'En vraagbaak voor velen, en dergelijke' Hele keukens voor halve prijzen Welke Nederlandse vrouwen schaars bij Europese Commissie ATAC www.hz.nl ..eigenschappen vindt Gijs passen bij een student Commerciële Economie PZC Donderdag 15 januari 2009 11 Zijn overlijden sluit een tijd perk in de ontwikkeling van Zeeland af. Afscheid van de laatste Deltaboy. Tientallen jaren heeft Mari- nus (Rien) Cornells Verburg uit Middelburg gewerkt en waar nodig gesleurd aan de econo mische ontwikkeling van Zeeland. Al vóór de overstromingsramp van 1953 en de als gevolg daarvan uitge voerde Deltawerken wist hij welke kant die op moest gaan. Industriali satie en benutting van de ligging aan diep vaarwater waren volgens econoom Verburg het enige ant woord op de gestage terugloop van de werkgelegenheid in de land bouw. Als directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land, een adviesorgaan voor over heid en bedrijfsleven, zorgde hij Ons land heeft binnen EU minste vrouwelijke managers in Brussel. BRUSSEL - Neelie Kroes is een be kende Nederlandse vrouw bij de Europese Commissie, maar ze blijkt wel een zeldzaamheid. Ne derland heeft van alle 27 EU-lan- den de minste vrouwelijke mana gers en senior-beleidsmedewer kers bij de Europese Commissie, het enorme ambtenarenkorps van de Europese Unie. Slechts 95 Nederlandse vrouwen werken in beleidsfuncties bij de Europese Commissie, veelal ook nog in relatief lagere rangen. Tegen- Rien Verburg 1920-2009 door Ben Jansen voor wetenschappelijke en prakti sche onderbouwing. Het feit dat hij voor de PvdA in de Eerste Ka mer zat, droeg flink aan zijn in vloed bij. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw vormde Verburg over 353 Nederlandse mannen. Wat is er mis met de Nederlandse vrouwen? Helemaal niets, vinden Henriëtte van Eijl en Stientje van Veldhoven. De twee ambtenaren Begonnen vijfjaar geleden het net werk van inmiddels ruim twee honderd Nederlandse vrouwelijke EU-ambtenaren: 'Brussels NV'. Van Veldhoven, een kwieke 35-jari- ge ambtenaar bij het directoraat-ge neraal Onderzoek en D66-kandi- daat voor het Europarlement, be speurt een glazen plafond waarbo ven vrouwen niet kunnen uitstij gen. „De selectie van sollicitanten gebeurt nog altijd vaak door man nen. En die beoordelen de kandi daten op een andere manier dan een hecht team met de toenmalige commissaris van de koningin Jan van Aartsen en gedeputeerde Ad Kaland. De Deltaboys werden ze genoemd. Mede dankzij vestigings subsidies haalden ze bedrijven naar het nieuwe Sloegebied. Zo kon Verburg de komst van olieraf finaderij Total naar Vlissin- gen-Oost op zijn conto schrijven. Verburg rekende aan het eind van de jaren vijftig al uit dat een vaste verbinding tussen Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland - vooruitlopend op de Deltawerken - haalbaar en profijtelijk was. Dat idee werd vervolgens als de Zee- landbrug uitgevoerd. In dezelfde periode ijverde Verburg ook Voor een vaste oeververbinding voor de Westerschelde. In 1974 probeerde de Zeeuwse PvdA opzichtig Verburg benoemd te krijgen als commissaris van de koningin. Dat mislukte, maar de troostprijs was mooi. Verburg - werd drie jaar later lid van de vrouwen." Voor een deel komt de gebrekkige carrière ook door de vrouwen zelf, erkent Henriëtte van Eijl (37) uit Bussum, zelf fullti me werkend topambtenaar bij de afdeling Innovatie. „Nederlandse vrouwen zijn kampioen parttime werken, ook bij de Europese Com missie. En je wordt geacht fulltime te werken als je carrière wilt ma ken in de Europese instellingen." Van Veldhoven en Van Eijl zorgen ervoor dat de meest kansrijke vrou wen dan naast de sleutelfiguren ko men te zitten, zoals bijvoorbeeld Neelie Kroes. En dat lukt. In de voorbije vijf jaar is het aantal Ne derlandse vrouwelijke afdelings hoofden verdubbeld tot zes. Raad van State. Bij de bekendma king van de voordracht omschreef minister-president loop den Uyl hem als 'de onderkoning van Zee land en vraagbaak voor velen, en dergelijke'. Na zijn pensionering als staatsraad in 1990 zette Verburg zich aan een proefschrift ovetde economische ontwikkeling van Zeeland tussen 1940 en 1990. Hij promoveerde er op in 1996. Rien Verburg was van vele markten thuis. Hij was Zeeuws schaakkampioen in 1946, oprichter van het Zeeuws Tijd schrift in 1950, van 1977 tot 1992 commissaris van de PZC en aan het eind van de jaren negentig ini tiatiefnemer voor de plaatsing van kunstwerken die de plekken mar keren waar de geallieerden in 1944 de dijken van Walcheren hebben gebombardeerd om het eiland on der water te zetten. Verburg overleed dinsdag op 88-ja- rige leeftijd. Hij wordt zaterdag in Middelburg begraven. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Darwin 3 Natuurkunde versus 'Levensbe schouwing': het is een zaak die mensen kennelijk blijft bezighou den. Persoonlijk vind ik de discus sie interessant maar ook weer niet zo dringend. TWee opvattingen worden met elkaar vergeleken die zo van elkaar verschillen dat ze ei genlijk niet vergelijkbaar zijn. Zo als ik het lees komen er in de bij bel scheppingsverhalen voor met als doel 'de mens' te beschouwen en niet om een verklaring te geven voor het ontstaan van de planeet 'Aarde'. In de verhalen wordt de mens neergezet als de enige soort met een ontwikkeld verstand. Derhal ve een wezen met de mogelijkheid tot het dragen van verantwoorde lijkheid en daarom krijgt de mens ook de opdracht mee die verant woordelijkheid op zich te nemen en oa zichzelf beperkingen op te leggen. Het mensenpaar mag van alle bomen in de tuin eten behalve van die éne boom. Deze regel, van hogerhand gegeven, helpt hen om deze zelfbeperking in praktijk te brengen. Het resultaat is echter dat de mens zich laat verleiden zijn/haar verant woordelijkheid te ontlopen en ver volgens ervoor weg te kruipen. Als ook dat niet lukt proberen ze de schuld op een ander te schuiven. (Waar hebben we dat meer ge hoord?), Ik probeer zo weer te ge ven met welk doel deze verhalen, mijns inziens, zijn geschreven. Eer der een 'utopisch' toekomstbeeld dan een natuurkundige- of histori sche verklaring. Eerder toekomst dan verleden. P. Scheele Zwinstraat 18, Zoutelande Ook de mooiste SieMatic keukens moeten een keer de showroom verlaten. Nog nooit gebruikt, alleen bewonderd. Nu mogen ze weg voor de halve prijs. Kom voor het actuele aanbod snel langs bij uw SieMatic adviseur. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-564070 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-62 9522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop (ook voor tegels en badkamers) Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logusdehoop.nl wij adviseren- I"Als je mondeling sterk bent, je niet bang bent om (jezelf) te presenteren en je goed kunt samenwerken, bezit je al een groot aantal belangrijke eigenschappen voor de opleiding Commerciële Economie. Het project 'Student Company' is een goede test of het vak écht bij je past. Waarom ik voor de HZ koos? Omdat de school en de opleiding goed staan aangeschreven en omdat er écht persoonlijk contact is tussen studenten en docenten." Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! HogeschoolZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11