8 Donderdag 15 januari 2009 PZC Europa te kij k gezel Bedrog als onderdeel van een kunstuiting. Dat blijkt nu de Tsjechische kunstenaar David Cerny heeft toegegeven dat zijn kunstwerk voor het Europese Unie-gebouw niet door 27 Europese collega's is gemaakt, maar alleen door hem en twee vrienden. door Tanja Kits illustratie Chantal van Wessel ij heeft inmiddels zijn excuses aangeboden aan de Tsjechische re gering. Die is name lijk ernstig in verle genheid gebracht door het kunstwerk. David Cerny had de opdracht een kunstwerk te maken voor een gebouw in Brussel, vanwege het Tsjechische voorzitterschap van de Europese Unie. Cerny moest daarbij wel gebruikma ken van 27 andere Europese kunste naars, zo luidde de opdracht. Op zijn website legt de Praagse kunstenaar uit dat daarvoor geen tijd was. En dat hij daarom besloot het in zijn eentje te doen, met behulp van een paar vrien den. De Europese collega's verzon hij gewoon. Door ze in een bijbehorende brochure uitgebreid voor te stellen, leek het echter alsof de kunstenaars echt bestonden. Ze gaven allemaal een toelichting op hun symbolische weer gave van hun land. Behalve het bedrog, schiet de karikatu rale weergave sommige landen volle dig in het verkeerde keelgat. Bulgarije heeft als eerste land haar ongenoegen al kenbaar gemaakt. Het land wordt uitgebeeld als een serie hurktoiletten, alsof het het afvoerputje van de EU is. Polen stelt vier priesters voor die triomfantelijk een homovlag planten, zoals Amerikaanse mariniers in de Tweede Wereldoorlog deden op Iwo Ji- ma. Maar ook Frankrijk komt niet positief naar voren met een groot spandoek 'Grève!', alsof het land voortdurend in staking is. Groot-Brittannië wordt zelfs helemaal niet afgebeeld, vanwege de immer afzijdige houding van de Britten. En Duitsland is volgebouwd met snelwegen, in een vervormd ha kenkruis. België komt er met een doos bonbons nog aardig af Net als Zwe den in de vorm van een Ikea-doos. Ne derland staat afgebeeld als een over stroomd land met alleen nog minaret ten boven het water, mogelijk als ver wijzing naar de sluimerende religieuze spanningen. Het kunstwerk dat de naam Entropa - heeft gekregen, is een 16 bij 16 meter grote collage van stukken, die de 27 EU-landen voorstellen. Elk voorzien van gevoelige stereotypen. Volgens de Praagse kunstenaar om aan te tonen dat er in Europa voor censuur geen plaats is. Over het bedrog schrijft hij op zijn website: „We wisten dat de waarheid uit zou komen. Maar we wil den erachter komen of Europa in staat is om zichzelf te lachen." Praag veroordeelde de kunstenaar voor zijn misleidende gedrag. De Tsje chische regering beraadt zich nog over de toekomst van het kunstwerk, dat vanochtend officieel zou worden ont huld. Het is de laatste jaren gewoonte gewor den dat landen die het EU-voorzitter- schap bekleden de hal van het Justus Lipsius-gebouw versieren met een op vallend kunstwerk. Het afgelopen half jaar hing er een gigantische plastic bal in de Franse kleuren. Nederland be kleedde de hal in 2004 met oranje ta pijttegels. Duizenden EU-ambtenaren zullen Cerny's kunstwerk elke dag bij het betreden van het gebouw zien. He laas niet de 'gewone' Europese bur gers. Voor hen is het Europese raadsge bouw om veiligheidsredenen niet toe gankelijk. Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl www.eu2009.cz www.davidcerny.cz Naam David Cerny Woonplaats Praag Geboren 15 december 1967 in Praag Beroep beeldend kunstenaar David Cerny Zijn werk wordt beschouwd als controversieel. Verschillende landen weigeren zijn kunstwerken te exposeren omdat ze te schokkend ofte confronterend zijn. In 1991 werd hij gearresteerd nadat hij een Russische tank in de Praagse binnenstad roze had geschilderd. In 2005 beeldde hij Saddam Hoessein af in een gastank met formaldehyde. Dit werk werd in onder meer het Belgische Middelkerke niet geëxposeerd 'omdat er dat jaar al te veel moslim-vijandige acties waren geweest', zo was de motivering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8