FiZi peutert zwoegende thuisdichters 'Mooi te leren mager te zijn met taal WD-receptie tegen wil en dank 22 Zaterdag 17 januari 2009 pzc S Filmtheater FiZi wil een stem geven aan dat wat nu nog zwijgt. Daartoe moet de dichter worden verlokt uit de kast te komen. door Ali Pankow Thuisdichtersfestival zon dag februari in het film theater in Zierikzee: FiZi nodigt noeste poëten op Schouwen-Duiveland uit één, twee of drie gedichten daarvoor in te zenden. Zij mogen op het festi val voordragen uit eigen werk, maar dat laatste mogen zij desge wenst ook uit handen geven. De één is nou eenmaal een'betere per former dan de ander. Belangrijk onderdeel van dit festival is dat de in zendingen ook be oordeeld worden. „Wij zijn een sti mulerende jury, die specifiek let op originaliteit, metrum, toon en timbre, inversie en vorm", zegt pu blicist en literair criticus Frans Meulenberg. Hij kan zich enige huivering om tussen de schuifdeu ren vandaan te komen best voor stellen. „Het is toch een beetje in het volle licht brengen van wat achter de gordijnen gebeurt, zoiets als seks dus." Hij zegt zelf'redelijk verslaafd' te zijn aan poëzie. „Ik neem elke dag een gepaste dose ring tot mij zodra ik er de rust voor kan vinden. Dat is een voor waarde. Poëzie verdraagt geen on rust." Op de vraag hoe gretig hij naar nieuw uitgekomen bundels grijpt, vergelijkt hij: „Ik steek mijn vinger in de pot met marmelade, lik eraan en als het lekker is, lees ik van kaft tot kaft." Meulenberg gebruikte als student de poëzie om meisjes te versieren: Rilke, Min, Van Geel, Faverey en vooral Schierbeek (De Deur) volde den in dit opzicht. Zelfheeft hij destijds niet elke aandrift tot dich ten kunnen bestrijden, maar hij is wel vrij snel tot redelijk besef geko men dat poëzie beter niet uit zijn vingers noch hoofd moet komen. Dat geldt niet voor Thom Schrijer, het andere jurylid van het Thuis dichtersfestival. Hij heeft meerde re bundels én poëzieprijzen op 'Ik steek mijn vinger in de pot met marmelade, lik er aan en als het lekker is, lees ik van kaft tot kaft zijn naam staan. „Poëzie is niet een gevoel overbrengen, maar met woorden trachten een gevoel op te wekken", zegt Schrijer. Hij weet dat veel thuisdichters juist wel be zig zijn met eigen zielenroerselen. Hij adviseert hen vooral veel werk van professionele vakgenoten te le zen en eigen werk zonder schroom voor te leggen aan ande ren, die er verstand van hebben. Zeifis Schrijer niet zó snel tevre den over zijn eigen werk. Hij is een taaiarchitect. „Het kan altijd beter. Ik ben een perfectionist en wil blijven sleutelen aan de woor den. Ik ben dan ook blij als het eenmaal gepubliceerd is. Dan kan er niks meer aan veranderen." FiZi speelt met dit festival uiter aard in op de Nationale Gedichten dag donderdag 29 januari. Schrijer verbaast zich overigens zeer over het 'rare' thema dat daar dit keer aan is gehangen: 'Dichter des Va derlands'. Niet dat hij iets heeft te gen die functie op zich, maar als thema kan hij er niks mee. Samen met de Zeeuwse dichters Theo Raats, Jan Kuipers en André van der Veeke wijdt hij daar dan ook een parodie aan volgende week tij dens een optreden op het Schelde- mond College in Vlissingen. Wat Schrijer betreft mag Joke van Leeuwen als nieuwe Dichter des Vaderlands de op volger worden van Driek van Wissen. Hij heeft op haar gestemd, al heeft hij lang geaarzeld tussen haar en Erik Menkveld. Naar die laatste gaat wel de voorkeur van Frans Meulenberg uit, al vindt hij Hagar Peeters weer wat communicatie ver. De twee jurerende mannen zullen ook een lievelingsgedicht voordragen. Welke worden dat? Schrijer:„Hoe je geliefde te herken nen van Thomas Lieske." Meulen berg: „Ik denk het laatste gedicht van Hans Faverey." Frans Meulenberg: „Ik ben redelijk verslaafd aan poëzie. Elke dag neem ik een gepaste dosering tot mij." foto Ronald den Dekker Thom Schrijer put als dichter veelvuldig inspiratie uit de natuur, de seizoe nen en de liefde. foto Ronald den Dekker Poëzie-activi teiten in lange tijd meer dan poëzie. Totdat voor het Thuisdichtersfestival. ja uit te nodigen hier te komen Poëzie-activiteiten in soorten en maten op Schouwen-Duiveland. zierikzee - „Ik was zo zenuwach tig. 'Ik ga niet', dacht ik op het laat ste moment", verwoordt Ester Ver woest haar ervaring vorig jaar tij dens het eerste Thuisdichtersfesti val op Schouwen-Duiveland. Ge lukkig overwon ze die schroom, want haar werk werd positief ont vangen in FiZi. Dat stimuleerde haar verder te gaan op de ingesla gen weg. Verwoest houdt van taal, zowel technisch - zij is logopediste - als inhoudelijk. Proza lag haar lange tijd meer dan poëzie. Totdat een vriendin haar mee troonde naar een dichtersworkshop in Ber gen op Zoom. „Ik vond het zo mooi daar te leren mager te zijn met taal", zegt Verwoest, die sinds dien gretig aan het dichten is gesla gen. Zij draagt haar kennis ook graag over op anderen en doet dat in 'Lettervers', haar eigen schrijf werkplaats in de Weststraat in Zie rikzee. Daar geeft zij deze week ook poëzieworkshops, gewijd aan de vijf genomineerden voor de nieuwe Dichter des Vaderlands. Verwoest hoopt dat sommige deel nemers daar ook geïnspireerd ra ken zelf een bijdrage te leveren voor het Thuisdichtersfestival. Wat die Dichter des Vaderlands be treft? „Mijn voorkeur ging aanvan kelijk uit naar Joke van Leeuwen, maar ik ben erg gaan twijfelen 'Wij willen ons verlustigen en bekwamen in het lezen van poëzie' sinds ik me meer in het werk van Tsead Bruinja heb verdiept. Daar ben ik echt helemaal door over donderd. Hij is ook muzikaal. Ik ga die meneer van de Rode Kamer in Zierikzee eens adviseren Bruin- ja uit te nodigen hier te komen op treden", reageert Verwoest. Schouwen-Duiveland biedt op poëziegebied meer activiteiten 'voor elck wat wils'. „Wij streven niet naar het schrijven van poëzie waar je een prijs mee wint, maar naar gedichtjes die mensen blij ma ken of ontroeren", luidt het credo van Agaath van Zeventer, initiatief neemster van het regionaal Dich terscollectief Zij is juist een groot liefhebber van rijmelarij. „Wij willen ons verlustigen en be kwamen in het lezen van poëzie", omschrijft Arienne van Westen uit Renesse het doel van de Poëzie- kamer Schouwen-Duiveland. Thuisdichtersfestival Filmtheater FiZi nodigt thuis dichters uit één, twee of drie gedichten in te sturen naar: info@thom-schrijer.nl. De inzenders krijgen de gele genheid op zondag 1 februari tijdens het Thuisdichtersfestival in Zierikzee voor te dragen uit eigen werk. De inzendingen dienen vóór 26 januari binnen te zijn. Fizi opent om 14.00 uur de deur voor deelnemers en be langstellenden. Tussentijds treedt zang- en mu ziekgroep Speelgoed op. De entree bedraagt €4,-. Informatie over de poë- zie-workshops van Ester Ver woest: tel.nr.06-51062598. Eindeloze procedures zijn Tweede Kamerlid een doorn in het oog. door Melita Lanting bruinisse - De gemeente moet werken aan het pr-beleid. Dat zei voorzitter George Velthuijsen van de VVD Schouwen-Duiveland gis teravond tijdens een redelijk be zochte nieuwjaarsreceptie van zijn partij. Die organiseerde voor het tweede achtereenvolgende jaar een openbare nieuwjaarsreceptie om het gat op te vullen dat het ge meentebestuur heeft laten vallen nadat de gemeentelijke receptie om bezuinigingsredenen is afge schaft. „Wij hebben de nieuwjaars receptie altijd hoog gewaardeerd", zei Velthuijsen. „Een ideale gele genheid voor de burgers om op on gedwongen wijze contact te heb ben met onze bestuurders en raadsleden. Een wezenlijk verschil met het aanvragen van een ge sprek met B en W of het bezoeken van een spreekuur van raadslêden. „We zijn toch niet ziek?", zei Vel thuijsen. De WD riep het college op de receptie volgend jaar weer zelf te organiseren. Maar er moet meer gebeuren op communicatiegebied volgens de WD. Velthuijsen herinnerde de aanwezigen aan de laatste plaats die de gemeente haalde in een on derzoek naar tevredenheid over de gemeente door het midden- en kleinbedrijf en aan de klachten vanuit de Jongerenraad dat de communicatie met de gemeente moeizaam verloopt. Speciale gast was Tweede Kamer lid Charlie Aptroot (WD). Die hield zijn gehoor voor dat het klaar moet zijn met de eindeloze procedures en het keer op keer in spreken door allerlei partijen. „Als een onderzoek wordt gedaan naar bijvoorbeeld een weg dan moeten we die gegevens vasthouden en niet opnieuw beginnen als er een Noordse woelmuis komt." Aptroot wil ook dat alleen mensen die di rect in de nabijheid wonen of wer ken beroep kunnen aantekenen te gen een nieuw project. Hij is ook van mening dat er te veel Natura 2000-gebieden zijn in Nederland. Dat beperkt de ondernemers. Als voorbeeld noemt hij de mosselvis serij. Hij is ook mordicus tegen de ontpoldering in Zeeuws-Vlaande- ren. „Dat is onbespreekbaar." WD Schouwen-Duiveland-voorzitter George Velthuijsen: „De gemeente moet beter communiceren." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104