Binnenland Nederland zal kapers berechten Donner sluit extra geld verlof niet uit Novib wil parlementair onderzoek naar internationale samenwerking 50 tot 70% korting Velen oververmoeid op skipiste Vliegtuigcrash: £r i& eea tipt oma &o*aea ea eea tipt oma fyama Nog9vveken DE WOON 4 I Vrijdag 16 januari 2009 PZC Minister wil eerst kijken of stelsel van regelingen beter kan. DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) sluit niet uit dat er extra geld komt voor ver lofregelingen om ouders van jonge kinderen en mantelzorgers beter in staat te stellen arbeid en zorg te combineren. Maar in de discussie met de Tweede Kamer gisteren over modernisering van verlof en arbeidstijden, zei hij dat eerst beke ken wordt of het verlofstelsel kan worden verbeterd binnen het be staande budget. Een ruime Kamermeerderheid steunt het kabinetsstreven om de verschillende regelingen voor zorg-, kraam- en calamiteitenver lof te vereenvoudigen en samen te voegen in een nieuwe regeling. Op positiepartijen SP, GroenLinks en SGP benadrukten dat dit niet mag leiden tot verschraling van de ver lofrechten. Donner stelde dat be zuinigen ook niet de inzet is. Ook kwam het voorstel van Groen Links ter sprake om het betaalde verlof voor vaders na de geboorte van hun kind te verlengen van twee naar vijf werkdagen. Dat zou gefinancierd moeten worden uit de werkloosheidsfondsen. De PvdA vroeg zich af of met een flexibeler ouderschapsverlof va ders straks niet beter geholpen zijn. DEN HAAG - Meer dan driekwart van de wintersporters gaat overver moeid en ongetraind op winter sport. De kans dat iemand gebles seerd raakt op de piste stijgt in de ze gevallen met de helft. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van de Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV). Die wintersporters doen zichzelf tekort, omdat ze door de gebrekki ge conditie niet lang kunnen ski ën, vindt de NSkiV. Die raadt ie dereen die nog op skivakantie gaat aan zich goed voor te bereiden. „Zelfs wie veel sport, moet zich voorbereiden op de wintersport. Skiën en snowboarden zijn nu een maal hele andere sporten dan voet bal, hockey, tennis of fietsen." De NSkiV zegt dat een goede basis conditie hoe dan ook belangrijk is omdat de lucht op grote hoogte een stuk minder zuurstof bevat. 'Met een wintersporttraining gaat het skiën nog beter.' PETER VAN STRAATEN Hirsch Ballin: Piraterij is een van de zwaarst denkbare misdrijven. PRAAG - Nederland gaat als een van de eerste landen wereldwijd Somalische kapers berechten. Nederland heeft Denemarken uit levering gevraagd van vijf Soma- liërs die 2 januari probeerden het Nederlandse vrachtschip Samanyu- lo te kapen in de Golf van Aden bij Somalië. De bemanning van het Nederland se schip had het piratenschip des tijds met lichtkogels in brand ge schoten. De kapers waren over boord gesprongen. Het Deense ma rineschip Absalon dat in de buurt was had de daders uit zee opge pikt. „Denemarken heeft de voorberei ding gestart voor een uitleverings procedure. Ik neem aan dat de ver dachten binnen heel korte termijn aan Nederland worden overgedra gen", zei minister Ernst Hirsch Bal lin (Justitie) gisteren na overleg met zijn Deense collega in de mar ge van informeel EU-beraad in Praag. Het wordt een van de eerste straf zaken tegen Somalische kapers we reldwijd. Piraterij is een van de zwaarst denkbare misdrijven in het internationale strafrecht, aldus Hirsch Ballin. „Piraterij is een verschijnsel waar van we tien jaar geleden dachten dat het verdwenen was. Piraten hadden een romantisch Caraïbisch imago gekregen. Maar het is een ten onrechte geromantiseerd beeld." De minister had om uitlevering ge vraagd omdat „het een vracht schip is dat onder de vlag van het Nederlands Koninkrijk vaart en omdat het Nederlandse Openbaar Ministerie bereid en in staat is tot vervolging, als bijdrage in de strijd tegen deze misdaad." De verdachten bevinden zich nog op het Deense marineschip. Het Nederlandse en Deense Openbaar Ministerie overleggen nog hoe de groep in Nederland kan komen. Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen voor welke recht bank de opmerkelijke strafzaak zal dienen. Als een van de eerste landen in de wereld wil Nederland Somali sche kapers berechten. De vijf So- maliërs probeerden 2 januari een Nederlands vrachtschip te kapen. ENSCHEDE - Bij een ongeluk met een klein Nederlands vliegtuig, vlak over de Duitse grens, zijn woensdag drie Nederlandse mannen om het le ven gekomen. Het gaat volgens het Korps Landelij ke Politiediensten om een 25-jarige man uit Winterswijk, een 43-jarige DEN HAAG - De Tweede Kamer moet een parlementair onderzoek instellen naar internationale sa menwerking. Daarbij moet vooral gekeken worden hoe lessen uit het verleden kunnen zorgen voor bete re internationale samenwerking, en wat de rol van ontwikkelingssa menwerking daarin is. Dat zei algemeen directeur Farah Karimi van ontwikkelingsorganisa tie Oxfam/Novib gisteren op de nieuwjaarsbijeenkomst van haar organisatie. Volgens haar is het de bat over ontwikkelingssamenwer king in 2008 gevoerd op basis van 'losse flodders' en simplistische ideologische tegenstellingen als 'hulp helpt' versus 'hulp helpt niet'. „De praktijk van ons werk is veel ingewikkelder dan dit soort oneliners." Volgens Karimi verdient ontwikkelingssamenwerking een beter debat. Centraal staat de vraag hoe Nederland van ontwik kelingssamenwerking tot interna- CFJ HEDT NO(7 GEKÉND TöEA/ JK &L-ONP WAS tionale samenwerking komt. Wat Karimi betreft komen er funda mentele veranderingen. „Als poli tieke oplossingen achterwege blij ven, dreigt ons werk steeds meer een doekje voor het bloeden te worden." Eerder hield de WD een pleidooi voor een parlemen tair onderzoek. De partij, die de ontwikkelingshulp wil halveren, wil de effectiviteit van hulp aan Afrika onderzoeken. Daarvoor was te weinig steun. Tom Janssen wint Inktspotprijs 2008 DEN HAAG - Tekenaar Tom Janssen (Tom), die twee keer per week met een cartoon in deze krant staat, heeft de Inktspotprijs 2008 gewonnen. Dat is de prijs voor de beste politieke spotprent die het af gelopen jaar is gepubliceerd. De winnende prent verscheen op 23 september in dagblad Trouw. De prent zoomt in op de vlezige rechterhand van een bedelende ka pitalist in krijtstreep en met een Rolex om de pols. Janssen kreeg eveneens een eervol le vermelding in de categorie Hu mor, met een prent van premier Jan Peter Balkenende die voor de badkamerspiegel de Obama-frase 'Ja we kunnen' oefent. De prent stond in november in deze krant. Janssen won in 2004 met een prent over genocide in Darfur. Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4