Kritiek Peijs op vlag valt slecht Nieuwe trailerhellineen controles Tevreden over zeesluis in cafes en restaurants Voetbalclinic om de 'playstationjeugd' tot structurele beweging aan te zetten S PZC Woensdag 14 januari 2009 23 Zeeuws-Vlaamse elite mort aan borreltafel over dundoekaffaire. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De kritiek van com missaris Karla Peijs, dat de nieuwe Zeeuws-Vlaamse vlag een bedrei ging kan zijn voor de Zeeuwse een heid, is verkeerd gevallen in Zeeuws-Vlaanderen. Op de recep tie van de jubilerende Sint Baafs in Aardenburg - een kerk ouder dan Zeeland - waren de gispingen van Peijs voor de verzamelde elite veelvuldig onderwerp van gesprek. Oud-burgemeester Ron Barbé van Terneuzen. constateerde luid en duidelijk dat Gedeputeerde Staten weinig voeling hebben met Zeeuws-Vlaanderen. „Ze begrijpen het echt niet", verzuchtte hij tus sen de garnalen en de rode Bour gogne door. Middenstandsvoor man Joop Dees knikte instem mend en ook andere notabelen be grepen niet waarom het Zeeuwse bestuur Zeeuws-Vlaanderen ver wijten maakt omdat de streek nu de beschikking heeft over een ei gen vaandel. Een vlag, die als het aan de leden van de stichting De Zeeuws-Vlaamse Vlag ligt, wap pert op bijeenkomsten waar de streek zich wil promoten. „Politie ke doelen hebben wij niet. We hebben een relatie met de stich ting Uw Nieuwe .Toekomst en met de WV. Wij willen ook dat Zeeuws-Vlamingen zich meer gaan inzetten als ambassadeurs voor de streek,"legde John van Waes van de stichting uit. Hij mag dan geen politieke drijfveren heb- fjl Commissaris Peijs meent dat Zeeuws-Vlaamse vlag de eenheid van Zeeland kan bedreigen. Juist die kritiek voedt de anti-Middel burgse stemmning. ben; in de regio is de dundoekaffai re wel in de politieke arena terecht gekomen. Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen betreurde de uitspraken van Peijs. „Alsof er geen belangrijker zaken in Zeeland spelen." Die zijn er natuurlijk wel en Peijs roerde die ook aan. De -dreigende vlucht van overheidsin stellingen bijvoorbeeld. „Dat wordt nu als een dreiging gezien, maar toen de instellingen uit Zeeuws-Vlaanderen wegtrokken, hoorde je ze in Middelburg niet", wist Barbé. Feitelijk juist, want de Kamer van Koophandel verdween, evenals de douane, de verkeerspoli tie, de provinciale waterstaat, de vreemdelingendienst en (ten dele) de belastingen. Gevreesd wordt nu voor het waterschap. Dat andere belangrijke zaken ook nadrukke lijk Zeeuws-Vlaanderen beroeren, schijnen GS niet goed te beseffen. De krimp manifesteen zich na drukkelijk in West-Zeeuws-Vlaan- deren en Sas van Gent; de econo mische crisis laat zich het meest voelen in de industriestreek; het ontpolderen beroert alleen Zeeuws-Vlaamse gemoederen. En laten we het dan maar niet over de tunnel hebben: die is ook weer een dubbeltje duurder geworden. Waterschap vernieuwt hellingen in het Veerse Meer. door Maurits Sep MIDDELBURG - De trailerhellingen in het Veerse Meer worden aange past. Dat is nodig omdat ze door de verhoging van het waterpeil in de winter deels onder water ko men te staan. Dat maakt goed on derhoud aan de hellingen onmoge lijk, stelt het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat daarvoor verant woordelijk is. Het winterpeil wordt in drie jaar tijd verhoogd van o,6 meter onder NAP naar 0,3 meter onder NAP. De onderkant van de hellingen komt dus onder water. Om het on derhoud mogelijk te maken, wordt de verharding v^n kleine beton blokken vervangen door grote be tonplaten. De bovenkant van de platen is stroef gemaakt, zodat ze niet te snel glad worden. De grote betonplaten hebben veel minder onderhoud nodig dan de oude grasbetonblokken. De trailerhellingen die worden aangepast zijn die van de Kanoha ven De Piet, de Schotsman, de Sint Felixweg en in de Landbouw- haven in Kortgene. Het water schap verwacht dat de aanpassin gen eind februari klaar zijn. De verhoging van het winterpeil is nodig om een beter leefklimaat te maken voor planten en dieren. Ook de recreatie heeft baat bij een hoger winterpeil omdat waterspor ters dan langer op het meer kun nen sporten. MIDDELBURG - De komende vier maanden voert de gemeente Mid delburg steeksproefsgewijs contro les uit in de horeca, zowel in cafés en restaurants. Met de controles wil de gemeente bereiken dat de overlast afneemt en de veiligheid toeneemt. De controleurs concen treren zich wat cafés betreft op de binnenstad. Restaurants worden door heel de gemeente bezocht. El ke week gaan de controleurs een paar keer op pad waarbij ze meer dere horecagelegenheden bezoe ken. De nadruk bij de controles ligt op naleving van geluids normen, de openbare orde, drank en horecawetgeving, de wet op de kansspelen en de brandveiligheid. Plan is garantie voor toekomst van een duurzame Kanaalzone. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De milieuorganisatie Bond Beter Leefmilieu en de Zeeuwse Milieufederatie, de grote bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone en de gemeente Ter neuzen kunnen goed leven met het eindadvies voor een nieuwe zeesluis in Terneuzen van het Sta keholders Adviesforum (SAF). Tjeu van Mierlo van de ZMF is ui termate tevreden over het feit dat bij het advies voor de bouw van een grote sluis binnen het bestaan de sluizencomplex een pakket aan randvoorwaarden is gevoegd. „Met die aanvullende voorwaarden voor maatregelen aan de infrastruc tuur in de Kanaalzone, voor de ver dieping van het kanaal en om het milieu in het gebied te bescher men is het mogelijk de Kanaalzo ne in de toekomst duurzaam in te richten. Dat is altijd onze insteek geweest bij de onderhandelingen en dat hebben we weten vast te leggen. Dat het kanaal niet ver breed, maar enkel verdiept wordt komt ook overeen met wat wij al tijd hebben gewild", zei Van Mier lo. De Gentse bestuurders zijn ook tevreden over het gevonden com promis. Gent neemt genoegen met het alternatief van een nieu we zeesluis binnen het complex, omdat deze qua omvang en capaci teit groot genoeg is om de nieuwe generatie Panamax-schepen (ruim 100.000 ton) te kunnen schutten. HEINKENSZAND - Hij weet dat hij wat generali seert, maar oud-profvoetballer Gérard de Nooijer slaat wel de spijker op de kop. Kinde ren zijn gebaat bij beweging, maar dat is in de tijd van de 'playstationjeugd' allang geen van zelfsprekendheid meer. Op verzoek van de Jan van Schengenschool in Heinkenszand gaf De Nooijer gisteren 81 leerlingen uit groep 7 én 8 voetballes in sporthal De Stenge in Hein kenszand. In het kader van het project Ge zond Vooruit laat de school zijn leerlingen tot volgende week donderdag ruiken aan tal van sporten. In de hoop ze allemaal enthousiast te maken voor structurele beweging. Kijk voor een filmpje op www.pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53