Zeeland huizen'5 Voorje het weet, is ook de V! Nationaal Goot en steen, alles ligt vast ingestort V Sociologen ontdekken smalfilmpjes van particulieren als bron van studie Informatie over Maasvlakte tas., 22 I Vrijdag 16 januari 2009 PZC Cijfers NVM bevestigen vermoeden over slechte woningmarkt. MIDDELBURG - In 2008 zijn in Zee land veel minder huizen verkocht dan in 2007. Vooral in het laatste kwartaal liepen de verkopen sterk terug. Dat het niet goed ging met de woningverkopen in Zeeland was al duidelijk. Nu wordt die con statering ook onderbouwd met cij fermateriaal van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). In 2007 werden in de provincie nog 2140 huizen verkocht, afgelo pen jaar waren dat er 1892, ruim elf procent minder. Over het hele jaar genomen steeg de verkoop prijs van woningen nog wel, maar de prijs daalde in de laatste drie maanden. Boven de Westerschel- de kost een woning nu gemiddeld 204.000 euro, in Zeeuws-Vlaande- ren kost een huis 167.000 euro. De laatste drie maanden van het jaar verliepen dramatisch voor de wo ningmarkt. Ten opzichte van het laatste kwartaal in 2007 werden er dertig procent minder woningen verkocht. Op dit moment duurt het gemiddeld vier maanden voor dat een huis in Zeeland van eige naar wisselt, in 2007 was dat nog, drie maanden. Het aanbod stijgt nog steeds: er staan nu bijna vijf procent meer huizen te koop dan vorig jaar. ZIERIKZEE - Belangstellenden die ac tuele informatie willen over de aanleg van de Tweede Maasvlakte kunnen donderdag 22 januari hun licht opsteken tijdens een informa tiemarkt die wordt gehouden in Zierikzee. Mensen van de projectorganisatie zijn aanwezig om vragen te beant woorden over onder meer de aan- legwerkzaamheden, planning en procedures en de (mogelijke) effec ten op de regio. Daarnaast zijn er informatieve films te zien over on der meer de bouwmethode. De uitbreiding van de haven is in september van start gegaan. Voor ongeveer negentig leerlingen van het Vmbo van Pontes Pieter Zee man in Zierikzee is een apart jon gerenprogramma op poten gezet, in het kader van de lesmodule transport 8c logistiek. Zij worden - onder meer via de quiz petje op, petje af - geïnfor meerd over duurzaam produceren. De informatiemarkt wordt gehou den in het gemeentehuis in Zierik zee en duurt van 16.00 tot 22.00 Bij Remaco is het altijd druk. Met een piek in de donkere dagen voor de kerst, als oude films en video's met dozen vol binnenkomen om te worden gedigitaliseerd. door Ondine van der Vleuten Ooit gedacht: waar haalt Omroep Zee land al die mooie oude filmpjes toch vandaan? Paul Co- lijn van het Goese multimediabe drijf Remaco weet het wel. „Negentig procent van wat ik bij Terugkieke zie, is hier voorbij geko men. Dat is materiaal van klanten die hun oude filmpjes of videoban den bij mij op dvd. hebben laten overzetten. Soms adviseer ik: neem eens contact op met Om roep Zeeland, want ik denk dat die wel interesse hebben in dit beeldmateriaal." Colijn heeft wel een idee waarom nou juist in het hartje van de win ter mensen allemaal met hun op tape, video en film vastgelegde ver leden aankomen. „Meestal gaat het om banden die een tijdje ervoor boven water zijn gekomen bij het opruimen. Mijn inschatting is dat mensen in de donkere maanden wat naar bin nen gekeerd raken, wat gaan mij meren en terugdenken aan het ver leden. Dan ontstaat de wens de oude films en tapes nog eens in fa miliekring terug te zien en voor het nageslacht veilig te stellen." Hij ziet niet vaak materiaal van vóór 1930. Ook films uit de oorlogs tijd, toen materiaal schaars en fil men verboden was, is zeldzaam. Daarna komt de trein langzaam op gang, tot in het begin van de ja ren vijftig de rijken er flink op los filmden. „Maar de grote bulk, het merendeel van wat wij hier krij gen, is van het midden van de ja ren zestig tot het eind van de jaren zeventig. Film was toen binnen het bereik van de massa gekomen. Iedereen ging supers filmen." Al les waar copyright op zit, weigert Colijn te dupliceren. Maar in prin cipe kunnen ze bij Remaco van elk formaat film, video of dvd een kopie maken. Of het nu om i6mm celluloid film gaat, om VCR1500 (de eerste Phi- lips-videorecorder) of om een bui tenlands videosysteem, Colijn brandt het op dvd. Desgewenst met een passend achtergrondmu ziekje. De Goesenaar heeft daarvoor een hele batterij verouderde én hyper moderne apparatuur achter de hand. Want om een betamax-vi- deo te kunnen lezen, moet je ook een betamax-recorder hebben, bij voorbeeld. En het moet allemaal soepeitjes werken: je kunt niet riskeren dat een stoffige recorder de band van een klant 'opeet'. Dat schijnt bij de mensen thuis nogal eens te gebeuren, als tijdens het gezellig samenzijn de oude banden maar weer eens in de wei nig gebruikte recorder worden ge stopt. De afgelopen jaren hebben veel mensen hun vhs/c en 8mm-videobandjes overgezet op VHS. Op dvd branden, tipt Colijn. En dan het liefst nog van de originele tapes, want bij het overzetten op VHS is beeldkwaliteit verloren ge gaan. „De snelheid waarmee sommige dingen verdwijnen is verbijste rend. Tot voor drie jaar geleden had iedereen een videorecorder. Nu zitten ze bij sommige electroni- cawinkels al niet meer in het assor timent." www.remaco.nl HM door Ondine van der Vleuten eel materiaal van particulie ren komt bij gemeentelijke archieven terecht via een nalatenschap. Wat te doen met de doos oude filmpjes, die na het overlijden van vader op zolder worden gevonden? Met enige regel maat komen de nazaten dergelijk materiaal aanbieden bij het ge meentelijke archief Dat heeft een archiefplicht en moet zo'n gift al tijd aannemen, al is het in eerste instantie totaal niet duidelijk of er iets van waarde bij zit of niet. Re maco krijgt dagelijks dozen vol van gemeenten, met de opdracht het materiaal te digitaliseren zodat het ontsloten kan worden voor het publiek. Sociologen hebben smalfilmpjes van particulieren ont dekt als bron van studie. Ze vin den er informatie over eetgewoon ten, kledingstijlen, de viering van volksfeesten en de inrichting van de maatschappij in vroeger tijden. Beeldmateriaal wordt ook steeds vaker betrokken bij historisch on derzoek. Particuliere beelden van een fruitcorso zijn bijvoorbeeld niet alleen interessant voor (fami lie van) de fruitfee, maar ook voor het Fruitteeltmuseum. Het Nationaal Archief in Den Haag heeft een be langrijke taak. Hier wor den belangrijke documenten van de rijksoverheid bewaard. Niet ge woon voor het nageslacht, nee: voor de eeuwigheid. Zo staat het let terlijk in de wet. Voor de eeuwig heid. Jacqueline Slats is hoofd van de afdeling Digitale Duurzaam heid en weet precies voor welke problemen je dan komt te staan. met Vikorn Brood één week gratie fitnessen! 4 St. Adriaanstraat 1S K Goes Tel. (0113)21 50 77 Ambachtsbakker (c MEDISCHE PRAKTIJK P.J.C. RIETHOVEN, ARTS Acupunctuur Bi| vele klachten als hoofdpijnen, rug-, nekklachten etc. een goede en bewezen therapie. Gespecialiseerd in: Gewichtsverlies Kanker-therapie Met behulp van HCG, een goed dieet en acupunctuur zeer efficiënte resultaten. Een niet agressieve ondersteunende therapie m.b.v. Orthomoleculaire stoffen als bekende mineralen en vitaminen. Chelatie-therapie Infuustherapie bij de meeste vaatk lach ten als etalagebenen en andere gevolgen van bloedvaten aandoeningen. Goes stelt strenge eisen aan kwaliteit in wijk Wolphaartsdijk-Oost. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Wie in de uit breidingswijk Wolphaartsdijk- Oost straks een huis laat bouwen, loopt tegen zeer gedetailleerde bouwvoorschriften op. Alles is voorgeschreven, van bouwmateria len, dakgoten tot kozijnen. „Het komt betuttelend over", merkte Erna van den Berg (WD) gisteren in de commissie op. „Er mag wel iets meer vrijheid zijn voor projectontwikkelaars." Ande re raadsleden volgden het college van burgemeester en wethouders. Dat wil in het bestemmingsplan en beeldkwaliteitsplan voor Wol phaartsdijk-Oost juist alles tot in detail bepalen om ervoor te zor gen dat er een kwalitatief hoog waardig wijkje ontstaat. Het plan, dat na inspraakreacties op diverse punten is aangepast, omvat 35 tot 42 woningen met cita ten uit grootmoeders tijd. Zo ko men er drie landgoedkavels aan de noordkant, vrijstaande landhuizen of woonboerderijen, herenhuizen, voorstraatwoningen, voorstraat boerderijen en hofwoningen. Het moet in vijf jaar vol lopen. De vol- Wie in Wolphaartsdijk-Oost een huis laat bouwen, stapt qua bouwvoorschriften in een keurs lijf. Alles is voorgeschreven, van overstek, kozijn tot dakpan. tallige raad is er enthousiast over. In het plan zitten ook drie starters- woningen. CDA-raadslid Jo-Annes de Bat vroeg zich af of dat voldoen de is. Volgens wethouder Rinus Dieleman wel, temeer omdat er in Wolphaartsdijk redelijk wat te koop staat. De gemeente stelt ook hoge eisen aan de volkstuinen - de huidige worden verplaatst in noordelijke richting - om te voorkomen dat be woners van Nazareth straks uitkij ken op een rommelig terrein. De kwaliteitseisen die ze nastreeft, zal ze onder meer afdwingen via huurovereenkomsten. Raadsleden krabden zich gisteren even achter de oren. Wie controleert dat en wie treedt op als er de hand mee wordt gelicht? Een opstelling met onder meer VCR 1500, Video 2000, Betamax en VHS. GOES Tel.afspraken op maandag en dinsdag tussen 9.00 uur en 14.00 uur 0113-223999 WWW.BlOMEDISCHCENTRUM.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24