opgelegd na de Ramp Herverkaveling Klezmaieur treedt op Laatste stukje Minder hennepkweek 7 17 fietspad Nisse r weer vertraagd S pzc Woensdag 14 januari 2009 21 Hennepkwekerij in Nieuw- en St Joosland NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij een inval in een woning aan de Veer- straat in Nieuw- en Sint Joosland vond de politie gistermiddag een hennepkwekerij. De politie trad op nadat buurtbe woners hadden geklaagd over stankoverlast. De kwekerij was in werking voor 550 planten die rijp waren voor de oogst. Alle elektrici teit werd buiten de meter om afge tapt. Er is nog geen verdachte aan gehouden. VLISSINGEN - De kermis in Vlissin- gen krijgt meer ruimte. Door een groter deel van de binnenstad bij de kermis te betrekken, komen be zoekers verder en zien ze ook het gebied rond de Fonteyne, hoopt de gemeente. Daarom mogen kermisexploitan ten ook op de Spuistraat en de Oude Markt staan. De kermis duurt van 17 tot en met 26 juli, de na-kermis van 29 juli tot en met 11 augustus. De uitbreiding 'is een proef Schouwen-Duiveland had tot aan de Ramp bochten en kronkels. Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In een korte serie wórden de verschil lende deelgebieden belicht. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Dijken, slo ten, akkertjes, weilanden, schrale gronden, karrevelden, bosschages en duinen. Zo zag het landschap van Schou wen-Duiveland er uit tot 1953. Leidde de Watersnoodramp tot een grote verandering in de streek geschiedenis, Schouwen-Duive land kende daarvoor al twee land- bouwcrises en een oorlogsinunda tie die de grond verziltte. „De eerste crisis besloeg in eerste instantie zuidwest Nederland toen kort na 1870 plotsklaps de mee krapteelt wegviel", vertelt Wim de Vrieze, amateur streekhistoricus en voormalig landbouwer. „Kort daarvoor hadden veel boe ren nog fors geïnvesteerd in nieu we meestoven. Dat geld kon als verloren beschouwd worden. De crisis werd nationaal toen Neder land overspoeld werd met goedko pe tarwe uit Amerika." Als antwoord ontstonden er mest- veehouderijen; de nieuwe midden klasse had wat meer te besteden en at vaker rundvlees. Bovendien met de invoering van de suikerbiet Landbouwontwikkelingen In 1868 wisten de Duitse che mici Craebe en Lieberman het rode pigment alizarine op syn thetische wijze te winnen uit steenkoolteer. Dit betekende het einde van de meekrapteelt. De wanmolen, om het kaf van het koren te scheiden, werd rond 1860 op Schouwen-Duive land gangbaar en is te beschou wen als eerste landbouwme chanisatie. In 1952 werd de eerste aanzet tot ruilverkaveling gegeven in Noordwelle en Nieuwerkerk. De grootschalige herverkave ling van Schouwen-Duiveland viel samen met de grootschali ge ontwikkeling van landbouw mechanisatie in Nederland. Kermis Vlissingen krijgt extra ruimte Wim de Vrieze ziet alleen bij natuurvriendelijke oevers nog kronkelige vormen door het land. foto Dirk-Jan Gjeltema was de crisis in 1895 bezworen. De Vrieze: „De suikerbiet danken we aan de Fransen die onafhankelijk wilden zijn van de rietsuiker uit de Engelse koloniën. Zij veredelden de zeebiet tot sui kerbiet. Maar pas rond i960 wist onder andere het Nederlandse be drijf Van der Have de drie kiemen door veredeling terug te brengen in een kiem. Ook omdat de chemische onkruid- bestrijding toen opkwam, werd dit lucratieve gewas een stuk minder bewerkelijk." De komst van kunstmest, na 1900, leidde onder meer tot hogere graanopbrengsten en tot land- bouwverenigingen die in elk dorp werden opgericht. „Door gezamenlijk in te kopen, hadden de boeren betere controle op de sterk wisselende kwaliteit. Ook het zaaigoed kochten de vere nigingen in." De tweede landbouwcrisis was een rechtstreeks gevolg van de ver minderde koopkracht die voort kwam uit de beurskrach vari 1929 en die voort duurde tot 1937. Dergelijke crises hadden gevolgen voor de werkgelegenheid. Heel Schouwen-Duiveland leefde direct of indirect van de land bouw. Elk boerenbedrijf was in principe zelfvoorzienend. Een overzicht leert dat er paarden waren voor het verrichten van het zware werk op het land, koeien voor de melk, boter en de mest. Verder liepen er kippen en var kens. 'Prachtig om te boeren, maar uit landschappelijk oogpunt vreselijk' Op de akkers werden aardappelen, suikerbieten, tarwe, gerst, vlas, erwten en bonen verbouwd. Op de markt in Zierikzee verkoch ten de boerinnen het surplus aan boerderijproducten. De arbeiders hadden altijd wel een aardappel veldje en een geit. En arbeiders waren er veel, alles moest immers met de hand wor den gedaan. De mechanisatie ontwikkelde zich maar in een langzaam tempo. De akkers waren klein, onregelma tig gevormd en gescheiden door sloten. Verder waren de wegen wa- te smal om begaanbaar te zijn voor landbouwmachines. Tot de Ramp waren de vele arbei ders nodig om de gewassen te wie den en te oogsten. „In 1952 werd de eerste aanzet tot ruilverkaveling gegeven, maar de ramp veranderde alles. Daarna was er alleen sprake van een veel ingrijpender herverkaveling en had je als boer weinig meer te ver tellen." Het landschap veranderde dras tisch. Duizenden kilometers sloten verdwenen en er ontstonden lan ge, rechte kavels. „Prachtig om te boeren natuurlijk, maar uit landschappelijk oogpunt vreselijk", zegt De Vrieze. „Maar dankzij die rechte kavels kwam ook de mechanisatie echt op gang. De paarden en de arbeiders ver dwenen toen snel uit het land schap." Inwoner uit Kapelle wint 50.000 euro kapelle - Een inwoner uit Kapelle heeft 50.000 euro gewonnen met een lot in de Staatsloterij van 10 ja nuari. Het winnende lot werd verkocht door boekhandel Lectori in Kapel le. Dat meldt de Nederlandse Staatsloterij. De winnaar heeft zich nog niet ge meld, zegt de organisatie. Het is de eerste keer dat een derge lijke grote prijs is gevallen bij boek handel Lectori. Eerste paal voor brede school Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Aan de School straat in Sint-Annaland is het van daag om 11.30 uur feest. Kinderen van openbare basisschool De Ca- sembroot, christelijke basisschool School met de Bijbel en de kinder opvang vieren het slaan van de of ficiële eerste paal voor hun nieuwe gezamenlijke onderkomen. De bi bliotheek krijgt ook een plek in de brede school. Moeskops' Bouwbe drijf uit Bergeijk bouwt de school die begin 2010 klaar moet zijn. Zigeunermuziek met invloeden van Jiddische zang in De Rode Kamer. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Muziek met zigeunerin- vloed en Jiddische zang voor fees ten en bruiloften. Dat zijn de ken merken in het repertoire van Klez- majeur. Deze klezmergroep treedt zaterdag 24 januari op in De Rode Kamer aan het Havenpark 15 in Zierikzee. De leden van de groep komen uit Noord-Brabant: Heieen 't Hart (ac cordeon), Onno van Hagen (con trabas), Erwin Eiigelsma (klarinet, zang) en Cora van den Berg (viool). Zij hebben zich als klez mergroep sinds de oprichting ten doel gesteld het plezier van hun specifieke muziek uit te dragen en een indruk te geven van de Joodse humor, vaak als antwoord op moeilijke levensomstandigheden. Uiteraard zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van de muziek. De leden weten met enkele simpe le voorwerpen telkens een iets an dere sfeer te creëren. Zij hebben het programma dan ook in ver schillende, kleine thema's inge deeld. Zo kunnen vrolijkheid en spontaan mee bewegen plotseling worden afgewisseld door ontroe ring en zelfs een enkele traan. Om vervolgens weer te lachen bij een sprankelende anekdote. De Rode Kamer heeft een optreden om 20.00 uur gepland, maar bij grote belangstelling komt er ook een ma tinee om 16.00 uur. Meer info: tel.nr. 06-21948516. nisse - Het duurt nog zeker één a anderhalf jaar voordat het laatste gedeelte van het fietspad langs de Drieweg van Nisse tot de Schoor- kenszandweg richting 's-Graven- polder klaar is, vreest de Borselse wethouder Marga Vermue (CDA, verkeer). Twee bewoners die grond dreigen te verliezen door de komst van het fietspad, hebben ho ger beroep aangetekend bij de Raad van State. De rechtszaak dient in februari, waarna het zes weken duurt voordat er uitspraak is. De provincie wilde dit afwach ten. Wethouder Vermue kreeg ge deputeerde Toine Poppelaars (CDA, verkeer) zo ver dat hij de procedure eerder laat beginnen. Veel minder invallen in hennepkwekerijen dan jaren geleden verwacht. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen telt veel minder hennepkweke rijen dan werd gedacht. Dat blijkt uit het jaarverslag handhaving Bouwen en Wonen. Twee jaar geleden besloten de ge meente, politie, het openbaar mi nisterie, Delta en de woningcorpo raties gezamenlijk de hennepkwe kerijen aan te pakken. Met het opgestelde convenant is het mogelijk de kosten, die verbon den zijn aan de ontmanteling van hennepkwekerijen, op kwekers te verhalen. De politie ging in eerste instantie uit van zo'n honderd in vallen per jaar. In 2007 vonden in het kader van het convenant ech ter maar 49 invallen plaats. Hier van bleek dan nog maar de helft (25) terecht. Bij de overige 24 invallen was geen in werking zijnde hennepkwekerij aanwezig, zodat daar ook niet be stuursrechtelijk kon worden opge treden. De handhavers van de inmiddels in een nieuwe afdeling Vergunnin gen en Handhaving opgegane sec tie Bouwen en Wonen waren ook aan de gevallen van loos alarm de nodige tijd kwijt kwijt. Gemiddeld één uur per onterechte inval en gemiddeld acht uur per te rechte inval. De handhavers hebben in 2007 in totaal 224 uur aan de hennepkwe kerijen besteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51