Jongere kan te snel het stempel KRAS.NL Proef met Verwijsindex levert ruim achtduizend 'matches' op BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm 6 Vrijdag 16 januari 2009 pzc UvA schrapt lezing studentenvereniging amsterdam - De Universiteit van Amsterdam heeft een bijeenkomst geannuleerd van islamitische stu dentenvereniging Al Furqan. Die zou vandaag in de universiteit een lezing organiseren over de oorlog in Gaza. Mannen en vrouwen zou den gescheiden zitten. Een spreker zou betogen dat de oplossing stich ting van een islamitische staat is. Dalai lama ook welkom in politiek Den Haag den haag - De Tweede Kamer wil de dalai lama met alle egards ont vangen als hij in juni naar Neder land komt. De stichting die zijn be zoek organiseert, heeft daar om ge vraagd. Eerder bleek dat minister Verha gen (Buitenlandse Zaken) de Tibet aanse geestelijk leider wil ontmoe ten als hij in Nederland is. Vrouw en baby overleden na ongeval den haag - Een 18-jarige zwangere vrouw uit Den Haag is gisteren in haar woonplaats overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Haar 19-jarige vriend, die reed, raakte gewond. Door de klap raak te de vrouw zwaargewond en kwam de bevalling op gang. Later bezweek zij in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Ook haar ba by overleefde het ongeluk niet. OM Amsterdam wil oefenrechtbank amsterdam - Het Openbaar Minis terie in Amsterdam wil een oefen rechtbank opzetten. Dat is volgens hoofdofficier van justitie Herman Bolhaar nodig om scherp te blij ven in het vak. De zittingen zijn met 'echte' officieren van justitie, rechters, advocaten, burgers en journalisten. De Verwijsindex Risicojongeren moet voorkomen dat jeugd ontspoort, ledereen kan, met één druk op de knop, zien of een jongere hulp nodig heeft. Critici hekelen deze 'Big Brother-méthode'. door Carine Neefjes De 14-jarige Michael hangt 's avonds vaak op straat rond. Hij intimideert buurt- bewöners, is betrok ken bij vechtpartijen en maakt zich schuldig aan zakkenrollerij. De buurtregisseur maakt zich zor gen en zet de persoonlijke gege vens van Michael in de Verwijs index Risicojongeren. Met het zusje van Michael, de 13-ja- rige Tessa, gaat het op school plot seling bergafwaarts. Ze zou naar het vwo gaan, maar Tessa pres teert de laatste maanden zo slecht dat ze mogelijk naar het vmbo moet. Het meisje maakt een suffe, vermoeide indruk. Haar leerkracht maakt zich ernsti ge zorgen en ook de persoonlijke gegevens van Tessa worden inge voerd in de Verwijsindex Risico jongeren. „Zowel de buurtregisseur als de leerkracht kan nu in het computer systeem zien dat er in één gezin twee kinderen zijn die problemen hebben", vertelt Ine den Ouden, coördinator van de Verwijsindex Rotterdam. „Binnen vijf dagen ne men ze contact met elkaar op en al gauw blijkt dat de moeder van de kinderen ernstig wordt mishan deld door haar man. Er wordt zo snel mogelijk hulp in gang gezet voor het hele gezin", legt Den Ouden uit. Rotterdam werkt al sinds 1999 met de verwijsindex. Aanvankelijk was het systeem vooral bedoeld om voortijdige schoolverlaters in beeld te krijgen. Maar na het gru welijke drama met het 12-jarige 'Maasmeisje' Géssica Gomes, die door haar vader werd vermoord In dertig gemeenten loopt op dit moment een proef met de Verwijsindex Risicojongeren. Vorig jaar zijn er in totaal 52.843 jongeren in opgenomen en dat heeft geleid tot 8421 'matches'. Dat betekent dat er minimaal twee mensen - bijvoorbeeld een hulp verlener en een leerkracht - dezelf de jongere in de Verwijsindex heb ben gezet. Bij een 'match' moet er binnen vijf dagen actie worden on dernomen. In de Verwijsindex staat niet wat een jongere heeft ge daan, maar alleen zijn personalia. Als het weer goed gaat, worden zijn gegevens verwijderd. Minister van leugd en Gezin André Rouvoet wil de Verwijsin dex Risicojongeren nog dit jaar lan delijk invoeren. Eind deze maand wordt zijn wetsvoorstel in de mi nisterraad besproken. Volgens het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) zijn de criteria van de Verwijsindex veel te ruim, en dreigen tienduizenden jongeren ten onrechte als 'pro bleemgeval' te worden geregis treerd. eA wier lichaamsdelen in de Maas werden teruggevonden, is de ver wijsindex uitgebreid naar alle kin deren die zorg nodig hebben. „Bij het Maasmeisje werkten hulpverle ners langs elkaar heen. De verwijs index kan dat voorkomen", aldus Den Ouden. Minister André Rouvoet van Jeugd en Gezin wil de Verwijsindex Risi cojongeren dit jaar landelijk invoe ren. Binnenkort komt hij met een nieuwe wet. Niet iedereen is enthousiast. Vol gens het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) is het con ceptwetsvoorstel voor de verwijsin dex in strijd met de privacywetge ving. „Iedere jongere van wie wordt ver moed dat hij een risico loopt in zijn ontwikkeling, mag worden in gevoerd. Met zo'n ruime doelstel ling bestaat het gevaar dat er jon gens en meisjes in terechtkomen met wie weinig aan de hand is. Ze hebben dan wel het stempel van probleemjongere", aldus een woordvoerder van het CBP. Gezondheidsjurist Rose Marie Doppegieter deelt de kritiek. „Een kind dat stottert of hoogbegaafd is, kan strikt genomen ook belem merd worden in de ontwikkeling naar volwassenheid en dus in de verwijsindex terechtkomen. Waar ligt de grens?" Volgens de gezondheidsjurist is de groep jongeren veel te ruim. „Een minderjarige die zwanger is, be hoort ook tot de risicogroep. Maar niet iedere tienermoeder is een probleemgeval." jos Lamé, directeur van Riagg Rijn mond, zegt dat hij de verwijsindex niet nodig heeft om meer zicht te krijgen op probleemjongeren. „Wij worden overspoeld met klan ten", zegt Lamé. Hij vindt het bezwaarlijk dat ook andere instanties dan de hulpverle ning, jongeren in het bestand kun nen zetten. „Als een puber schul den heeft, mag een medewerker van de kredietbank de persoonlij ke gegevens in de verwijsindex zet ten. Jan en alleman bemoeit zich met de hulpverlening, ik vind dat een slechte zaak." Volgens Ine den Ouden, coördina tor van de Verwijsindex Rotter- Europa en het Midden-Oosten ontdekken? Dat doet u natuurlijk met KRAS.NL. Een brochure boordevol fantastische vakantie-ideeën. Zoals de culturele rondreizen en de flinke uitbreiding aan busreizen die vanuit Nederland vertrekken en u comfortabel de schatten van Europa laten zien. Trekt u er toch liever zelf op uit... het aanbod fly-drives en autorondreizen zal u verrassen! En de prijzen... uiteraard met de allerbeste reis/prijsverhouding, zoals u van KRAS.NL gewend bent. Vraag onze gratis brochure aan of kijk voor het complete aanbod op www.kras.nl 8 dgn ROME, FLORENCE en VENETIE v.a. 599 Zie www.kras.nl/35605 8 dgn Het Groene IERLAND Zie www.kras.nl/35669 v.a. 849 8 dgn Karakteristiek ANDALUSIË Zie www.kras.nl/35681 v.a. 649 15 dgn Highlights van MAROKKO Zie www.kras.nl/74727 v.a. 879 8 dgn Nijlcruise EGYPTE Zie www.kras.nl/35689 v.a. 649 11 dgn Parels van PORTUGAL Zie www.kras.nl/35623 v.a. 879 8 dgn Klassiek SICILIË Zie www.kras.nl/35610 v.a. 699 12 dgn Klassiek SPANJE Zie www.kras.nl/35617 v.a. 899 8 dgn Verrassend MADEIRA Zie www.kras.nl/28013 v.a. 719 8 dgn Het CYPRUS van Aphrodite Zie www.kras.nl/35661 v.a. 899 Prijzen zijn per persoon op basis van een 2 persoonsbezetting. waarom zou je verder zoeken of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van ^-reizen of Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6