Zeeland Het volk moet nu in PZC 1 Heilssoldaten De krant 5 weken voor 15 euro Voorzichtig herstel van Zeeuwse Ramkoers NMa productie nieuwbouwwoningen met loodswezen 2 j Donderdag 15 januari 2009 pzc WILLEM VAN DAM Het wrakhout van de samenleving heeft een nieuw doel wit gevonden: de Leger des Heilssoldaat. Het schoelje houdt er akelige gewoontes op na. Het timmert kaart jesknippers in de trein in elkaar, slaat verkeersregelaars, busbe stuurders, brandweermannen en ambulancebroeders de tan den uit de mond, en heeft zich nu ook gekeerd tegen de Bren gers van de Blijde Boodschap. Steeds meer medewerkers van het Legers des Heils zijn slachtoffer van geweld, bedreigingen en intimidatie, las ik deze week in de krant. Tsjee. De mevrouwen en meneren van het Léger doen geen vlieg kwaad. Okay, ze kunnen wel eens wat irritant zijn. Zit je in je favoriete restaurantje bij ro- 'Arh IPPfdn mantisch kaarslicht tegen je nui i, icciuc vrouw te vertellen dat je écht De Majoor n°g even vee'van haar houdt als vroeger, prik je net met je nog maar vork in een sappige tournedos, wordt er plots ('Wilt u mis schien een Strijdkreet, meneer?) een collectebus onder je neus gepropt. En okay, ze houden er soms wat malle ideeën op na. Over homo's bijvoorbeeld - dat die zondig zijn en daarom de toegang tot het Hierboven kan worden ontzegd. Maar zelfs dat mag geen reden zijn om zo'n Leger des Heilssoldaat in elkaar te tremmen. Want hij verricht vooral veel goeds. Hij spreidt bedjes voor daklozen, deelt erwtensoep uit aan minderbedeel den, staat mooi te zingen bij de kerstpotten. Z'n beloning? 'Wat nou, idioot, knal voor je kop kun je krij gen!' Ach, leefde De Majoor nog maar. Herinnert u zich die tv-uit- zending waarin de hoogbejaarde majoor Bosshardt samen met rock-'n-roll-junkie Herman Brood in een zwembad ligt te poe delen? Staalsterk wijf, die majoor. Zij had in haar eentje al het gespuis op de vlucht gejaagd. Om het vervolgens liefdevol op een kopje dampende snert te trakteren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 9.1, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAI4) een vast abonnement'met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NAT'S) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig 0 mei persoonsgegeven! In hel colofon treft u nadete informatie Walcheren krijgt een extra ambulance die exclusief is bedoeld om hoogzwangere vrouwen snel naar het ziekenhuis in Goes te brengen. door Jeffrey Kutterink Heropenen van de verlos- kunde-afdeling in zie kenhuis Walcheren zit er niet in. „Er is onvol doende personeel om op een ver antwoorde manier en zonder risi co's twee afdelingen verloskunde overeind te houden." Minister Ab Klink (CDA, Volksge zondheid) week gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer niet af van zijn standpunt. De SP had het debat aangevraagd naar aanleiding van de bevalling van ba- by Rishano in een rijdende auto, vorige week op de A58. De oppositiepartijen SP, WD, GroenLinks en PVV vinden de si tuatie op Walcheren 'onaccepta bel'. Zij willen dat het ziekenhuis in Vlissingen weer een volwaardi ge kraamafdeling krijgt. „Gelukkig heeft Rishano er niets aan over ge houden", zegt Henk van Gerven (SP). „Maar de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes falen. Er staan mensenlevens op het spel. Walche- Reistijd naar ziekenhuis ren verdient een afdeling verlos kunde." WD'er Edith Schippers vermoedt dat de ziekenhuizen met het oog op de fusie niet al te veel moeite hebben gedaan om gynaecologen te zoeken. „Het komt ze wel goed uit. Zeeland heeft een luxe positie. In België zijn voldoende artsen." 'Hoe doe je dat eigenlijk, bevallen in een auto?', vraagt Fatma Koser Kaya (D66) zich allereerst af „Ik heb bewondering voor de ouders, maar zo'n situatie is niet accepta bel. Fusie mag niet ten koste gaan van kwaliteit en bereikbaarheid." CDA-Kamerlid Janneke Schermers vindt dat ziekenhuizen hadden moeten wachten op het oordeel van de Nederlandse Mededingings twee afdelingen verloskunde over eind te houden. Ik heb daarom be grip voor de concentratie. De zie kenhuizen hebben wél goed ge zocht naar gynaecologen, maar die willen niet in Zeeland komen wer ken. Mijn zorg is dan de bereik baarheid." Zaterdag zei hij tijdens een werk bezoek in Terneuzen al een extra ambulance toe. Gisteren deed hij in de Kamer een paar extra belof ten. In de kop van Walcheren zal met de extra ambulance er altijd één ziekenwagen speciaal klaar staan om hoogzwangere vrouwen binnen de wettelijke norm van 45 minuten naar Goes te brengen. Normaal duurt het vijf maanden voordat zo'n ziekenwagen er staat; 'Al had de ambulance er al moeten staan toen de afdeling in Vlissingen werd gesloten' autoriteit (NMa) over de voorgeno men fusie van de ziekenhuizen. De hele Kamer vindt dat de zieken huizen hard van stapel zijn gelo pen. In het beleid van de zieken huizen wil Klink zich niet men gen. Voor hem geldt slechts één keiharde voorwaarde: de kwaliteit en de bereikbaarheid van de zorg moet goed zijn. Moties van SP en PW veranderen daar niets aan. „De Inspectie voor de Gezond heidszorg en de visitatiecommissie vinden het onverantwoord om vanuit ziekenhuis Mortiere ziekenhuis Goes Middelburg Bergen op Zoom Goes 6 min. 16 min. 27 min. Krabbendijke 20 28 19 Rilland 20 28 12 Middelburg 27 6 Vlissingen 21 12 Westkapelle 41 27 Zierikzee 28 30 Burgh Haémstede 40 34 Alle afstanden zijn gemeten vanuit het stadscentrum Felix Binicewicz brornwww.viamichelin.nl nu hooguit twee. Klink: „Al had de ambulance er al moeten staan toen de afdeling in Vlissingen werd gesloten." De minister ziöf ërop toe of de extra ambulance afdoende is. Ook zorgt Klink er voor dat de NMa de oplossing meeneemt in haar oor deel over de fusie. Toch is SP'er Henk van Gerven teleurgesteld. „Het is nu wachten op het oordeel van de NMa over de fusie. Het is aan het volk om nu in opstand te komen." Ambulances Ambulances moeten gemid deld binnen 45 minuten een patiënt bij een ziekenhuis afle veren. Dat is inclusief de tijd die nodig is om naar de patiënt te rijden: de klok gaat tellen bij het telefoontje naar de alarm centrale. Volgens de norm moeten am bulances binnen twaalf minu ten 97 procent van de mensen kunnen bereiken. In Zeeland wordt die norm niet gehaald. Daarom beloofde minister Ab Klink vorig jaar al drie extra am bulances. Bij het schema hiernaast is uit gegaan van een gewone perso nenauto. Open bruggen en spoorwegovergangen zijn niet meegeteld, de maximumsnel heid is niet overschreden. CBS houdt rekening met landelijke terugval door kredietcrisis. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse woning bouwmarkt heeft zich vorig jaar voorzichtig hersteld. In de eerste drie kwartalen werden meer hui zen opgeleverd dan in dezelfde pe riode van 2007. Volgens cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) giste ren presenteerde, kwamen over de eerste negen maanden van 2008 in Zeeland 957 woningen gereed, 126 meer dan over diezelfde tijd een jaar eerder. De teller over heel 2007 stopte bij 1489 huizen. De cij fers van het laatste kwartaal in 2008 zijn nog niet bekend bij het CBS. Wel heeft het bureau bere kend dat er over de drie kwartalen vorig jaar minder bouwvergunnin gen zijn afgegeven in vergelijking met dezelfde periode in 2007, res pectievelijk 1159 tegen 1342. Zeeland leverde in 2007 nog flink in op de nieuwbouwmarkt. In to taal werden er 196 huizen minder opgeleverd dan in 2006. Daarmee liep de provincie uit de pas met de landelijke lijn. Maar op nationaal niveau gaat de rem er nu ook op, staaft het CBS de eerdere constate ring van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid dat de productie terugloopt door de reces sie. in de eerste negen maanden van 2008 daalde het aantal bouw vergunningen met 3 procent. Antwerpen - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) ligt op ramkoers met het loodswezen. De NMa bemoeit zich namelijk met zaken als de kwaliteit en het veilig- heidsniveau van een vlotte dienst verlening in het Scheldegebied en daarmee komt de NMa in het vaar water van de Permanente Commis sie van Toezicht op de Schelde- vaart. De visie die de NMa daarbij ont wikkelt druist lijnrecht in tegen de wens van de betalende klanten van het loodswezen. De voorzitter van het Loodswezen regio Scheldemonden, G. van Rooij, zei dat gisteren op de geza menlijke nieuwjaarsreceptie van de loodsdiensten te Antwerpen en Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2