Stenen wegen zwaar voor gemeente Kniehoog tuinmuurtje bij kerk op herhaling T Kamperlandse loswal moet nog tijdje mee 1 8 Donderdag 15 januari 2009 PZC 'Bij groot onderhoud gaat het vaak vooral om het vernieuwen 'Maar je houdt er altijd rekening mee dat van voegwerk en kijken of er rot in het houtwerk zit' er zich toch iets onverwachts aandient' De gemeente is eigenaar van 190 gebouwen. Daar zitten gymzalen en lijkenhuisjes bij, maar ook oude torens en poorten. Een kostbaar bezit. door Piet Kieemans Het gemeentelijk gebou- wenbezit is historisch gegroeid. Maar de laat ste jaren aardig uitge dund. Vijftien dorpshuizen en twee multifunctionele centra zijn verkocht aan woningbouwcorpora tie Zeeuwland en recentelijk wis selde de Plompe Toren van Koude- kerke eveneens van eigenaar. Dit markante bouwwerk is verkocht aan de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, een volle dochter van de Stichting Renesse. Ook verkocht: een transformator toren, vier stravaljes, een uitkijkto ren en het voormalig gemeente huis in Nieuwerkerk. Nog in on derhandeling: sportaccommoda ties, lees: clubgebouwen. „Maar die zijn nog niet verkocht en ik streep ze pas af als de acte de nota ris is gepasseerd", zegt Sylvia van Rienderhoff van de afdeling Open bare Werken van de gemeente. On danks de verkoop van gebouwen blijft er volgens haar nog meer dan voldoende over om je als ge meente druk om te maken. Het ge- bouwenbezit in goede staat hou den vergt, weet zij, veel geld én plan ning. Per jaar wordt bekeken wat er waar moet gebeuren. Zo staat voor dit jaar groot onderhoud aan zes kerktorens op stapel. „Bij groot onderhoud gaat het dan vaak voor al om het vernieuwen van voeg werk en kijken of er rot in het houtwerk zit." Voor wat betreft de zes kerktorens verwacht Van Rienderhoff op ba sis van de gehouden inspecties geen schokkende zaken. „Maar je houdt er wel altijd rekening mee dat er zich toch iets onverwachts aandient. Ik ga standaard uit van to tot 15 procent voor de post on voorzien." Het gemeentelijk gebou wenbeheer vergt een goede admi nistratie. Er wordt met behulp van computerprogramma 'Homerun' nauwgezet bijgehouden hoe het er met de gemeentelijke gebouwen voorstaat. Welke gebouwen aan dacht behoeven en welke wel weer een tijdje met rust gelaten kunnen worden. Het gebouwenbezit is, zoals al aan- 'Sportaccommodaties zijn nog niet verkocht. Ik streep ze af als de acte bij de notaris is gepasseerd' gegeven, zeer divers en verspreid over het hele eiland. Monumenten als het poortencomplex in Zierik- zee en het oude stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee horen er bij, maar ook openbare toiletge bouwen en bibliotheken zijn de verantwoordelijkheid van de ge meente. Evenals het oude school- gebouwtje waarin museum De Burghse Schoole is gevestigd. „En we hebben ook meerdere lijken huisjes en een paar aula's", vult Van Rienderhoff aan. Van de elf molens op Schouwen-Duiveland zijn zeven eigendom van de ge meente. Daar is in het verleden al heel veel geld aan tijd aan besteed en ze staan er nu volgens,Van Rienderhoff aardig goed bij. Een verhaal apart zijn de 'objec ten' waar de gemeente verant woordelijk voor is. Daarbij gaat het om tuinmuurtjes, hekwerken, kunstobjecten en dijktrappen. Om een goed beeld te krijgen van wat er op dat vlak alle maal is en in wel ke staat het ver keert, wordt mo menteel gewerkt aan een inventari satie. Openbare werken hoopt door de inventarisatie een goed beeld te krijgen van deze 'bouw kundige elementen in de openba re ruimte'. Op basis van de resulta ten van het onderzoek worden de te verwachten onderhoudskosten op een rijtje gezet en eventuele problemen in kaart gebracht. Ri- nus van Zetten van Openbare Wer ken verwacht het onderzoek dit jaar te kunnen afronden. OOSTERLAND - Het tuinmuurtje rond de hervormde kerk aan het Torenplein in Óosterland blijft de gemeente werk opleveren. In 2003 viel een deel van de kniehoge muur om. Vervolgens ontbrandde de discussie over wat hier aan moest gebeuren en wie dat zou be talen. Herbouw van de volledige - ruim 140 meter lange - muur was een optie, maar met een prijskaartje van 80.000 euro wel een kostbare. Na veel discussie werd in 2004 be sloten alleen het omgevallen stuk je van de muur te repareren. Aldus geschiedde een jaar later. Nu is, zo blijkt uit een brief van het college van Burgemeester en Wethouders aan de raad, opnieuw aandacht nodig voor het uit IJssels- teentjes opgetrokken bouwwerk. Het gedeelte van de tuinmuur dat in 2005 ongemoeid is gelaten, ver toont nu tekenen van verval. Over een lengte van zo'n zeven meter is het muurtje omgevallen. En dat komt, volgens het college, omdat de trasspecie (specie bestaande uit fijngemalen tufsteen en vette kalk) tussen de voegen aan het verwe ren is. Dat houdt in dat de specie de stenen niet langer in een stevi ge greep houdt, waardoor het muurtje uiterst wankel en kwets baar wordt. Als mede-oorzaak voor het omvallen van het muur tje wordt de slechte fundering ge noemd. Het muurtje komt daar door steeds verder uit het lood te staan en valt uiteindelijk onder in vloed van het eigen gewicht om. Het college buigt zich nog over de vraag wat te doen. KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland heeft opdracht ge geven de loswal in de landbouwha- ven van Kamperland op te knap pen. Dat kost 130.000 euro. Het is overigens niet de bedoeling dat de kade nog lange tijd zal worden ge bruikt. Vorig jaar omarmde de ge meenteraad een plan waarin het hele havengebied van Kamperland wordt omgevormd voor wonen en recreatie. Elders in het Veerse Meer wordt dan een nieuwe los wal aangelegd. Totdat het haven plan handen en voeten heeft, moe ten bedrijven (met name in de bouwsector en de landbouw) wel een plek houden om spullen te kunnen aan- en afvoeren. ZIERIKZEE - Er wordt gewerkt, zoveel is duidelijk bij het zien van boven staand bord. Alleen kan wat twijfel ontstaan over de omstandigheden waar onder de noeste arbeiders hun werk - in dit geval het uitbaggeren van de Zierikzeese stadsgracht - moeten verrichten. Maar ach, Michelangelo be schilderde de Sixtijnse Kapel vanuit liggende positie, foto Dirk-Jan Cjeltema ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WÉA ZËEtAND WEA feliciteert Transport- en Containerbedrijf Wielemaker B.V. met de Zeeuwse prijs voor Creatief Ondernemerschap 2009 van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland www.weazeeland.nl GOES HULST MIDDELBURG OOSTBURG SAS VAN GENT ZIERIKZEE Het tuinmuurtje rond de kerk van Nieuwerkerk is over een lengte van zo'n zeven meter omgevallen. foto Dirk-Jan Cjeltema De gemeente bezit monumenten, maar ooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52