Schoonmakers door baas afgezet Meer staatssteun op komst Stokhuyzen, de held van Ja, natuurlijk PZC Woensdag 14 januari 2009 5 Schoonmaakbedrijven betalen werknemers regelmatig te weinig. door Berrit de Lange DEN HAAG - Sjoemelende schoon maakbedrijven maken op grote schaal misbruik van de kwetsbaar heid van laagopgeleide werkne mers. In strijd met de geldende cao worden zij veelal niet per uur betaald, maar voor elk schoonge maakt object. Het uurloon valt daardoor vaak lager uit. Dat stellen de vakbonden. „Er wordt behoor lijk gesjoemeld met uren", zegt Ron Meyer van FNV Bondgeno ten. Vooral in de toeristische sec tor - zoals hotels en bungalowpar ken - worden werknemers minder uitbetaald dan in de cao is om schreven. Sjoemelende schoonmaakbedrij ven maken er misbruik van dat werknemers doorgaans weinig scholing hebben gehad of van bui tenlandse komaf zijn, waardoor ze minder voor zichzelf op kunnen komen. Ook is slechts tien procent van het personeel in de branche aangesloten bij een vakbond. De brancheorganisatie van schoon maakbedrijven, OSB, erkent dat er rotte appels zijn en wil een harde aanpak voor bedrijven die zich niet aan de cao houden. Nu al voert de organisatie controles uit op naleving van de cao. „Meestal kunnen we de problemen in over leg oplossen, in het uiterste geval royeren we het betreffende be drijf', zegt Melanie Klerx van OSB. Bij de organisatie zijn 650 schoon maakbedrijven aangesloten, die sa men tachtig procent van de omzet in de markt hebben. Hoe de OSB misstanden strenger gaat aanpak ken, is nog niet duidelijk. „Het be sluit is pas kortgeleden genomen", aldus Klerx. Tot nu toe komen louche schoon maakbedrijven gemakkelijk weg met ontduiking van de cao-afspra ken. De geschillencommissie van de Raad voor Arbeidsverhoudin gen voor de Schoonmaakbranche, een orgaan van werkgevers en werknemers, licht steekproefsge wijs de administraties van schoon- Schoonmaakbedrijven maken mis- bruik van de kwetsbaarheid van laagopgeleid personeel. Ze beta len vaak per schoongemaakt ob ject in plaats van per uur. maakbedrijven door. CNV-bestuur- der Jan Kampherbeek: „Maar die zorgen er natuurlijk wel voor dat uit de boeken niet op te maken is dat de cao niet wordt nageleefd." De werknemers kunnen zelf het verschil maken. Kampherbeek: „Schoonmakers die opkomen voor hun rechten, krijgen vrijwel altijd gelijk. De schoonmaak-cao is er namelijk heel duidelijk over: er wordt per uur betaald. Maar iedere schoonmaker die niet aan de bel trekt, is voor de werkgever mooi meegenomen." Kabinet beslist vrijdag over een pakket met kleine maatregelen. DEN HAAG - Het kabinet werkt aan nieuwe maatregelen die de econo mie moeten stimuleren. Minister Bos van Financiën denkt daarbij onder meer aan een belastingmaat regel die de koopkracht van lagere inkomens moet opkrikken. Volgens ingewijden wordt het vrij geven van spaarloon ook bespro ken. Komende vrijdag maakt het kabinet al een aantal kleine maatre gelen bekend. Volgens Bos mogen die niet te veel geld kosten. De minister wilde gisteren niet in detail treden over meer ingrijpen de stimuleringsplannen voor de economie. Daar wordt pas in het voorjaar over beslist, omdat coali tiepartners CDA en PvdA het nog niet over alles eens zijn. Het gaat om maatregelen voor de woning markt, steun aan ziekenhuizen en een exportkredietverzekering. Vooruiüopend op ingrijpender maatregelen denken de christende mocraten eraan om een aantal ge plande investeringen naar voren te halen. De PvdA twijfelt echter of dat voldoende zal opleveren. Na vragen van oppositiepartijen in de Kamer erkende Bos gisteren dat banken terughoudender lijken te worden met het verstrekken van kredieten. Volgens hem zijn er ech ter geen aanwijzingen dat banken zich onredelijk gedragen. Bos'sprak beschuldigingen van de PW tegen dat Nederland te wei nig doet om de economische crisis te bestrijden. Tot nu toe heeft het kabinet voor 80 a 90 miljard euro aan maatregelen genomen. De minister gaf al eerder al aan dat de woningmarkt mogelijk wordt ondersteund. Verhoging van de Na tionale Hypotheekgarantie (NHG) of verlaging van de overdrachtsbe lasting, wat de Kamer wel ziet zit ten, heeft niet de voorkeur van Bos. Dat zou alleen ten goede ko men aan banken, niet aan burgers. Minister Donner van Sociale Za ken en Werkgelegenheid kon giste ren nog niet zeggen of de regeling voor werktijdverkorting (wtv), wordt verlengd. Vakcentrale FNV dringt daar wel op aan. Een schoonmaker op Schiphol. foto Emiel Muijderman/GPD Zeer korte levertijden Perfecte service en nazorg Eén aanspreekpunt 5 jaar garantie op keukens Zeer scherpe prijzen Keukenstudio De Looff bewijst dat t opdesign betaalbaar kan zijn.' Bedrijfsweg 11, 4387 PD Vlissingen T: 0118 - 491929 www.keukenstudiodelooff.nl j-ip u 'Verdriet lijd je met elkaar en vreugde vier je met el kaar en ook eerbied en res pect toon je met elkaar'. Woorden die de gisteren op 78-jarige leeftijd overleden Kick Stok huyzen vorig jaar sprak bij de jaar lijkse herdenking bij het Indisch monument in Den Haag. De voor al in de jaren zeventig populaire quizmaster van de NCRV bracht de oorlogsjaren door in lappen- kampen in Nederlands-lndië. De op 7 oktober 1930 in Soerabaya geboren Kick Stokhuyzen kwam na de oorlogsjaren in Nederland NECROLOGIE Kick Stockhuyzen 1930-2009 en ging aan de slag als econoom bij IBM. Hij kreeg in diezelfde tijd de kans om voor de NCRV de stu dentenquiz TWeekamp te presente ren, een mogelijkheid die Stok huyzen met beide handen aan greep. Andere quizprogramma's volgde: 'Herkent u deze melodie?' en 'Herkent u deze tijd', bijvoor beeld. Grotere bekendheid kreeg Stokhuyzen door de natuurquiz 'Ia, natuurlijk', die in de jaren ze ventig miljoenen kijkers trok. Stokhuyzen werd voor zijn werk meerdere keren genomineerd voor de Televizierring, maar verder dan een tweede (1980) en derde plaats (1979,1982) kwam hij niet. Stokhuyzen leende ook zijn stem voor de Nederlandse versies van Disney's Winnie de Pooh. Aan zijn televisieloopbaan kwam in 1983 een onverwacht einde toen hij bij IBM promotie maakte en zijn werkzaamheden moest sta ken. Hij keerde in 2006 eenmalig terug bij ouderenomroep Max. Max herhaalt vrijdag op Neder land 2 om 17.20 uur de met Stock huyzen gemaakte 'TV Comeback'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5