Voor de cinefielen INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM www.pzc.nl/uit PZC Donderdag 15 januari 2009 49 Rotterdam Cabaret is één van de succesvolste musicals uit de Broadwaygeschiedenis. Cabaret neemt ons mee naar het Ber lijn van de jaren dertig. In de Kit Kat Club vermaken nachtclubzangeres Sal ly Bowles (Ellen Evers), de excentrieke Master of Ceremonies (de Duitse caba retster Sven Ratzke) en de Kit Kat Girls hun bezoekers. Daarbuiten grij pen de nazi's de macht. Met: Ellen Evers, Dick Cohen, Pamela Teves, John ny Kraaijkamp en Sven Ratzke. Oude Luxortheater, vr. en za. 20 uur, zo. 16 uur. Het klassieke orkest Amsterdam Sin- fonietta begint het nieuwe jaar tradi tioneel met een serie concerten in sa menwerking met bijzondere artiesten van buiten de klassieke muziek. Dit jaar valt de eer te beurt aan kleinkun- stenares Karin Bloemen. Ze zingt sen timentele liedjes van vroeger én Hol landse meezingers in nieuwe arrange menten. Oude Luxortheater, di. 20 uur. Concert van Room Eleven. Sinds hun debuutalbum Six White Russians And A Pink Pussycat weet Room Eleven op een steeds groter publiek indruk te maken met een aanstekelijke mix van jazz, pop, funk, blues en een vleugje folk. Het tweede album heet Mmm... Gumbo? Janne Schra - zang, Arriën Mo- lema - gitaar, Tony Roe - toetsen, Lu cas Dols - bas, Maarten Molema - drums. Oude Luxortheater, wo. 20 uur. Museum Boijmans van Beuningen: - Jubileumtentoonstelling vanaf 17 ja nuari, zonder einddatum. In 2009 viert het museum zijn 160-jarig bestaan. In het kader van dit jubileumjaar wordt de museumcollectie opnieuw gepre senteerd. Voor het eerst wordt een se lectie van 150 wereldbefaamde teke ningen en prenten gecombineerd met ruim 400 schilderijen, 150 sculpturen en 700 gebruiksvoorwerpen en design objecten. -Erasmus in beeld, t/m 8 feb. Deside- rius Erasmus Roterodamus (1466-1536) was in zijn tijd al een be roemdheid in heel Europa. In een gro te cultuurhistorische tentoonstelling zijn uit de hele wereld ongeveer 150 bijzondere kunstwerken bijeenge bracht. Ze geven een beeld van de be tekenis die Erasmus had. -Vooral geen principes, Charley Toor- op, t/m 1 feb. Charley Toorop (1891-1955) geldt als de krachtigste vrouw in de Nederlandse schilder kunst van de twintigste eeuw. Ze schiep een eigenzinnig, zelfbewust en sociaal bewogen oeuvre. Ze werkte ve le zomers in Westkapelle. Museum Boijmans Van Beuningen toont in een grote overzichtstentoonstelling 120 schilderijen, waaronder zestien zelfpor tretten. De tentoonstelling is samenge steld door Marja Bosma. Zij schreef ook de publicatie over het leven en werk van Charley Toorop. Op de 38e editie van het In ternationaal Film Festival Rotterdam (IFFR) worden 43 wereldpremières van lange films vertoond. The Hungry Ghosts van Michael Imperioli opent het IFFR op woensdag 21 januari. Het filmfestival duurt tot en met zon dag 1 februari. Rutger Wolfson, die tot vorig jaar directeur was van de Vleeshal in Middelburg, is direc teur van het festival. Jaarlijks wordt er in Rotterdam een eigenzinnige en wereldwijd hoog aangeschreven selectie ge maakt uit de recente, nieuwe films en filmgerelateerde beeldende kunst. Gedurende twaalf dagen presenteren honderden filmma kers en kunstenaars op 18 festival locaties met 27 bioscoopzalen hun werk. Het International Film Festival Rotterdam heeft dit jaar een nieu- we opzet gekregen. Het program ma is opgesplitst in drie hoofdon derdelen. Volgens de organisato ren wordt het festivalprogramma daardoor overzichtelijker en ko men individuele films en speciale thema's beter tot hun recht. De drie hoofdonderdelen van de nieuwe opzet zijn getiteld Bright Future, Spectrum en Signals. Bright Future fungeert als plat form voor de filmmakers van de toekomst. Het festival selecteert hiervoor het belangrijkste avon tuurlijk en eigenzinnig werk van nieuw talent uit de hele wereld. Spectrum bevat werk van filmma kers en kunstenaars die volgens het IFFR een essentiële bijdrage le veren aan de internationale film cultuur. Hoogtepunten uit het filmjaar, nieuwe films van de grote namen uit de cinema, en actueel, krachtig en vernieuwend werk van gerenommeerde makers. Signals bestaat uit een serie thema tische filmprogramma's, retrospec tieven en tentoonstellingen. Het filmfestival richt hier de schijnwer pers op oeuvres van opvallende re gisseurs. Het programma verschijnt vandaag op ivww.filmfestivalrotterdam.com. In de nacht van vrijdag op zaterdag start de online ticketverkoop via www.filmfestivalrotterdam.com om Musical Joseph and the amazing tech nicolor dreamcoat. Van de musicals die Andrew Lloyd Webber en Tim Rice samen maakten, is Joseph, hun eerste samenwerking, wel de meest kleurrij ke. De musical vertelt met luchtige, vrolijke muziek en veel humor het pak kende verhaal van Jozef en zijn elf broers. Freek Bartels verwierf de hoofdrol via het tv-programma Op zoek naar Joseph. Chassé Theater Breda, do. en vr. 20 uur, za. 15 en 20 uur, zo. 14 uur. Expositie 100 Years of Dutch Grap hic Design, overzichtsexpositie van een eeuw grafische vormgeving. Het hart van het Graphic Design Museum wordt gevormd door de semiperma- nente tentoonstelling 100 Years of Dutch Graphic Design. In drie zalen wordt de bezoeker mee gevoerd langs bekende én onbekende hoogtepunten uit een eeuw graphic design. Een historisch overzicht dat duidelijk maakt hoezeer de Nederlandse grafi sche vormgeving is verweven met de modernisering van de samenleving in de twintigste eeuw. Graphic Design Museum, Beyerd Bre da, Breda, t/m 31 december. Expositie Signatuur: het Breda's Mu seum geeft voor de eerste keer een overzicht van de beeldende kunst uit Breda en omgeving en de traditie waar in die zich de laatste twee eeuwen heeft ontwikkeld. Met dit overzicht ex poseert het museum ook voor het eerst een ruime keuze uit zijn grote verzameling 19e en 20e eeuwse én he dendaagse kunst. Breda's Museum, t/m 30 aug. Musical Op Hoop van Zegen heeft nog niets aan zeggingskracht verloren. Deze oer-Hollandse musical is geba seerd op de klassieker van Herman He- ijermans. Sinds de première in 1900 is Op Hoop van Zegen over de gehele wereld ge speeld. Kniertje verliest man en zonen aan de zee. Haar gevecht om te overle ven temidden van sociale misstanden leidt tot één conclusie: de vis wordt duur betaald. Ellen Pieters, die eerder furore maakte als Blonde Greet in de musical Wat Zien Ik?!, is Kniertje, en Ben Cramer speelt de rol van Reder Bos. Stadsschouwburg De Maagd Bergen op Zoom, do. 20 uur. Muziektheatershow van Rowwen Hèze: de Limburgse band Rowwen Hèze heeft zich versterkt met een zes tal gastmuzikanten voor een speciale Saus van hecht samenspel, veel spelple- zier en door Tren van Enckevort, ge schreven arrangementen. Naast liedjes uit het recentste album Rodus Lucius, komen veel andere hoogtepunten voorbij. Stadsschouwburg De Maagd Bergen op Zoom, vr. 20 uur. ANTWERPEN Annie de Musical: musical over roodha rig weesmeisje en haar emotionele zoek tocht naar ouders, versie met Vlaamse cast, Stadsschouwburg - do. en vr. 20.00 uur, za. 15 en 20 uur, zo. 15 uur. Daens: musical naar de gelijknamige film op unieke locatie - Antwerpen X (voorma lig Postsorteercentrum) Berchem, do. t/m za. 20.00 uur, zo. 14 en 19 uur. Steven Isserlis soleert Schumanns Cello concerto: Concert door de Filharmonie met werk van Schumann, Brahms en Wolf o.l.v. Philippe Herreweghe m.m.v. Steven Isserlis, cello en Christoph Prégar- dien, tenor, Kon. Elisabethzaal - za. 20.00 uur. Gabriela Mendes: concert met muziek en dans uit Kaapverdië, Zuiderpershuis - za. 20.30 uur. Vienna's Glory: concert met werk van Strauss, Korngold en Beethoven door het Symfonieorkest Vlaanderen o.l.v. dirigent Etienne Siebens m.'m.v. Bart Vandenbo- gaerde, viool, De Singel - blauwe zaal - zo. 15.00 uur. Die Schöpfung: concert met nieuwe crea tie van oratorium van Haydn in een thea trale versie en semi-scenische uitvoering; door zes solisten (3 zangers en 3 ac teurs), het Symfonie Orkest van de Vlaam se Opera o.l.v. Umberto Benedetti Miche- langeli en Koor van de Vlaamse Opera, Vlaamse Opera - wo. 20.00 uur. Expositie Zilvermuseum Sterckshof: tot 18 januari - Fifties Zilver Belgisch Zilver rond 1958: overzichtstentoonstelling met Belgisch zilverwerk uit de jaren '50-70. Fotomuseum: tot 4 februari - Gerard Dau phin historisch beeldmateriaal; Een we reld zonder einde Marie-Fran<;oise Plis- sard: 1ste retrospectieve tentoonstelling met foto's en video's van Brussels fotogra fe. Expositie MOMU: tot 8 februari - Maison Martin Margiela '20' The Exhibition: ten toonstelling n.a.v. het 20-jarig bestaan van dit modehuis. Vogeltjesmarkt: elke zondagochtend van 8 uur 's ochtends tot 1 uur 's mid dags, kraampjes op de Oudevaartsplaats. GENT The African Mamas: theatervoorstelling en show door Afrikaanse vrouwen met lie deren en dans, met Afrikaanse haute cou ture, Capitole - do. 20.00 uur. Ben Weaver: concert (enige in de Bene lux) in het kader song/lijflied met elektro nische pop, Handelsbeurs - do. 20.15 uur. Steven Isserlis soleert Schumanns Cello concerto: Concert door de Filharmonie met werk van Schumann, Brahms en Wolf o.l.v. Philippe Herreweghe m.m.v. Steven Isserlis, cello en Christoph Prégar- dien, tenor, Bijloke Muziekcentrum - vr. 20.00 uur. Falstaff: laatste opera van Verdi en lyri sche komedie in een productie van de Opera National du Rhin Straatsburg, Vlaamse Opera - vr. 20.00 uur, zo. 15 uur. Expositie Museum voor Schone Kun sten: tot 18 januari - Piranesi - Universi teit Gent i.s.m. de Bibliotheek van België - prenten en boeken van de Italiaanse kunstenaar Giovani Battista Piranesi. Expositie S.M.A.K.: tot 18 januari - Wer ner Mannaers, Belgisch schilder en teke naar; tot 25 januari - Autour et au dela Marcel Broodthaers; tot 22 februari - Kunst Nu Max Sudhues Mark Man- ders met 'The Absence of Mark Manders: installaties 'Selfportrait as a building Ex ploding Camera - Julien Maire'. Expositie Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 29 maart - Vlaamse wandtapijten uit de 15de en 16de eeuw. BRUGGE Hommage aan Oum Kalthoum, Ster van het Oosten, met liederen uit drie verschil lende periodes uit haar carrière; door het Parijse Elie Achkar Ensemble en twee lea ding ladies van het Arabisch repertoire, Abir Nasraoui Omnia Abouamal, Stads schouwburg - vr. 20.00 uur. II Gardellino: concert met Concerti van Bach voor meerdere solisten en orkest, Concertgebouw - za. 20.00 uur. The Very Best of Swing: matineecon cert met werk van Glenn Miller en ever greens van andere Amerikaanse artiesten door The Glenn Miller Orchestra onder leiding van dirigent Wil Salden, m.m.v. de close harmony-groep The Moonlight Se renades, Stadsschouwburg - zo. 20.00 uur. Expositie Brugge Centrum - Hospitaal Mu seum Memling St. Jan, Bruggemuseum (Gruuthuuse Volkskunde Gezelle), en de buitenlocaties Minnewaterpark, St. Janshuismolen en De Dijver: tot 1 maart - Kantlijnen: traditionele en hedendaagse kantkunstontwerpen in dialoog met actu ele kunst, design en mode. Sfeerbeeld van het Filmfestival Rotterdam 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31