Joodse kopstukken Nederland bedreigd Kerncentrale niet in buitenlandse handen Donner verlengt regeling werktijdverkorting toch Nü 700,- cash op alle energiezuinige modellen 4 Donderdag 15 januari 2009 PZC Minister heeft formeel geen bevoegdheden om verkoop te voorkomen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kerncentrale Bors- sele komt niet in buitenlandse han den. Minister Maria van der Hoe ven zei dit gisteren in reactie op de voorgenomen overname van energiebedrijf Essent door het Duitse energiebedrijf RWE. De Tweede Kamer hield gister avond op aandringen van de SP een spoeddebat met minister Ma ria van der Hoeven (CDA, Econo mische Zaken) over de aangekon digde overname van het energiebe drijf Essent door het Duitse RWE. Door de overname zou ook het be lang van 50 procent van Essent in de kerncentrale in Duitse handen kunnen komen. Van der Hoeven: „De statuten van de onderneming die Borssele be zit, bepalen dat de centrale in pu blieke handen moet blijven. Om die statuten te wijzigen, is de in stemming nodig van beide aan deelhouders, Essent en Delta. Del ta peinst er niet over om dat te ver anderen", aldus Van der Hoeven. Delta wil, zo meldde de PZC giste ren, de kerncentrale niet delen met RWE en aast op de overige 50 procent van de aandelen. De PvdA ziet de geplande overna me van Essent door RWE niet zit ten, zo bleek gisteravond tijdens het debat. Tweede Kamerlid Die- derik Samson wil dat de provin cies en de gemeenten, aandeelhou ders in Essent, zeggenschap hou den. „Ik hoop de aandeelhouders ervan te overtuigen dat het voor een schone en betaalbare energie voorziening verstandiger is om slechts een minderheidsaandeel te verkopen aan een andere partij", aldus Samson. Hij vindt de voorge nomen overname 'geen goede deal', voorbarig en onverstandig. SP-fractieleider Agnes Kant vraagt zich af of bestuurders nu niets le ren van de kredietcrisis. „We zien provincies en gemeenten nu voor het geld gaan en niet voor leve ringszekerheid." De verkoop van de aandelen Es sent in de kerncentrale is volgens Kant 'onacceptabel'. Ook Groen- Links vindt dat. Kees Vendrik: „De kerncentrale moet in overheids handen blijven. Dan kunnen we de centrale ook sluiten." SGP-fractieleider Bas van der Vlies wil dat de kerncentrale in verband met veiligheid niet zonder voor waarden wordt verkocht. Minister Van der Hoeven heeft for meel geen bevoegdheden om de overname van energiebedrijf Es sent door het Duitse RWE tegen te houden, zei ze gisteravond in de Kamer. „Wel kan ik mijn invloed uitoefe nen in het overleg met de publie ke aandeelhouders." De splitsing van energiebedrijven heeft gewaarborgd dat de netten in publieke handen blijven, weer legde Van der Hoeven de kritiek van onder andere de SP. Die partij is tegen splitsing van energiebedrij ven. De minister wijst erop dat de ver koop pas kan doorgaan als ze het zogeheten splitsingsplan heeft goedgekeurd. Dat moet waarbor gen dat een levensvatbaar netwerk bedrijf in handen blijft van de aan deelhouders, de provincies en de gemeenten. „Essent moet eerst splitsen voordat het kan worden verkocht." 02 De kerncentrale komt niet in bui tenlandse handen, zegt minister Van der Hoeven. Statuten bepa len volgens haar dat de centrale in publieke handen moet blijven. PETER STRAATEN Job Cohen ontving vorige week een antisemitische brief. door Niki van der Naald AMSTERDAM - Enkele kopstukken uit de joodse gemeenschap in Ne derland zijn vorige week bedreigd. Burgemeester Job Cohen van Am sterdam ontving een dreigbrief. De antisemitische uitingen in de brief waren niet alleen aan hem ge richt, maar ook aan andere met naam en toenaam genoemde kop stukken uit de joodse gemeen schap. Dat bevestigen enkele bron nen onafhankelijk van elkaar. In het schrijven wordt gerefereerd aan het oplaaiende geweld in de Gazastrook, zo heeft ook Ronny Naftaniël van het Centrum Infor matie en Documentatie Israël ver nomen. Hij heeft de brief zelf niet gelezen, maar kent wel de strek king ervan. Hij weet niet uit welke hoek de dreiging afkomstig is. Alle mensen die met naam ge noemd worden in de brief zijn daar afgelopen weekend door'de Amsterdamse politie over geïnfor meerd. Hen werd geadviseerd extra alert te zijn. Benoit Wesly, onder meer voorzit ter van de joodse gemeenschap in Limburg, wil niets kwijt over de dreigbrief Ook een woordvoerster van burgemeester Cohen wil niets zeggen over 'dit soort veiligheidsge- voelige kwesties'. Datzelfde geldt voor de politie, die alleen aangeeft dat Israëlische en joodse objecten door het hele land sinds deze week extra in de gaten worden ge- Burgemeester Job Cohen heeft vorige week een antisemitische dreigbrief ontvangen. Ook ande re joodse kopstukken zouden in de brief worden bedreigd. houden. De extra surveillance bij synagoges gebeurt op verzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Burgemeester Cohen heeft gister middag in de Poldermoskee in Am sterdam met jongeren gesproken over hun gevoelens over de situa tie in Gaza. Hij zei na afloop dat er veel emotie, woede en onmacht bestaat over wat er in dat gebied gebeurt. De jongeren, die zich heb ben verenigd onder de naam 'Am sterdam voor Palestina', willen morgenochtend drie minuten stil te houden voor alle slachtoffers, aan beide kanten in het conflict. Strafpleiter Bram Moszkowicz heeft aangifte gedaan tegen SP-Ka- merleden Hatry van Bommel en Sadet Karabulut. Volgens de advo caat hebben zij zich tijdens een re cente pro-Hamasbetoging schuldig gemaakt aan het aanzetten tot haat, discriminatie en geweld. DEN HAAG - De regeling voor werk tijdverkorting die gisteren om mid dernacht zou aflopen, wordt tot ui terlijk 1 maart verlengd Dat heeft minister Piet Hein Donner (Socia le Zaken) gisteren bekendgemaakt na overleg met werkgeversvoor man Bernard Wientjes van VNO-NCW en FNV-voorzitter Ag nes Jongerius. Wientjes en Jongerius zijn tevre den over de afspraken met Don ner, alhoewel zij liever geen eind datum voor de werktijdverkorting hadden gezien. In totaal maken nu 164 bedrijven gebruik van de rege- ling. Het leek er lang op dat Donner de regeling helemaal niet wilde ver lengen, omdat langdurige werktijd verkorting volgens hem geen op lossing biedt. Nu de wetgeving voor werktijdverkorting blijft be staan, blijft het volgens Donner mogelijk voor bedrijven hun perso neel met behulp van een WW-uit- kering tijdelijk minder te laten wer ken. Volgens Wientjes neemt de behoefte aan werktijdverkorting af. Het is volgens hem voor bedrij ven een heel dure oplossing. „Dat doe je alleen als je weet dat je in een tijdelijke dip zit en straks je mensen weer hard nodig hebt om de aantrekkende vraag weer aan te kunnen," aldus Wientjes. Op elke Opel met groen label nu 700,- cash. Zuinig rijden is de nieuwe trend. Maar u wilt ook een mooie auto waarin u met plezier rijdt. Daarom komt Opel met een oontrekkelijk aanbod voor privé- èn zakelijke rijders op vrijwel alle modellen. Want wie nu een Opel met eert groen energielabe! kiest, krijgt een moderne, zuinige auto én ontvangt 700,- cash*. In het handje! Dat wil toch iedereen... O'S* Opel gunt iedereen een Opel 9 atoet je- hem nou zi&n 0OÊT NET oF-ie BEKENDE NUDEKLAH Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot gemeten volgens 2004/3/EG of 1999/100/EG: liter/100 km: benzine: 5,0 - 9,2 diesel: 4,1 - 7,0; kms/liter: benzine: 20,0-10,9diesel: 24,4 -14,3; C02 gr/km: benzine: 120 - 278 diesel: 109 -238. *De 700 cash bonus wordt rechtstreeks door G.M. Nederland uitgekeerd op de bonk/girorekening von de koper/berijder, no aflevering/registratie van een nieuwe Opel Personenauto (m.u.v. de nieuwe Insignia) Dit aanbod geldt voor nieuwe klanfenorders in de periode 19 december 2008 tot en met 28 februari 2009 met een uiterlijke kentekenregistratiedatum van 29 opril 2009. Dit aanbod is niet von toepassing voor zakelijke rijders die onder contract staan bi) bedrijven, die overkoepelende afspraken hebben gemaakt met General Motors Nederiond. Zie voor de volledige voorwaarden www.opel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4