Schaken niet alleen voor bollebozen 32 Woensdag 14 januari 2009 PZC W Quinten Ducarmon heeft ook gevoetbald, gejudood en gezwommen, maar concentreert zich nu helemaal op het .schaken. foto Camile Schelstraete UITSLAGEN BILJARTEN Libre. Grote Prijs Wissenkerke. Eerste ron de. B-groep, poule 3. 1Jan Wondergem Oost- kapelle 3-6; 2. Chris de Wilt Mijdrecht 3-4; 3. Gilles Schaalje Middelburg 3-2; 4. John Kodde Vrouwenpolder 3-0. Poule 4. 1. Peter Tilroe Kortgene; 2. Adri Maljaars Oostkapelle 3-4; 3. Marja Boonen Colijnsplaat 3-2; 4. Dies Meij- aard Wemeldinge 3-0. KARTEN Middelburg. Zevende race ZIKK-Hoofdklas- se: 1. Veersedam Auto 169 ronden, 2. Blin kers-Taurus 167 ronden, 3. De Wok Racing 167 ronden, 4. Francke Racing 167 ronden, 5. Snap On Racing 167 ronden, 6. Poppe Racing 167 ronden, 7. Van Gilst Kevers 166 ronden. Stand na race 7: 1Veersedam Auto 128 pun ten, 2. Snap On Racing 117 punten, 3. Blin kers-Taurus 94 punten, 4. Van Gilst Kevers 89 punten, 5. De Wok Racing 87 punten, 6. Pop pe Racing 83 punten, 7. Francke Racing 81. TENNIS Auckland. Mannen. Eerste ronde: Monaco (Arg/8) - Hanescu (Roe) 6-3 6-4, Gicquel (Fra) - Calleri (Arg) 3-6 6-4 6-4, Reynolds (VSt) - Hernandez (Spa) 7-6 (4) 5-7 6-2, Gulbis (Let) - Granollers (Spa) 6-4 6-7 (5) 6-1, Isner (VSt) - Montanes (Spa/7) 7-6 (4) 7-5, Lu Yen-hsun (Tai) - Darcis (Bel) 7-6 (5) 6-2, Muller (Lux) - Serra (Fra) 6-3 6-4, Kohlschreiber (Dui/6) - Hr- baty (Slw) 6-1 6-2. Sydney. Mannen. Eerste ronde: Chardy (Fra) - Stepanek (Tsj) 6-4 3-0 opgave, Guccione (Aus) - Berdych (Tsj/6) 6-3 6-4, Gasquet (Fra) - Toersoenov (Rus) 7-6 (4) 6-4, Hewitt (Aus) - Benneteau (Fra) 5-7 6-2 6-4, Tipsarevic (Ser) - Fish (VSt/8) 6-4 3-6 6-4, Mathieu (Fra) - Seppi (Ita) 6-2 2-6- 6-3. Sydney. Vrouwen. Tweede ronde: Cornet (Fra) - Kleibanova (Rus) 7-6 (5) 6-1, Wozniacki (Den/8) - South (GBr) 6-2 6-0, Dementjeva (Rus/3) - Gajdosova (Slw) 6-2 6-4, Agnieszka Radwanska (Pol/6) - Hantuchova (Slw) 6-3 7-5, Safina (Rus/2) - Doesjevina (Rus) 6-3 6-0, Su- giyama (Jap) - Medina Garrigues (Spa) 2-6 6-1 6-2, Koeznetsova (Rus/5) - Kanepi (Est) 6-2 2-6 7-6 (3), Serena Williams (VSt/1) - Errani (Ita) 6-1 6-2. Hobart. Vrouwen. Tweede ronde: Pironkova (Bul)-Govortsova (WRu) 6-1 6-2, Dulko (Arg)- Zheng Ji (Chn/4) 6-3 6-3, Kvitova (Tsj) - Alona Bondarenko (Qek/7) 6-2 6-1, Pavlivoetsjenko- va (Rus) - Suarez Navarro (Spa) 6-4 6-1, Benes- ova (Tsj) - Santangelo (Ita) 6-3 6-1, Razzano (Fra) - Keothavong (GBr) 4-6 6-0 7-5, Czink (Hon) - Urszula Radwanska (Pol) 4-2 opgave, Ribarikova (Oek) - Pennetta (lta/1) 7-5 6-3. p. VOETBAL Oefenduel. PSV-MW 7-1 (5-0). 13. Dzsudzsak 1-0, 15. Koevermans 2-0, 21. Lazovic 3-0, 30. Lazovic 4-0, 34. Marcellis 5-0, 58. Koevermans 6-0, 69. Brechet 7-0, 78. Boateng 7-1. meer uitslagen op www.pzc.nl AGENDA WOENSDAG BILJARTEN Pool. Regionale tweede klasse. Roadhouse United - Cue's Reaction. Locatie: The Roadhou se, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. GPC Vlissingen oefent tegen beloften RBC VLISSINGEN - GPC Vlissingen speelt vanavond een oefenwed strijd tegen Jong RBC. Indien het veld van de Walcherse zater dag-eersteklasser niet goed bespeel baar blijkt te zijn, zal worden uitge weken naar het kunstgrasveld van de club. Tot de beloftenselectie van de Brabantse eerste-divisio- nist behoren ook enkele talentvol le Zeeuwse spelers. Het duel be gint om 19.30 uur. Jack Wijnands trainer Mevo MIDDELBURG - Jack Wijnands wordt met ingang van volgend sei zoen trainer van het Zierikzeese Mevo. De oefenmeester uit 's-Gravenpol- der heeft een contract voor een jaar getekend bij de zatertdag-vier- deklasser. Wijnands, die nu nog assis tent-trainer bij RCS is, volgt bij Mevo Leen Koster op. Quinten Ducarmon (14) werkt hard om nog beter te worden. door Jack Begijn TERNEUZEN - Hij zegt breed geïnte resseerd te zijn in sport, trapte net als zijn leeftijdgenootjes tegen een bal op een veldje in de wijk, zat op judo en zwemles, maar koos uitein delijk voor schaken. „En ik was niet de enige", weet Quinten Du carmon, 14 jaar oud. „Mijn vader leerde me schaken toen ik vier jaar was. Op dat moment wilde ik al op de schaakclub, maar van mijn moeder moest ik eerst mijn zwem diploma halen." Ducarmon bleek al snel een talent te zijn. In recordtempo klom hij op de ratinglijst. Vorig jaar ver wierf hij de talentenstatus van het olympisch netwerk Zeeland. De Terneuzense gymnasium-4 leer ling behoort tot de categorie 'natio naal talent' en is lid van de selectie van Jong Oranje. Zelf blijft de scha ker er bescheiden onder. Zijn ouders spelen een belangrijke rol in zijn ontwikkeling. Hij wordt niet gepusht, maar ze staan wel al tijd klaar om hem naar toernooien en wedstrijden te brengen. En die zijn meestal een eind van huis. „Als Quinten ver weg moet spe len, nemen we een hotelletje of hu ren we een huisje en maken we er een uitstapje van", zegt zijn moe der Yolanda. Vader Werner bracht hem de eerste spelregels bij. Op de basisschool kwam hij in een schaakgroepje terecht. De rest ging vanzelf „Ja, vanzelf', legt Quinten Ducarmon uit. „In het schaken speel je in een puntensysteem en zijn de tegenstanders schakers die op de rating ongeveer even hoog staan. Een bepaalde tactiek van spelen heb ik niet. Ik bouw rustig op en ga uit van mijn eigen spel." Vooral positioneel is hij sterk, weet zijn vader. De stukken zet hij op de goede velden om zo een gro- Quinten Ducarmon (14) is een groot schaaktalent. Om de top te bereiken, moet de Zeeuws-Vla ming echter hard werken. Zijn ouders steunen hem daarbij. Van de Griek blijft langer bij Waarde WAARDE - Joost van de Griek heeft zijn contract met de Sportclub Waarde met één seizoen verlengd. De voetbaltrainer uit Rilland is aan zijn tweede seizoen bezig bij de zaterdag-vierdeklasser. Waarde, dat in april vijftig jaar bestaat, be zet nu de negende plaats nadat het vorig seizoen als veertiende en laat ste eindigde. Van de Griek was eer der werkzaam bij onder meer Krabbendijke en Heinkenszand. Goeman jaar langer bij Kwadendamme MIDDELBURG - Kees Goeman uit Driewegen is ook volgend seizoen trainer van voetbalclub Kwaden damme. De spelersgroep, het bestuur en de trainer zelf zijn tevreden over de huidige samenwerking. Kees Goeman is aan zijn eerste sei zoen bezig bij de zondagvijfdeklas- ser en staat met zijn ploeg in het linkerrijtje. te controle op de stukken van de tegenstander te hebben. „Tegen standers worden tegenwoordig be studeerd via de databases op de computer. Van alle grote toer nooien worden de partijen inge voerd. Die kun je opzoeken en ko piëren. Zo weten we bijna alles van elkaar. Het maakt het schaken nog interessanter. Je moet steeds vindingrijker zijn om je tegenstan der te verrassen." Schaken is niet per se een sport voor bollebozen. „De nummer drie van Nederland heeft een vmbo-diploma. Opleiding zegt dus niet alles, hoewel de meesten wel doorgeleerd hebben", zegt hij, terwijl zijn al even talentvolle broertje Renzo (11) op de compu ter een paar zetten analyseert. De status van talent is Quinten Ducar mon niet komen aanwaaien. „Het is als bij iedere andere tak van sport: je moet talent hebben, maar er ook hard voor werken. Dat laat ste doe je door partijen van kam pioenen na te spelen en te achter halen waarom er bepaalde zetten gedaan zijn. Maar het gaat me ook wel makkelijk af. Geboren aanleg en interesse hebben daar vast mee te maken." Op zijn tiende ging hij naar de schaakclub KGSRL in Gent, want daar kon hij, in tegenstelling tot die van Terneuzen, lessen volgen. Inmiddels maakt hij als sinds zijn elfde deel uit van de selectie van de schaakbond en traint hij acht keer per jaar in Tilburg. Vorig jaar reikte hij tot een tweede plaats op het Open NK snelscha ken in Eindhoven en werd hij ge deeld vierde op het gesloten NK in Venlo. „Schaken is topsport", vindt Ducarmon. „Soms duurt een partij drie of vier uur. Als je dan twee partijen op een dag speelt, moet je zowel fysiek als mentaal in een goede conditie ver keren^' De ambitie om hogerop te komen is er. „Een einddoel heb ik niet. Ik wil zo goed mogelijk preste ren. Er zit nog voldoende rek in, merk ik. Sommige spelers voeren een psychologische oorlog aan het bord. Daar doe ik niet aan mee. Ik heb dat niet nodig, want ik ga uit van mijn eigen kracht" Vier clubs zaterdag al in actie in bekerduel MIDDELBURG - Van de zeven Zeeuwse voetbalclubs die nog in de amateurbeker zitten, komen er zaterdag vier in actie. De KNVB heeft Zaamslag-TSC, Zundert-Vos- meer, ASWH-Tholense Boys en Hoeven-Kloetinge meteen na de loting vastgesteld. De duels van VC Vlissingen (thuis tegen Wem- hout), Hoek 2 (uit bij Emma) en GPC (thuis tegen Boeimeer) wor den in een later stadium gespeeld. PSV leeft zich uit in oefenduel met MW EINDHOVEN - PSV heeft het laatste oefenduel voor de start van de tweede seizoenshelft overtuigend gewonnen. De regerend landskam pioen won gisteren in eigen sta dion met 7-1 van MW. Bij rust was de stand al 5-0. De treffers kwamen op naam van Dzsudzsak, Koevermans (2x), Lazovic (2x), Marcellis en Brechet. Boateng scoorde tegen namens MW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76