Plan voor belasting op pleziervaart Bèta Plaza Zeeland Cito komt met IQ-test In een flits is Trix de Roos lid van de Tweede Kamer PvdD verzet zich tegen hoogzitten Korter werken bij Arkema in Vlissingen-Oost PZC Woensdag 14 januari 2009 25 Jachteigenaren hebben geen vertrouwen in praktijk Blauwfonds. MIDDELBURG - Eigenaren van ple zierboten moeten meebetalen aan het onderhoud en de verbeterin gen van recreatieve vaarwegen in Nederland. Dat is het advies dat de werkgroep Versterking Recreatie- toervaart gisteren heeft uitge bracht aan minister Gerda Verburg (LNV). De werkgroep onder leiding van oud-staatssecretaris Gabor stelt voor een vaartuigbelasting in te voeren van 8 euro per vierkante meter boot. Voor een gemiddeld schip komt dat al snel neer op goed 300 euro per jaar. Boten klei ner dan tien vierkante meter wor den vrijgesteld. Zeeuwse jachteigenaren reageren afwijzend op de plannen. Ze ver wachten in de praktijk weinig te rug te zien uit het zogeheten Blauwfonds, dat tegelijk met deze doelheffing in het leven zou moe ten worden geroepen. Uit die pot kunnen de gewenste verbeterin gen worden betaald, is het idee van de werkgroep. Gabor wil de zeggenschap over het fonds bij de watersportorganisaties neerleggen. Ook zien de eigenaren weinig heil in de afschaffing van brug-, sluis- en tolgelden ter compensatie. „Dat is in Nederland al praktisch nihil", reageert vicevoorzitter André Ver- schuure van watersportvereniging (WSV) Yerseke. Zijn eigen boot is Zeeuwse jachteigenaren zien niets in het advies van een werk groep om een vaartuigbelasting in te voeren om daarmee onder houd van vaarwegen te betalen. zeventien meter lang en vijf breed. De regeling kost hem jaarlijks 680 euro extra. Hij verwacht dat invoe ring op grote weerstand stuit van de leden. „Als we onze contributie met een paar euro verhogen, wordt er al gemopperd." Voorzitter Bart Gravendeel van WSV Den Osse stoort zich aan de manier waarop de werkgroep de introductie van het Blauwfonds verpakt. „Ze doet het voorkomen als een stimuleringsbijdrage, maar links- of rechtsom is het gewoon een ordinaire begrotingsmaatre gel." Hij noemt het een 'grof schan daal' dat het Watersportverbond als landelijke belangenbehartiger niet bij de advisering is betrokken. Daarmee is de kans op een breed draagvlak bij voorbaat verspeeld, denkt Gravendeel. Hoge liggelden en aanscherping van de brandstofregels maken de watersport steeds duurder. Invoe ring van een belasting daar boven op zou negatief kunnen doorwer ken, waarschuwen Verschuure en Gravendeel. Met name de vele Duitse en Belgische eigenaren die in Zeeland hun boot hebben, zijn dan in eigen land beter af. DEN HAAG - In een flits was zij gisteren Tweede de Wijziging van de Spoedwet wegverbreding. je, kamer en mobiele telefoon. En nu ga ik eerst Kamerlid: Trix de Roos uit Vlissingen. Direct na „Dat hadden we vooraf allemaal doorgesproken roken." foto Jos van Leeuwen de beëdiging mocht zij in de bankjes plaatsne- hoor", zei ze gisteren na afloop, nog stijf van de men om daarna al haar stem uit te brengen over zenuwen. „Het was zo hectisch. Ik heb al een pas- t www.pzc.nl/zeeuwsezetel Vo en hbo trekken samen op in het technisch onderwijs. door René Schrier VLISSINGEN - Het lijkt haast een ob sessie te worden voor onderwij zend Zeeland. Hoe interesseren we jongeren voor techniek en tech nisch onderwijs? Het ene na het andere initiatief wordt in Zeeland in het leven geroepen. Gisteren is weer een poging ge daan er een slinger aan te geven, met de oprichting van het Bèta Pla za Zeeland. Het is de bedoeling dat voortgezet onderwijs (vo), het hoger beroepsonderwijs (hbo) en het bedrijfsleven ervaringen uit wisselen en technische lesmodules opzetten. Het bedrijfsleven liet het echter afweten bij de aftrap van het Plaza in het gebouw van de Hogeschool Zeeland. Die worden er liever bij betrokken als het echt op uitwerking aankomt, legde pro jectcoördinator Peter van der Hei de desgevraagd uit. Hij maakte verder duidelijk dat de oprichting van het Plaza voortgeko men is uit een verzoek om in Zee land een steunpunt Natuur, Leven en Technologie (NLT) op te rich ten, omdat dat er in Zeeland nog niet was. NLT is sinds 2007 een nieuw vak voor havo en vwo. Het plaza fungeert nu als'NLT-steun- punt. Onderdeel van de officiële start van Bèta Plaza Zeeland was de in troductie van een internetsite, be doeld voor leerkrachten uit vo en hbo: www.betaplazazeeland.nl. Dertien Zeeuwse basisscholen toetsen intelligentie leerlingen. door David Duijnmayer MIDDELBURG - De leerlingen van dertien Zeeuwse basisscholen krij gen binnenkort een intelligentie test van het Cito (Centraal Insti tuut voor Toetsontwikkeling) voor de kiezen. Het Cito biedt de test dit schooljaar voor het eerst aan, als aanvulling op de reguliere Cito- toets. De nieuwe test moet zicht baar maken of er een verschil be staat tussen wat kinderen kunnen en wat zij presteren. „Het gaat om een ander soort vra gen", zegt Cito-woord voerster Nancy Willemsen. „De Citotoets gaat echt in op wat je in acht jaar basisschool geleerd hebt. De nieu we-test is een IQ_-test, die de moge lijkheden van een leerling meet." De Valeriusschool in Veere is een van de Zeeuwse scholen waar de leerlingen de nieuwe test gaan ma ken. „De schoolresultaten zeggen niet alles", zegt directeur Ruud van Leerzem. „De nieuwe test zegt ook iets over de capaciteiten. Het kan zo zijn dat een leerling hoger of lager scoort dan je op basis van de intelligentie zou verwachten. Die resultaten gebruiken we in de adviesgesprekken met de ouders." Epjan Kwast, directeur van De Wissel in Vlissingen, denkt de test vooral te kunnen gebruiken om in kaart te brengen hoe de school presteert. „We willen weten of we als school uit onze leerlingen ha len wat er inzit." ZIERIKZEE - De Partij voor de Die- ren(PvdD) verzoekt de gemeente Schouwen-Duiveland met klem onmiddelijk op te treden tegen het gebruik van zogeheten hoogzit ten, jachthutten en schermen bij de jacht op damherten in de Kop van Schouwen. Volgens voorzitter Rob Ossewaar- de van de werkgroep Zeeland van de PvdD heeft de gemeente geen vergunningen verstrekt voor het gebruik van hoogzitten, terwijl die wel vergunningsplichtig zijn. Le den van de werkgroep hebben tij dens veldwerk in de Kop van Schouwen het afgelopen weekein de zelf geconstateerd dat er diverse voorzieningen ten behoeve van de jacht op damherten zijn aange bracht. Ossewaarde weet niet of ook voor het gebruik van scher men en hutten een vergunning is vereist. „Mocht blijken dat deze za ken ook illegaal zijn neergezet dan dienen ze te worden verwijderd", vindt hij. De PvdD vindt de ver gunning tot afschot van de be schermde damherten een overtre ding van de Flora en Faunawet. VLISSINGEN-OOST - De komende zes weken draait Arkema in Vlis- singen-Oost, producent van fijn- chemicaliën, op een laag pitje. Het bedrijf heeft van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid toestemming gekregen voor werktijdverkorting. De aanleiding is omzetverlies als gevolg van de kredietcrisis. De werktijdverkorting is deze week ingegaan en geldt voor zes weken. Ze is van toepassing voor 99 van de 110 medewerkers. Dat komt neer op 8904 uur of een ar- beidsreductie van 43 procent. De productie wordt in alle afdelingen van Arkema teruggedraaid. Het personeel gebruikt de uren van de werktijdverkorting om trainingen en opleiding te volgen. „Dat komt mooi uit", vertelt directeur Carel Braakman, „want we hebben de af gelopen tijd veel nieuwe mensen binnengekregen." Vorige maand heeft Arkema al een deel van de productie stilgelegd. Ook bij kunstmestproducent Zuid-Chemie in Sas van Gent geldt een werktijdverkorting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69