Guantanamo Bay Nederland vangt geen ex-gevangenen op 8 Woensdag 14 januari 2009 PZC De bizarre logica van 'Gi Barack Obama geeft waarschijnlijk al volgende week het bevel om het omstreden detentiekamp Guantanamo Bay op Cuba te sluiten. De uitvoering zal nog maanden duren. En ook na de sluiting zal de schaduw van 'Gitmo' over de nieuwe president blijven hangen. door Frank Hendrickx Het politieke horrorscenario voor Barack Obama is in vier korte zinnen samen te vatten: 'Nieuwe president laat circa 248 gevangenen vrij uit detentiekamp op Cu ba. Krijgt lof van internationale gemeen schap. Ex-gedetineerde pleegt aanslag in VS. Ooit zo hoopvol begonnen presi dent verliest verkiezingen.' Obama betreedt met de voorgenomen sluiting van Guanta namo hoe dan ook een politiek mijnenveld. Adviseurs lie ten deze week uitlekken dat de Democraat mogelijk al op de eerste dag van zijn presidentschap het bevel geeft om het kamp te sluiten. De cruciale vraag blijft daarna: hoe? De meerderheid van de terrorismeverdachten zal vrijgelaten moeten worden. President Bush heeft dat proces al in gang gezet. Het aantal gedetineerden is de afgelopen jaren terug gelopen van ruim achthonderd naar minder dan 250. Voor Obama blijven de probleemgevallen achter. Zo zitten er nog zeventien Chinese moslims vast die niet te rug kunnen, maar president Bush heeft geweigerd om de Chinezen vrij te laten in de VS. Ze zouden mentaal onbere kenbaar zijn, mede doordat ze ruim zes jaar in isolement zijn vastgehouden. Het is de bizarre logica van Gitmo: de onterecht vastgehouden gedetineerden mogen niet vrij ko men omdat ze heel lang onterecht zijn vastgehouden. Een vergelijkbaar probleem erft Obama met de gevangenen van Jemenitische afkomst, verreweg de grootste groep op Guan tanamo. Jemen weigert iedere samenwerking met de VS. Niemand weet waar de mannen naar toe moeten. Obama heeft enig succes geboekt met het overhalen van an dere landen om gedetineerden op te nemen, maar ongeveer de helft zal in Amerikaanse handen blijven. Vrijlating in de VS gaat gepaard met enorme risico's, vooral omdat Guanta namo in de VS minder controversieel is dan in de rest van de wereld. „Obama wil het aanzien van Amerika in de inter nationale gemeenschap herstellen, maar voor de 'Ameri kaanse gemeenschap' was Gitmo nooit het probleem", al dus de conservatieve jurist Andrew McCarthy. Obama hoeft op weinig begrip te rekenen als er iets misgaat met vrijgelaten ex-gedetineerden. Het kleinste vergrijp zou de president in de politieke problemen brengen. Een alter natiefis om de gedetineerden over te plaatsen naar de Ame rikaanse gevangenis in het Iraakse Basra, totdat er een oplos sing is gevonden. Het probleem is dat Basra volgens men senrechtenorganisaties 'Guantanamo met een andere post code' is. De nieuwe president moet verder bepalen wat er gebeurt met de groep van tenminste vijftien gedetineerden die als extreem gevaarlijk worden beschouwd, onder wie het ver meende Al Qaida-kopstuk Khaled Sheikh Mohammed. Het lijkt een kansloze zaak om deze groep te berechten in een gewone rechtbank, omdat de gebruikelijke procedures jaren lang met voeten zijn getreden. De groep is veel te lang vastgehouden zonder aanklacht, er zijn ongeoorloofde verhoortechnieken gebruikt en de gede tineerden hebben geen adequate verdediging gehad. Het team van Obama speelt daarom met de gedachte om de 'militaire tribunalen' op Guantanamo in te ruilen voor 'nationale veiligheidstribunalen' in Amerika. Mensenrech tenactivisten hebben daar zeer negatief op gereageerd. „Het zou een verschrikkelijke vergissing zijn", aldus Jonathan Ha- fetz, advocaat van enkele gedetineerden. Een praktische vraag is waar de terrorismeverdachten vast gehouden moeten worden. Geen enkele lokale politicus staat te springen om 'de slechtste van de slechtste' op te ne men. Gewone gevangenissen zijn bovendien ontoereikend. Er zal waarschijnlijk een heel nieuw gebouw moeten wor den neergezet. Alleen dat al zal maanden duren. „De sluiting van Guantanamo is een uitdaging", zei Obama het afgelopen weekend eufemistisch. „Het zal tijd kosten." Nederland weigert ex-gevangenen uit de Amerikaanse militaire gevangenis op Guantanamo Bay op te nemen. „Het land dat hen heeft opgepakt en vastgehouden is verantwoordelijk voor hun opvang", stelt een woordvoerder van minister Maxime Verhagen (Bui tenlandse Zaken). Hij krijgt de steun van een Kamer meerderheid van CDA, PvdA, Christenunie, SP en GroenLinks. Zij vinden dat Amerika hen zelf dient op te vangen als ze onschuldig blijken te zijn en niet terug kunnen naar hun Guantanamo land van herkomst. GroenLinks-Ka- merlid Mariko Peters tekent aan dat zij er nog eens over na wil denken als die ex-gevangene zelf niet in Amerika wenst te blijven. „Nederland wil meedenken hoe inter nationale terroristen een eerlijk proces kunnen krijgen. Wij dringen al gerui me tijd aan op sluiting van Guantana mo. Maar we halen ze niet hier naar^ toe", aldus de woordvoerder van Verha gen. De minister zelf opperde twee maanden geleden dat het Internatio naal Strafhof in Den Haag een rol zou kunnen spelen in de berechting. WD' er Hans van Baaien vindt in tegenstel ling tot Verhagen dat Nederland, sa men met andere Europese landen, een aantal ex-gevangenen dient op te van gen. Dat moeten geendie-hard. terroris ten zijn'. Hij denkt meer aan de groep Oeigoeren die er vastzit, onschuldig lijkt te zijn en niet terug kan naar Chi na. Zij zijn een moslimminderheid waar Peking niet zachtzinnig mee om gaat. Ook D66 is voor opvang van ex-gevan- genen. infographic: BV bron: ANP Januari 2002, Amerikaanse militaire politie begeleidt een ge vangene naar zijn cel in Camp X-Ray. foto EPA 'Vijandige strijders' in de bekende oranje overalls in Camp X-Ray. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8