Goedereede voert eenzame Water biedt regio kansen Populair tegendraads duo naar Brogum SGP wil alsnog onderzoek naar N59 en N57 GEVRAAGD JUWELEN HORLOGES Dorpsraad Scharendijke blijft ijveren voor waterlooptracé 18 Woensdag 14 januari 2009 pzc S Toekomstvisie van Sociaal Economische Platform (Seap). zierikzee - De toekomstvisie voor Schouwen-Duiveland zet onder meer in op de kansen die het wa ter te bieden heeft. Het volledige rapport wordt in maart gepresen teerd. Het onafhankelijk So ciaal-economisch advies platform (Seap) nam een half jaar geleden het initiatief tot een sociaal-econo misch onderzoek voor de lange ter mijn, tot 2035. Seap-voorzitter Pie- ter Schotte zegt dat de visie inzet op haalbare en concrete doelen, ge- .baseerd op realistische cijfers. „Er zijn eerdere toekomstvisies ge presenteerd, met wisselend succes. Maar ik geloof in het effect van frapper toujours." De toekomstvi sie had eind 2008 gepresenteerd zullen worden, maar pas afgelo pen week is de laatste gespreksron de gehouden. De brede samenstel ling van de betrokkenen zorgde er volgens Schotte voor dat de menin gen soms erg uiteenliepen. „Omdat we kiezen voor kwaliteit en tot concrete voorstellen willen komen is er langer overlegd dan voorzien was. Maar ik denk dat we nu goede handvatten voor de toe komst kunnen bieden." Inhoude lijk wil Schotte nog niet op de vi sie ingaan. Wel wil hij kwijt dat water een grote rol speelt. Burgemeester Servaas Stoop, Dirks- land: „Wij zijn voor fusie, want wij denken dat Dirksland te klein is om in de toekomst zelfstandig alle ta ken op een goede manier te blijven doen. Zeker nu het Rijk van plan is veel zaken te decentraliseren en dus steeds meer taken bij de gemeen ten neer te leggen." „Ik ken het precieze plan van de pro vincie Zuid-Holland nog niet, maar schat in dat onze gemeenteraad hierover zegt: 'dit past in ons beeld, hier kunnen wij ons prima in vin den'." Burgemeester Jan Heijkoop, Oost- flakkee: „Ik kan de provincie best begrijpen. We praten hier als ge meenten al anderhalf jaar over, en het lukt niet om zelfs maar af te spreken om een onderzoek te doen. Dan houdt het een keer op." „Het onderzoek gaat zich met name richten op fusie. Dat is jammer, want wij willen ook graag de moge lijkheden van verdere samenwer king onderzocht zien. Maar we staan wel open voor samengaan als blijkt dat dat meer voordelen ople vert." zierikzee - De Schouwen-Duive- landse SGP-fractie wil dat Rijkswa terstaat alsnog onderzoek gaat doen naar de knelpunten van N59 en N57 op Schouwen-Duiveland. Eerder was aangekondigd dat er een studie zou worden uitgevoerd naar mogelijke verbeteringen aan de weg. Eind vorig jaar werd echter duide lijk dat de minister geen geld be schikbaar stelde voor het onder zoek dat vervolgens afgeblazen is. Tot ergernis van de SGP. „Wij la ten ons niet bedotten. Wij eisen dat dat onderzoek er alsnog komt", aldus SGP-woordvoerder Cees van den Berge. De andere raadsfracties laten zich nog niet uit over de kwestiè. Ze willen er eerst met hun achterban over spreken. Burgemeester Greet Hommes, Mid- delharnis: „Ik vind dat er wat over spannen wordt gereageerd. We heb ben nog maar één van drie ge plande gesprekken met de provincie gehad, en pas daarna is duidelijk wat die precies wil en hoe de ge meenten daarover denken. Het lijkt me handiger om pas dan inhoude lijk op deze zaak in te gaan." „Wij zijn op voorhand niet tegen fu sie en al helemaal niet tegen een on derzoek daarnaar. Een heleboel za ken op het eiland zouden daardoor optimaal benut worden." menlijk naar het provinciehuis om te verklaren dat Goe- ree-Overflakkee beter af is met één gemeente. Met de Rabobank, de Land- en Tuinbouworganisa tie, woningbouwverenigingen, cul tuur vertegenwoordigers en milieu clubs hebben die groepen samen een enorm draagvlak. „Er is geen geharnaste weerstand tegen fu sie", noemt burgemeester Jan Heij koop van Oostflakkee die situatie. „Behalve dan misschien in Goede reede", voegt hij daaraan toe. Juist daarom gooit die gemeente nu de knuppel in het hoender hok. Goedereede heeft toch niks meer te verliezen. Hoewel ge meenten en provincie afspraken de boel nog even binnenskamers te houden (dat is ook de reden dat de provincie Zuid-Holland geen reactie wenst te geven), trekt Goedereede zich daar dus niks van aan en schreeuwt die in het openbaar moord en brand. „Het gaat om een veel te belangrijk on derwerp om hier langer mee te wachten", vindt burgemeester Ger van de Velde. Ofwel: als we nu niks doen, is het pleit straks be slecht. Bang om door die 'bestuur lijke ongehoorzaamheid' vijanden te maken, hoeft Goedereede in elk geval niet te zijn. In de felheid waarmee ze zich tegen fusie keert, staat ze toch al alleen. Burgemeester Ger van de Velde, Goedereede: „De gemeente Goede reede is niet voor fusie, wel voor meer samenwerking tussen de vier gemeenten. Maar daar gaat onze boosheid niet over. We krijgen door de provincie het mes op de keel ge zet. Zo ga je simpelweg niet*met el kaar om." „Op basis van alle rapporten die hierover geschreven zijn, is duidelijk dat zoiets van onderaf moet worden ingezet. Wat we precies gaan doen, weet ik nog niet. Ik weet wel dat we het hier niet bij léten zitten." Zuid-Holland is getreuzel beu op Goeree-Overflakkee. door Martijn de Koning goedereede - 'Enorm geschokt en verbijsterd'. De gemeente Goede reede gebruikt superlatieven om weer te geven hoe ze denkt over het besluit van de provincie Zuid-Holland om de vier gemeen ten op Goeree-Overflakkee te la ten fuseren. De andere gemeen ten tonen zich afwachtender. De provincie praat momenteel in een aantal ronden met Goede reede, Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee. De boodschap: er komt een provinciale onderzoeks commissie die gaat uitzoeken hoe en wanneer de vier gemeenten het beste zijn samen te voegen. Streefdatum daarbij is 1 januari 2012. Goedereede is boos dat de provin cie de uitkomst van overleg tus sen de gemeenten niet afwacht. Die zijn immers, stelt Goedere ede, 'de mogelijkheden van verder gaande bestuurlijke samenwer king' aan het uitzoeken. Het kwar tet werkt wel al jaren samen op bepaalde punten, maar een onder zoek van bureau BMC in 2007 gaf aan dat fusie uiteindelijk onont koombaar zou zijn. En anders zou er minstens op zeer intensieve wij ze moeten worden samengewerkt. Oostflakkee en Goedereede keer den zich meteen tegen samenvoe ging, hoewel Oostflakkee de deur nog steeds op een kier houdt. De kleinere gemeenten Middelharnis en Dirksland daarentegen vinden fusie niet zo'n slecht idee. Dirks land blokkeerde daarom zelfs een plan om bestuurlijk méér samen te gaan werken, omdat dat niet ver genoeg ging. „De stand is 2-2", concludeert ook burgemeester Ser vaas Stoop van Dirksland. „En daarbij liggen de standpunten zo ver uit elkaar, dat een middenweg voor geen van de partijen accepta bel is." De gemeenten deden daarom on langs een stap terug door te beslui ten een soort informateur te gaan zoeken, die de meningen op een rijtje moet zetten en partijen tot elkaar moet zien te brengen. Zo ver komt het dus niet: de provin cie grijpt in en neemt de regie in handen! Ze stelt daarbij een ulti matum aan de gemeenten: als ze voor 1 april met een gezamenlijk initiatief komen, valt er te praten over een eventuele andere weg. Lukt dat niet, dan is het slikken ge blazen. Met name commissaris van de ko ningin Jan Franssen heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij het liefst een samenvoeging ziet. Hij wordt daarbij gesteund door verschillende maatschappelijke or ganisaties en bedrijven op het ei land. Die stapten onlangs geza Herindeling gaat zelden van harte De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland fuseerden op 1 januari 1997. De maatregel was opgelegd door de minister van Binnenlandse Zaken. Aan deze herindeling ging een jarenlange bestuurlijke voorbreiding voor af in de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen. Het onderzoeksbureau BMGO inventariseerde de voor- en nadelen, die de bevolking verwachtte van samenvoeging. Een van de belangrijkste aan bevelingen van BMGO was de oprichting van dorpsraden. Die moesten de lijnen tussen burgers en bestuur kort houden. De gemeente Bruinisse 'De Republiek' heeft zich lange tijd verzet tegen de herindeling. Er werd onder leiding van burgemeester Vogelaar zelfs een protesttocht naar Middelburg georganiseerd. ZEEUWS VEILINGHUIS Herèngracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl zierikzee - Poppodium Brogum wil meer aandacht besteden aan hiphop en neemt daarbij geen hal ve maatregelen. Het Zierikzeese podium heeft met een twee toppers vastgelegd:. The Opposites (zaterdag) en Osdorp Posse (14 maart). Het duo The Opposites is momen teel razend populair onder jonge ren, met name dankzij de hit Dom, lomp 9 famous. In 2007 werd het duo met het nummer Dikke lui, drie bier derde in een ludieke televisie-verkiezing voor een nieuw volkslied, na Frans Bauer en Liesbeth List. In het voorprogramma staat het Zierikzeese STC, dat bestaat uit het kwartet De Mozah, Mastah D, Lo-Bo en Avdih. Het optreden begint om 21.30 uur. Kaarten kosten to euro. www.brogum.nl door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De dorpsraad van Scharendijke geeft de strijd voor het zogeheten waterlooptracé voor de rondweg Scharendijke - onder deel van de Recreratieverdeelweg - niet op. De keuze van de provincie voor de dichter langs bebouwing en campings lopende tracé-variant 1 acht de dorpsraad een verkeerde keuze. „De gemeente heeft kwali teit hoog in het vaandel staan en dan is een nieuwe overlast geven de weg vlak langs de campings, zachtjes uitgedrukt, vreemd", al dus dorpsraadvoorzitter Herman Bomer. Hij voegt er aan toe dat het recreatieverkeer en daarmee de overlast op de Elkerzeeseweg dwars door Scharendijke alleen maar toeneemt. De dorpsraad weet zich gesteund door de politie ke fracties op het eiland. Die zou den het liefst zien dat wethouder Wijnand Renden opnieuw om ta fel gaat met de provincie. Renden is daartoe bereid maar zegt er wei nig heil van te verwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48