opstand komen Zeeuwse klimaatstraten in de top 8." 'Walcheren moet even wennen' Transport naar het ziekenhuis is de achilleshiel' EXTRA Baby-debat Zeeland zet in op zilte teelt VOORDEEL! GALL B GALL Controle Goes PZC Donderdag 15 januari 2009 3 Verloskundigen en bezorgde Zeeuwen voerden in april 2007 actie voor het bevallen op Walcheren. Ze boden le den van de Tweede Kamer bijna veertienduizend handtekeningen aan. foto Jos van Leeuwen Zo'n bevalling op de snel weg, dat gebeurt nog wel een paar keer, denkt verlos kundige Sanne Meerdink van Ver loskundigepraktijk Lena in Zierik- zee. „Ik vind het terecht dat men sen op Walcheren balen. Ze zijn zó gewend dat ze thuis kunnen be vallen en dat het ziekenhuis om de hoek is. Ze moeten even wen nen aan een andere werkwijze." Vrouwen op Schouwen-Duiveland moeten al jaren uitwijken naar het ziekenhuis in Goes. „Hier bevalt niemand meer op de weg. In het begin is dat wel een paar keer ge beurd. Nu weten de vrouwen wat ze kunnen verwachten. Ze gaan op tijd naar het ziekenhuis." Meerdink en haar compagnon Lous ten Rouwelaar geven duidelij ke instructies. „Vooral bij het twee de of derde kind zeggen we tegen de vrouwen: 'als je maar iets voelt, moet je bellen'. Als iemand heel snel bijna volledige ontsluiting heeft, rijd ik niet meer naar Goes. Dan doe ik de bevalling thuis. Dat gaat meestal goed. Een verloskun dige kan veel zelf Anders gaan we alsnog naar Goes. Je moet roeien met de riemen die je hebt. De wer komstandigheden in het zieken huis in Goes kunnen beter. De con centratie van de kraamafdeling moet de kwaliteit van de zorg ver hogen, maar afgelopen week had ik twee bevallingen in Goes: van de tien verloskamers was er nog maar één vrij. Als ze vol zijn, waar moet je dan naartoe?" door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Eén extra ambulance op de kop van Wal cheren is niet genoeg, zegt de Veerse huisarts René van Tol. Zeker niet als er straks meer specialismen van het ziekenhuis in Vlissingen naar het ziekenhuis in Goes verhui zen. „Door de concentratie van ziekenhuizen, zal er druk- op het transport komen. We heb ben hier met een lastige infrastructuur te ma ken. Er zal meer moeten worden gereden. Als er één ambulance onderweg is, moet er een an dere klaar staan. Het transport naar het zieken huis is de achilleshiel van dit plan. Als er extra ambulances komen, is de kou uit de lucht." Maar niet voor Aad Vos, oud-chirurg en lid van het comité Behoud Ziekenhuis Walcheren. „Wat voor kraamvrouwen geldt, geldt ook voor mensen met een beroerte of een hartinfarct of voor mensen die een groot ongeluk hebben ge had. Juist in de meest ernstige gevallen is het van belang dat je zo snel mogelijk in het zieken huis bent." Volgens Vos komt er in Vlissingen nu wekelijks minimaal één zeer ernstig zieke patiënt binnen bij de eerste hulp En het helpt volgens Vos niet dat er in het nieu we Middelburgse ziekenhuis een spoedplein komt, waar mensen die dringend zorg nodig hebben terechtkunnen. „Een speciale arts voor spoedeisende hulp kan alleen zijn werk doen als hij of zij rugdekking heeft van andere specia listen, zoals neurologen of cardiologen, maar die zijn er straks niet in Middelburg." Reinier van der Valk, huisarts in Bruinisse, wijst ook op het belang van voldoende ambu lances. „Een ambulance biedt verplaatste acute ziekenhuiszorg. Bij een hartinfarct kan alle acu te zorg ter plekke aangeboden worden. Mensen lopen daarom een veel groter risico als er geen ambulances in de buurt zijn, dan wanneer het ziekenhuis een half uur verder rijden is. Ie mand wordt pas vervoerd als hij gestabiliseerd is. Dan gaat de patiënt naar het ziekenhuis met de beste zorg. Voor mensen met een hartin farct is die vaak in Breda of Antwerpen." Dat blijft ook in de toekomst zo, denkt Vos. „Er zul len in Goes heus geen hartoperaties plaatsvin den, er moeten ook na een ziekenhuisfiisie on getwijfeld mensen de provincie uit." Landelijke campagne versterkt bewustzijn energiebesparing. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het landelijke Kli maatstraatfeest slaat aan in Zee land. Inwoners van meer dan twee honderd straten verspreid over de provincie hebben zich inmiddels aangemeld als deelnemer aan de campagne. De besparende acties die zij op touw hebben gezet, hebben Zee land in de nationale ranglijst opge stuwd naar de tweede plaats. Al leen in Utrecht hebben de deelne mers gezamenlijk nog meer pun ten vergaard, blijkt uit het tussen- klassement van de organisatie. In Friesland is de animo het laagst. De campagne begon in november en duurt tot 3t maart. De vijfhon derd meest besparende straten krij gen r6 mei een groot feest cadeau. De Wagnerlaan in Goes en de Mid delburgse Seisweg zijn van meet af aan serieuze kanshebbers. Alle be woners van de Seisweg wordt de komende weken gevraagd geen re clamefolders meer te accepteren, vertelt Carla Swaagman van de lo kale klimaatwerkgroep. „Want ook minder drukwerk betekent een la ger energieverbruik." Swaagman heeft diverse besparingstips achter gelaten op de internetpagina van In Zeeland hebben zich al meer dan tweehonderd straten aange meld voor de landelijke klimaat- straatwedstrijd. Alleen in Utrecht is de inzet vooralsnog groter. het klimaatstraatfeest. „Daar krijg je ook punten voor. Heel prak tisch? Een gordijn voor de deur, dat houdt de warmte binnen." In de Wagnerlaan ontbrak met kerst in veel huiskamers een ver lichte boom. In plaats daarvan was gekozen voor één groot exemplaar op een centrale plek buiten. Een delegatie overlegt binnenkort met milieuwethouder Joost Adriaanse over de mogelijkheden van struc turele energiebesparende maatrege len in de straat. Zestien woningen in de Wagnerlaan werden in 1997 gebouwd volgens duurzaam con cept, met zonnepanelen en water besparende wc's en douches. Via een eigen internetpagina (http://ecosolar.hyves.nl willen de bewoners hun ervaringen de len en als voorbeeld dienen. DEN HAAG - De twaalf provincies investeren tot 2011 minstens 200 miljoen euro in gezamenlijke kli maat- en energieprojecten. Zij wil len zo bijdragen aan de klimaat doelstellingen die het Rijk voor 2020 heeft gesteld. Minister Jacque line Cramer van Milieu en gedepu teerde Erik van Heijningen van de provincie Zuid-Holland onderte kenden gisteren een akkoord hier toe. Een voorbeeld van een project waar Zeeland aan meewerkt, is het haalbaarheidsonderzoek naar de teelt van zilte gewassen op zee. „En voor de kortere termijn heb ben we de verplichting op ons ge nomen de hoeveelheid windener gie te verdubbelen", zegt gedepu teerde Marten Wiersma. Hartevelt Jonge Jenever a ïood www.gall.nl COMMENTAAR De Tweede Kamer hoeft een fijne neus voor emotie. Dus was er gisteren een spoeddebat over de Zeeuwse snelwegbaby. En geheel volgens de regels van de kunst stelde minister Ab' Klink een meerderheid van de Kamer tevreden. Speciaal voor het vervoer van hoogzwangere vrouwen komt er snel een extra ambulance op Walcheren. Probleem opgelost. Of niet? Voor Midden-Zeeland gaat het om veel meer dan de vraag of één kraamafdeling in Goes werkbaar is. De snelwegbaby is het symbool geworden van alle Zeeuwen die zich verzetten tegen de verhuizing van veel medische specialismen van Vlissingen naar Goes. Zij kwamen gisteren van een koude kermis thuis. In de Kamer is wel wat aarzeling over de ziekenhuisfüsie en het tempo waarin die wordt doorgevoerd, maar minister Klink blijft bij zijn standpunt. Als de kwaliteit én de bereikbaarheid acceptabel zijn, is het verder aan de ziekenhuisbesturen. In de marge van de ophef rond baby Rishano kwam gisteren een nuancerend geluid van Schouwen-Duiveland. De kraamhulpen daar vinden de grote afstand tot Goes geen probleem. Ze maken er het beste van. Dat is goede houding. Maar het blijft toch moeilijk uit te leggen dat straks zelfs het dichtbevolkte Walcheren met zo'n situatie genoegen moet nemen. En niet alleen bij zwangerschappen maar ook bij andere gevaarlijke spoedgevallen. GOES - Bij een verkeerscontrole in het kader van het project 'scholie ren veilig naar school' zijn woens dag tussen 7.15 en 8.30 uur vooral bekeuringen uitgeschreven voor geen of slechte verlichting. De con trole werd uitgevoerd rondom het station, op de route vanuit Kapelle naar Goes en de Kloetingseweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3