'Overleef je nu, dan vliegen de kippetjes 'In het voorjaar lopen IVRA Goes legt ook in tijden van economisch ontij Poel V aan Kade bij Wemeldinge weer open WINTERKOOPJESMARKT OP DE GROTE MARKT IN GOES 18 I Donderdag 15 januari 2009 PZC Goes is in Zeeland het beste jongetje van de klas als het om economische groei gaat. Hoe sterk is het lokale bedrijfsleven nu er een kredietcrisis woedt en een recessie nadert? door Frank Balkenende Goes hoort in de top van de economisch best presterende gemeen ten. Dat blijkt telkens uit onderzoeken van Elsevier. In 2006 haalde het relatief kleine Goes zelfs de top drie. Kleinduimp je stond ook in de landelijke top 40 van beste kantoorlocaties en was daarmee een reus in Zeeland. Ook als zakenstad (een ranglijst van zakenblad Bizz, internetplat form Zibb.nl en handelsinformatie bureau Dun Bradstreet) gooide Goes steeds hoge ogen. Zelfs een tweede plaats in 2004. De zakelij ke dienstverlening is in de Beve- landse gemeente de laatste jaren sterk gegroeid, dankzij haar centra le ligging én de aantrekkende eco nomie. Het aantal banen ligt op 67 per 100 inwoners, ver boven Ter- neuzen (51) en Middelburg (48). Het totaal aantal arbeidsplaatsen bedraagt zo'n 26.000 ofwel 14 pro cent van de Zeeuwse werkgelegen heid. Door de kredietcrisis en naderen de recessie, die overigens al in veel landen heerst, kan ook het Beve- landse goudhaantje zijn vet verlie zen. Nu profiteert Zeeland altijd minder snel van een economische opleving, de provincie is traditio neel iets minder gevoelig voor plot selinge neergang. Toch merken ze bij lijmproducent Bison International (300 werkne mers, omzet 80 miljoen euro) dat de tijden veranderen. „We zijn af hankelijk van afzet in Europa en het Midden-Oosten. In landen als Groot-Brittannië, Ierland, Spanje en Italië zijn de bouwactiviteiten bijna totaal tot stilstand gekomen en daar hebben wij last van. Ook van de schommelende olieprijs en de enorme fluctuaties in de prij zen van grondstoffen", zegt Tho mas Poggio, directeur marketing en international sales. Bison overleeft die 'moeilijke tij den' dankzij nieuwe, innovatieve producten, zegt hij. „Juist in deze tijden wordt het kaf van het koren gescheiden." Banen staan er dan ook niet op de tocht en het bedrijf blijft investeren. „Wel draaien we nu elke euro tien keer om voor we hem uitgeven." In Nederland draait de bouw nog alleszins redelijk. Toch kampt ook het Goese bouwbedrijf Nonnekes (24 man personeel) met de plotse ling gevolgen van de financiële cri sis. „Die crisis leek nog de ver-van- mijn-bed show, maar er zijn net enkele bouwprojecten uitgesteld. In één geval omdat de koper zijn baan had verloren. We hebben ge lukkig nog wel wat aanbestedin gen, maar de prijzen worden zeer scherp gesteld. Het wordt moeilijk iets te verdienen. Maar ja, het komt wel weer goed", zegt directeur/mede-eigenaar Alfred van den Berge met Zeeuwse nuch terheid. De (lokale) woningmarkt lijkt zich te herpakken en dat is goed voor het bedrijfsleven. Volgens make laar Collin Hoondert van Kuub Makelaars komen er de laatste tijd wel weer mensen huizen van bo ven de 2,5 ton bezichtigen. „Een paar maanden terug kwam daar echt niemand op af. Ik denk dat het tij zich nu keert, al is dat een onderbuikgevoel. De situatie is nog onzeker, maar er is geen re den tot wanhoop. In zulke tijden kun je je als bedrijf bewijzen. Over leef je deze crisis, dan vliegen bij hoogconjunctuur de kippetjes je in de mond." Secretaris Bert Kole van Onderne mers Contact Goes zegt dat Zee land en zeker Goes minder gevoe lig zijn voor economische schom melingen dan andere landsdelen. Hij ziet nog geen bedrijven echt in knel komen. „Het gaat minder in de uitzendbranche. Flexwerkers vliegen er het eerst uit. Autobedrij ven hebben het ook lastiger. Om zetten zullen lager uitvallen. Het wordt een spannend jaar. Toch denk ik de positie van Goes als eco nomisch sterke pijler in de provin cie onaangetast zal blijven. De voordelen van de centrale ligging hou je ook in tijden van crisis." door Frank Balkenende GOES - Ook bij een krimpende eco nomie zal Goes het bedrijventer rein Poel V (ten zuiden van hotel Goes) aanleggen. Volgens wethouder Sophie van 't Westeinde is dat absoluut noodza kelijk. „De Poel II is nog niet vol, maar we hebben daar alleen nog grond in de duurste categorie: de etalage langs de snelweg. Ie moet verschillende soorten kavels kun nen aanbieden, wil je als gemeen te bedrijven kunnen trekken." Over drie jaar moet het bedrijven terrein er liggen, ook al heeft de Raad van State in een uitspraak over het plan Sloepoort vastge steld dat Zeeland tot 2020 nog vol doende bedrijfsgrond heeft. Overigens loopt de Poel II nog goed. In november zijn er nog vijf kavels in optie uitgegeven. „Interes se is er nog steeds." door Frank Balkenende GOES - Nee, natuurlijk schaffen mensen geen auto aan als het vriest dat het kraakt. „Dan koop je schaatsen en ga je het ijs op!" Voorzitter Rob Strating van de Goese merkendealers wijt het dip je in de lokale autobranche eerder aan het weer dan aan de kredietcri sis en de haperende economie. „Straks is het lente. Het wordt war mer en alles ziet er weer zonniger uit. Dan zullen mensen toch weer eens de showroom binnenlopen, op zoek naar een nieuwe of mooie tweedehands auto. In april heb ben we weer een grote occasion show in de Zeelandhallen, dus we bedienen ze op hun wenken." Strating erkent dat het moeilijker is geworden een lening af te slui ten voor de aankoop van een auto. Hij leest natuurlijk ook dat autofa brikanten moeten saneren of voor al in het Amerikaanse geval, over heidssteun vragen. Maar: „Er staan WEMELDINGE - De loswal in We meldinge, die vorig jaar gesloten werd wegens de slechte toestand, is weer open. Rijkswaterstaat heeft gisteren rond het middaguur de hekken weggehaald. De Hans- weertse firma Van der Straaten heeft met 33 zogenaamde groutan- kers gezorgd dat de loswal nog ze ker vijftien jaar kan dienen voor la den, lossen en overslag van ren door binnenvaartschepen. Kerken komen samen in Kwadendamme KWADENDAMME - De protestantse gemeenten in Nisse, 's-Hëer Abts- kerke en Hoedekenskerke en de ka tholieke parochie van Kwadendam me slaan zondag de handen ineen met een oecumenische viering in de Bonifaciuskerk in Kwadendam me. Samen willen zij belijden 'één te zijn in Gods hand', als startsein voor de landelijke Week van ge bed voor de eenheid van christe nen. Pastor Buijssen, dominee Van der Klis en dominee Brakema wer ken mee aan de viering, die zon dag om 10.45 uur begint. n to jaw. ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND WEA feliciteert Transport- en Containerbedrijf Wielemaker B.V. met de Zeeuwse prijs voor Creatief Ondernemerschap 2009 van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland www.weazeeland.nl GOES HULST MIDDELBURG OOST8UP.C SAS VAN GENT ZIERIKZEE Goese autobedrijven wanhopen nog niet. Voorzitter Rob Strating van de Goese merkendealers verwacht dat in het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66