'RWE goed voor Borssele' Kamer Tour is zaak van gemeente I m Kerncentrale Provincie zoekt tieners met duurzaam idee PZC Woensdag 14 januari 2009 3 riskant en kolen is voor het milieu niet optimaal." „Voor de bedrijfsvoering van de kerncentrale zie ik niet veel veran deren. RWE is een prima bedrijf, door deze overname kan de kern centrale er juist op vooruit gaan. Vooral als er besloten wordt om in Borssele een tweede centrale te bouwen, want RWE heeft veel meer kapitaal dan Essent." Ook Stephan Slingerland, energie specialist van Clingendael ziet de voordelen. „Ik denk dat ze in Bors sele blij mogen zijn met RWE, om dat het een bedrijf is met een posi tieve houding ten opzichte van kernenergie. En ze hebben het ka pitaal om, als het er ooit van mocht komen, een tweede kern centrale te bouwen." Voor de Nederlands overheid, die toeziet op de veiligheid van de kerncentrale, is het van belang dat RWE voldoende kennis in huis heeft, zegt Versteegh. „En dat heeft het. Het tweede waar de overheid naar kijkt is de financiële achtergrond van RWE. Het is een betrouwbaar, groot bedrijf Wat de overheid betreft, verwacht ik geen hobbels. En voor de kennis en de bedrijfsvoering bij EPZ kan de nieuwe samenwerking alleen maar vruchtbaar uitpakken." Maar toch: bestaat er geen gevaar dat er straks een buitenlands be drijf met onze nucleaire kennis vandoor gaat? „Nee", zegt Slinger land. „Ik weet niet of er in Borsse le zoveel bijzondere nucleaire ken nis aanwezig is die beschermd moet worden. De centrale in Borssele is een' redelijk stan daardontwerp. Voor zover we in Nederland unieke kennis hebben, zit dat bij onderzoekscentra, zoals bij de Technische Uni versiteit in Delft of bij het NRG in Pet ten." lansen wijst op een ander punt. „Door de bouw van een flink aan tal nieuwe centrales raakt het elek triciteitsnet vol. Stroom opgewekt met windmolens kunnen we niet kwijt zonder flink te investeren in uitbreiding van de netten. Dat be talen u en ik. Publieke aandeelhou ders kun je sturen. RWE niet." De SP vroeg het spoeddebat aan, maar staat niet alleen in haar zor gen. Diederik Samson (PvdA): „RWE ondersteunt niet de Neder landse duurzaamheidsgedachte. Voordat Essent kan worden ver kocht, moet het bedrijf worden ge splitst. We weten nog niet hoe dat gebeurt. We willen bo vendien niet dat een gesplitst Nederlands bedrijf wordt gekocht door een bedrijf dat nog niet is opgedeeld. Er moet in Europa een gelijk speelveld zijn." Is dat niet gevaarlijk, de kerncentrale in buitenlandse handen? Deskundigen vinden van niet; het Duitse RWE kon wel eens goed zijn voor Borssele. door Nadia Berkelder Het is wennen: een Duits bedrijf dat voor de helft eigenaar wordt van de kerncen trale in Borssele. Op de huidige internationale energiemarkt is dat niks nieuws, zegt And ré Ver steegh van de Nuclear Research consultancy Group (NRG) in Petten, het kenniscentrum voor nucleaire technologie. „Het Fran se Suez heeft bijvoorbeeld kern centrales in België. In Duitsland mogen geen nieuwe kerncentra les meer gebouwd worden. Duit se energiebedrijven kopen uit strategische overwegingen centrales in het buiten land, omdat kerne nergie essentieel is binnen hun energie mix. Gas Marten Wiersma, lid dagelijks provinciebestuur: „Er is geen sprake van dat de kern centrale part of the deal tussen Es sent en RWE kan zijn. Overname door Delta is het meest voor de hand liggend. Daar moet ook de kolencentrale bij betrokken wor den, dan heb je de hele productie locatie in één hand. Als Essent de inspanningsverplichting van 1,45 miljoen euro voor duurzaamheid (gedaan bij het besluit de kerncen trale langer open te houden - red.) in Zeeland nakomt, hebben wij er ook wat aan. Je hoeft niet van kernenergie te houden om je er verantwoordelijk voor te voelen." Tjeu van Mierlo, directeur Zeeuwse Milieu Federatie: „RWE lijkt mij een energiebedrijf van de oude stempel dat niet uit blinkt in duurzame keuzes. Delta maakt wel ruimte voor die keu zes." RWE investeert in kerncen trales in Bulgarije en Roemenië en in nieuwe kolencentrales, onder meer in Eemshaven. „Aan kern energie zitten heel wat risico's vast die maximale zorg voor veiligheid vereisen. Dat is aan de overheid." RWE had in de centrale in Biblis (D) in 1987 een incident met lek kend koelwater en kende nadien nog meerdere kleine voorvallen. COMMENTAAR Energiebedrijf Delta zet terecht de tegenaanval in nu de helft van de kerncentrale Borssele in Duitse handen dreigt te komen. Delta wil de centrale liever helemaal zelf hebben. Deze gezonde ambitie past in het streven van Delta om als kleintje in de energiewereld het hoofd zo fier mogelijk boven water te houden. Dat uitte zich eerder in het verzet tegen de pijnlijke splitsingswet en dat blijkt nu uit de reactie op de verkoop van Essent aan RWE. Of Delta echt een vuist kan maken en of het bedrijf juridisch sterk staat, moet worden afgewacht. Maar de inzet is goed. Essent wordt verkocht omdat veel lagere Nederlandse overheden het verstandiger vinden om geld uit de energiesector te halen en elders onder te brengen. Dat is ongetwijfeld goed doorgerekend. In Zeeland ziet zo'n sommetje er toch wat anders uit. Hier telt het beschermen van bedrijven en instellingen altijd extra zwaar mee. Wat voor de rechtbank geldt en voor de politie, geldt ook voor Delta. Daarom verdient deze tegenaanval steun. Delta mag niet in de verdrukking komen tussen de grote spelers. MIDDELBURG - De provincie Zee land nodigt jongeren van twaalf tot negentien jaar uit ideeën of uit vindingen die te maken hebben met duurzaamheid in te zenden. Drie jonge Zeeuwen mogen hun plannen presenteren in het pro gramma Green Dream District van de tv-zender National Geogra phic Channel. Elke uitzending van dit programma is gewijd aan idee ën uit een van de twaalf provin cies. De provincie-winnaars ne men deel aan een landelijke finale. Een idee of uitvinding aanmelden kan op www.greendreamdistrict.nl Rijk bemoeit zich niet met komst Ronde van Frankrijk op zondag. door René Schrier MIDDELBURG - Het is aan de ge meenten om de doortocht van de Tour de France wel of niet moge lijk te maken. Het Rijk is niet van plan hier tussen te komen. Dat heeft staatssecretaris Jet Bussema- ker (Volksgezondheid en Sport) ge antwoord op vragen van de SGP-fractie in de Tweede Kamer. SGP-fractievoorzitter Bas van der Vlies wees er in zijn vragen op dat de Tour de France op zondag 4 juli 2010 door een aantal gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland komt, waarin volgens hem nogal veel mensen wonen die veel waarde hechten aan de zondagsrust. De staatssecretaris kan zich voorstel len dat de gemeenten daar reke ning mee houden met de organisa tie van bijvoorbeeld nevenactivitei- ten rond de Tour de France. Overigens ziet het er niet naar uit dat de Tour de France zondag 4 juli volgend jaar in Zeeland ergens geweigerd wordt. Het peloton trekt door Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Goes, Kapelle en Reimerswaal. In deze laatste ge meente zit in het gemeentebe- Staatssecretaris Bussemaker ant woordt op vragen van de SGP dat het aan gemeenten zelf is of ze de doortocht van de Tour de France mogelijk willen maken. stuur een vrij grote confessionele vertegenwoordiging. Burgemeester Jan Huisman laat echter weten dat zijn gemeente de doortocht van de Tour de France volgend jaar niets in de weg zal leggen. De gemeenten Goes, Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland wa ren vorig jaar - ook op zondag - nog het toneel van de Ride for the Roses. Een groot fietsevenement waarvoor zich ruim tienduizend deelnemers meldden ten bate van de kankerbestrijding. Overigens heeft de SGP in Provin ciale Staten van Zeeland ook kriti sche vragen gesteld over de zon dagse doorkomst van de Tour. Ge deputeerde Staten wilden daar gis teren op antwoorden, maar zijn daar nog niet in geslaagd. Ontdek u/elke meubelen in de ~4 opruimingcollectiezitten op: www.interieur-paauwe.ni 01Z1T'^318 iot""w Zonnemaire ligt vlakbij Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal enTerneuzen. De opruiming is gestart! Vraag naar de uoorwaarden in de uiinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3