'Ze had buikpijn, kon D Staten vinden extraatje Schorebrug koehandel Fracties klimmen in pen tegen Schorebrug fewtrfsÊeps Het ideaal: De Tweern is overbodig i Weg kwijt? 22 Zaterdag 17 januari 2009 PZC LEWEDORP - Waar moeten we met die ANWB-paal heen? Kom op, we zet ten hem even aan de Papaverstraat in Lewedorp neer, aan de rand van de nieuwe wijk West-Kraaijertpolder. Zo te zien hoort de wegwijzer eigenlijk ietsje verderop te staan, aan de Korenweg richting Nieuwdorp, maar die weg wordt de komende tijd opnieuw ingericht foto Chris-Jan Kempe Verwondering over eis van 2 miljoen euro van gemeente Reimerswaal. door Ben Jansen MIDDELBURG - PvdA'er Peter Holt- ring had het over koehandel; Kees Bierens (WD) sprak van smeer geld. De beloning die Reimerswaal wil voor meewerking aan het be drijventerrein Schorebrug heeft verwondering gewekt bij de Sta ten van Zeeland. Krijgt Reimerswaal nu twee mil joen van de provincie of niet, wil de de Statencommissie ruimte, mi lieu en water gisteren weten. Gede puteerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) had wat uit te leggen. Hij vertelde dat velen in Reimerswaal het plan voor het natte en droge bedrijven terrein Schorebrug beschouwen als de oplossing van een probleem van Goes. Bedrijven die daar geves tigd zijn in het havengebied aan de noordkant van de stad, moeten wijken voor woningbouw. Mag daar dan iets tegenover staan? Twee miljoen euro in een leefbaar heidsfonds bijvoorbeeld? Van Wa veren verwierp de suggestie dat er sprake is van koehandel. „We wil len bekijken hoe Reimerswaal be ter gebruik kan maken van be staande subsidieprogramma's. Daar moet voor miljoen euro aan ruimte te vinden zijn." De Statenleden waren van mening dat Schorebrug de beste plek lijkt voor een nat bedrijventerrein. Sommigen konden zich evenwel niet aan de indruk onttrekken dat wel heel erg naar deze oplossing is toegewerkt. Arjan Beekman (CU) vond Kats zeker zo geschikt. Ad Lijmbach (CDA) vroeg zich af hoe het met de houdbaarheid van het Schorebrugplan staat in het licht van de afwijzing van Sloepoort door de Raad van State. De eis van Reimerswaal 2 mil joen euro te krijgen voor mede werking aan Schorebrug heeft tot opgetrokken wenkbrauwen in de Staten van Zeeland geleid. door Luc Oggel KRUININGEN - De fracties van Leef baar Reimerswaal (LR) en Christe nunie (CU) in de Reimerswaalse gemeenteraad zullen zienswijzen en bezwaarschriften indienen te gen de plannen voor de aanleg van een havengebonden industrie terrein in de polder Schorebrug. Beide partijen zijn fel tegenstan der van de aanleg van het terrein, zij het om verschillende redenen. Voor CU-fractievoorzitter Andries Jumelet is het vooral een princi piële kwestie. Dat er momenteel wordt gediscussieerd over wat Rei merswaal zou moeten terugkrij gen in ruil voor de aanleg van het terrein, vindt hij 'absoluut verwer pelijk'. „Het drélgt koehandel te worden. We zadelen ons nage slacht ermee op, net als indertijd in Hansweert is gebeurd met de aanleg van het slibdepot in ruil voor een miljoen gulden." Marien Weststrate (LR) heeft on- Lindy Bliek en Danielle Nieuwenhuijse uit Heinkenszand zitten in hun laatste schooljaar op De Tweern in Goes, een speciale school voor basisonderwijs. De PZC volgt beide leerlingen tot hun overstap naar het voortgezet onderwijs. Dat gebeurt met een tweewekelijkse serie in de krant. door Frank Balkenende In groep vier/vijf begon het. Lindy (nu 12) had grote moei te met sommen. „Het ontbrak haar aan inzicht. Daardoor werd ze onzeker en dacht ze dat ze er niks van kon. Ze begreep niet goed waarom. Intussen raakte ze wel achterop in de klas", blikt moe der Marja Bliek terug. Ze miste ook ruimtelijk inzicht, bijvoorbeeld bij topografie. Uitleg van de juf land de niet tussen de oren. Allengs wer den de problemen groter. „Ze had geen zelfbeeld meer, dacht dat ie dereen haar stom vond. Zo had ze veel vriendinnen, maar dat werden er steeds minder, 't Kind stond stijf van de stress. Ze had buikpijn, hoofdpijn, kon niet slapen en wil de niet meer naar school. Ze was een hoopje ellende." Lindy's ouders kaartten de situatie aan bij de schoolleiding van CBS De Wegwijzer in Heinkenszand. „Ze kreeg extra begeleiding, 'zorg verbreding' noemen ze dat. Het ging wel iets beter, maar niet ge noeg. Toen zijn we verder gaan kij ken. Na een test bleek gelukkig dat ze niet dyslectisch was. Haar iq was echter niet al te hoog, reden om ze op De Tweern in Goes, een speciale school voor basisonder wijs, toe te laten. Ze had immers een leerachterstand van anderhalf jaar opgelopen." Ze is er opgebloeid. „Met dank aan leerkracht Robert van Oosten. Hij heeft een engelengeduld." Lindy: „Iedereen op school is vriendelijk tegen je, niemand vind je stom. En de meester neemt tijd voor je." Marja: „Lindy heeft haar zelfver trouwen weer terug en ik mijn kind. Dat ze vorig jaar met Daniël- le Nederlands kampioen syn chroon twirling is geworden, helpt mee. Haar prestaties zijn goed. Waarschijnlijk kan ze naar het vmbo. De Tweern is een zegen." anielle (12) kent Lindy van twirlvereniging The Showgirls in 's-Heeren- hoek. Daar woonde Danielle toen nog. Op de Don Boscoschool bleef het meisje achter bij andere leerlin gen. „Moeite met lezen", zegt moe der Bianca Nieuwenhuijse. „We dachten aan dyslexie. De school zei echter dat Danielle niet wil le ren en snel is afgeleid. Een kind dat achterop raakt, wordt al gauw gepest en dat gebeurde ook. Het ging erg ver. Ze is zelfs een keer met een blauwe rug thuisgeko men. Als ze dat tegen de juf zei, kreeg ze als antwoord dat ze niet moest klikken. Ik moest Danielle steeds naar school brengen, want zelf wilde ze niet meer." Het gezin verhuisde in 2006 naar Heinkenszand en greep die over stap aan om Danielle te laten tes ten. „Mijn schoonzus die op De Tweern werkt, heeft doorverwe zen naar een kinderarts. Uit het onderzoek kwam: weinig concen tratie, negatief zelfbeeld, aangesla- Lindy en Danielle (rechts) houden op de PZC-internetpagina een weblog bij. Daarin zullen ze ook schrijven over hun passie: 'twirlen'. Lindy en Da nielle zijn namelijk Nationaal Kampioen Synchroon Twirlen. www.pzc.nl/twirlsters der meer moeite met natuurwaar den die in het geding komen en fijnstofproblematiek die met de in dustrie gepaard zal gaan. De frac tie zal daarnaast bezwaar maken te gen de herziening van het streek plan, nodig voor de aanleg van 'Schorebrug'. Weststrate zegt door te zullen gaan tot aan de raad van State. Ook andere tegenstanders zullen zienswijzen en bezwaarschriften indienen. Die kunnen de aanleg van het terrein ernstig vertragen. De provincie wil er echter uiterlijk eind 2011 mee beginnen, zodat aan spraak kan worden gemaakt op een rijkssubsidie van zes miljoen euro. Dinsdag 27 januari moet tijdens de besluitraadsvergadering duidelijk worden wat het standpunt van de gemeenteraad wordt: voor of te gen. Het college komt aanstaande dinsdag met een standpunt naar buiten. Directeur Theo Quaak van SBO De Tweern. door Frank Balkenende e Tweern, een speciale school voor basisonder wijs in Goes, zet dit jaar extra stappen om te zorgen dat leerlingen met achterstanden toch op hun school kunnen blijven. „We zijn een school die van 55 ba sisscholen op de Bevelanden leer lingen opvangt als ze op hun eigen school niet meekunnen. Daar gaat wel een uitgebreide toetsing aan vooraf. Overigens is op die basis scholen dan al .alles uit de kast ge haald. Extra zorg of bijvoorbeeld dyslexieprogramma's. Soms is dat net onvoldoende en komen leerlin gen bij ons terecht. Eigenlijk wil len we toe naar een situatie waar in De Tweern overbodig wordt en basisscholen zelf alle benodigde kennis in huis hebben." Het duurt nog wel even voor dat ideaal is verwezenlijkt, zegt direc teur Theo Quaak. „Maar we zetten stappen in die richting.-De basis scholen willen dat we een experti secentrum voor ambulante begelei ding zijn. Daarom zijn we bijvoor beeld een leescentrum voor leerlin gen van basisscholen begonnen. Extra aandacht wordt gegeven aan dyslexie ofwel leesblindheid. Ver der hebben we sinds kort een ob servatiecentrum voor kinderen van vier tot en met zes jaar. We gaan daarbij na welke mogelijkhe den een kind heeft, waar hiaten zijn en wat we moeten bijspijke ren. Nieuw is dat we zo'n observa tiecentrum ook voor oudere kinde ren willen opzetten. Een soort ti- me-out-voorziening, waarin ze even tot rust kunnen komen." Demonstratie fruitig schilderen in Kapelle KAPELLE - Fruit schilderen is een kunst. Vanmiddag is dat te zien in het fruitteeltmuseum aan de An nie M. G. Schmidtsingel in Kapel le. Leden van de maandagmiddag schildersclub uit Kapelle en omge ving geven van 13.00 tot 16.00 uur een demonstratie fruit schilderen. In het fruitteeltmuseum is ook een expositie van meer dan vijfen twintig fruitige aquarellen van de schildersclub. 'De entreeprijs van het museum is voor volwassenen 3,50 euro, kinderen tot achttien jaar gratis. Nieuwe brug in Tholen Vijf Noord-Bevelandse moet lang meegaan koren zingen in festival THOLEN - De voetgangersbrug tus sen de Kotterstraat en de Maria van Vlaanderenstraat in het noor den van Tholen-stad wordt vervan gen. De in zeer slechte staat verke rende brug kan niet meer worden gerepareerd. Er komt een nieuwe brug van kunststof en staal. Tho len kiest doelbewust voor het ge bruik van deze materialen. Ze ver gen weinig onderhoud en blijven lang goed. De kosten van de sloop van de bestaande brug en de bouw van de nieuwe bedragen sa men 20.260 euro. KORTGENE - Vijf Noord-Bevelandse koren vieren zondag 25 januari het nieuwe jaar met een festival in de Nicolaaskerk in Kortgene. Harpe Davids uit Colijnsplaat, Zingend Getuigen uit Kamperland, het kerkkoor Wissenkerke-Geersdijk en het eilandelijke Cantando en Zanggroep Noord-Beveland zin gen samen en afzonderlijk bijzon dere werken. Hoogtepunt wordt het gezamenlijk uitgevoerde, acht stemmige Nunc dimittis van Wil lem Vogel. Het concert begint om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 118