Paspoort voor kinderen mogelijk goedkoper „Dankzij een waterdicht registratiesysteem ging de jodenvervolging nergens zo effectief als hier. Nu is.de overheid opnieuw bezig een waterdicht systeem te maken." Bart Jacobs, Hoogleraar computer- en veiligheidssystemen 'De overheid helpt een handje mee met een gevoel van bedreiging te creëren.' Corien Prins, hoogleraar recht en informatisering PZC Vrijdag 16 januari 2009 11 Wie zijn vinger geeft,... Binnenkort moet iedereen die een paspoort aanvraagt, zijn vingerafdrukken laten nemen. De greep van de overheid op haar burgers wordt zo weer een beetje groter. door Chris Hatkes illustratie Jos Diender Tot nu waren in Ne derland alleen vin gerafdrukken gere gistreerd van crimi nelen, of in ieder geval van diegenen die ooit met justi tie in aanraking zijn gekomen. Van af juni echter moet iedereen, om een paspoort te kunnen krijgen, zijn vingerafdrukken laten nemen. Die vingerafdrukken worden niet alleen digitaal opgeslagen in de chip in het paspoort, maar ook in een database van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De zoge noemde reisdocumentenadmini stratie herbergt namelijk alle gege vens die paspoorten en identiteits bewijzen bevatten, vertelt woord voerster Mireille Beentjes van het ministerie. Zo bevinden zich daar ook pasfoto's, gelaatsscans en be schreven kenmerken van de pas poorthouders. „Sommige mensen vinden dat eng, met een beeld erbij dat justi tie er uitgebreid in rondsnuffelt. Maar tal van regels en bepalingen verbieden dat. De administratie dient alleen de identificatie van personen. Zo mag justitie er niet zeifin zoeken. Ze kunnen een ver zoek doen om informatie. Dus als de politie vingerafdrukken heeft aangetroffen, kan ze straks niet la ten opzoeken welke persoon daar bij hoort." Wel kan opgezocht wor den of een opgepakt persoon dege ne is die hij beweert te zijn, door zijn vingerafdrukken te vergelijken met de voor die identiteit opgesla gen afdrukken in de administratie. Vrees dat deze regels worden ver ruimd, hoeft er niet te zijn, verze kert Beentjes. „Binnen de wet zijn die niet aan te passen. En wie vreest dat de wet zal worden veran derd, moet_ook geloven dat er een einde komt aan de democratie." Dat is precies de reden dat Bart Ja cobs, hoogleraar computer- en vei ligheidssystemen aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, kritisch is over een centrale database met vingerafdrukken. „Die kan voor heel andere doeleinden worden ge bruikt. Zie dat in historisch per spectief Voor de Tweede Wereld oorlog had Nederland een water dicht registratiesysteem. Dankzij dat systeem ging de jodenvervol ging door de nazi's nergens zo ef fectief als hier. Nu is de overheid opnieuw bezig een waterdicht sys teem te maken. De machtverhou ding tussen overheid en burger verschuift daardoor. Maar je weet nooit wie het op een gegeven mo ment voor het zeggen krijgt. De politieke wind kan heel wisselval lig zijn." Zogenoemde 'function creep' - het voor andere doeleinden gebruiken van een systeem dan dat waarvoor het is bedoeld - ligt bij ict-syste- men op de loer, zegt lacobs. Dat speelt bijvoorbeeld ook bij het toe komstige rekeningrijden, waarmee in theorie ieders gangen bijna vol ledig zijn na te gaan. „)e kunt je ict-architectuur wel zo ontwerpen dat function creep niet mogelijk is, maar dat is wel ingewikkelder en duurder. Bovendien is de vraag of de opdrachtgever dat ook echt wil." Corien Prins, hoogleraar recht en informatisering aan de Universi teit van Tilburg en lid van de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid, maakt zich zorgen over het gemak waarmee Neder landers zich al deze aantastingen van hun privacy laten aanleunen. Dat was dertig jaar geleden wel an ders. „De wereld is sindsdien be dreigender geworden. De overheid helpt een handje mee met een ge voel van bedreiging te creëren. Ver volgens biedt de technologie hoop; hoop op een oplossing voor die onveiligheid. Wie zou dan nog tegen kunnen zijn?" Prins is ook niet 'tegen' technologi sche veiligheidsmaatregelen, maar dan moeten die wel het gevolg zijn van een goede afweging tus sen veiligheid en privacy. „Die is er nu niet en is niet mogelijk, door dat de burgers slecht zijn geïnfor meerd over wat er allemaal speelt op dit terrein. Dus wordt te gemak kelijk voor veiligheid gekozen." Daarnaast vindt ook geen evalua tie plaats van genomen maatrege len. Bijvoorbeeld van de in 2004 ingevoerde identificatieplicht is nooit nagegaan of die ook effect heeft. „Hoeveel extra verdachten zijn er daardoor opgespoord en verooordeeld? We weten het niet." Zowel Prins als Jacobs meent dat voor de vingerafdrukken de over heid nodeloos heeft gekozen voor een vergaande registratie. „Bij bio- metrische gegevens kun je kiezen tussen identificatie - waarbij je door alle gegevens aan elkaar te koppelen iemand identificeert - of voor verificatie. Daarbij wordt ter plekke gecheckt of de gegevens in het paspoort kloppen bij die van de houder. Daarvoor is geen data bank nodig en dat is in dit geval voldoende", zegt lacobs. De be langrijkste reden voor de vingeraf drukkenchip is namelijk het tegen gaan van misbruik van gestolen of 'geleende' paspoorten. Het gebruik van een ander sys teem dan identificatie, geeft bij op sporing van misdrijven de politie meer werk, geeft Prins toe. „Maar het is goed mogelijk en de recht staat mag ook moeite kosten." Europa wil dat alle reizenden een paspoort bij zich hebben. DEN HAAG - Staatssecretaris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken gaat kijken of het paspoort voor kinderen goedkoper kan. Door een nieuwe Europese regel moe ten alle Nederlanders (ook baby's en kinderen) die naar het buiten land willen reizen binnenkort zelf een paspoort hebben. CDA'er Ray mond Knops wil niet dat gezin nen met kinderen op kosten wor den gejaagd. Het kinderpaspoort wordt ingezet in de strijd tegen kinderhandel. Als ieder kind een eigen paspoort heeft, kunnen zij minder makke lijk over landsgrenzen worden ge smokkeld, zo redeneert het Euro pees Parlement. Nu kunnen kinde ren tot zestien jaar nog worden bij geschreven op het paspoort van hun ouders. Dat kost zo'n negen euro. Een nieuw paspoort kost rond de vijftig euro. CDA-Kamer- lid Knops vindt dat onacceptabel. „Dat gaat gezinnen met veel kinde ren veel geld kosten." Hij diende gisteren, tijdens het debat over de wijziging van de Paspoortwet, een motie in waarin hij staatssecretaris Bijleveld vraagt maatregelen te ne men. Het paspoort van mensen zonder kinderen duurder maken, ziet Knops als 'één van de moge lijkheden'. Op die manier zouden zij kunnen meebetalen aan pas poorten voor kinderen. D66-leider Alexander Pechtold heeft daar geen goed woord voor over. „Alleenstaanden, ouderen en men sen zonder kinderen moeten niet opdraaien voor de kosten van ge zinnen met kinderen." Europa wil dat iedereen die naar het buitenland gaat een pas poort heeft. Staatssecretaris Bijle veld wil het nieuwe paspoort voor kinderen goedkoper maken. PvdA-Kamerlid Pierre Heijnen roept ouders op om hun kinderen nog voor de invoering van de nieu we regel bij te laten schrijven op hun eigen paspoort. Die blijven geldig. Zo kunnen zij de extra kos ten nog even uitstellen, aldus Heij nen. Bijleveld gaat zich inspannen om de kosten voor het kinderpaspoort zo laag mogelijk houden. Hoe ze dat gaat doen, moet ze nog overleg gen met haar collega-bewindsper sonen in het kabinet. „Het pas poort zou voor kinderen goedko per kunnen worden." Ook is het mogelijk dat het Rijk het eerste paspoort voor een kind gratis ver strekt. Die regeling zou dan in plaats van de gratis identiteitskaart komen, die het Rijk nu eenmalig aan een vêertienjarige verstrekt. Omdat het paspoort voor kinde ren wordt opgelegd door Europa, wordt het niet vermeld in de nieu we Paspoortwet. De identificatie per vingerafdruk maakt het mogelijk om bij een wil lekeurige gemeente een nieuw pas poort aan te vragen. Zo hoopt de staatssecretaris dat gemeenten het paspoort zo goedkoop mogelijk gaan produceren. Het eerste paspoort met biometri- sche kenmerken moet op 1 juli van dit jaar worden uitgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11