Verbetering grenscontrole weer uitgesteld Israëliërs voelen zich eindelijk weer goed Rel rond EU-kunstwerk leidt tot reeks excuses PZC Vrijdag 16 januari 2009 9 Europese invoering staat door problemen op losse schroeven. PRAAG - De invoering van een ver beterd computersysteem voor grenscontrole op mensen die de EU binnenkomen of verlaten, stuit op grote technische proble men. De geplande Europese invoe ring in september lijkt niet haal baar. Criminelen kunnen daar door voorlopig nog te makkelijk Nederland en andere EU-landen binnenkomen. Minister Ivan Langer (Binnenland se Zaken) van huidig EU-voorzit- ter Tsjechië meldde dat gisteren bij aanvang van informeel EU-be- raad in Praag, met onder anderen minister Guusje ter Horst (Binnen landse Zaken). De politie en marechaussee op bij voorbeeld Schiphol werken nu met een relatief verouderd sys teem, dat vijftien miljoen gestolen goederen en de namen van 800.000 gezochte personen bevat. De Europese Unie wilde dat sys teem aanvullen met onder meer gegevens als vingerafdrukken en pasfoto's. Maar een test in de herfst mislukte volkomen. Het is onduidelijk hoe veel tijd nodig is om het program ma aan de praat te krijgen. Ministers van Binnenlandse Zaken reageerden gisteren zeer kritisch. „De Europese Commissie werkt nu al twee jaar aan het systeem en stelt invoering steeds uit. We heb ben geen vertrouwen meer dat de Europese Commissie dit nog voor elkaar krijgt", zei de Oostenrijkse Maria Fekter. Idee is dat de EU-landen zelf kij ken welke delen van het zogehe ten SIS-II systeem wel werken. In april hakken ze dan een knoop De invoering van een verbeterd computersysteem voor grenscon troles in de EU stuit op techni sche problemen. De ministers be twijfelen of het er ooit van komt. door: alsnog een gedeeltelijke in voering of een geheel nieuw pro gramma laten ontwikkelen. Het systeem werkt in de zogehe ten Schengenzone, waar de onder linge grenscontroles zijn afge schaft. Die zone omvat bijna alle EU-landen, plus Zwitserland, Noorwegen en IJsland. De nieuwe EU-landen Roemenië en Bulgarije willen ook graag bij de Schengen zone, maar volgens ministers is dat onrealistisch zolang het nieu we compuetersysteem niet werkt. De Israëlische veldtocht tegen Harnas is een enorme opsteker, na de ongelukkig verlopen oorlog tegen Hezbollah in Libanon. ANALYSE door onze correspondent Ad Bloemendaal Voor veel mensen in het Westen is het moeilijk te geloven, maar de Israëli sche bevolking heeft zich in jaren niet zo goed gevoeld. Sinds het be gin van de oorlog in de Gaza- strook is de steun massaal, de saamhorigheid ongekend en het le ger weer de trots van het land. Protesten van buitenstaanders doen daar niets aan af Gisteren was het de bezoekende VN-secreta- ris-generaal Ban Ki-Moon die Is raël berispte wegens de beschie ting van het hoofdkwartier van Unrwa, de VN-organisatie voor Pa lestijnse vluchtelingen. Minister van Defensie Ehud Barak vertelde hem dat het leger 'een ernstige fout' had gemaakt en daarmee was wat Israël betreft de kous af. Nog maar tien dagen geleden kwam een Israëlische mortiergra naat terecht naast een Unrwa- school met tientallen doden als ge volg. Wie toen dacht dat de oorlog een keerpunt had bereikt, begrijpt niets van het gapendej*at tussen de visies van Europeanen en Israë liërs. Na acht jaar raketten op het zui den van Israël was het volgens de heersende opinie in het land hoog tijd voor actie. Na de ongelukkig verlopen oorlog tegen Hezbollah in-Libanon moest Israël nodig zijn tanden laten zien aan Hezbollah en Iran. De Israëliërs zijn er heilig van over tuigd dat ze het vuile werk op knappen voor Amerika en Europa. Bewegingen als Hezbollah en Ha mas zijn immers speerpunten van de internationale jihad. De veldtocht tegen Harnas doet in veel opzichten denken aan die te gen Hezbollah, maar er is een groot verschil. In de laatste dagen van de strijd in Libanon bereikte de waardering voor de operatie, de legerleiding en de regering een on- door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Tsjechische vicepre- mier en minister van Europese Za ken Aleksandr Vondra maakte gis teren excuses 'aan wie zich bele digd voelt' door het omstreden kunstwerk 'Entropa' van zijn land genoot David Cerny. Het werk werd gisteren onder het toeziend oog van een menigte journalisten, EU-ambtenaren en diplomaten gepresenteerd in het gebouw van de Europese Raad in Brussel. De wijze waarop Cerny vorm heeft gegeven aan stereotypen en vooroordelen over de 27 EU-lidsta- ten en hun inwoners, heeft tot een storm van verontwaardiging ge leid. Maar voor Cerny valt het allemaal onder het begrip 'conceptuele kunst', waarmee hij een discussie wil losmaken. Daarom was het op- gekend dieptepunt. Nu staat ruim negentig procent van Israels jood se bevolking achter de campagne. De Israëlische media begeleidden het begin van de oorlog tegen Hez bollah met patriottisch applaus en eindigden met bittere kritiek. Ook dat is nu anders. De Israëli sche televisiekanalen richten alle aandacht op het leger. Wat er aan de Palestijnse kant in Gaza ge beurt wordt wel getoond, maar veel minder prominent. De eufo rie in Israël zal waarschijnlijk plaats maken voor ontnuchtering als binnenkort de kanonnen zwij gen en de diplomatie moet spre ken. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft al een werk groep ingesteld die op twee fron ten moet opereren. Op het ene wil Israël tegenwicht bieden aan de stroom van negatie ve publiciteit die het verwacht als de grenzen van de Gazastrook opengaan voor de internationale pers. Op het andere front wil het voor komen dat Iran de motor wordt achter de wederopbouw in Gaza, in navolging van de Iraanse hulp aan Hezbollah. Israël wil die taak in handen geven van het Westen en gematigde islamitische landen. Maar hoe dat in zijn werk moet gaan, is nog niet duidelijk. II vallend dat ook hij gisteren een knieval maakte. „Het spijt ons als we individuele landen beledigd hebben", zei Cerny. „Maar het is een karikatuur." Hij vergeleek 'Entropa' met de pro vocerende fratsen van de Britse ko miek Sacha Baron Cohen als 'Bo rat', of met Monty Python, die ook landen en mensen hekelden en soms beledigden. Cerny bood ook excuses aan zijn regering aan. Die had hem opge dragen kunstenaars uit alleen 27 EU-landen te laten meewerken aan het werk. Maar Cerny heeft al- l£s zelf gedaan, tot en met het ver zinnen van meewerkende kunste naars. Volgens hem hoort dat alle maal bij de karikatuur. De Tsjechische regering heeft geen begrip voor dat 'bedrog'. „Een on plezierige verrassing", zei Vondra. Cerny belooft zijn honorarium te zullen terugstorten. lex in Gaza-stad. Het vuur foto Mohammed Saber/EPA De Palestijnse brandweer probeert een brand te blussen in een loods bij het VN-cc ontstond na een beschieting door Israël. In de loods lagen hulpgoederen opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9