tot directielid en weer terug ROC Westerschelde overleeft fusie niet blijft toch strafbaar Extra 130.000 euro nodig voor Xe vroeg in de trein nieuw jongerencentrum de Pit n Aan Z zoekt vrijwilligers tafeltje-dek-je Z- pzc Donderdag 15 januari 2009 j 1 9 'Het werk kostte me tien jaar lang 6o tot 70 uur in de week. Zo'n zware baan valt niet eeuwig vol te houden' 'Tot maart 1983 was ik werkloos en ik moet zeggendie periode is voor mij als onderwijsman van grote waarde geweest' dit werd even uitgesteld, omdat de zoektocht naar een opvolger meer tijd vergde. Die opvolger is ermi, in de persoon van Gertjan van der Brugge. Huijsmans helpt hem even op weg in Zeeuws-Vlaande- ren, maar op 19 februari is het voor hem echt einde oefening. Verschillende leden van de Raad van Toezicht van het ROC Wester schelde waren vorig voorjaar niet blij met Huijsmans boodschap dat hij zou stoppen. „Ik weet het, maar na tien jaar lid te zijn geweest van de directie vond ik dat ik wat meer tijd voor mezelf moest hebben. Het werk kostte me tien jaar lang 60 tot 70 uur in de week. Zo'n zwa re baan valt niet eeuwig vol te hou den", zegt hij. Huijsmans, geboren in Zevenber gen, studeerde geschiedenis in het rooie bolwerk Nijmegen en beland de op 7-7-*77 in Zeeuws-Vlaande- ren. Zijn toenmalige vrouw kreeg een baan bij het vormingswerk in Hulst. Zelf studeerde hij destijds nog. In 1980 gaf hij geruime tijd ge schiedenisles op verschillende mid delbare scholen in de regio, maar een vaste baan zat er toen niet in. In die dagen kreeg Huijsmans be kendheid als de voorman van de Zeeuws-Vlaamse anti-kernactivis ten, die ageerden tegen de kerncen trales in Doel en Borsele. „Tot maart 1983 was ik werkloos en ik moet zeggen dat die periode voor mij als onderwijsman van grote waarde is geweest. Ik heb aan die 'Na tien jaar directielid te zijn geweest, vond ik dat ik wat meer tijd voor mezelf moest hebben' tijd de motivatie overgehouden om me vooral in te zetten voor projecten die mensen kansen bie den om aan werk te komen. Voor al voor mensen die -zoals dat heet- aan de onderkant van de sa menleving bungelen." In 1984 werd Huijsmans vormingswerker in Hulst. Zeven jaar later directeur van de stichting Basiseducatie al daar. In 1993 ging die stichting op in het toen gevormd ROC Wester schelde, het eerste regionale oplei dingencentrum in Nederland. Huijsmans maakte sinds 1998 deel uit van het College van Bestuur van het ROC, dat eerst drieledig was. In 2005 bleef Huijsmans lone ly at the top over. Als directielid was Huijsmans jaren in de weer om het bestaansrecht van het kleinste ROC van Nederland te be wijzen. Hij zette met zijn team sa menwerkingsprojecten op met het bedrijfsleven, ging relaties aan met onderwijsinstitu ten over de grens -tot in China toe- en roerde flink in nationale en Euro pese subsidiepot- ten. Het leverde de voormalige an- tikernactivist faam op als 'rege laar'. „Ik ben trots op het ROC zo als het nu draait, trots op de men sen die er werken. Het ROC gene reert eenderde van zijn inkomsten uit de markt en niet van het minis terie van Onderwijs. Daarin zijn we uniek. De meeste ROC's halen niet eens de vijf procent." Huijs mans neemt 19 februari afscheid met een receptie in het ROC om 15.30 uur. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een fusie tussen de re gionale opleidingencentra in Zee land leidt tot niets. Dit stelt schei dend algemeen - directeur Toine Huijsmans van het ROC Wester schelde. Volgens Huijsmans moet zijn op volger Gertjan van der Brugge vooral inzetten op een verdere uit bouw van de samenwerkingsver banden met instellingen in Zee land en Vlaanderen. „Maar opte ren voor een fusie? Nooit. ROC Westerschelde is uniek. Het is klein, maar heeft wel een dusdani ge maat dat het de regio kan bedie nen. Het is veel minder afhanke lijk van onderwijssubsidie dan an dere ROC's, omdat eenderde door de markt wordt ingebracht en het foto Camile Schelstraete instituut is volledig ingebed in de Zeeuws-Vlaamse samenleving. Wordt daar aan getornd, dan gaat het mis." Huijsmans heeft er geen enkele moeite mee dat de ROC aan weers zijden van de Westerschelde meer gaan samenwerken. „ROC Zeeland kan in deze regio best een maritie me opleiding beginnen, terwijl wij best aan de andere kant een che- mietak zouden kunnen beginnen. Zo versterk je elkaar en dat is al leen maar goed", zegt Huijsmans. De onderwijsman hoopt verder dat het bedrijfsleven de huidige economische crisis niet aanwendt om het mes te zetten in allerhan de overeenkomsten met het onder wijsveld, zoals bijvoorbeeld STOeb, waarbij wordt gewerkt met betaalde stages. „Dat zou bui- De vroegere anti-kernactivisten Toine Huijsmans en Luc Brusselaers. tengewoon jammer zijn." foto archief Camile Schelstraete Toine Huijsmans, voorzitter van het College van Bestuur van het ROC Westerschelde, neemt over een maandje afscheid van zijn school. De directeur wordt weer activist. door Conny van Gremberghe „Nou ja, activist... Is dat de juiste term? Als daarmee bedoeld wordt iemand die maatschappelijk actief is, dan klopt het wel. Ik ben lid van de Raad van Toezicht van wooncorporatie Woongoed gewor den en mogelijk kom ik ook in het bestuur van Zorgsaam terecht. Ik blijf zeker met een aantal zaken be zig." Toine, Huijsmans (56) verraste vo rig jaar collega's op het ROC en het bestuur van de instelling door onverwachts aan te kondigen dat hij zou stoppen als voorzitter van het College van Bestuur. Eerst zou hij dit najaar zijn vertrokken, maar door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen stopt 130.000 euro extra in het nieuwe jongerencentrum de Pit (Podium in Terneuzen) in de Kor te Kerkstraat. Dat is nodig omdat de bouwkosten door tegenvallers een stuk duurder uitvallen. De Pit is gebouwd op de plaats van het af gebroken jongerencentrum Kalash- nikov. De omgeving kampte al ja ren met geluidsoverlast als er bands optraden. Uiteindelijk be sloot de gemeente het jongeren centrum plat te gooien en een nieuw gebouw neer te zetten. „Dat is pot en potdicht", zegt wet houder Cees Liefting, „er komt geen geluid naar buiten." De aanvankelijke berekeningen gin gen uit van een investering van zo'n 900.000 euro, waarvan een aanzienlijk deel rijkssubsidie. De Pit zou afgelopen zomer al geo pend worden, maar er waren ver schillende tegenslagen bij de bouw. Door vochtproblemen moest er een waterdichte vloerlaag aangebracht worden. Bovendien heeft fret bestuur van het jongeren centrum tevergeefs naar sponsors gezocht om de geluidsinstallatie en inventaris te financieren. „Dus we zitten wel met een hele mooie accommodatie met een prachtig podium, maar met een in richting die niet optimaal is", zegt Liefting. „Dan moet je ze ook de kans geven om een goede start te maken." De extra 130.000 euro kunnen betaald worden uit het budget jeugd en jongerenwerk. - door René Hoonhorst BRESKENS - Mensen die de trein van 8.52 uur nemen en hun vanaf 9.00 geldende kortingkaart gebrui ken, blijven risico lopen op een boete. Dat verzekert een woord voerster van de Nederlandse Spoorwegen. Bressiaander Sietz Leeflang kreeg van de Klantenservice van NS te horen dat boetes aan fiets-voet- veergebruikers zouden worden kwijtgescholden. Mensen die van de veerboot komen, hebben - be pleit Leeflang al langer - te weinig tijd om twee kaartjes te kopen. Als die overmacht wordt aangetoond, is NS niet te beroerd de door con ducteurs opgelegde bekeuring van 35 euro kwijt te schelden, verklaart de Breskense actievoerder. Als Klantenservice dat aan Leeflang heeft beloofd, wijkt de dienst af van het officiële beleid, meldt de NS-perswoordvoerster. „Mensen kunnen van tevoren kaartjes ko pen. Als ze niet over het juiste ver voersbewijs beschikken, krijgen ze een boete. De conducteur is ook bevoegd om mensen uit de trein te zetten als ze geen geldig kaartje willen kopen." Leeflang bestrijdt die lezing. Hij is nog geen conduc teur tegengekomen, die hem wil beboeten om daarmee een proef proces uit te lokken. De Bressiaan der roept kortingskaartbezitters op geen extra kaartje te kopen. terneuzen - Welzijnsorganisatie Aan Z is op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten voor hun medemensen. Of het nu gaat het bezorgen van warme maaltijden, boodschappen doen of het gezel schap houden van een zieken zo dat de mantelzorger er even tus senuit kan, vrijwilligers vormen een belangrijke pijler van de orga nisatie. Op dit moment is er vooral behoef te aan mensen om warme maaltij den te bezorgen in Philippine, Ter neuzen en Sas van Gent. Wie inte resse heeft in vrijwilligerswerk kan contact opnemen met Aan Z op nummer 0115-563015 of mailen naar infor@aan-z.eu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39