half, hij is altijd gericht op succes' wil op de World Cup gewoon lekker spelen Hffri 'J±d Kf4 WINNAARS VORIGE EDITIES 11 Sluiskil PZC Vrijdag 16 januari 2009 35 Sluiskil: „Toen Dick een jaar of tien was, speelde hij hier in Sluis kil al in het café. Dat was tijdens een jeugdtoernooi. Toen kon je al zien dat hij een grote zou worden. De laatste twee jaar is hij echt heel goed geworden, is hij uitgegroeid tot de sterkste driebander van de wereld. Vooral, omdat hij zo con stant is. Hij staat bijna altijd en overal in de finale." „Hij is gedreven en op en top be zig met zijn spel bezig. Je moet met hem een kwartier voor de ten is voor mij nu iets minder be langrijk, terwijl Dick elke dag drie, vier uur aan de tafel staat. En daar naast speelt hij veel wedstrijden, ook dat maakt hem sterk. Hij kan het allemaal opbrengen. Dat is knap hoor." „In ons dorp zijn de meningen een beetje verdeeld over hem. De mensen bewonderen hem als sportman, ze vinden hem ook een goeie jongen, maar ze zien hem niet als een echte Willebrorder. Hij is niet zo betrokken bij het so- Raymond Ceulemans: 'Hij heeft een mooie stijl van biljarten, hij staat super aan de tafel' wedstrijd geen gesprek meer aan knopen. Dick is dan bezig met die wedstrijd en zondert zich hele maal afi Hij heeft er alles voor over. Bereidt zich altijd goed voor en leeft als een echte prof Dallinga: „Een paar weken geleden verloor hij tijdens een competitie wedstrijd van Jean Paul de Bruijn. De Bruijn ging uit en Jaspers had de nabeurt. Hij moest er nog 24. Dat is héél veel, maar Jaspers ging naar de tafel met het idee om die 24 daadwerkelijk te maken. Hij pepte zich helemaal op. Hij strand de uiteindelijk op 12, maar dan heb je dus wel een ongelooflijke mentaliteit. Dat siert hem en ty peert hem." „Daarnaast is hij heel sociaal en sympathiek. Als we hem uitnodi gen voor een persconferentie is hij altijd bereid om mee te werken. Hij is een voorbeeld voor velen." Gerwin Valentijn, hij komt net als Dick Jaspers uit Sint Wille- brord en verloor in 1997 in Antwer pen de wereldbekerfmale van zijn dorpsgenoot. „Hij kan op de grote toernooien een gemiddelde van twee of iets meer spelen. Dat maakt hem de beste speler van de wereld. Hij is een keiharde topspor ter, maar wel altijd heel sportief aan het biljart." „Tot vijf jaar geleden hadden we wekelijks contact. Dat was in de periode dat ik zelf ook nog aan de Nederlandse top stond. Ik heb een drukbezette baan (stratenmaker) en nu een eigen winkeltje. Biljar- ciale leven in ons dorp. Van een echte Willebrorder wordt ver wacht dat hij af en toe ook wel eens in het café komt, of je nu bouwvakker of sportman bent. Dick leidt een beetje teruggetrok? ken bestaan, hij is vaak onderweg en leeft echt voor zijn sport. Ik heb er geen problemen mee hoor. Er is niks verkeerds aan om zo je sport te bedrijven." Torbj'örn Blomdahl is in de com petitie ploeggenoot van Jaspers en in de individuele toernooien vaak de grootste concurrent van de Bra bander. „Ik kom hem al meer dan 20 jaar tegen. Ik beschouw hem bijna als mijn broer. We spelen heel veel tegen elkaar, maar ook veel met elkaar. En we trekken veel met elkaar op als we op pad zijn met de ploeg of voor allerlei toernooien. Nee, dan praten we niet zoveel over het biljarter* Dan hebben we het over andere spor ten. Dick loopt en zwemt veel, ter wijl ik af en toe ook nog wel eens wat loop. Daarnaast hebben we het over muziek. Dat is ook een passie van ons beiden" „Dick is een heel gemotiveerde sportman. Hij heeft er alles voor over, hij doet niks half. Het is al tijd gericht op succes Hij kan nog heel lang mee. Je houdt het aan de top alleen vol als je super gemoti veerd bent. Bij mij is dat een beet je minder geworden. Ik loop na tuurlijk-al iets langer meemaar ik heb de indruk dat Dick nog lang niet verzadigd is." net-op tijd rechtgezet." De overi gens allerminst schriele kleine Cees maakte kennis met de biljart- sport in het toenmalige stamcafé van zijn vader, La Belle Vue in Ter- neuzen. De stap naar het inmid dels ter ziele gegane Jeugdbiljart Terneuzen was snel gezet. Inmid dels staat Cees zo'n 32 jaar aan de tafel. „En ik kan er nog steeds geen hout van", zegt hij met de no dige zelfspot. Hoewel hij niet hoog opgeeft van zijn biljartcapaciteiten, behaalde kleine Cees in de regio toch enkele fraaie resultaten. Het mooiste was in 2000 de eindzege in de Masters, het afsluitende toernooi van de Grand Prix van de Zeeuws-Vlaam- se biljartbond. In de beslissende partij versloeg hij op vijandelijke bodem Meerten Dallinga, voorzit ter van het organisatiecomité van de World Cup in Sluiskil. „Ik haal de toen het onwaarschijnlijke g moyenne van 2,67. Meerten speel de met dik één gemiddeld ook fan tastisch, maar toch was hij die dag kansloos." Ook in teamverband waren er successen. Zo werd op de kleine tafel met 't Bierwinkeltje ooit het kampioenschap van Zuid-West-Nederland gewonnen. Biljarten is niet de enige -sport waar de belangstelling van kleine Cees naar uitgaat. Met een gezel schap van 't Bierwinkeltje trekt hij er de laatste jaren steevast op uit naar het WK wielrennen op de weg. Verder is hij leider bij de D-pupillen van W Zaamslag, waarin zoon Kevin speelt. Nadat kleine Cees vorig seizoen zijn voet balschoenen bij Terneuzen 5 defi nitief opborg, zette hij voorzichtig de eerste schreden op het wieler- Kleine Cees Wissel is toe aan zijn vierde deelname aan de World Cup driebanden in Sluiskil. De in woner van Zaamslag staat al sinds zijn elfde aan de tafel. pad. „Rondjes in de buurt rijden, meer is het niet. Ik ben echt een mooiweerfietser. Het ligt nu dus ook een beetje stil. Toch gaat het wel aardig. De honderd kilometer van de Ride for the Roses vorig jaar in Goes reed ik bijvoorbeeld vrij gemakkelijk uit." Op de World Cup in Sluiskil is kleine Cees, die een moyenne van 0,45 zou moeten halen, inmiddels zes wedstrijden gevorderd. De pou le overleefde hij nooit. In 2007 ont moette hij er zijn eerste zo vurig gewenste 'exotische' opponent. Het duel met de Griek Nikos Chat- zipavlis werd echter geen succes en leverde een 2-0-nederlaag (sets tanden 15-11 en 15-4) op. Maandag speelt kleine Cees tegen de Turk Tolgahan Kiraz, één van de deelne mers aan het jeugdtoernooi, en de Belg Eric de Busser (moyenne 0,67). „Wat ik ervan verwacht? Ik wil gewoon lekker spelen. Dan ben ik tevreden." "..»i - MW8f.,fraWuiy maandag 10.00 8 19 januari, 12.00 8 dinsdag 14.00 8 vöorwedstrijden 20 januari, 17.00 8 woensdag 19.00 8 21 januari 21.00 8 10.00 6 12.00 6 donderdag 14.00 6 finales 22 januari 16.00 6 voorwedstrijden 18.00 6 20.00 6 12.00 4 1/16e finale vrijdag 15.00 4 1/16e finale 23 januari 18.00 4 1/16e finale 21.00 4 1/16e finale zaterdag 11.30 4 1 /8e finale 24 januari 14.30 4 1/8e finale 19.30 4 1/4e finale zondag 9.30 2 1/2e finale 25 januari 13.30 1 finale Kleine Cees Wissel bij het pronkstuk in zijn woonkamer: een jukebox van Wurlitzer uit de jaren vijftig. foto Camile Schelstraete Frédéric Caudron Torbjörn Blomdahl Dick Jaspers De witte en gele bal zijn voorzien van rode stippen. Hiermee wordt de toeschouwer in staat gesteld om effectstoten beter te observeren. Willem Adriaansens foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59