bij de viering van de zestigste verjaardag van Israël sprak Kamer voorzitter Verbeet nog over 'specia le affectie' en vice-premier Rou- voet over een 'warme relatie met uitzonderlijke banden'. De sympathie laat zich verklaren door verschillende factoren. Veel gehoord argument is het schuldge voel over het lot van Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog. Professor Fred Grünfeld, die onder zoek deed naar het imago van Is raël in Nederland, stoort zich aan alle verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog. „Het vermeende schuldgevoel wordt altijd gebruikt door mensen die vinden dat Israël te veel verdedigd wordt. Ze zullen wel last hebben van hun schuldge voel, hoor je dan. Aan de andere kant krijgen mensen die kritiek ui ten op Israël al snel te horen dat ze antisemiet zijn. Iedereen die ter men als 'genocide' en 'concentra tiekampen' gebruikt is bewust kwalijk bezig. Dit zijn onvergelijk bare grootheden." „Beide partijen goochelen met de feiten. Delen van dezelfde akkoor den worden verdraaid en uitge licht om het eigen gelijk te onder strepen. Beide kanten vervallen in sloganeske uitspraken." Een andere verklaring voor de Ne derlandse steun is de sympathie in christelijke kringen voor het 'Heili ge land'. „De groep die de Bijbel als politieke handleiding neemt (zoals Christenen voor Israël, Christenunie en SGP) is niet zo groot maar wel invloedrijk", zegt Midden-Oostenspecialist Bertus Hendriks. „Maar wie meent dat een heilig boek een argument kan zijn voor politieke aanspraken, heeft een probleem als tegenover hem iemand komt te staan die met een ander heilig boek tot een andere conclusie komt. In de Ko ran staat immers dat Jeruzalem de op twee na heiligste plaats is voor moslims. Waarom zou zijn heilige boek minder belangrijk zijn dan het jouwe?" Ook van belang, volgens Hen- Actie Israël terecht? Israël begon op 27 december aan een militair offensief op de Gazastrook. Het is volgens Israël een reactie op raketbeschietingen door Harnas. Is dit een gerechtvaardigde reactie van Israël? Percentage kiezers per partij dat ja zegt op deze vraag. Allen infographic: CRW bron- Maurice de Hond driks, is de effectieve propaganda van Israël en onze affiniteit met de joodse cultuur. „Israël beheerst als geen ander de kunst van de pu blic relations. Zij hebben woord voerders die perfect Engels spre ken. Palestijnen kunnen wij niet verstaan en we begrijpen hun vor men van verdriet niet. Het ver driet van een Palestijn die na de dood van een familielid luid staat te schreeuwen en om Allah roept, staat verder van ons af Het is niet wat wij gewend zijn." Grünfeld deed onderzoek naar het Nederlands buitenlands beleid ten opzichte van Israël in de afgelopen zestig jaar. „Opvallend is dat de steun altijd groot was, ongeacht de politieke kleur van de minister van Buitenlandse Zaken. Neder land heeft een positieve grondhou ding ten opzichte van Israël. De Is raëlische oud-ambassadeur in Ne derland, Bavly, zei het ooit zo: „Als Israël iets verkeerd doet, zegt een Brit of Fransman: 'Zie je wel?' Als Israël iets goeds doet, zal een Nederlander roepen: 'Zie je wel?"' Toch begrijpt Hendriks niet waar om de regering zoveel moeite heeft om het geweld van Israël 'dis proportioneel' te noemen. „Verha gen en Balkenende zijn roomser dan de paus. De volgzaamheid ten opzichte van het Amerikaanse (pro-Israël, red.) beleid is onge kend groot. Dat zag je ook bij de Irak-oorlog." De steun voor Israël is nu tot een minimum gedaald. Overal vinden pro-Palestijnse demonstraties plaats, waarin moslims zich opval lend hard laten horen. Ook dat is niets nieuws, volgens Grünfeld. „De meerderheid van de moslims hier is voor een seculiere staat en voelt niets voor Harnas. Zij schreeuwen alleen niet zo hard." Dries van Agt, voormalig premier Al jaren maakt Dries van Agt zich sterk voor de positie van de Palestijnen. „Mijn pleidooi voor het Palestijnse volk komt uit twee beweegredenen voort. De ene is verontwaardiging over het voortgaande en mateloze onrecht dat de Palestijnen wordt aangedaan, al zestig jaar lang. De andere is verbijstering over de omvang en de diepte van de nood en het leed waardoor het Palestijnse volk als gevolg van dat onrecht wordt getroffen." Harry van Bommel, Tweede Kamerlid SP De SP heeft de aanval van Israël op de Gazastrook streng veroordeeld en noemt het een oorlogsmisdaad. Harry van Bommel liep vorig weekend mee in een demonstratie tegen Israël. Hij riep 'Intifada, Palestina vrij!'. Zijn aanwezigheid daar heeft hem een aanklacht opgeleverd, omdat er tijdens het protest 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' werd gescandeerd. „Had ik dat gehoord, dan was ik uit de demonstratie gestapt", zegt Van Bommel. Harry de Winter, producent Harry de Winter was in 2001 mede-initiatiefnemer van Een Ander Joods Geluid, een stichting van Nederlandse joden die kritisch staat ten opzichte van de Israëlische politiek tegenover de Palestijnen. Een Ander Joods Geluid wil het taboe dat joden geen kritiek op Israël zouden mogen uiten en dat ook niet van anderen accepteren, doorbreken. De oprichting van de stichting leidde tot veel kritiek binnen de Joodse gemeenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11