de computer alles van de spelers Armstrong is overal en nergens PZC Zaterdag 17 januari 2009 3 7 daarin de sterke en zwakke punten van de ploeg. Het doel is spelers be ter te maken. „Louis is een leraar en een goede leraar wil mensen dingen leren", zegt Verver. „Daar bij is hij op zoek naar een zo hoog mogelijk rendement. Beelden zijn daarbij belangrijk, die maken het helder. Onze taak is dus de bood schap van Louis te ondersteunen met beelden en data. Op die ma nier pikken spelers het sneller op, want de mens is visueel ingesteld." Verver voetbalde zelf vroeger voor amateurclub Roodenburg in Lei den en heeft het diploma Oefen- meester 2. Hij baalde ervan als twee trainers na afloop allebei von den dat ze hadden moeten win nen. Het moet toch meetbaar zijn wie recht heeft op de overwin- 4SL Technologie uit Israël wordt ingezet om het eigen spel te filmen. Op de steiger bij de oefenwedstrijd tegen ACOW zijn Kees Verver (met camera) en Max Reekers (met laptop) aan het werk. foto Martin de Haan/GPD ning, dacht Verver. Hij ging op zoek naar de objectieve waarheid. „Ik registreer, ik oordeel niet. De cijfers spreken voor zich." Verver is de man van de data, Reekers is de man van de innova tie. Hij ziet overal nieuwe mogelijk heden. Voordat Reekers naar AZ kwam, werkte de Eindhovenaar bij hockeyclub Rotterdam. Uit zijn brein komt het idee van een websi te waarop de spelers kunnen inlog gen om hun acties terug te zien. „Bij Rotterdam hadden we op de 'Je moet een trainer hebben die de gegevens kan interpreteren' club een uurtje de tijd om ieder een naar de beelden te laten kij ken. Dat was veel te kort. We had den te weinig computers tot onze beschikking. Toen heb ik bedacht dat de spelers thuis alles moesten kunnen bekijken. Vandaar die site. Ze loggen in en kunnen vervol gens alles bekijken wat ze willen. Hun doelpunten, hun passes, hun balverlies, alles." Sommige spelers van AZ kijken er bijna nooit op, andere kunnen na de wedstrijd niet wachten. „Als Ari heeft gescoord, komt hij direct na afloop zijn.doelpunt bij ons be kijken. 'Good goal', zegt hij dan la chend. Nick van der Velden is er ook zo één die op maandagoch tend tien uur vraagt of alles er al op staat. Anderen loggen bijna nooit in. Dat kan." Met het uit Israël afkomstige sys teem zijn de Alkmaarders uniek. „Waarom internationale topclubs dit nog niet hebben? Clubs zijn bang. Ze hebben hun eigen ge heimpje en houden daaraan vast." Het summum is dus bereikt, zou je zeggen. Toch blijft er nog wel wat te wensen over. Zo zou AZ graag tijdens een wedstrijd de hartslag van spelers meten. „Maar dat kan helaas niet, want volgens de Fifa-re- gels mogen spelers geen elektroni sche middelen op hun lichaam dra gen. Oortjes? Mag ook niet. Al lijkt me dat ook niet zo zinvol in voet bal." Adelaide staat op z'n kop voor comeback 37-jarige Amerikaan. door Edward Swier ADELAIDE - Op het vliegveld van Adelaide staart Lance Armstrong je - vijf tot tien procent boven zijn ideale gewicht - uitdagend aan. De metershoge poster verraadt zijn sta tus. Op de trams is de foto zelfs nog groter. Z'n naam zoemt de he le dag rond in de zonovergoten straten, zo nu en dan duikt hij hier of daar op. Zoals hij in zijn vorige wielerleven van zijn vluchtroutes - voor ande ren - een puzzeltocht maakte, doet hij dat nu ook in Australië. Nie mand, de dopingcontroleur uitge zonderd, wist waar de 37-jarige Armstrong de afgelopen dagen exact verbleef. Hij hield zich schuil in een villa ergens buiten Adelaide. Zo onverwachts als hij opdook voor trainingstochten met zijn Astana-ploegmaten, zo plots ver dween hij weer. Het was niet anders in die ene kroeg, voor een biertje met zijn vriend en collega George Hincapie. Of in het Women's and Children's Hospital. Hij bezocht er de staf en kankerpatiënten. Ze motiveren hem, zegt Armstrong. Om de strijd aan te gaan; de strijd tegen kanker, de strijd op de fiets. „They all inspi re me so much." Gisteravond nog was hij spreker op een congres. On derwerp van gesprek was niet zijn terugkeer in het peloton, maar z'n Livestrong-beweging. Toegang: 2500 dollar. Op twitter.com/lancearmstrong laat de Amerikaan geregeld bericht jes achter. Het geeft de schijn van volledige openheid, een modeterm TT* Lance Armstrong maakt zich in Adelaide op voor zijn rentree in de wielersport. De Amerikaan rijdt vanaf dinsdag de Tour Down Under. in het hedendaagse profpeloton. Armstrong is wat dat betreft dus niet achtergebleven. Hij kent de huidige mores. Het is, meldt hij, ook één van zijn drijfveren om te rug te keren. Tuurlijk, Armstrong zoekt aan dacht voor het goede doel. 'Live- strong' staat voor de bewustwor ding dat Tanker een verwoestende ziekte is die een optimale behande ling verdient. Armstrong zamelde al vele miljoenen in, het zal de ko mende jaren niet anders zijn. Sinds de dag dat hij in 2005 stopte, zijn naar schatting 27,5 miljoen mensen aan kanker overleden. „Has to stop", is zijn bondige Twittertekst. Op zijn nieuwe fiets staat het getal prominent ingegraveerd. Net als het cijfer 1274, synoniem voor het aantal dagen tussen zijn laatste Touretappe én de start van de Tour Down Under, dinsdag. Morgen al rijdt Armstrong een criterium, de Cancer Council Classic. Maar dat is geen officiële UCI-race. De wraakzuchtige én eergevoelige Armstrong wil met zijn rentree bo venal aantonen dat hij een 'schone' coureur is. „Ook al weet ik dat er al tijd twijfelaars blijven, mensen die vanuit een hoekje over je oorde len." Bij zijn queeste hoort een voortdurende, en zelf gegenereerde aandacht voor zijn medische rap port. „Surprise, surprise. Yet another anti-doping control", meldde een twitterende Armst rong gistermorgen. Het is alweer de dertiende maal dat hij gecontro leerd werd sinds hij eind septem ber aankondigde terug te keren. Vrijdagavond nam Armstrong als nog zijn intrek in het rennershotel. Niemand zag hem het Hilton aan Victoria Square binnenkomen, hij sloop waarschijnlijk via dè perso neelsingang binnen. Vanaf morgen is er echter geen weg terug meer. Dan zal hij voor het eerst in ruim drie jaar weer een rugnummer op spelden. Dat zal helemaal niemand ontgaan. Skispringer Bystöl bekent gebruik dope OSLO - Lars Bystöl heeft in een in terview in een Noors tijdschrift het gebruik van dope toegegeven. De Noorse skispringer, die goud won op de Olympische Spelen van Turijn, werd in november tij dens de Norway Cup in Vikersund betrapt op THC, een bestanddeel van cannabis. „Het klopt dat de test positief was. Maar het is geen prestatiebevorde- rend middel en ik heb het niet tij dens de competitie gebruikt", zegt hij irf) het gisteren verschenen blad. Ron Dennis doet stap opzij bij McLaren WOKINC - Ron Dennis heeft zijn af scheid aangekondigd als baas van het Formule i-team van McLaren. Hij stopt op 1 maart en wordt ver vangen door Martin Whitmarsh. „Het is tijd dat Martin de baas wordt", zei Dennis, die mede-eige naar van het McLaren-team is, gis teren bij de presentatie van de nieuwe bolides. Daarin verdedigt Lewis Hamilton dit jaar zijn titel. Dennis, die als achttienjarig jochie in de Formule 1 begon bij het team van Cooper, was sinds 1981 de baas van het Formule i-team. Limburg en Overijssel decor NK's wielrennen LANDGRAAF - Het NK wielrennen op de weg zal de komende zes jaar afwisselend in Limburg en in Overijssel worden verreden. De provincie Limburg heeft daarover een akkoord bereikt met de Neder landse Wielerunie (KNWU). De eerstkomende editie van het NK wordt op 27 en 28 juni verre den in Landgraaf Voor 2010 heb ben de gemeenten Beek, Meerssen en Stein zich gezamenlijk kandi daat gesteld. In 2011 en 2012 zal het NK in de gemeente Dinkelland in Overijssel worden gehouden. Real-preses Calderón weg na fraude MADRID - Voor de Nederlandse en clave bij Real Madrid breken onze kere tijden aan. Voorzitter Ramón Calderón, die zich in de afgelopen jaren sterk heeft gemaakt voor de komst van zes Nederlandse voet ballers, is gisteren opgestapt nadat was uitgekomen dat hij verkie zingsfraude had gepleegd. Calderón slaagde er een maand ge leden in de begroting van de club met een kleine meerderheid goed gekeurd te krijgen door bevriende niet-leden tot de vergadering toe te laten en ongeveer 200 leden de toegang te ontzeggen. Manchester City wil ook De Jong inlijven MANCHESTER - Manchester City heeft een bod gedaan op Nigel de Jong. Dat heeft zijn Duitse club Hamburger SV gisteren bevestigd. HSV wilde niets kwijt over de hoogte van het bod, maar volgens de Duitse media zou het om onge veer 15 miljoen euro gaan. City-ei genaar Mansour Bin Zayed Al wil de international tijdens de winter stop al aan de selectie toevoegen. De club houdt ook hoop op de Braziliaan Kaka van AC Milan. Er zou al 150 miljoen euro geboden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111