'In ióoo heette het hier al Mon Genie' Gimbrère HELFT van de HELFT Mossel- en kokkelvisser Bruinisse maakt kans op spisulavergunning GROOT GEDEELTE WINTERCOLLECTIE S PZC Donderdag 15 januari 2009 21 Huizen en boten hebben soms vreem de namen. In een serie verhalen wordt geprobeerd ze te verklaren. Aan het eind van de Delingsdijk staat een bijzonder huis. door Marijke Vael BROUWERSHAVEN - Als het buiten waait, bewegen binnen de gordij nen en als het stormt, vallen de pannen van het dak. Peter de Koeijer en Nellie Rijk som men zonder aarzeling de onprakti sche kanten op van hun woning aan de Provincialestraatweg in Brouwershaven. Een huis waaraan ze toch gehecht zijn. Met een gevel die in het geheugen blijft hangen van menigeen die over de Delings dijk in de richting Zonnemaire rijdt. Het pand draagt de naam Mon Genie. Een Franse naam die, letterlijk ver taald, 'Mijn Verstand' betekent. Peter en Nellie weten niet waarom hun onderkomen deze naam kreeg. „Het heette hier in 1600 al Mon Genie. Een aantal ama teur-historici probeerde reeds uit te zoeken waarom die naam inder tijd werd gekozen, maar zonder re sultaat." Wel is bekend dat op deze plaats vroeger een uitspanning stond die zo heette. „Dat was in de negen tiende eeuw toen Brouwershaven vanwege haar stadsrechten accijns hief Op sterke drank. Omdat de stadsgrens over de Kijkuitsedijk liep, hier vlak naast, lag Mon Ge nie net buiten die grens. Daardoor was de drank hier goedkoper, wat veel Brouwse mannen trok en, naar verluidt, de uitspanning de bijnaam Vrouwenverdriet gaf" Nadat de accijns van de baan was, werd het café afgebroken. Het was handelaar en herenboer Hocke die aan het begin van de twintigste eeuw de grond kocht en er een boerderij bouwde, die opnieuw de naam Mon Genie kreeg. „Hocke wilde via het woonhuis laten zien dat hij wat meer geld had dan an deren. Daarom maakte hij zelf de bouwtekeningen. Hij liet zich daar bij inspireren door de boerderijen van Vis en Stols aan de Bettewaard- sedijk in Zierikzee, maar maakte de begane grond van zijn huis wat hoger. Hij wilde namelijk in de pol der kunnen kijken, over de stoom tram die hier voorlangs reed." Op 2i juli 1911 werd de eerste steen gelegd van Mon Genie, maar al snel bleek dat de heer Hocke niet echt verstand had van woning bouw. „De fundering was te zwak, zodat het huis gestut moest wor den en.alsnog voorzien van een Ondanks de onpraktische kanten van hun huis, wonen Peter de Koeijer, Nellie Rijk en hun kinderen Bas en Els met plezier in Mon Genie. foto Dirk-Jan Gjeltema bredere fundering. En de afvoerpij pen van de drie haarden zaten zo vreemd dat de bewoners naar een andere kamer moesten als de wind draaide, want dan kwam de kamer vol rook." De ouders van Peter de Koeijer, die in 1953 Mon Genie van Hocke kochten, lieten dan ook direct centrale verwar ming aanleggen. "We hadden ja renlang zo'n antieke cv toen ik 'De drank was in Mon Genie goedkoper, wat veel Brouwse mannen aantrok' kind was." Engel en Betsie de Koe ijer kwamen vanuit Zuid-Beveland om op Schouwen-Duiveland te gaan boeren op het land, waarin na de ramp de Delingsdijk werd aangelegd. Omdat hij daarop moest aansluiten werd ook de Pro vincialestraatweg opgehoogd. Sindsdien ligt Mon Genie verscho len tussen twee dijken. Deson danks krijgt Peter de Koeijer regel matig reacties op het uiterlijk van de woning én* de naam. „Mensen vinden het een 'Pippi Lang kous-huis^ en willen weten waar om het Mon Genie heet." Hoewel ze op dat laatste geen ant woord kunnen geven, laten Peter en Nellie de koperkleurige letters zeker op de gevel zitten. „Die naam hoort bij de boerderij. Wij zijn er aan gehecht." WALSTRAAT VUSSINGEN LANGE DELFT MIDDELBURG www.gi mbreremode.com Raad van State doet uitspraak in zaak Bru34 van Gert Kik. door Jan van Ommen DEN HAAG - Bruinisser mossel- en kokkelvisser Gert Kik heeft moge lijk alsnog recht op een vergun ning om op spisula's (strandschel pen) te kunnen vissen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Vanaf 1993 tot en met 2003 viste Kik behalve met de Bru 31 ook met de Bru 34 onder meer op strandschelpen. Vanaf 2003 weiger de het ministerie van Landbouw een spisulavergunning voor de Bru 34 af te geven, omdat het schip geen zeewaardigheidsverkla- Visser had spisulavergunning, maar schip was niet zeewaardig. Nu Kik zijn schip vervangen heeft, krijgt hij alsnog recht op een tweede visvergunning. ring kreeg van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Kik heeft de Bru34 intussen vervangen door een ander schip, maar de spisula vergunning voor de tweede boot heeft hij nooit meer gekregen. Kik vond dat oneerlijk en hoopte dat de Raad van State Landbouw op de vingers tikt. De Raad is het op zich niet oneens met het beleid van de minister maar vindt dat toenmalig minister Veerman in het bijzondere geval van Kik niet duidelijk heeft aangegeven waar om er niet van het beleid kon wor den afgeweken. Immers, Kik be schikte tussen 1993 en 2998 over een geldige spisulavergunning en bovendien heeft Kik gewoon met de Bru 34 gevaren. De minister van LNV zal opnieuw naar de zaak moeten kijken en Kik waar schijnlijk alsnog een vergunning moeten verlenen. Kik zei, eerder dat hij nog steeds grote behoefte heeft aan een tweede vergunning om op schelpen te kunnen vissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55