Sport Harry van Tiel vult de stiltes met zijn microfoon 'Dick doet niks Kleine Cees Wissel 34 I Vrijdag 16 januari 2009 pzc Het gezicht van de World Cup is er weer klaar voor. door Frits Bakker sluiskil - Het rondje met de micro foon, na de laatste caramboles, is een traditie geworden die bij het toernooi hoort. Zoals de muzikale optredens, de Turkse en (dit jaar) de Spaanse avond, de korte inter views met spelers en de batterij aan camera's in de speelzaal en achter de coulissen. Het heeft er al lemaal voor gezorgd dat de World Cup driebanden in Sluiskil zo veel meer uitstraling heeft dan de ande re buitenlandse toernooien. Harry van Tiel (62) uit Sluiskil, die als entertainer en speaker alles tus- Harry van Tiel, altijd goed gesoig neerd. foto's Camile Schelstraete sen de partijen aan elkaar praat, heeft er in de biljartwereld patent op. Raymond Ceulemans, de le gende, in de zaal? „Meneer Ceule mans, die laatste bal, een juweeltje hè...?" Dick Jaspers net gewonnen van een tegenstander? „Wat heb ben we weer van je genoten Dick, wat een prachtige ballen." Hij was zelf ooit keeper van het on beduidende zomeravondelftal van Atoom Boys, voorzitter van de voetbalclub in Sluiskil en chauf feur van de spelersbus van Hoek, maar daarmee zijn de sportieve es capades van Harry van Tiel wel ge noemd. Nu entertaint hij volle za len tijdens de World Cup in Sluis kil, met zijn krachtige stemgeluid, gesoigneerd met een veelkleurig as sortiment aan vestjes en strikjes, soms met een onbedwingbare drang om stiltes te verstoren, maar bovenal, zoals hij zelf zegt, om de stoffige reputatie van het drieban den te doorbreken. „Ik ben altijd nogal redelijk aanwe zig als ik ergens ben", pareert hij op voorhand een kritische vraag. En zo is het altijd geweest in zijn rol als duizendpoot, speaker, inter viewer, regelaar en man die van al les wel een beetje verstand heeft. Van Tiel heeft zich dit jaar ook weer voorgenomen zich nergens mee te bemoeien, maar voordat straks de eerste caramboles wor den gemaakt, vervalt hij wel weer in oude gewoontes. Want hij kan niet zo maar toekijken als er zaken mis gaan. „Dan weet ik het weer beter en geef ik mijn mening, hoe vervelend dat ook wel eens over 'Ik weet heel zeker dat zoiets alleen hier in Zeeuws-Vlaanderen kan' kan komen." Hij stond aan de wieg van de World Cup in Sluis kil, samen met de mensen voor wie hij een grote bewondering zegt te hebben. Meerten Dallinga als voorzitter en inspirator en voor al ook Loek van Hecke en ]an Klaasen, twee rasechte Sluiskillen- aars, die zo veel werk achter de schermen verrichten dat ze onmis baar zijn in de organisatie. „We hebben het over een World Cup die, als ik Raymond Ceule mans en de voorzitter van de we reldbond mag geloven, misschien wel de best georganiseerde van de wereld is, maar die we toch maar mooi met echte Sluiskilse mensen organiseren. Wie bij de opbouw in de zaal heeft rondgekeken, heeft dat kunnen zien. Ze komen, afge zien van een verdwaalde Terneuze- naar of Hoekenees allemaal van het dorp. Daar ben ik ontzettend met als gevolg dat de entertainer nu werkelijk iedereen kent die in de zaal komt. De sprong in het die pe heeft af en toe wel tot vermake lijke taferelen geleid. Harry van Tiel kon op gevoelige tenen trap pen, zoals toen hij Richard Bitalis, toch geen onbekende grootheid in het driebanden, onverbiddelijk uit de vipboxen stuurde met de mede deling: 'ik ken geen Bitalis, u heeft hier niets te zoeken.' Maar er zijn vooral de momenten dat hij de toeschouwers boeit met Harry van Tiel, altijd een krachtig stemgeluid. trots op." Voor de vierde keer is hij zelf het sprekende gezicht van het toernooi, omdat alleen voor de eerste World Cup een Brabantse speaker was ingehuurd. „Ik heb na afloop gezegd: dat kunnen we be ter zelf" Zo is het ook gebeurd, Harry van Tiel, een entertainer pur sang. zijn aankondigingen van de par tijen. Dat hij in de serene rust van het biljarten een beetje leven in de brouwerij brengt, zoals toen hij met Glenn Hofman het onverval ste 'Oh, Oh, Den Haag' door de zaal liet klinken na de overwin ning van de jonge Hagenaar in het jeugdtoernooi. Harry van Tiel heeft ooit getwij feld over de haalbaarheid van zo'n groot sportevenement in het klei ne Sluiskil. De man die alles wel even kan regelen deinsde zelfs een beetje terug voor de eerste schat tingen over een budget van toen nog honderdduizend gulden. „We waren er ook nooit aan begonnen als we David Luteijn van Delta en Martin Verbrugge van Verbrugge Terminals niet onmiddellijk en thousiast hadden kunnen maken. Ik weet heel zeker dat zoiets alleen hier in Zeeuws Vlaanderen kan, niet in de rest van Zeeland. Kijk maar hoe we ooit, in 1987, hier een voetbaltoernooi hebben geor ganiseerd met PSV, Club Brugge, West Ham United en Sparta Praag. Toen we op het laatst nog honderdduizend gulden tekort kwamen, zei Roelof Ruules van Dow: 'Wij staan garant, laat het maar doorgaan.' Dat maakt het zo mooi om in dit kleine gebied zo iets groots van de grond te krij gen." Toernooiwinnaar verdient 5500 euro sluiskil - Voor de winnaar van de wereldbeker driebanden in Sluiskil ligt er een prijzengeld van 5500 eu ro klaar. De nummer twee gaat met 3500 euro naar huis. De verliezers van de halve finales kunnen ieder 2200 euro tegemoet- zien. De nummers vijf tot en met acht mogen 1300 euro op hun bankrekening bijschrijven. De nummers 9 tot en met 16 zijn goed voor 850 euro. Wie 17e tot en met 32e eindigt, krijgt 600 euro uit gekeerd. Het prijzengeld is con form de regels van de wereldbiljart bond UMB. Cees A. Wissel opent de kwalificatie sluiskil - Op de eerste dag van het wereldbekertoernooi driebanden in Sluiskil komen veel Zeeuwen in actie. Cees A. Wissel uit Terneuzen be gint maandag 19 januari de kwalifi catie tegen Henriek Hanegraaf Hij speelt vanaf 10.00 uur op tafel 1. Op hetzelfde tijdstip beginnen ook Joke Breur uit Terneuzen en Robin Claerhoudt uit Hulst aan het karwei. Breur opent tegen San- der Joonen, een wereldtopper in het kunststoten en Robin Claer houdt treft de Duitser Franz Spru- zina. Anonieme gift van duizend euro sluiskil - Al voor aanvang van het De Schroef-jeugdtoernooi in Sluis kil krijgt de organisatie lof toege zwaaid, maar daar blijft het niet bij. Deze week bezorgde een anonie me weldoener een bedrag Van dui zend euro als blijk van waardering en ter ondersteuning van, zoals hij het noemde, een schitterend initia tief. Voorzitter van de organisatie van het driebandentoernooi, Meerten Dallinga, was ermee in zijn nop jes. Hij wil de gulle, naamloze ge ver graag bedanken. Eerzuchtig, sportief en sympathiek. Wie een rondgang in de biljartwereld maakt, komt bij Dick Jaspers uit bij deze typeringen. „Hij is een toffe kerel, die zich niet van de wijs laat brengen", zegt biljartlegende Raymond Ceulemans. door Jan Dagevos sluiskil - Dick Jaspers beleefde in 2008 een topjaar. De Brabander werd Europees kampioen en won vier van de zes wereldbekertoer nooien driebanden. Als houder van de World Cup komt hij vol gende week naar het toernooi in Sluiskil. Aan de vooravond van het evenement, schetsen kenners een beeld van de 43-jarige biljarter uit Sint Willebrord. Raymond Ceulemans, die 35 keer wereldkampioen werd en 48 Europese titels achter zijn naam heeft staan, noemt Dick Jaspers een toffe kerel. „Hij wint veel, maar hij kan ook verliezen. En dan zoekt hij niet naar excuses. Juist, dat maakt hem in mijn ogen zo groots", vindt.de Belg. Meerten Dallinga: 'Hij staat bijna altijd en overal in de finale.' „Hij heeft een mooie stijl van bil jarten. Hij staat super aan de tafel en blijft altijd rustig. Hij is niet van zijn stuk te brengen. Hij werd al vroeg een talent genoemd en heeft dat uiteindelijk waarge maakt. Hij is op dit moment de sterkste driebander, die grandioze moyennes haalt. Hij kan nog zeker tien, vijftien jaar mee. Zeker als je weet hoe hij zich verzorgt. Hij is een echte prof' Meerten Dallinga, organisator van het wereldbekertoernooi in Wereldbeker driebanden ii In Sluiskil wordt van 19 tot en met 25 januari het eerste toernooi voor de World Cup 2009 gespeeld. Van maan dag tot en met donderdag vinden de voorrondes plaats. De vrijdag erna begint het hoofdtoernooi. De top twaalf van de ranking van 2009 is automatisch geplaatst voor het hoofdtoernooi. 1Dick Jaspers (Nederland) 2. Daniel Sanchez (Spanje) 3. Frédéric Caudron (België) 4.Torbjörn Blomdahl (Zweden) 5. Marco Zanetti (Italië) 6. Kyung-Roul Kim (Zuid-Korea) 7. Martin Horn (Duitsland) 8. Roland Forthomme (België) 9. Ramon Rodriguez (Peru) 10. Eddy Merckx (België) 11Nikos Polychronopoulos (Grie.) 12. Jeremy Bury (Frankrijk) De organisatie heeft 7 wildcards uitgedeeld voor het hoofdtoernooi. Biljarter uit Zaamslag boekte in de regio al mooie resultaten. door René van Stee zaamslag - Cees Wissel gaat op voor zijn vierde deelname aan de World Cup driebanden in' Sluiskil. Eén keer liet de inwoner van Zaamslag verstek gaan, omdat hij toch wel teleurgesteld was over de tegenstanders op wie hij tijdens de eerste editie van het toernooi in 2005 stuitte. „Dat ging toen om Jens van Dam en Mathieu Vlerik. Die twee mogen hier nu nog steeds meedoen aan het jeugdtoer nooi. Niks ten nadele van die jon gens natuurlijk, maar ik had ge hoopt op een Koreaan of een Zuid-Amerikaan of zo. En dan speel je nota bene op een World Cuptoernooi tegen knulletjes uit Sas van Gent en Destelbergen. Toen dacht ik, dat doe ik niet meer. Maar twee jaar later was ik er wel weer gewoon bij hoor", ver telt Wissel, die indertijd de poule niet overleefde. Weliswaar ver sloeg hij Vlerick met 2-1, maar ging hij met 2-0 onderuit tegen Van Dam. „Nu zou ik tegen alle- twee weinig kans maken." De 43-jarige Cees Wissel is niet de enige Zeeuws-Vlaamse biljarter met die naam. Zijn oudere neef uit Terneuzen gaat ook als Cees Wissel door het leven. Bovendien spelen ze beiden competitie bij 't Bierwinkeltje in Terneuzen. Om verwarring te voorkomen, worden ze sinds mensenheugenis kleine Cees en grote Cees genoemd. Dit onderscheid bleek bij de eerste edi tie van de World Cup in Sluiskil echter niet voldoende om enige pa niek te voorkomen. Want doordat de wedstrijdleiding dacht dat Cees Wissel twee keer had ingeschre ven, werd kleine Cees van de lijst geschrapt. „Dat foutje werd nog Filipos Kasidokostas (Griekenland) Jean Paul de Bruijn (Nederland) Glenn Hofman (Nederland) Tatsuo Arai (Japan) Christian Rudolph (Duitsland) Alexander Salazar (Colombia) Javier Teran (Ecuador) In totaal doen 152 spelers mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88